Warcraft (séria)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Warcraft: séria
Základné informácie
Autor/Vývojár Blizzard Entertainment
Vydavateľ Vivendi Universal
Dátum vydania pozri Hlavné časti série
Žáner stratégia, MMORPG
Mód Single player, multiplayer
Prístupnosť PEGI12.png
Platforma PC
Vstup klávesnica, myš

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Séria Warcraft je séria počitačových hier, noviel a stolových hier, vymyslená firmou Blizzard Entertainment a dosiaľ vydávaná firmou Vivendi Universal. Hry sa odohrávajú vo fiktívnych svetoch Azeroth a Outland.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Dej prvej a druhej hry je centralizovaný okolo vojen medzi Alianciou a Hordou (primárne ľuďmi a orkami). Orkovia sú rasa pochádzajúca zo sveta Draenor, ktorá bola niekoľko rokov pred začiatkom deja Warcraftu skazená démonmi skrze černokňažníka Gul'dana s cieľom zničiť vyspelú rasu draeneiov, obývajúcu Draenor spoločne s orkmi. Počas vojny však Gul'Dan a jeho černokňažníci vypustili na svet obrovské množstvá démonickej mágie (označovanej v hre ako Fel), čím spôsobili postupné vymieranie života na Draenore.

Počas tohto úpadku orkského sveta bol Gul'Dan kontaktovaný mágom Medivhom, ktorý mu poskytol informácie o svete ľudí, Azerothe. Gul'Dan nechal vystavať Temný Portál na Draenore, kým Medivh postavil jeho menší náprotivok na Azerothe a následne spoločne vytvorili most medzi oboma svetmi.

Prvá vojna (Warcraft: Orcs and Humans)[upraviť | upraviť zdroj]

Dej hry je vyrozprávaný hlavne cez knihy a ďalšie médiá, kým misie v hre majú dvojitý výsledok, podľa toho, za ktorú stranu hráč hrá (to isté platí aj o Warcraft II: Tides of Darkness).

Po vstupe na Azeroth v oblasti Čierneho močiaru (Black Morass) sa orkská Horda dostala do stretu s ľudským kráľovstvom Stormwind (Azeroth v pôvodnej hre), hraničiacim s močiarmi. Ľudia pôvodne zaznamenali úspechy proti prvým orkským klanom, ktoré prešli na Azeroth, ale Horda bola schopná stále viac tlačiť na stormwindské mestá, až kým neobľahla Stormwind City, hlavné mesto kráľovstva.

Medzitým bol Medivhov učeník Khadgar schopný odhaliť, že jeho majster bol celý čas posadnutý pánom démonov, Sargerasom, a priviedol orkov na Azeroth s cieľom získať späť svoje telo, ktoré zničila Medivhova matka, Aegwynn. S pomocou veliteľa ľudských vojsk, Anduina Lothara, a polorkou Garonou sa Khadgarovi podarilo Medivha zabiť. V tom istom momente Gul'Dan naviazal telepatické spojenie s Medivhom/Sargerasom a pokúsil sa zistiť lokáciu Sargerasovej hrobky. Hoci uspel, upadol na nejaký čas do kómy. Toto využil ork Orgrim Doomhammer, ktorý v súboji porazil a zabil Warchiefa (titul vodcu Hordy, v českom preklade kníh označovaný ako "Velký náčelník") Blackhanda, ktorý bol len bábkou černokňažníkov. Hoci Orgrim chcel priviesť orkov späť k ich tradičnému spôsobu života, musel pokračovať v boji, ak chcel zabezpečiť prežitie svojej rasy na Azerothe. Tak začalo obliehanie Stormwindu.

Stormwindské vojská z predných línií viedol Anduin Lothar a celkovú organizáciu obrany si vzal na starosť kráľ Llane Wrynn. Nejaký čas to vyzeralo, že mesto vydrží, ale potom zapracovali černokňažnícke kúzla a Garona, ktorá bola dovtedy verná Stormwindu, zavraždila kráľa a ušla. Bez svojho vodcu začali ľudské vojská strácať pôdu. Anduin Lothar bol schopný naviesť veľa obyvateľov mesta, vrátane značnej časti vojakov a Llanovho jediného syna a dediča, Variana, do prístavu. Zvyšky obyvateľstva Stormwindu zamierili na sever, do najväčšieho kráľovstva ľudí, Lordaeronu.

