Wayne Gretzky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Wayne Gretzky

Wayne Gretzky 2006-02-18 Turin 001.jpg
Narodenie 26. január 1961 (55 rokov),
Brantford, Ontário
Prezývka „The Great One“
Pozícia center
Streľba ľavou rukou
Výška a váha 183 cm, 84 kg
Bývalé tímy WHA
 Indianapolis Racers
 Edmonton Oilers
NHL
 Edmonton Oilers
 Los Angeles Kings
 St. Louis Blues
 New York Rangers
Aktívna činnosť 1978 – 1999
Sieň slávy: od roku 1999
Pozri aj Športový portál

Wayne Gretzky celým menom Wayne Douglas Gretzky (* 26. január 1961, Brantford, Ontário, Kanada) je bývalý kanadský profesionálny hokejista.

Profesionálnym hokejistom sa stal vo veku 17 rokov. Štyrikrát vyhral na konci 80. rokov Stanley Cup s tímom Edmonton Oilers. V 15. sezónach NHL presiahol 100 bodovú hranicu. V NHL odohral 20 sezón v rokoch 1979-1999 v drese 4 tímov. Gretzkeho, ktorý má prezývku "The Great One", považujú za najlepšieho hokejistu všetkých čias. Číslo s ktorým hrával, 99, je jediné číslo pre hokejistu, ktoré je vyradené z nosenia v celej NHL.

Je jediným hráčom NHL, ktorý dokázal dosiahnuť hranicu 200 bodov v jednej sezóne - podarilo sa mu to štyrikrát. Okrem toho má viac ako 100 bodov v 16 profesionálnych sezónach - štrnásť z nich idúcich po sebe. V roku 1999 bol držiteľom 61 NHL rekordov - 40 rekordov v základnej časti, 15 v play-off a 6 v All-Star. Od roku 2009 je držiteľom 60 rekordov.

Narodil sa a vyrastal v Brantforde, na juhozápade kanadskej provincie Ontário, na svojich zručnostiach pracoval na klzisku pri dome a pravidelne hrával hokej na vyššej úrovni od jeho rovesníkov. Napriek jeho nevýraznej postave, jeho sila, rýchlosť, inteligencia a čítanie hry boli bezkonkurenčné. Dokázal sa uhýbať zrážkam s inými hráčmi a dokázal presne predvídať kde puk pôjde a spraviť správny pohyb v správny čas. Gretzky sa stal známym aj jeho prácou za súperovou bránkou, túto časť klziska prezývali "Gretzky's office" - "Gretzkeho pracovňa".

V roku 1978 podpísal zmluvu s Indianapolis Racers z World Hockey Association (WHA), kde krátko hrával než bol vymenený do Edmonton Oilers. Keď bola WHA zrušená, Oilers sa pridali do NHL, kde jeho bodové rekordy priviedli tím k štyrom Stanley Cupom. Jeho výmena do Los Angeles Kings dňa 9. augusta 1988 mala vplyv na výkon tímu a nakoniec ho doviedol až do finále Stanley Cup 1993 a zaslúžil sa za spopularizovanie hokeja v Kalifornii. Gretzky hral krátko aj za St. Louis Blues predtým ako ukončil svoju kariéru s New York Rangers. Je držiteľom deviatich Hart Trophies za najužitočnejšieho hráča, desiatich Art Ross Trophies za najviac bodov sezóne, dvoch Conn Smythe Trophies za najužitočnejšieho hráča v play-off a piatich Ted Lindsay Awards za najvýraznejšieho hráča zvoleného samotnými hráčmi. Vyhral Lady Byng Trophy pre športové správanie, vystupovanie a častému vyjadrovaniu sa proti bitkám v hokeji.

Po jeho odchode do dôchodku v roku 1999 bol ihneď uvedený do Hokejovej siene slávy (Hockey Hall of Fame), čo z neho spravilo jediného hráča, ktorý čakal na uvedenie takú krátku dobu. NHL vylúčila jeho dres s číslom 99 a stal sa jediným hráčom, ktorému bola uvedená takáto pocta. Bol jedným zo šiestich hráčov zvolených do Centennial All-Star Team. Gretzky sa stal jedným z trénerov kanadského hokejového mužstva počas ZOH 2002, kde vyhrali zlatú medailu. V roku 2000 sa stal jedným z vlastníkov Phoenix Coyotes a po výluke NHL v rokoch 2004–2005 sa stal hlavným trénerom tímu. V roku 2004 bol uvedený do siene slávy Ontária. V septembri 2009 počas tímového bankrotu, Gretzky rezignoval z postu trénera a vzdal sa vlastníctva tímu.

Skoršie roky[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa Phyllis a Walterovi Gretzkym, ktorí sa vzali v roku 1960 a žili v byte v Brantforde, kde Walter pracoval pre Bell Telephone Canada. Rodina sa presťahovala na Varadi Avenue v Brantforde, sedem mesiacov potom, čo sa Wayne narodil, čiastočne pretože záhrada bola dosť rovná na to, aby sa každú zimu na nej urobilo klzisko. Wayne vyrastal so sestrou Kim a bratmi Keithom, Glenom a Brentom. Rodina pravidelne chodievala na Tonyho a Marynu farmu a spolu pozerali Hockey Night in Canada. Na tejto farme sa Wayne prvýkrát korčuľoval vo veku 2 rokov a 10 mesiacov.

Gretzkeho prvé korčule.

