Vzduchová hmota

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

V meteorológii, vzduchová hmota je veľký objem vzduchu, ktorá má v celom jej objeme rovnakú teplotu a výskyt vodných pár. Vzduchové hmoty pokrývajú stovky až tisícky metrov štvorcových a pomaly sa menia pod vplyvom zmeny vlastností plochy, nad ktorou sa nachádzajú.

Vzduchové hmoty sa klasifikujú podľa približného miesta ich vzniku. Tieto masy vzduchu sa rozdeľujú na Arktický resp. Antarktický, Polárny, Tropický a Ekvatoriálny vzduch. Taktiež sa rozdeľujú podľa typu podkladu, nad ktorým sa vytvorili - na morské a kontinentálne vzduchové hmoty. Morské masy vzduchu sú vlhkejšie, zatiaľ čo kontinentálny vzduch je relatívne suchý.

Vzduchové hmoty oceánskeho pôvodu sú označované malým písmenom "m" (morské), zatiaľ čo masy kontinentálneho pôvodu sa značia malým písmenom "k" (kontinentálne). Tiež sa môžu označovať Arktický vzduch (veľké písmeno "A", alebo "A" pre Antarktický), polárny (veľké písmeno "P"), tropický (veľké písmeno "T"), alebo ekvatoriálny (veľké písmeno "E"). Tieto dva typy znakov bývajú používané v kombinácii podľa toho, akú vzduchovú hmotu opisujú. Napríklad vzduchová hmota pochádzajúca z púšte na juhovýchode USA v lete môže byť označená ako "kT".