Prvá vojna skončila po piatich rokoch bojovania víťazstvom Hordy.

Druhá vojna (Warcraft II: Tides of Darkness)[upraviť | upraviť zdroj]

Druhá vojna začala par rokov po prvej. Vojská novovzniknutej Aliancie boli pod velením schopného veliteľa Lothara. Jeho učňom bol jeden z najznámejších a najschopnejších paladinov a veliteľov Aliancie Uther Lightbringer. Pod vedením Lothara odolávala Aliancia prívalom Hordy a trolov spojencami Hordy. Títo trolovia pod vedením Zul´jina zohrali dôležitú úlohu v Tretej vojne (pozri Tretia vojna). Dalej boli spojencami Hordy aj pomerne hlúpi Ogrovia pod vedením Goshaka a Mog´rosha. V nehostinných krajinách stredu (Searing Gorge, Burning Steppes, Badlands) bol Lothar zabitý. Sám vtedy vzdoroval presile 40 orkov. Ale padol. Osud Aliancie sa ocitol v rukách mladého veliteľa Uthera Lightbringera. Orkovia si odhryzli zo všetkého najväčší kus. Ovládli rôzne pevnosti po celom kráľovstve. Stonewatch Keep, Algor Fortress a i. Najväčšie úspechy Hordy zaznamenal klan Blackrock ktorý bol známy svojou 100 percentnou úspešnosťou ale aj svojou brutalitou a posadnutosť mocou.

Tretia vojna (Warcraft III: Reign of Chaos)[upraviť | upraviť zdroj]

Začala 10 rokov po druhej. Medzi 2. a 3. vojnou bolo veľa menších udalostí ktoré pramenili z odvekej nenávisti medzi Alianciou a Hordou. Ale stalo sa to o čom hovorili staré proroctvá. Keď sa preleje kalich krvi a nenávisti tak začne horieť obloha a na zem sa znesie temný tieň záhuby… a jedného dňa skutočne začali horieť nebesá. Na zem sa začala znášať Pohroma. Pohroma pod vedením nekromancera Kel´thuzada. (pozri: Mor v Severných krajinách, Andorhal a Pohroma) Prorok Medivh, ktorý chcel odčiniť svoje hriechy, sa rozhodol že varuje všetky národy východného kráľovstva pred Pohromou ktorá dláždila cestu príchodu Plamennej Légie (pozri Plamenná Légia). Upozornil všetkých pred príchodom Plamennej Légie. Povedal že šancu na záchranu majú len v bájnej zemi Kalimdor. V Kalimdore sa nakoniec stretli ľudia a orkovia ktorý boli nútený uzavrieť mier. Nakoniec sa ku nim pridali aj bájni Temný elfovia ktorý na nich z počiatku útočili. Potom nasledovala bitka pod Horou Hyjal pri strome sveta kde sa tri armády Ludí, Orkov a Elfov spojili spoločne proti Plamennej Légii. Archimonde ako vodca plamennej légie nakoniec padol. V "súčasnosti" sa rasy sveta Warcaftu dajú rozdeliť na štyri strany: Aliancia s Hordou (to isté zloženie, ako hrateľné rasy v hre World of Warcraft okrem nemŕrtvych), Nemŕtvi Scourge – alebo Pohroma (prvotní nemŕtvi, slúžia Kráľovi lichov), Nemŕtvi Forsaken (vymanili sa spod nadvlády Kráľa lichov, hrateľní vo World of Warcraft) a Plamenná légia (zlí Eredarovia a iní démoni z Argusu).

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svete Warcraftu je mnoho postáv, ktoré možno rozdeliť medzi základné rasy: Aliancia, Horda, Neutrálny.

