Wikipédia:Wiki miluje pamiatky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z WP:WMP)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Wlm-sk-banner.svg

Súťaž   Pravidlá   English
Esperanto
  2012   2013   2014   2015   2016   2017   Diskusia    
Kostol svätého Vavrinca v Zliechove – Ocenenie najlepšia fotografia ročníka 2016.

Wiki miluje pamiatky (angl. Wiki Loves Monuments) je medzinárodná fotografická súťaž, ktorej účastníci sa snažia čo najlepšie nafotiť kultúrne pamiatky. V roku 2012 sa súťaže po prvýkrát zapojila aj slovenská Wikipédia. V roku 2017 sa súťaž konala od 1. do 30. septembra. Ročník 2017 sa už skončil. Fotografie pamiatok môžete nahrávať po celý rok, nebudú však zapojené do súťaže.


Ako sa zúčastniť?[upraviť zdroj]

Ročník 2017 sa už skončil. Fotografie pamiatok môžete nahrávať po celý rok, nebudú však zapojené do súťaže.
 1. Prečítajte si pravidlá súťaže.
 2. Pre účasť v súťaži potrebujete mať svoj redaktorský účet vo Wikimedia Commons. Ak ho ešte nemáte môžete si ho založiť na tejto stránke.
 3. Nájdite si vhodný objekt na fotografovanie. Niektoré z objektov sa môžu nachádzať vo vašej blízkosti, iné sú pomerne ďaleko, alebo sú ťažšie prístupné. Mnohé z nich sa nachádzajú vo veľkých mestách, iné v otvorenej krajine. Dôležité však je, aby bol objekt v databáze Pamiatkového ústavu Slovenskej republiky, ktorú pre účely našej súťaže používame. Takýchto objektov je niekoľko tisíc. Nájdete ich v slovenskej Wikipédii v Zozname kultúrnych pamiatok na Slovensku. Tento zoznam bol do slovenskej Wikipédie pridaný vďaka rakúskej pomoci.
 4. Fotografujte!
 5. Nahrajte svoj obrázok na Wikimedia Commons. Obrázok sa dá nahrať aj kliknutím na ikonu Camera-photo Upload.svg pri pamiatke v zozname. Pamätajte: na zapojenie do súťaže musí byť obrázok označený šablónou {{Wiki Loves Monuments 2017|sk}}. Ak obrázok nahrajete pomocou vyššie uvedeného odkazu (tu), šablóna sa vloží automaticky; ak pomocou ikony fotoaparátu, musíte do časti popis (description) vložiť kód {{Wiki Loves Monuments 2017|sk}}. Kód |sk}} používate len pre pamiatky na Slovensku. Ak by ste vyfotografovali pamiatku v inej zo zúčastných krajín, označte ju kódom pre danú krajinu.

Niektoré dôležité upozornenia a informácie[upraviť zdroj]

 • Účastníkom súťaže sa môže stať len fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 18 rokov najneskôr 30. septembra 2017 a je spôsobilá na právne úkony (pozri pravidlá súťaže, § 4, bod číslo 1).
 • Projekty organizácie Wikimedia Foundation (napr. Wikipédia) sú (okrem iného) postavené na slobodných licenciách. Obrázky vo Wikimedia Commons (a teda aj v súťaži Wiki miluje pamiatky) preto musia byť zverejnené pod slobodnou licenciou Creative Commons Attribution ShareAlike (CC-BY-SA), alebo pod menej restriktívnou licenciou (pozri pravidlá súťaže, § 7, bod číslo 1). Zverejnenie obrázku pod licenciou CC-BY-SA v praxi znamená, že ktokoľvek môže váš obrázok obrázok zadarmo a slobodne šíriť, kopírovať, upravovať... ak uvedie, kto je autor a, keby dielo upravil, výsledok bude tiež pod slobodnou licenciou. Pod licenciou CC-BY-SA sú šírené aj texty Wikipédie. Od nikoho však nebudete môcť žiadať za použitie fotografií napr. finančnú alebo inú odmenu.
 • Počet fotografií, ktoré môžte nahrať do súťaže, je neobmedzený. No porota udeľuje ceny za konkrétne fotografie (pozri časť #Kritériá snímok), nie za ich počet. Avšak ak ich nahráte čo najviac, máte o to väčšiu šancu, že niektorá z nich bude ocenená.
 • Súťaž Wiki miluje pamiatky je zamerané len na kultúrne pamiatky. Na fotografovanie prírody sa zameriava súťaž Wiki Loves Earth, ktorá sa však v súčasnosti na Slovensku neorganizuje.
 • Ak by ste mali ďalšie otázky, môžte napísať na stránku Diskusia k Wikipédii:Wiki miluje pamiatky.

Tipy a triky pre dobré zábery[upraviť zdroj]

 • Nebojte sa nastaviť najvyššie rozlíšenie na svojom fotoaparáte. Foťte jednotlivé objekty aj viackrát a vyberajte najkvalitnejšie zábery. ... Alebo ich pokojne nahrajte všetky, keď si neviete vybrať, ktorý z nich je najlepší.
 • Nezabudnite na identifikačné čísla. Odporúčame vám pripraviť si predbežný zoznam, pretože je to oveľa jednoduchšie, ako dohľadávať tieto identifikátory neskôr.
 • V prípade detailných fotografií, napr. veží, dverí alebo okien, nezabudnite zaobstarať aj snímku celého objektu, aby bolo možné obe fotografie spojiť a nezanikol tak kontext. Pre ostatných je potom záber jedného detailu objektu navyše lepšie vyhľadateľný a identifikovateľný.
 • Ak máte záujem fotografovať interiéry pamiatok, opýtajte sa vopred, či je to možné, či za to musíte niečo zaplatiť. Rad múzeí či hradov fotografovanie v interiéroch zakazuje, iné to umožňujú, avšak iba pre vlastné, či nekomerčné účely. Na niektorých miestach je fotografovanie v interiéri bez problémov.
 • Nahrajte zábery. Pri nahrávaní záberov je dobré súbor pomenovať tak, aby sa predošlo duplicite a bolo zrejmé o aký objekt ide. Napríklad: miesto "radnica.jpg" súbor pomenovať "Radnica, Lučenec 2017.jpg" alebo "Lučenec, radnica - severná časť.jpg" a podobne.

Kritériá snímok[upraviť zdroj]

Súťažná komisia bude u fotografií posudzovať nasledujúce kritériá:

 • Technickú kvalitu a dokonalosť snímky
 • Originálnu kompozíciu
 • Encyklopedickú hodnotu pre Wikipédiu

Porotcovia budú musieť urobiť celý rad kompromisov medzi týmito požiadavkami - napr. ťažko môže byť víťazným titulom fotografia, ktorá vyniká v celej rade estetických vlastností, avšak nie je príliš užitočná z encyklopedického hľadiska.

Iné projekty[upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť zdroj]