Westminster Bridge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pohľad na Westminster Bridge z London Eye. V pozadí sa nachádza Westminsterský palác.
Westminster Bridge na obraze od talianskeho maliara Caneletta (1746).

Westminster Bridge je most pre peších a pre cestnú dopravu ponad rieku Temžu. Nachádza sa medzi mostami Lambeth Bridge a Hungerford Bridge, pričom spája londýnske mestské obvody City of Westminster a Lambeth.

Jeho severný koniec ústi na Bridge Street a Parliament Square, kde sa nachádza Westminsterský palác – sídlo britského parlamentu, veža Big Ben a Westminsterské opátstvo. Jeho južný koniec ústi na Westminster Bridge Road. Nachádza sa tu County Hall, London Eye a St Thomas Hospital.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasný most, ktorý nahradil pôvodný most stojaci na tomto mieste od roku 1750, bol otvorený roku 1862. Most tvorí sedem oblúkov, ktoré sú vyrobené z ocele. Autorom gotickej výzdoby mosta bol architekt Charles Barry, zodpovedný za rekonštrukciu Westminsterského paláca a priľahlého okolia.

Prevládajúcou farbou na moste je zelená, podobne ako farba kožených kresiel v Dolnej snemovni parlamentu, ktorý zasadá v susednom Westminsterskom paláci. Most takto kontrastuje s červeným Lambeth Bridge, ktorý farebne zodpovedá Snemovni Lordov.

Westminster Bridge je jediným mostom ponad Temžu so siedmimi oblúkmi a taktiež je najstarším mostom v centre Londýna.

Dopravné spojenie[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšie stanice londýnskeho metra:

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 51°30′03″S 0°07′18″Z / 51.500833°S 0.121667°Z / 51.500833; -0.121667