Wikipédia:Kaviareň/Novinky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl pre diskusiu o novinkách v Kaviarni sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole noviniek

Archív noviniek[upraviť | upraviť kód]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

New Wikipedia Library Collections Now Available (September 2020)[upraviť | upraviť kód]


Hello Wikimedians!

The TWL owl says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing new free, full-access, accounts to reliable sources as part of our research access program. You can sign up for new accounts and research materials on the Library Card platform:

Many other partnerships are listed on our partners page, including Adam Matthew, EBSCO, Gale and JSTOR.

A significant portion of our collection now no longer requires individual applications to access! Read more in our recent blog post.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects!
--The Wikipedia Library Team 09:49, 3. september 2020 (UTC)

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Septembrové novinky[upraviť | upraviť kód]

Zdravím! Prinášam menšie novinky z kuchyne WMSK. Upravovací maratón s cieľom znížiť medzeru medzi pohlaviami WikiGap 2020 sme museli opäť presunúť. O presnom dátume budem informovať, oplatí sa dať si projektovú stránku do sledovaných. Táto doba nie je úplne prajná organizovaniu, ale tentokrát by to už malo výjsť ako čisto online udalosť. V budúcnosti sa môže konať osobné stretnutie. Tento rok opäť organizujeme Wiki miluje pamiatky. Upozorňujem na posun dátumu konania: fotografie treba nahrať 1. až 31. októbra. Už čoskoro môžte čakať informačnú kampaň a väčšie podrobnosti. Vďaka!--Jetam2 (diskusia) 15:05, 3. september 2020 (UTC)

Invitation to participate in the conversation[upraviť | upraviť kód]

Wikimedia Clinics[upraviť | upraviť kód]

Zdravím! Dávam do pozornosti tzv. Wikimedia Clinics. Ide o videohovory s komunitou, vždy na inú tému. Z hovorov existujú zápisy.--Jetam2 (diskusia) 19:02, 11. september 2020 (UTC)

Wiki of functions naming contest[upraviť | upraviť kód]

21:22, 29. september 2020 (UTC)

Wikimedické stretnutie CEE bude virtuálne (2.-4. október 2020)[upraviť | upraviť kód]

SARS-CoV-2 (Wikimedia colors).svg

Už od 2012 sa každý rok koná Wikimedické stretnutie Strednej a Východnej Európy (CEE) a od roku 2013 sa ho zúčastňujeme aj zo Slovenska (a v 2013 sme ho organizovali ;) Ale keďže osobná účasť nesie so sebou náklady (doprava, ubytovanie, strava apod.), zvyčajne Slovensko dostalo 2 miesta preplatené.

Kvôli koronavírusovej situácii sa toto stretnutie tohto roku uskutoční virtuálne. Keďže odpadajú mnohé náklady, účasť je umožnená všetkým wikimediánom!

Stretnutie sa zvyčajne zameriava na aktivistov v organizáciách. Osobne však predpokladám, že prednášajúci sa tohto roku prispôsobia väčšej účasti ľudí z komunity. V programe je napríklad kurz práce s Lua modulmi, prehľad spôsobov ako prispievať (nie každý chce písať články, ale môže pomôcť inak) a úspešné príklady činnosti počas koronavírusovej pandémie.

Účasť je obzvlášť vhodná pre tých, ktorí sa chcú aktívnejšie zapojiť do organizovaného hnutia, napríklad nahradiť niektorých súčasných členov predsedníctva WMSK, ktorí klamú členom a nechápu logike. Avšak, v programe si aj bežný redaktori nájdu niečo pre seba.

Účasť je bezplatná, pracovný jazyk je angličtina, komunikačný kanál je neslobodný Zoom. Na účasť treba vyjadriť svoj záujem (v zátvorke za menom uveďte "Slovak Wikipedia", nech medzinárodní organizátori vedia z kade ste) a tiež vyplniť prihlášku, po ktorej dostanete lístok.