Walter učil Wayna, Keitha, Brenta, Glena a ich priateľov hokej na klzisku prezývaného "Wally Coliseum", ktoré vytvoril na záhrade ich domu. Tréningy zahŕňali korčuľovanie okolo fliaš a konzerv a dal im radu "korčuľovať tam, kde puk smeruje, nie tam kde bol." Wayne bol zázrak s mimoriadnymi schopnosťami, ktorého ho robili cieľom žiarlivých rodičov.

Wayne ako 6 ročný hral za svoj prvý tím pre desaťročných, kde hral na úrovni vyššie nad jeho rovesníkmi. Jeho prvý tréner, Dick Martin, povedal, že Wayne pracuje lepšie s pukom ako desaťroční. Dres pre desaťročných bol Waynovi veľmi veľký, tak si ho zvykol zastrkávať do nohavíc na pravej strane. Toto robil aj počas svojej NHL kariéry.

Vo veku 10 rokov nastrieľal neuveriteľných 378 gólov a 139 asistencií len v jednej sezóne v drese Brantford Nadrofsky Steelers. Jeho hra zaujala médiá z jeho rodného mesta Brantford. Do svojich 13 rokov nastrieľal vyše 1 000 gólov. Jeho hra prilákala značnú negatívnu pozornosť rodičov ostatných hráčov, vrátane jeho spoluhráčov a často bol vypískaný. Podľa Waltera bol vypískaný aj na "Brantford Day" v Toronto Maple Leaf Gardens vo februári 1975.

Keď mal Wayne 14, jeho rodina sa kvôli nemu rozhodla presťahovať do Toronta, kde mal hrať hokej, z časti pre jeho budúcu kariéru a z časti aby odstránili nepríjemný tlak, ktorému musel čeliť v jeho rodnom meste. Wayne hral za Toronto Nationals. Získal ocenenie za Nováčika Roka v Metro Junior B Hockey League počas sezóny 1975/76 so 60 bodmi v 28 zápasoch. Nasledujúci rok, ako 15 ročný mal 72 bodov v 32 zápasoch s rovnakým tímom. V tomto roku hral aj tri zápasy s tímom Peterborough Petes v Ontario Hockey Association ako náhrada za zraneného hráča. Napriek jeho malému vzrastu a mladému veku zaujal skautov svojimi schopnosťami. Okrem toho, podpísal svojho prvého agenta, Boba Behnkeho.

Napriek jeho ofenzívnym štatistikám, dva tímy ho obišli v 1977 OMJHL Midget Draft šestnásťročných. [Oshawa Generals]] si vybrala Toma McCartyho a [Niagara Falls Flyers]] si vybrali Steva Petersa v druhom kole. V treťom kole [Sault Ste. Marie Greyhounds]] si vybrali Wayna. Po prvýkrát obliekal dres s číslom 99 v tíme Greyhounds. Najprv chcel číslo 9 - ako jeho vzor Gordie Howe - ale to už nosil jeho spoluhráč Brian Gualazzi. Na návrh jeho trénera Muzza MacPhersona začal nosiť číslo 99.

V jeho 16 rokoch počas jeho jediného roku v OMJHL Wayne prekonal rekord v bodovaní QMJHL, vyhral ocenenie Rookie of the Year a Most Sportsmanlike.

World Hockey Association[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1978 World Hockey Association (WHA) liga súťažila s NHL. V NHL sa nedovoľovalo podpísanie zmluvy s hráčom, ktorý má menej ako 20 rokov, ale WHA takéto pravidlo nemala. Niekoľko WHA tímov sa o Gretzkeho zaujímalo - najmä Indianapolis Racers a Birmingham Bulls. Majiteľ Birmingham Bulls, John F. Bassett chcel čeliť NHL tým, že bude podpisovať zmluvy s čo najviac mladými a perspektívnymi hviezdami ako je možné a keď uvidel Gretzkeho, zdal sa mu ako najperspektívnejší mladík. Ale bol to majiteľ Racers Nelson Skalbania, kto s len sedemnásťročným Gretzkym podpísal zmluvu 12. júna 1978 na sedem rokov vo výške kontraktu 1,75 milióna $. Wayne strelil svoj prvý profesionálny gól proti Davovi Drydenovi z Edmonton Oilers v jeho piatom zápase a druhý gól o štyri sekundy neskôr. Skalbania chcel podpísať zmluvu s Gretzkym viacej ako s akýmkoľvek iným hráčom, lebo vedel, že dohody o prestupe niekoľkých tímov WHA do NHL boli v príprave. Tiež vedel, že Racers k týmto tímom nepatria a dúfal, že Racers sa budú držať dovtedy dokým nebudú vyberať náhradu škody od ostatných WHA tímov, keď sa WHA zruší ako aj financie získané z predaja mladej hviezdy.