Aliancia[upraviť | upraviť zdroj]

 • princ Arthas Menethil: Syn kráľa Therenasa Menethila. Jedna z najdôležitejších postáv v celom príbehu Warcraftu. Zo začiatku bol nádejným a mocným princom ktorý sa síce neprávom stal členom klanu Silver Hand ale dokázal že je schopným paladinom. Dokonca sa povrávalo že bude kráľom. Mal veľa nápadníc, napr. Knutu z Alteracu, Helgundu Nightsong a pod. Ale v jeho srdci mala miesto Jaina Proudmoorová z ktorou sa poznal už ako malý chlapec. Narodil sa v období, keď zabili Lothara čo bola zaujímavá zhoda náhod. Vyrastal na šírich poliach Lorderonu. Ako 10 ročný dostal najlepšiu výchovu v Dalarane. Bohužiaľ si mladý princ až príliš vážil svoju zem a miloval svoj ľud. Keď v severných krajinách prepukol mor (predzvesť Pohromy) vydal sa na cestu, ktorá bola jeho poslednou. Bol až príliš zapálený pre boj. Neváhal vyzabíjať obyvateľov jedného mesta aby ho tím uchránil pred morom. Taktiež sa bezhlavo pustil do sledovania Mal´Ganisa. Keď sa dostane do Northrendu, zastihne ho kráľovský posol a prikáže mu aby sa vrátil. Arthas radšej potopí svoje vlastné lode aby sa jeho muži nevydali do Lorderonu. Tu sa dozvie o runovom meči Mrazivý Smútok (Frostmourne) od svojho priateľa a učiteľa Muradina. Pri útoku nemŕtvych pod velením Mal'Ganisa utečie spolu s Muradinom hľadať Frostmourne. Nájde ho v malej jaskyni v kocke ľadu. Hneď, ako meč získa, vydá sa Arthas na Mal'Ganisa, ktorý mu pred smrťou vyjaví budúcnosť. Arthas sa potom vo veľkej sláve vracia do Lorderonu kde však zabije svojho otca a sám sa chopí moci. A tu sa začína cesta Temného rytiera Arthasa budúceho kráľa Lichov.
 • Lady Jaina Proudmoore: Najmladšia z troch detí Grand Admirála Proudmoora. Jej najstarší brat bol Helegas Proudmoore ale padol v bitke proti orkom pri Strieborných horách. Jej prostredný brat Angus Mortyd Proudmoore sa pridal do Kráľovskej stráže. A Jaina ako trochu rozmaznaná aristokratická dcéra bola poslaná na štúdium k najlepším učiteľom a čarodejníkom do Dalaranu. Strávila tu v podstate svoju mladosť. Do svojich 23 rokov sa vzdelávala u najväčších vtedajších kúzelníkov Azerothu. Patril k ním Antonidas Veľký, Konjurus Rex, Medfias Vznešený, alebo tiež rôzny paladinovia ako Morthimer Hammerfall či Damian the Orcslayer. Bola veľmi talentovaná a aj keď z nej otec chcel mať paladinku tak ona tiahla skôr k mágii. V Dalarane stretla aj Arthasa. Bol o rok mladší od nej a zo začiatku ním pohŕdala lebo bol synom kráľa. Ale neskôr začala zisťovať že nie je rozmaznaný ale schopný mladý gentleman, ktorému nie sú cudzie slušné spôsoby ani boj. Arthas sa jej začne odcudzovať až keď mu hlavu pobláznia myšlienky na pomstu svojho ľudu. Bola jediná, ktorá počúvla výzvy Medivha Posledného strážcu. Stala sa veliteľkou Ligy Lorderonu. Tí čo prežili v Lorderone a