Snáď sa tam stretneme viacerí zo Slovenska. --KuboF Hromoslav (diskusia) 17:26, 30. september 2020 (UTC)

Vďaka za pozvánku. Tvoj osobný útok, ktorý nebol celkom k veci som skryl. Uvidíme sa na CEEčku.--Jetam2 (diskusia) 19:16, 30. september 2020 (UTC)
Je škoda, že varovanie proti ľuďom, ktorí nechápu stanovy ani po tom ako sú im celé mesiace vysvetľované stále dookola (a tým topia verejnoprospešnú organizáciu), chápeš ako osobný útok. Možno preto, že ide o teba a tvoju kamarátku a kolegyňu Radoslavu Semanovú a teda máš problémy byť objektívny. Bolo by vhodné spraviť poriadny kus sebareflexie. Keby si chápal, že toto je cenná spätná väzba, možno by si sa zaujímal o fakt, že napriek tomu, že ste ty a Radoslava Semanová podpísali, že budete dodržiavať stanovy, tak ste ich opakovane, dlhodobo a napriek upozorneniam, pomoci a výzvam porušovali. A možno, ozaj len možno, by ste spravili aj poriadne kroky na nápravu. Ale to by ste museli chápať logiku a ctiť si pravdu. Tak som vrátil svoju poznámku o vhodnosti nahradiť členov predsedníctva, ktorí porušujú stanovy.
Mimochodom, hľadal som a nenašiel som žiadne pozvanie na CEE od Wikimedie SK adresované slovenskej komunite. V roku 2018 si ty a Radoslava Semanová ako vtedajší členovia predsedníctva WMSK zodpovední za prípravu ročného plánu na 2018 predstavili valnému zhromaždeniu paškvil, ktorý ste zbúchali za pár minút (a nepovažovali ste ho ani za tak dobrý aby ho smel ktokoľvek z mimo predsedníctva vidieť - čo je v priamom rozpore s ročným plánom 2017, že ročný plán bude pripravovaný spoluprácou a verejne dostupný dostatočne dlho pred valným) - a nebolo tam ani slovo o rozvoji schopností aktivistov a komunity. Reagovali ste, že WMSK bude pozývať aktivistov a komunitu na rôzne podujatia, že tam sa budú učiť. Nakoniec to skončilo tak, že slovenskú WikiKonferenciu (ktorú ste sľúbili organizovať) ste zmietli pod stôl pri prvej zmienke, na CEE 2018 ste nikoho nepozvali a pozvánku na Českú Wikikonferenciu som zabezpečil ja z vlastnej iniciatívy. Tak sa mi zdá, že tu je nejaká tendencia - zjavne nemáte záujem o rozvoj schopností aktivistov a komunity... --KuboF Hromoslav (diskusia) 10:04, 1. október 2020 (UTC)
Mne sa skôr vidí, že si niekto spravil z peňazí prispievajúcich redaktorov wikipédie súkromnú cestovnú kanceláriu na rôzne výlety, odporúčam pozrieť kde išla najväčšia časť týchto prostriedkov. Pre komunitu to bolo minimum. --2A02:AB04:27BD:D900:955:1473:96B3:880B 15:10, 1. október 2020 (UTC)
Ako by si si predstavoval prostriedky „pre komunitu" a kde si svoju predstavu prezentoval alebo sa snažil nejak presadiť?
Pokiaľ si pamätám, členovia WMSK tu viackrát avizovali možnosť zúčastniť sa na konkrétnych konferách, vrátane možnosti príspevku resp. preplatenia nákladov. Nespomínam si, že by si sa uchádzal, zrejme neprejavil záujem nikto mimo členov WMSK. V tomto zmysle nevidím dôvod na závistlivé narážky ex-post – šlo o príspevky zo strany WMF na túto konkrétnu formu participácie, pričom kto mal záujem, mal priestor využiť to. A aj v tomto prípade šlo o prostriedky „pre komunitu", len teda na inú formu participácie než zrovna anonymizované edity cez proxy v snahe nebyť obmedzovaný vo svojom agresívnom jednaní s ostatnými. Ale veď napíš list do WMF, že by si rád priame platby na účet na túto formu participácie, vždy je nejaká šanca že motyka vystrelí. --Teslaton (diskusia) 16:46, 1. október 2020 (UTC)