Wayne hral len osem zápasov s Indianapolis. Racers strácali 40 000 $ za zápas. Skalbania povedal Gretzkemu, že bude vymenený a bude si vyberať medzi Edmonton Oilers a Winnipeg Jets. Vďaka rade jeho agenta si Wayne vybral Oilers, ale výmena nebol taká jednoduchá. Druhého novembra nastúpili do súkromného lietadla Gretzky, brankár Eddie Mio a útočník Peter Driscoll nevediac, kde pristanú a ktorí tím doplnia. Skalbania pracoval na dohode. Skalbania navrhol majiteľovi Jets Michaelovi Gobutymu stávku. Navrhol hrať hru backgammon, ak by Gobuty vyhral získal by Gretzkeho a ak by prehral musel by dať Skalbaniovi podiel na Jets. Gobuty návrh odmietol a hráči pristáli v Edmontone. Mio zaplatil účet za let jeho kreditnou kartou vo výške 4 000 $. Skalbania predal Gretzkeho, Mia a Driscolla svojmu bývalému partnerovi a neskôr vlastníkovi Oilers Petrovi Pocklingtonovi. Aj keď oznámená cena bola 850 000 $, Pocklington v skutočnosti zaplatil 700 000 $. Táto suma nebola dostatočná aby udržala Racers pred bankrotom, zbankrotovali v decembri.

Na svoje 18. narodeniny, 26.1.1976, Wayne podpísal s Pocklingtonom 10- ročný kontrakt (najdlhší kontrakt v histórii hokeja) na 3 milióna $ s možnosťou kontraktu na ďalších 10 rokov.

Gretzky skončil sezónu ako tretí so 110 bodmi za Robbiem Ftorekom a Réalom Cloutierom. Gretzky bol nominovaný na Lou Kaplan Trophy ako nováčik roka a pomohol Oilers dostať sa do prvého kola play-off. Oilers sa dostali až do Avco World Trophy finále, kde podľahli Winnipeg Jets v šiestich zápasoch. Bol to jediný Gretzkeho rok vo WHA, pretože WHA bola nasledujúcu sezónu zrušená.

NHL kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Edmonton Oilers (1979 – 1988)[upraviť | upraviť zdroj]

Potom ako sa v roku 1979 WHA zrušila, Edmonton Oilers a ďalšie tri tímy pridali do NHL. Podľa zmluvy Oilers a ďalšie tímy z WHA, ktoré zotrvali, mali dostať dvoch brankárov a dvoch korčuliarov z tímov NHL. Za normálnych okolností by bol Gretzky z Oilers odstránený a zaradený do 1979 NHL Entry Draft, ale jeho kontrakt tomu zabránil.

Gretzkeho úspechy z WHA sa preniesli aj do NHL, aj napriek kritike o jeho zotrvačnosti vo väčšej, tvrdšej a talentovanejšej lige.

V jeho prvej NHL sezóne 1979/1980 bol ocenený Hart Memorial Trophy (prvú z ôsmych v rade) ako najužitočnejší hráč ligy a viedol v bodovacej tabuľke s 137 bodmi spolu s Marcelom Dionnom. Hoci Gretzky hral len 79 zápasov, Dionne odohral 80 a bol ocenený Art Ross Trophy, pretože strelil viac gólov (53 vs. 51). Gretzky sa stal najmladším hráčom, ktorý strelil viac ako 50 gólov, ale nemal nárok na Calder Memorial Trophy pre najlepšieho nováčika NHL, kvôli jeho predchádzajúcej sezóne vo WHA. Calder Memorial Trophy bola udelená obrancovi z Boston Bruins Rayovi Bourquemu.

V nasledujúcej sezóne Gretzky vyhral Art Ross (prvú zo siedmych za sebou) za 164 bodov, kedy prekonal rekord Bobbyho Orra za asistencie (102) a Phila Esposita za body počas sezóny (152). Po druhý raz za sebou vyhral Hart Trophy. V jeho prvom play-off zápase v roku 1981 proti Montreal Canadiens si zapísal 5 asistencií. Toto bol rekord za jeden play-off zápas.

Počas 1981/1982 sezóny prekonal rekord 50 gólov za 50 zápasov, ktorý nebol prekonaný 35 rokov. Tento rekord držal Maurice "Rocket" Richard. Gretzky rekord prekonal len za 39 zápasov. Jeho päťdesiaty gól strelil 30. decembra 1981 proti Philadelphia Flyers a bol to jeho piaty gól za zápas. Zápas skončil 7:5. Neskôr počas tejto sezóny Gretzky prelomil 24. februára 1982 Espositov rekord za najviac gólov počas sezóny (76) a pomohol zdolať Buffalo Sabres 6:3. Gretzky ukončil sezónu 1981/82 s 92 gólmi, 120 asistenciami a 212 bodmi za 80 zápasov a stal sa tak jediným hráčom NHL, ktorý prelomil hranicu 200 bodov. Tento rok sa stal prvým hokejistom a Kanaďanom zvoleným za mužského atléta roka ( Associated Press Male Athlete of the Year ). Taktiež bol zvolený za "Hráča roka".

Nasledujúce sezóny Gretzky prekonal vlastné rekordy za asistencie a to trikrát (125 počas 1982/83 sezóny, 135 počas 1984/85 a 163 počas 1985/86). Taktiež prekonal aj svoj bodový rekord – 215 bodov počas sezóny 1985/86. Počas jeho hrania za Oilers držal alebo prekonal 49 NHL rekordov, čo sám o sebe bol rekord.

Oilers skončili v prvom kole play-off počas ich poslednej sezóny vo WHA. Rovnaký úspech nebol okamžitý hneď po ich vstupe do NHL, ale počas štyroch sezón hrali o Stanley Cup. Oilers boli mladí, silný tím a spolu s budúcimi členmi Siene Slávy Gretzkym, Markom Messierom, Glennom Andersonom, Jarim Kurrim,Paulom Coffeyom and Grantom Fuhrom. Gretzky bol kapitánom v rokoch 1983-88. V roku 1983 sa dostali až do Stanley Cup Final, kde boli porazený New Yorkom Islanders. Nasledujúcu sezónu Oilers opäť vo finále stretávajú Islanders, ale tentokrát Oilers vyhrali Stanley Cup, ich prvý z piatich za 7 rokov.