južných kráľovstvách si začali vravieť liga Lorderonu – mala tri frakcie: Mágovia z Kirin Tor, Khaz´modanský ľud a Preživší z Lorderonu. Pod jej schopným velením udržiavala mier medzi Alianciou a Hordou. Jej múdrosť a prezieravosť dokázala zachrániť tisíce životov a umožnila znovuosídľovanie južných krajín kde vtedy zostali len nutné vojenské posádky, starousadlíci, a miestne výkonné zbory. Ona dala pokyn k dosadeniu mladého kráľa Anduina Wrynna (bratranec Arthasa) namiesto regenta Kaledhasa Wrynna (Arthasov strýko). Taktiež prišla z nápadom prestavať Stromwind z predsunutej pevnosti a dediny na nové kráľovské mesto. Zverila prácu do rúk hlavnému architektovi Van Kleefovy, ktorý svoju prácu odviedol na výbornú ale nedostal zaplatené a bol vyhostený. Taktiež bola zástankyňou mieru medzi orkamy a ľuďmi aj keď nemala svojho otca príliš v láske lebo až fanaticky išiel za každou zmienkou o Horde.
 • Uther the Lightbringer:Najslávnejší paladin ktorý kedy žil. Bol učnom veľkého Lothara. Uther sa narodil v južnom kráľovstve v okolí Stromwindu. Niektoré legendy hovoria že jeho predkovia pochádzajú až z Kalimdoru. Šepkalo sa že možno ak sa Arthas neosvedčí ako vodca tak sa Uther stane kráľom. Bol trochu namyslený ,ale bol rodený vodca a mal veľké srdce. Lothara si ctil ako nikoho na svete. A často sa sním porovnával. Bol Arthasov priateľ aj učiteľ. Ich cesty sa rozchádzajú pri Stromgarde. Zase sa stretli tesne pred Utherovou smrťou. Vlastne Arthas ho zabil. Tesne pred smrtou povedal: Nech zhoríš v pekle Arthas.
 • Anduin Lothar (známy ako Lev Azerothu): Veľký bojovník a vodca. Keď orkovia dobyli Stormwind, priplával so zvyškom ľudí, čo prežili do Lordareonu. Tu v Southshore im domáci pomohli, ako len mohli. Medzi prežitými bol aj syn kráľa Llaneho, Varian, právoplatný následovník stormwindského trónu a v budúcnosti aj starší priateľ Arthasa. Vydali sa do Lordaeronu, hlavného mesta za kráľom. Vedeli, že vypukne vojna, avšak kráľ Terenas nemal schopného veliteľa a tak ním vymenoval Anduina, ktorý bol schopný vytrénovať schopnú armádu na porazenie orkov. Tak vznikla Aliancia - preživští zo Stormwindu, Lordaeorn a klan Wildhammer z Khaz Modanu. Spolu s priateľom mágom Khadgarom boli svedkami, ako Arcibiskup Alonsus Faol vytrénoval nových bojovníkov zvaných Paladinovia. Boli to rytieri svetla, zmiešaní bojovníci a kňazi. Z hŕstky prvých paladinov si vybral Anduin mladého paladina Turalyona, ktorý sa stal jeho pobočníkom. Postupne sa im darilo odolávať útokom Hordy, avšak kvôli zrade kreténa Perelnolda Horda prenikla až k hlavnému mestu, kde však Aliancia dokázala vzdorovať a odraziť útok. Zatlačili ich až k hore Blackrock, kde však Anduin čelil obrovskej presile, pričom stál zoči voči Orgrimovi Doomhammerovi, ktorý ho nakoniec zdolal. Zomrel ako hrdina.


