Preskočiť na obsah

Wes Craven

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Wes Craven
americký filmový režisér
Wes Craven
Narodenie2. august 1939
Cleveland, Ohio, USA
Úmrtie30. august 2015 (76 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Zamestnaniefilmový režisér
Alma materWheaton College
Johns Hopkins University
Aktívne roky1971 – 2015
RodičiaPaul Eugene Craven
Caroline, rod. Miller
PodpisWes Craven, podpis
Odkazy
Webstránkawescraven.com
CommonsSpolupracuj na Commons Wes Craven

Wesley Earl „Wes“ Craven (* 2. august 1939, Cleveland, Ohio, USA – † 30. august 2015, Los Angeles, Kalifornia) bol americký režisér a herec, tvorca nízkonákladových hororov. Vo svojich filmoch si väčšinou pre seba pripravil malú bezvýznamnú rolu. Jeho najvýraznejšia rola bola vo filme Nová nočná mora, kde hral sám seba.

Medzi jeho najznámejšie filmy patrí Nočná mora v Elm Street (1984), Nová nočná mora (1994) alebo hororová séria Vreskot.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Wes Craven sa narodil v Clevelande v Ohiu, ako syn Caroline ( Miller) a Paulovi Eugenovi Cravenovi. Bol vychovaný v prísnej baptistickej rodine. Získal vysokoškolské štúdium v anglickom jazyku a psychológiu z Wheaton College v Illinois a magisterský titul v filozofii a písaní na Johns Hopkins University.

Wes krátko vyučoval angličtinu na Westminsterskej univerzite a bol profesorom humanitných vied na Clarkson College of Technology (neskôr Clarkson University) v New Yorku. Počas tejto doby si zakúpil použitú 16mm filmovú kameru a začal robiť krátke filmy. Keď ho jeho priateľ Tom Chapin informoval o posolstve v post-produkčnej spoločnosti v New Yorku, ktorú prevádzkoval jeho brat, budúca ľudová rocková hviezda Harry Chapin, Craven sa presťahoval na Manhattan. Jeho prvá tvorivá práca vo filmovom priemysle bola ako zvukový editor pre spoločnosť Chapin. Neskôr stal asistentom manažmentu spoločnosti a katapultoval sa na úpravu filmu  You've Got to Walk It Like You Talk It or You'll Lose That Beat (1971).

Cravenove diela majú tendenciu zdieľať a rozoznávať povahu človeka s realitou. Nočná mora v Elm Street sa napríklad zaoberala dôsledkami snov v reálnom živote. V ďalšom pokračovaní, film Nová nočná mora , poukazuje na herečku Heather Landerkamp, ktorá vo filme hrá samu seba, a prenasleduje ju desivý Freddy Krueger. Celý film sa pohybuje medzi strašidelnými víziami a realitou.

Vo filme Vreskot postavy často poukazujú na hororové filmy ktoré sa zároveň stanú skutočnou udalosťou. Vo filme tiež zaznie veta, kedy Billy Loomis (vo filme hrá Skeet Ulrich) povie svojej priateľke Sydney (Neve Campbell) že život je len veľký film. Film Vreskot patrí k najúspešnejšiemu filmu z celej jeho kinematografie. Dočkal sa až štyroch pokračovaní, z toho posledná štvrtá časť bol jeho posledným filmom.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 30. augusta 2015 zomrel na rakovinu mozgu vo svojom dome v Los Angeles, štyri týždne po jeho 76. narodeninách.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Wes Craven

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wes Craven na českej Wikipédii.