Gretzky bol menovaný kancelárom Order of Canada 25. júna 1984 za mimoriadny prínos hokeju. Keďže táto ceremónia je vždy počas hokejovej sezóny, trvalo to 13 rokov a 7 mesiacov pokiaľ bola Gretzkemu udelená táto pocta. Stalo sa tak v roku 2009 – za jeho pokračujúce prínosy do sveta hokeju, najmä ako najlepší hráč všetkých čias, ale aj za jeho zapojenie sa do spoločnosti ako filantrop, dobrovoľník a vzor pre mnoho mladých ľudí.

Gretzky vyhral Stanley Cup s Oilers v rokoch 1984, 1985, 1987 a 1988.

Trade[upraviť | upraviť zdroj]

Dve hodiny po tom ako Oilers vyhrali Stanley Cup v roku 1988, sa Wayne dozvedel od svojho otca, že ho Oilers plánujú vymeniť do iného tímu. Walter Gretzky to vedel už mesiace, ale tajil to pred Waynom aby ho nenahneval. Podľa Waltera, o Wayna mali záujem Los Angeles, Detroit a Vancouver, a Pocklington potreboval peniaze na jeho ostatné obchody, ktoré mu nevychádzali podľa jeho plánov. Najprv Wayne nechcel odísť z Edmontonu, ale neskôr obdržal telefonát na svojej svadobnej ceste od majiteľa Los Angeles Kings Bruca McNalla, ktorý ho požiadal o stretnutie a dohodnutie sa na zmluve. Gretzky žiadal k podpísaniu zmluvy aby sa Marty McSorley a Mike Krushelnyski stali jeho spoluhráčmi v Los Angeles. Potom ako detaily o trade boli hotové, posledná vec, ktorá zostávala ku dokončeniu tradu, bol telefonát Gretzkeho Pocklingtovi a požiadať o trade. Keď Pocklington oznámil generálnemu manažérovi a hlavnému trénerovi Glenovi Satherovi Oilers o jeho plánoch vymeniť Gretzkeho do L.A., Sather sa pokúsil zastaviť výmenu, ale keď zistil, že Gretzky bol zapojení do rokovaní, zmenil svoj názor a požadoval Luca Robitailla ako výmenu za Gretzkeho. Kings žiadosť odmietli a ponúkli Jimmyho Carsona.

9. augusta 1988 vymenili Oilers Gretzkeho spolu s McSorleym a Krushelnyskim za Carsona, Martina Gelinasa, 15 miliónov $ v hotovosti a výber v prvom kole draftu 1989. Trade nahneval Kanaďanov do tej miery, že Gretzky bol považovaný za "zradcu", že otočil chrbát svojmu adoptívnemu mestu a jeho rodnej krajine.

Pri prvom Gretzkeho zápáse proti Edmontonu po trade obdržal štvorminútové standing ovation. Aréna bola vypredaná a účasť 17 503 divákov, bolo najväčšie publikum, aké Oilers k tomuto dátumu mali. Gretzky obdržal potlesk aj pri prvom striedaní, pri prvom dotyku s pukom a dvoch asistenciách. Po zápase Gretzky využil možnosť a potvrdil svoje vlastenectvo : "Stále som hrdý Kanaďan. Nechcel som opustiť svoju krajinu. Presťahoval som sa, pretože som bol vymenený a toto je moja práca. Ale ja som Kanaďan až do špiku kostí. Dúfam, že to Kanaďania chápu."

Los Angeles Kings (1988 – 1996)[upraviť | upraviť zdroj]

Kings si zvolili Gretzkého za ich asistenta kapitána, čo malo okamžitý vplyv na ľade, keď Wayne skóroval svojou prvou strelou na bránku. Napriek tomu že Kings boli outsidri, proti obhajcovi Stanley Cupu Oilers v Smythe Division semifinále, Gretzky viedol Kings k šokujúcemu rozrušeniu jeho starého tímu a otočeniu série z 3-1 na 3-4. Bol nervózny z toho, že ho v Edmontone vypískali. Po druhýkrát vo svojej kariére skončil v bodovaní druhý, ale tesne porazený víťazom bodovania Mariom Lemieuxom (nazbieral 199 bodov). V roku 1990 menovali Associated Press Gretzkeho "Mužským atlétom desaťročia".

Gretzkeho prvá sezóna v drese Kings spôsobila nárast návštevnosti a záujem fanúšikov o hokej v meste, ktoré ho nepoznalo. Kings sa mohli chváliť mnohými vypredanými zápasmi. Vďaka Gretzkemu sa podarilo v Južnej Kalifornii rozšíriť hokej a vďaka jeho popularite boli založené ďalšie tímy - Mighty Ducks of Anaheim a San Jose Sharks.