No ani sa nečudujem, že nikto neprejavil záujem. --2A02:AB04:27BD:D900:955:1473:96B3:880B 17:00, 1. október 2020 (UTC)
Po Teslatonovi už ťažko dodať niečo viac. Ak je v komunite záujem vždy sa nájde niečo na čom sa dá pracovať a mimochodom na grantovú žiadosť od WMF nie je nutné s WMSK spolupracovať, dá sa aj na vlastné triko. Zo strany WMSK strany privítame produktívnu spoluprácu. Informácií o zapojení sme zverejnili niekoľko, stačí sa pozrieť do Kaviarne. KuboF, takýto spôsob riešenia veci minulých len ťažko niekam povedie, už sme ich preberali viackrát. Veci čo boli už nezmeníme. Pripomínam, že ja som sa za nedostatky ospravedlnil, možno by nebolo zlé urobiť podobný krok ;). Síce sa minulosť nedá zmeniť, ale dajú sa vrátiť peniaze, ktoré spomínam(e) na Mete. Tam príležitosť stále máš. A teraz o budúcnosti: Po dnešnom koordinačnom meetingu môžem potvrdiť konanie (online) WikiGapu na 7.11. Pripomínam ešte súťaž Wiki miluje pamiatky, ktorá začala dnes. Obe organizuje WMSK a jej dobrovoľníci.--Jetam2 (diskusia) 20:02, 1. október 2020 (UTC)
Pripájam sa k Teslatonovi. Aktivisti WMSK cestovali na rôzne stretnutia, niektoré platené z WMF iné z vlastných prostriedkov (hlavne 2%), ale cieľom bolo vždy dosahovanie misie o svete, kde každý môže slobodne zdieľať všetky vedomosti ľudstva. Stretnutia slúžili hlavne na rozvoj schopností, výmenu skúseností, plánovanie partnerstiev a podobne. Ak by to bral niekto ako "výlet" tak by to bol výlet, kde človek cez noc spí na podlahe autobusu, 3 dni je od rána do večera na zasadnutiach a potom sa celý unavený vracia domov, pravdepodobne opäť na podlahe autobusu... Je to výborná vec ak človek verí misii a je ochotný pre ňu zamakať, ale ako výlet to zvyčajne za veľa nestojí. Akurát s výnimkou keď WMF vyžiada aby človek prišiel na Wikimániu o nejaký deň skôr, a potom si to ten deň človek naozaj užiť môže :-)
Ako už bolo spomínané, WMSK navrhovala účasť mnohokrát, ale záujem bol vždy veľmi slabý. Zvyčajne ani jadroví aktivisti nechceli ísť. Predsa len, zvyčajne ide o pracovný predĺžený víkend a na to treba špecifické odhodlanie. A tiež, práca v organizácii je výrazne odlišná od upravovania na internete.
Výnimkou je opäť Wikimánia. Ak si dobre spomínam, za čias keď som bol predsedom, organizácia dostala 3 žiadosti o štipendium na Wikimániu. Vyhovela len jednej, pričom zamietla aj žiadosť jadrovej aktivistky (lebo nesplnila podmienky). Na možnosť konzultovať žiadosť o štipendium z WMF reagoval len 1 človek, aj tak však nakoniec štipendium nepodal. WMSK v časoch zodpovedného predsedníctva vždy podporovala rozvoj komunity, aj keď je pravda, že to nie vždy bolo navonok viditeľné. --KuboF Hromoslav (diskusia) 16:36, 5. november 2020 (UTC)

