West Memphis Three

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pod menom West Memphis Three sú v Spojených štátoch amerických známi traja mladí muži, ktorí v roku 1993 údajne spáchali vraždu troch osemročných detí, a ktorí boli v tom istom roku uväznení a odsúdení. Tento prípad vzbudil veľkú pozornosť médií, pretože existujú aj oporné body, ktoré nasvedčujú tomu, že by mohlo ísť o justičný omyl. Prípad je stále aktuálny, prebieha vyšetrovanie a momentálne sa novými forenznými metódami porovnávajú vzorky DNA z miesta činu so vzorkami DNA obvinených. Genetické dôkazy nasvedčujú, že skutočne ide o justičný omyl.

Aktuálny vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

V júli 2007 bol predložený nový forenzný materiál. Okrem toho sa zistilo, že ani jedna z DNA vzoriek nájdených na mieste činu, nie je zhodná s genetickými vzorkami obvinených, ale so vzorkou nevlastného otca jedného z obvinených a jeho kamarátom, s ktorým sa v deň činu údajne stretol. Obhajoba odsúdeného na trest smrti podala žiadosť o konzultáciu z dôvodu zámeru obnovenia procesu, ktorú zodpovedný sudca v septembri 2008 zamietol. V novembri 2010 najvyšší súd po verbálnej konzultácii obhajoby toto rozhodnutie odvolal a pre všetkých troch obvinených nariadlil nový termín konzultácie, pri ktorej sa má rozhodnúť, či súdny proces bude obnovený.

Pozadie príbehu[upraviť | upraviť zdroj]

V čase činu mali obvinení 16 a 18 rokov. V máji v roku 1993 údajne zviazali, týrali a zabili troch osemročných chlapcov, pričom podľa pitvy jedna z obetí zomrela na vykrvácanie spôsobené reznými ranami a ďalšie dve boli utopené. Najstarší z predpokladaných páchateľov bol odsúdený na trest smrti prostredníctvom injekcie s jedom a ostatní dvaja mladiství na trest väzením. Polícia bola následne v rôznych publikáciách ako aj v nižšie uvedenom dokumentárnom filme kritizovaná, že pri vyšetrovaní tohto prípadu nepostupovala starostlivo, a že neboli zohľadnené alternatívne hypotézy a niektoré stopy boli zahladené. Okrem toho boli obžalovaní zo strany justície obvinení zo satanistických skutkov podľa takých indícií ako sú obľúbená hudba a štýl obliekania sa.

Verejné reakcie[upraviť | upraviť zdroj]

Prípad na verejnosti vyvolal vlnu solidarity s obvinenými. Viaceré prominentné osobnosti a skupiny (napríklad skupina Pearl Jam) vydali na podporu West Memphis Three albumy alebo pesničky. Dodnes boli v americkej televízii odvysielané dve dokumentácie[1][2], ktoré sa s týmto prípadom kriticky zaoberajú a okrem toho vyšli k prípadu dve knihy[3] a plánuje sa natočiť aj film[4].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.imdb.com/title/tt0117293/ prístup 01.10.2009
  2. http://www.imdb.com/title/tt0239894/ prístup 01.10.2009
  3. Leveritt, Mara (2003): The Devil's Knot: The True Story of the West Memphis Three, Atria, ISBN 0-7434-1760-7
  4. http://www.imdb.de/title/tt1290136/ prístup 01.10.2009

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku West Memphis Three na nemeckej Wikipédii.