Gretzky vynechal veľa zápasov počas 1992/1993 sezóny kvôli zraneniu chrbta a jeho 65. bod zlomil rekord, trvajúci 13 rokov, kedy hráč zaznamená aspoň 100 bodov v každej sezóne. V play-off sa mu veľmi darilo, a to najmä vtedy, keď si pripísal hetrik v zápase číslo sedem, počas Campbell Conference Finals proti Toronto Maple Leafs. Toto víťazstvo posunulo Kings do finále Stanley Cupu, po prvýkrát v histórii klubu, kde čelili Montreal Canadiens. Po prvej výhre v sérii 4-1 Kings prehrali nasledujúce 3 zápasy v predĺžení a nakoniec podľahli v piatom zápase 4-1, keď sa Gretzkemu nepodarilo ani raz vystreliť na bránu.

Nasledujúcu sezónu sa Waynovi podarilo prelomiť rekord Gordieho Howea v počte nastrieľaných gólov v kariére a získal titul, ale tímu sa napriek obrovskej snahe nepodarilo prebojovať do play-off až do roku 1998. Ešte predtým si Gretzky začal hľadať nový tím, s ktorým by mohol vyhrať Stanley Cup, a tak bol na vlastnú žiadosť vymenený. Počas výluky roku 1994-95 Gretzky a niekoľko jeho priateľov (vrátane Marka Messiera, Martyho McSorleay, Bretta Hulla, and Stevea Yzermana) vytvorili 99. All Stars Tour a hrali 8 exhibičných zápasov v rôznych krajinách.

St. Louis Blues (1996)[upraviť | upraviť zdroj]

27. februára 1996 sa stal členom St. Louis Blues po výmene za Patrica Tardifa, Romana Vopata, Craiga Johnsona a dva výbery v drafte. On sám si čiastočne zorganizoval túto výmenu, po tom, čo sa objavili správy o tom, že bol nešťastný v Los Angeles. [1] Počas výmeny, sa Blues a New York Rangers zaujímali o Gretzkeho, ale Blues vyhoveli jeho platovým požiadavkám. Gretzky sa okamžite stal kapitánom tímu. Nazbieral 37 bodov v 31 zápasoch v základnej časti a v play-off, Blues sa dostali do Finále konferencie, kde vyhrali jeden zápas. Avšak, chémia, ktorú každí očakával medzi ním a Brettom Hullom nenastala a tréner Mike Keenan ho verejne kritizoval. Gretzky zamietol trojročnú zmluvu na 15 miliónov $ s Blues a 21. júla sa upísal New York Rangers ako voľný hráč na dva roky za 8 miliónov $ (plus bonusy), kde sa pridal k bývalému spoluhráčovi z Oilers, Markovi Messierovi. [2]

New York Rangers (1996 – 1999)[upraviť | upraviť zdroj]

Gretzky v drese New York Rangers v roku 1997

Gretzky ukončil svoju profesionálnu kariéru v drese New York Rangers, kde odohral jeho posledné tri sezóny a pomohol tímu dostať sa do Finále východnej konferencie v roku 1997. [3] Rangers boli porazení vo Finále konferencie v piatich zápasoch Philadelphiou Flyers, napriek tomu, že Gretzky viedol Rangers s 10 gólmi a 10 asistenciami. Po prvý raz v jeho NHL kariére nebol menovaný kapitánom tímu, aj keď krátko nosil kapitánske "C" v roku 1998, keď kapitán tímu Brian Leetch bol zranený a nebol na súpiske. Po sezóne 1996-1997, Mark Messier podpísal kontrakt s Vancouver Canucks, a tak ukončil spoluprácu s Gretzkym už po jednej sezóne. Po ukončení Gretzkeho kariéry sa Rangers nedostali do play-off až do roku 2006. [4]

V roku 1997 pred jeho odchodom do hokejového dôchodku, The Hockey News vybrali 50 hokejových expertov (bývalých NHL hráčov, bývalých a súčasných novinárov, komentátorov, trénerov a hokejových manažérov) aby zvolili a ohodnotili 50 najlepších hráčov z NHL histórie. Experti zvolili Gretzkeho ako číslo jeden. Wayne povedal, že on by vybral Bobbyho Orra a Gordieho Howea ako najlepších za celú dobu NHL. [5]

Sezóna 1998–99 bola jeho poslednou. Dosiahol jeden míľnik v jeho poslednej sezóne, prelomil rekord v počte nastrieľaných gólov v kariére (v základnej časti a play-off) - 1 071, ktorý držal Gordie Howe. V tejto sezóne mal Gretzky problém so strieľaním gólov a bola to jeho jediná sezóna, kedy nemal priemerne jeden bod na zápas, ale jeho posledný gól bol jeho 1 072., a tak prekonal rekord Howea o jeden gól. [6] Ako sezóna pokračovala, média špekulovali, že Gretzky ukončí jeho profesionálnu kariéru, ale on odmietol oznámiť jeho odchod do dôchodku. Jeho posledný NHL zápas v Kanade bol 15. apríla 1999 proti Ottawe Senators. Bol to predposledný zápas Rangers v sezóne. Po zápase, pri označení troch hviezd zápasu, bol Gretzky označený za všetky tri hviezdy. Po príchode do New Yorku, Gretzky oznámil, že ukončí svoju kariéru po poslednom zápase Rangers. [7]

Posledný zápas v kariére pre Gretzkeho bol 18. apríla 1999 v Madison Square Garden a skončil sa prehrou 2 – 1 po predĺžení proti Pittsburghu Penguins. Hoci zápas hrali dva americké tímy, boli zahraté obe štátne hymny, ktoré boli mierne upravené k Gretzkemu odchodu. Miesto "O Canada, we stand on guard for thee" (Ó Kanada, stojíme na tvojej stráži), Bryan Adams zaimprovizoval so slovami "We're going to miss you, Wayne Gretzky" (Budeš nám chýbať, Wayne Gretzky). [8] "The Star-Spangled Banner" (hymna USA) bola zaspievaná Johnom Amirantom, a ten zmenil slová na "in the land of Wayne Gretzky" (v zemi Wayna Gretzkeho). Gretzky ukončil kariéru s asistenciou na gól Briana Leetcha. [9] V čase jeho odchodu bol Wayne predposledným hrajúcim hráčom z WHA. Mark Messier, ktorý bol jedným z hráčov dynastie Edmontonu bol posledný.