Africká kinematografia[upraviť | upraviť kód]

Zdravím! V októbri a novembri prebieha súťaž/projekt o zlepšovaní pokrytia africkej kinematografie. Viac info je na en.wiki. Články môžu vzniknúť aj v slovenčine či inom jazyku. V prípade záujmu sa hláste tam.--Jetam2 (diskusia) 17:58, 4. október 2020 (UTC)

Call for feedback about Wikimedia Foundation Bylaws changes and Board candidate rubric[upraviť | upraviť kód]

Dobrý den. Apologies if you are not reading this message in your native language. Pomôžte prosím s prekladom do svojho jazyka.

Today the Wikimedia Foundation Board of Trustees starts two calls for feedback. One is about changes to the Bylaws mainly to increase the Board size from 10 to 16 members. The other one is about a trustee candidate rubric to introduce new, more effective ways to evaluate new Board candidates. The Board welcomes your comments through 26 October. For more details, check the full announcement.

Ďakujeme Qgil-WMF (talk) 17:17, 7. október 2020 (UTC)

Branding novinky zo septembra a októbra[upraviť | upraviť kód]

Ahojte! Tlmočím vám novinky od brandingového tímu. 30. septembra 2020 správna rada zverejnila rozhodnutie, že brandingové aktivity budú odložené do marca 2021. Zároveň však vznikne podkomisia, ktorá sa brandingom bude zaoberať. Dôvodom odkladu je list od komunity a COVIDová situácia. Členovia podkomisie sú: James Heilman, Raju Narisetti a Shani Evenstein Sigalov. Ďalší by mali pribudnúť z komunity, ale budú menovaní výkonnou riaditeľkou. Zároveň bola zverejnená správa z prieskumu o pomenovaní.--Jetam2 (diskusia) 19:07, 10. október 2020 (UTC)

Pokračovanie Stratégie[upraviť | upraviť kód]

Ahojte! V súčasnosti pokračuje konzultácia ohľadne strategického smerovania nášho (globálneho) hnutia. V ponuke je 10 odporúčaní a 50 z nich plynúcich iniciatív z ktorých treba vybrať tie, ktoré sú pre našu komunitu dôležité a čomu by sme sa chceli v najbližších rokoch venovať. Má niekto chuť sa ku konzultáciám pridať? Máme do konca októbra.--Jetam2 (diskusia) 21:05, 10. október 2020 (UTC)

Zdravím! Niekto? --Jetam2 (diskusia) 19:30, 30. október 2020 (UTC)
Opäť pozývam: má niekto chuť sa zúčastniť európskeho meetingu ohľadne stratégie: 14. november 2020, medzi 11:30 a 15:30 UTC. Ozvite sa.--Jetam2 (diskusia) 18:35, 5. november 2020 (UTC)

Výskum[upraviť | upraviť kód]

Ahojte! Slovenská Wikipédia má zvláštnu príležitosť zúčastniť sa medzinárodného výskumného projektu o udržovaní nováčikov (nenapadá mi lepšie slovo pre "retention"). V štúdii by sa sledovalo či odkaz o počte ľudí čo prezreli vytvorený článok zlepší motiváciu redaktorov prispievať ďalej. Od komunity sa očakáva informovaný súhlas a/alebo pripomienky k výskumu. Viac info o projekte je na tejto meťáckej stránke. Prosím o vyjadrenie. Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 10:30, 14. október 2020 (UTC)

Ahojte, prečítal som, súhlasím. Zaujímavý nápad.. s pozdravom--SanoAK (diskusia) 08:36, 15. október 2020 (UTC)
Vďaka za reakciu. Dúfam, že sa ešte ktosi (pozitívne) vyjadrí ;)--Jetam2 (diskusia) 09:11, 15. október 2020 (UTC)
Súhlasím, zaujímavý nápad. Kto sa toho ujme?--Pelex (diskusia) 09:17, 15. október 2020 (UTC)
Tak, moja maličkosť je spojka s komunitou, ale organizácia bude v rukách CAT Labs.--Jetam2 (diskusia) 09:57, 15. október 2020 (UTC)
PS: Tento výskum je jeden z výsledkov môjho aktívneho chodenia po konferenciách, práce a príprave na nich.--Jetam2 (diskusia) 09:59, 15. október 2020 (UTC)
Vďaka za reakcie a za podporu projektu sú ešte nejaké komentáre?--Jetam2 (diskusia) 18:30, 21. október 2020 (UTC)
Ahojte! Mám ďalšie aktualizácie. Kedže sa nevyskytli žiadne negatívne stanoviská, výskumný team požiada o práva bota pre "Civilservantbot". Ten bude upozorňovať nových prispievateľov. Ďalšia otázka je či dobré použiť všetky filtre. Nápady? Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 19:25, 30. október 2020 (UTC)
Výskumný tím požiadal o príznak bota.--Jetam2 (diskusia) 05:31, 11. november 2020 (UTC)