 • Admirál Daelin Proudmoore: Už vo svojich 16 rokoch bojoval v kráľovskom vojsku proti nájazdníkom Hordy. Narodil sa v južných krajoch Westfallu. Svoj titul hlavného admirála lorderonskej flotily získal počas boja v Druhej vojne. Napriek tomu že bol takto vysoko sa z Lotharom nikdy nestretol. Jeden čas ho dokonca považoval za fámu. Okrem toho že bol

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Svet Azeroth[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavný svet vo Warcrafte, delí sa na veľké kontinenty: Kalimdor, Eastern Kingdoms, Outland, Northrend ,The Maelstorm a Pandaria

Hlavné mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Horda[upraviť | upraviť zdroj]
 • Orgrimmar: mesto na severe púštnej krajiny Durotar na východnom pobreží kontinentu Kalmidor, hlavné mesto Hordy a orkov
 • Darkspear Hold: na najväčšom z Ostrovov ozvien, pri južnom pobreží Durotaru, hlavné mesto trollského klanu Darkspear (hrateľní trolovia vo WoW)
 • Thunder Bluff: v Mulgore, juhozápadne od Durotaru, hlavné mesto taurenských kmeňov
 • Undercity: na severozápade Lordaeronu, rozšírené väzenia a kanály pod mestom Lordaeron, hlavné mesto Opustených (Forsaken, hrateľní nemŕtvi vo WoW)
 • Silvermoon: na severovýchodnom okraji Lordaeronu, hlavné mesto krvavých elfov
 • Bilgewater Harbor: ostrov severovýchodne od Orgrimmaru, hlavné mesto Bilgewater Cartel (hrateľní goblini vo WoW)
Aliancia[upraviť | upraviť zdroj]
 • Darnassus (Noční Elfovia)
 • The Exodar (Draenei)
 • Ironforge (Trpaslíci)
 • "Gnomeregan" (Gnómovia)
 • Stormwind (Ľudia) (nepísané hlavné mesto aliancie)
Ostatné nepriateľské a neutrálne[upraviť | upraviť zdroj]
 • Undermine (Goblinovia a rebeli)
 • Zul'Gurub (Trolovia z džungle)
 • Azjol-Nerub (Nerubiani)
 • Gun'Drak (Snežní Trolovia)
 • Zul'Aman (Lesní Trolovia)
 • Zul'Farrak (Púštny Trolovia)
 • Gnomeregan (Malomocní a zelení Gnómovia)
 • Steamwheedle Cartel (Goblini)
  • Gadgetzan (Goblinovia)
  • Ratchet (rybárska osada, Goblini)
  • Booty bay (rybárske mestečko na juhu Eastern Kingdoms, Goblini, Ludia, Trollovia, Orkovia, atd)
  • Mudsprocket (mesto na juhu swamp of Sorrows, Goblini a posledný živý Ogr z kmeňa Stonemaul)
 • Black Citadel (Pevnosť na severe Outlandu v krajine zvanej Hellfire Peninsula. Ovládal ju zlý pán Magtheridon. Po jeho zvrhnutí ho začal ovládať padlý lovec démonov Illidian spolu z Lady Vasj a Kael´thasom)
 • Dalaran Mesto čarodejníkov Kirin Tor, známe aj ako Purpurové mesto. Bolo strediskom kultúry, ale hlavne vzdelania pred treťou vojnou. Čarodejníci ho vybudovali na juhu jazera Lordamere. Bol to aj akýsi nesúhlas z politikou Severného kráľovstva a hlavne z politikov kráľa Terenasa. Bola to pôvodne bašta proti orkom útočiacim zo šírych plání južného kráľovstva poháňaní sedliakmi z juhu. Po tretej vojne bolo toto nádherné mesto zničené Archimondom. Po vojne ho čarodejníci obklopili nepreniknuteľnou aurou. Za pomoci všetkých zostávajúcich čarodejníkov sa podarilo mesto preniesť až do Northrendu. Momentálne sa Dalaran vznáša nad Crystalsong Forest v Northrende a poskytuje akési útočisko pre Hordu aj Alianciu zároveň.
 • Shattrath City Neutrálne mesto v Outlande, nachádzajú sa tu utečenci, Naaruovia z celého Outlandu a Krvaví Elfovia.

Hlavné časti série[upraviť | upraviť zdroj]

Rok vydania Názov Žáner
1994 Warcraft: Orcs & Humans Stratégia
1995 Warcraft II: Tides of Darkness Stratégia
1996 datadisk Warcraft II: Beyond the Dark Portal Stratégia
2002 Warcraft III: Reign of Chaos Stratégia
2003 datadisk Warcraft III: The Frozen Throne Stratégia
2004 World of Warcraft MMORPG
2007 datadisk World of Warcraft: The Burning Crusade MMORPG
2008 datadisk World of Warcraft: Wrath of the Lich King MMORPG
2010 datadisk World of Warcraft: Cataclysm MMORPG
2012 datadisk World of Warcraft: Mists of Pandaria MMORPG
2014 datadisk World of Warcraft: Warlords of Draenor MMORPG

Iné médiá[upraviť | upraviť zdroj]

Knihy[upraviť | upraviť zdroj]

Stolové hry[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]