Gretzky povedal novinárovi Scottovi Morrisonovi, že jeho posledný zápas bol ten najlepší z celej jeho kariéry. [10]

Reprezentácia[upraviť | upraviť zdroj]

Prehľad medailí
Reprezentácia: Kanada Kanada
Svetový Pohár
striebro
Kanada 1996
Canada Cup
zlato
Kanada 1991
zlato
Kanada 1987
zlato
Kanada 1984
striebro
Kanada 1981
Majstrovstvá sveta
bronz
Fínsko 1982
Majstrovstvá sveta juniorov
bronz
Kanada 1978

Gretzky po prvý raz reprezentoval Kanadu v roku 1978 na Majstrovstvách sveta juniorov v Montreale. Vo veku 16 rokov bol najmladším hráčom na turnaji. V bodovaní viedol so 17-timi bodmi, a tak sa dostal do All-Star tímu a získal ocenenie najlepšieho útočníka turnaja. Jeho 17 bodov je najviac medzi šestnásťročnými na MS Juniorov. [11]

Gretzkeho medzinárodná kariéra bola na vrchole v roku 1987 na Canada Cupe. Gretzky nazval tento turnaj najlepším hokejom, aký kedy hral. [12] Hral spolu s hviezdou Pittsburgh Penguins, Mariom Lemieuxom. Wayne nazbieral 21 bodov v deviatich zápasoch.

Zručnosti a vplyvy[upraviť | upraviť zdroj]

Zručnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Gretzkeho veľkosť a sila boli nevýrazné - v skutočnosti, hlboko pod priemer NHL- ale je považovaný za nejlepšieho hokejistu všetkých čias. [13] Jeho čítanie hry a schopnosť improvizovať boli bezkonkurenčné. Dokázal presne predvídať, kde puk bude a vykonať správny pohyb v správnom čase. Taktiež bol považovaný za najkreatívnejšieho hráča. "Nikdy ste nevedeli, čo sa chystá urobiť," povedal člen Hokejovej siene slávy, Igor Larionov. "Neustále improvizoval. Vždy, keď stupil na ľad, vždy urobil nejaký spontánny krok. To je to, čo ho robilo fenomenálnym hráčom." [14]

Strieľal s neuveriteľnou presnosťou. Člen Hokejovej siene slávy Bobby Orr o ňom povedal : "Prihrával lepšie ako ktokoľvek, koho som videl." [15] V jeho prvých dvoch sezónach v NHL, jeho zručnosti v prihrávaní mu pomohli získať reputáciu v tvorení hry, a tak obrancovia sa začali sústrediť na to, aby zablokovali jeho prihrávky iným hráčom. Gretzky sa tak rozhodol strieľať na bránu sám, a to s mimoriadnou účinnosťou. [16] Jeho strely boli rýchle a presné. "Wayne Gretzky bol jeden z najpresnejších strelcov v histórii NHL," povedal autor jednej biografie. Štatistiky podporujú tieto tvrdenia : Phil Esposito, ktorý držal rekord v nastrieľaných góloch, potreboval 550 striel aby strelil 76 gólov. Avšak, Gretzky strelil svoj 76-ty gól po 287 strelách - asi o polovicu menej ako Esposito. Gretzkeho rekord, 92 gólov strelil po 369 šanciach. [16] Pretože bol v porovnaní s ostatnými hráčmi ľahší, brankári boli často prekvapení tvrdosťou Gretzkeho striel, brankári volali jeho strely "sneaky fast" - "záludne rýchle". Taktiež mal spôsob ako dvakrát netrafiť puk s rovnakým rytmom, a tak sa jeho strely ťažšie blokovali. [17]

Veľkosť a sila[upraviť | upraviť zdroj]

Keď vstúpil do NHL v roku 1979, kritici sa domnievali, že Gretzky bol „píliš malý, príliš šľachovitý a príliš pomalý aby hral v NHL“. Jeho váha bola 73 kg, v porovnaní s priemerom NHL v tom čase 86 kg. [18] Ale ten rok, Gretzky dorovnal s počtom bodov v bodovacej súťaži a vyhral Hart Trophy pre najužitočnejšieho hráča. [19] Počas jeho druhej sezóny, vážiac len 74 kg, prekonal svoj rekord v počte bodov a mal 164 bodov. [20] Nasledujúcu sezónu (1981-82), vážiac 77 kg – stále menej ako priemer v NHL – zaznamenal stále trvajúci rekord nastrieľaných gólov, 92.