Important: maintenance operation on October 27[upraviť | upraviť kód]

-- Trizek (WMF) (talk) 17:11, 21. október 2020 (UTC)

Wikipédia:Ázijský mesiac Wikipédie[upraviť | upraviť kód]

@Luky001, Lišiak: Ahoj, plánujete letos na skwiki Wikipédia:Ázijský mesiac Wikipédie jako poslední dva roky? -OJJ 17:23, 30. október 2020 (UTC)

@OJJ: Ahoj, áno, základ je pripravený, ale spustíme to od 2. novembra (zo známych dôvodov).--Lišiak(diskusia) 18:25, 30. október 2020 (UTC)
@Lišiak: Ok. Psal jsem loni, tak kdyby bylo letos třeba někoho navíc do poroty, nebráním se ani tomu, pár tipů na články bych už ale měl. :) O covidu napiš klidně do mailu, můžeme podiskutovat soukromě. Tady se to taky zajímavě vyvíjí. -OJJ 18:36, 30. október 2020 (UTC)

Wiki of functions naming contest - Round 2[upraviť | upraviť kód]

22:10, 5. november 2020 (UTC)

WikiGap 2020[upraviť | upraviť kód]

Ahojte! Zajtra bude od 10:00 do 16:00 online editathon WikiGap. Prosil by som prípadných záujemcov o prihlásenie. Ďalej by som prosil o zhovievavosť s novými redaktorkami a redaktormi. Vďaka!--Jetam2 (diskusia) 17:23, 6. november 2020 (UTC)

Ahojte, WikiGap už prebieha, ale ak by ste sa chceli zapojiť, prosím pridajte článok ktorý chcete upravovať do "Zapojené články"ː Wikipédia:WikiGap 2020/Zapojené články. Tým predídeme konflitom a zmätkom. V tejto chvíli noví redaktori spolu s našimi kolegami spoločne editujú články, ktoré už figurujú v spomenutom zozname. Vybrať si môžete z "články na spracovanie" ː Wikipédia:WikiGap 2020/Články alebo si vytvoriť vlastnú tému ak chcete. Zároveň vás chcem poprosiť, ak sa pridáte do udalosti zapíšte sa do zoznamu účastníkovː Wikipédia:WikiGap 2020/Účastníci. Ďakujeme ː) Akdar (diskusia) 11:31, 7. november 2020 (UTC)

WikiGap 2020 skončil a my ďakujeme za vašu ústretovosť a zapojenie sa do tejto udalosti. Stále je množstvo hesiel, ktoré doposiaľ neboli upravené, preto chceme vyzvať k ich vytváraniu a úprave všetkých redaktorov. WikiGap určite nebola posledný krát a my sa tešíme aj na ďalšie spoločné úpravy v budúcich ročníkoch. Zoznam už vytvorených článkov ale aj článkov ktoré stále nemajú svoj obsah je zobrazený na projektovej stránkeː Wikipédia:WikiGap 2020. Ešte raz ďakujeme ː). Akdar (diskusia) 16:27, 7. november 2020 (UTC)

Update to ICU Unicode library[upraviť | upraviť kód]

Trizek (WMF) 14:53, 16. november 2020 (UTC)

Community Wishlist Survey 2021[upraviť | upraviť kód]

SGrabarczuk (WMF)

18:15, 20. november 2020 (UTC)