Walter Lippmann

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Walter Lippmann
Walter Lippmann
americký spisovateľ, novinár

Narodenie 23. september 1889
New York, USA
Úmrtie 14. december 1974 (85 rokov)

Walter Lippmann (* 23. september 1889, New York – † 14. december 1974) bol americký spisovateľ, novinár a politický komentátor.

Lippmann bol novinár, mediálny kritik a filozof, ktorý sa pokúsil uviesť do súladu napätie medzi slobodou a demokraciou v modernom svete.

V roku 1913 Lippmann, Herbert Croly, and Walter Weyl založili časopis The New Republic magazine. Počas prvej svetovej vojny sa stal Lippmann poradcom prezidenta Woodrowa Wilsona a asistoval mu pri projekte 14 bodov prezidenta Wilsona.

Lippmann mal kontakty na vplyvných amerických politikov a zásadne sa staval do antagonistickej pozície voči komunizmu. Ako mediálny kritik skúmal mediálne obsahy a opísal ich ako projekciu subjektívnych hodnôt na realitu prostredníctvom navodených sterotypov, čím sa vytvára tzv. mediálne pseudoprostredie.

V roku 1920 Walter Lippmann spolu s Charlesom Merzom sa vo svojej vedeckej štúdii s názvom Test mediálnych obsahov (A Test of the News) vyjadrili o novinárskom prejave venujúcom sa revolúcii boľševizmu uverejnenom v The New York Times ako o nevyváženom a nesprávnom. Lippmann napísal okrem Pulitzerovou cenou oceneného stĺpčeka s názvom Dnes a zajtra (Today and Tomorrow) niekoľko kníh. Bol to on, kto zaviedol pojem "studená vojna" v jeho rovnomennej knihe v roku 1947.

O demokracii sa vyjadril, že "sa nikdy vážne nezaoberá problémom, ktorý vyvolala, pretože jeho zobrazenie v ľudských hlavách automaticky nikdy nezodpovedá vonkajšiemu svetu". Masovú demokraciu teda vnímal ako jeden z najvplyvnejších stereotypov a podozrieval ju z elitárskych stanovísk. Masový volič je podľa neho len objektom, ktorý dezorientujú a zavádzajú zbory expertov.

Lippmann videl novinársku prácu ako "prácu s informáciami", pri ktorej novinári predstavujú spojivko medzi politikmi a verejnosťou.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.