Výdrž[upraviť | upraviť zdroj]

Wayne mal pozoruhodnú fyzickú výdrž. Ako jeho hrdina, Gordie Howe, Gretzky bol posadnutý v "schopnosť rýchlo obnoviť svoju energiu." V roku 1980, keď fyziológ testoval u všetkých hráčov Edmontonu ich regeneračné schopnosti, Gretzky mal tak vysoké skóre, že si fyziológ myslel "že pokazil stroj." [21] Jeho výdrž bola význačná tým, že Gretzky skóroval najčastejšie neskôr v zápase. V roku, kedy skóroval 92 gólov, 22 z nich padlo počas prvej tretiny, 30 v druhej a 40 v tretej tretine. [16]

Mal taktiež všeobecné atletické zručnosti. Keď vyrastal, bol bežec a jeho presnosť odpalu bola .492 počas leta 1980 v juniorskej bejzbalovej lige. Ako výsledok, Gretzky dostal ponuku od tímu Toronto Blue Jays. [21] (História sa opakovala v júny roku 2011, keď Waynov 17- ročný syn, Trevor bol draftovaný Chicagom Cubs. Nasledujúci mesiac Trevor podpísal s Cubs zmluvu.) Gretzky bol taktiež excelentný v lacrosse, ktorý hrával počas leta. Vo veku 10 rokov, po tom čo strelil 196 gólov v hokejovej lige, nastrieľal 158 gólov v lacrosse. [22]

Podľa Gretzkeho, práve v lacrosse sa naučil, ako sa ochrániť pred tvrdými bodycheckmi. "V tých dňoch ste mohli byť v lacrosse zasiahnutý zozadu alebo cross-checkovaný, takže ste sa museli naučiť, ako sa naučiť ochrániť samého seba." [23] Gretzky obratne aplikoval túto techniku počas jeho profesionálnej hokejovej kariéry.

Obrancovia zistili, že Gretzky je nepolapiteľný. Člen Hokejovej siene slávy Denis Potvin porovnával snahu zasiahnuť Gretzkeho k "zabalovaniu vašich rúk k hmle. Videli ste ho, ale keď ste sa k nemu natiahli, vaše ruky necítili nič, snáď len chlad."

Komentátori si všimli, že Gretzky má zvláštnu schopnosť posúdiť, kde sa budú ostatní hráči nachádzať, a to natoľko, že mnohí mali podozrenie, že Gretky užil nejaké mimozmyslové vnímanie. Komentátori vraveli, že hral ako keby mal "oči vzadu na hlave." [24] Gretzky povedal, že cítil ostatných hráčov viac, ako ich videl. "Mám pocit o tom, kde sa bude spoluhráč nachádzať. Často sa môžem otočiť a prihrať, bez toho aby som sa pozeral."

Hlavné trénerské vplyvy[upraviť | upraviť zdroj]

Avšak Gretzky poprel, že má akékoľvek mimoriadne vrodené schopnosti. Povedal, že mnoho z jeho výhod boli výsledkom brilantného koučovania jeho otca.

Vraví sa, že mám šiesty zmysel...kecy. Naučil som sa tipnúť si, čo sa stane ďalej. Je to predtucha. Nie je to Boží dar, je to Wallyho dar. Zvykol stáť na modrej čiare a vravel mi, "Pozeraj, takto to robia všetci." Potom strelil puk popri mantineloch a do rohu, a potom ho šiel stíhať. Vrátil sa späť a povedal, "A takto to robí múdry hráč." Opäť strelil do rohu, ale tentokrát si puk počkal v druhom rohu a zobral si ho. Kto povedal, že predtucha nemôže byť naučená ? [25]

Gretzky sa o hokeji veľa dozvedel od svojho otca na ich klzisku na záhrade. Vypestoval lásku pre hokej vo svojich synoch, zaobstaral pre nich domáce klzisko a cvičenia na zvýšenie ich zručností. Na klzisku zvanom Wallyho koloseum (Wally Coloseum), bola zima plná hokeja s Walterom ako učiteľom, ale aj spoluhráčom. Walterove cvičenia boli jeho vlastným vynálezom, boli časovo vpred. Gretzky neskôr podotkol, že cvičenia Sovietskeho zväzu, ktoré ohúrili Kanadu v roku 1972, mu nič nového neponúkli : "Robil som ich od troch rokov. Môj otec bol veľmi múdry."

V jeho autobiografií Wayne opisuje, ako prebiehali tréningy s otcom, kde mu do hlavy vŕtal základy inteligentného hokeja :

On: "Kde je posledné miesto kam sa hráč pozrie, predtým ako prihrá?"
Ja: "Kde prihráva."
On: "Čo znamená..."
Ja: "Dostať sa tam a prekaziť to."
On: "Kam korčuľuješ?"
Ja: "Kde puk bude, nie kde puk bol."
On: "Ak ťa zastavia, čo urobíš?"
Ja: "Odkorčuľujem."
On: "Ktorým smerom?"
Ja: "Od hráča, nie k nemu."[26]

Wayne taktiež vzdáva hold jeho trénerovi v Edmontone, Glenovi "Slats" Satherovi, ktorý bol dôležitým vplyvom v jeho vývoji ako hokejista. Gretzky hral 10 rokov so Satherom, ako jeho trénerom. "Je to akokeby ma môj otec vychovával do 17-tich, potom prenechal Slatsovi a povedal, 'Teraz je tvoj.'"

Skoré začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Kde sa Gretzky líšil od ostatných, bolo v mimoriadnom nasadení strávenia času na ľade. V jeho autobiografii napísal :

Všetko čo som chcel počas zimy robiť, bolo byť na ľade. Vstal som ráno, korčuľoval od 7:00 do 8:30, šiel do školy, prišiel som domov o 15:30, zostal som na ľade, pokiaľ mama netrvala na tom, aby som sa šiel najesť, najedol som sa v korčuliach a vrátil som sa späť von do 21:00.[27]

Keď sa ho pýtali, ako dokázal streliť vo veku 10 rokov 378 gólov počas jednej sezóny, Gretzky vysvetlil :

Deti zvyčajne začnú hrať hokej, keď majú šesť alebo sedem rokov. Ľad nie je tráva. Je to úplne iný povrch a všetci začínajú od nuly... V čase, keď som mal 10, bol som na korčuliach osem rokov namiesto štyroch, a mal som za sebou pár sezón hrania proti desaťročným. Takže som mal veľký náskok pred ostatnými.[28]

Po odchode do dôchodku[upraviť | upraviť zdroj]

Gretzky bol uvedený do Hokejovej siene slávy 22. novembra 1999, stávajúc sa desiatym hráčom, ktorý preskočil trojročné čakanie na zaradenie.[29] Hokejová sieň slávy neskôr oznámila, že je posledným hráčom, ktorý mohol preskočiť čakanie. Do Siene slávy IIHF bol uvedený v roku 2000. [30] Taktiež Gretzkeho číslo 99 bolo vyradené z celej NHL na Zápase hviezd roku 2000. V októbri 1999, Edmonton premenoval jednu z ich najfrekventovanejších diaľníc, Capilano Drive -ktorá je pri Rexall Palace- na "Wayne Gretzky Drive".[31] V roku 2002, LA Kings pripravili vystavenie jeho dresu a sochy v životnej veľkosti pred Staples Center.[32] V jeho rodnom meste Brantforde premenovali Park Road North na "Wayne Gretzky Parkway", a taktiež North Park Recreation Centre na The Wayne Gretzky Sports Centre.


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. "After 99 trial balloons, Gretzky traded; Wayne gets his wish—if Blues are indeed contenders", The Ottawa Citizen, February 28, 1996, p. B1.
 2. Duffy, Andrew, "Great One bound for Broadway: Gretzky signs deal with N.Y. Rangers", The Record, July 22, 1996, p. D1.
 3. Lapointe, Joe, "Rangers' Surprising Run Comes to a Finish", The New York Times, May 26, 1997. z April 16, 2008.
 4. New York Rangers (NHL). The Internet Hockey Database. prístup: April 17, 2008.
 5. Cole, Cam, "Cole: Bobby Orr was The One, not The Great One", Calgary Herald, March 20, 2013. z March 28, 2013.
 6. Gretzky & Davidson 1999, str. 216.
 7. Gretzky & Davidson 1999, str. 220.
 8. Brady, Erik, "He loved 'every part of the game", USA Today, April 19, 1999. z April 10, 2008.
 9. Gretzky Gets Assist in Finale. National Hockey League: (April 18, 1999). prístup: September 9, 2010.
 10. Morrison 2008, str. 66.
 11. List of 16-year old World Junior Championship players. QuantHockey. prístup: 21 December 2013.
 12. Willes 2007, str. 1.
 13. Looney, Douglas S. (April 23, 1999). To figure Gretzky's greatness just tally up the numbers. The Christian Science Monitor.
 14. LARIONOV, Igor (1999). “A consummate artist”, Steve Dryden Total Gretzky: The Magic, The Legend, The Numbers. Toronto, Ontario: McClelland & Stewart Inc.. ISBN 0-7710-4177-2.
 15. Swift, E. M. (December 27, 1982). "Greatness Confirmed". Sports Illustrated. z April 23, 2008.
 16. a b c SWIFT, E. M. (2012). Sports Illustrated The Great One. Plattsburgh, NY: McLelland & Stewart.
 17. BENSON, Michael (2013). Wayne Gretzky. New York: Infobase Learning. ISBN 978-1-4381-4250-0.
 18. NHL is growing the game. The Montreal Gazette. (November 5, 2005). prístup: January 12, 2014.
 19. (1999) “Season by Season”, Dryden, Steve Total Gretzky. Toronto: McLelland & Stewart.
 20. SWIFT, E.M. (2012). “The Best and Getting Better”, Sports Illustrated The Great One: The Complete Wayne Gretzky Collection. Toronto: McClelland & Stewart. ISBN 9780771083617.
 21. a b Gzowski 2004, str. 176.
 22. Redmond 1993, str. 14.
 23. Gretzky & Davidson 1999, str. 27.
 24. "Ordinary guy with extraordinary talent", Canadian Broadcasting Corporation, November 8, 1977. z April 26, 2008.
 25. Gretzky & Reilly 1990, str. 87.
 26. Gretzky & Reilly 1990, str. 88.
 27. Redmond 1993, str. 12–13.
 28. Gretzky & Reilly 1990, str. 19.
 29. (November 23, 1999)"Gretzky officially welcomed into Hockey Hall of Fame". Sports Illustrated. z April 23, 2008.
 30. IIHF Hall of Fame. International Ice Hockey Federation. prístup: April 25, 2008.
 31. "Edmonton pays tribute to Wayne Gretzky", CBC News, October 1, 1999. z January 19, 2014.
 32. "Gretzky jersey ceremony turns into L.A. lovefest", ESPN, October 11, 2002. z March 3, 2009.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]