Wikipédia:Kaviareň/Rôzne/Archív 2020

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Osobné útoky v Kaviarni[upraviť | upraviť kód]

(Poznámka: presunuté z Nástenky správcov) Milí kolegovia - správcovia, ako sa vysporiadate s osobnými útokmi (nielen) v Kaviarni? --Lalina (diskusia) 19:10, 8. január 2020 (UTC)

@Bubamara: @Jetam2: @Pe3kZA: @Pelex: @Tchoř: @Wizzard: , kolegovia, vyše 48 hodín by malo stačiť aspoň na nejakú reakciu.--Lalina (diskusia) 23:05, 10. január 2020 (UTC)

Tuším vám obom treba nahádzať na zadok :-)--Pe3kZA 23:14, 10. január 2020 (UTC)
@Pe3kZA: Chceš snáď povedať, že debatujem rovnako ako napr. Lenka64 či "naša" IP? To by si ma dosť naštval. Pozorne si tú debatu prečítaj. --Lalina (diskusia) 23:48, 10. január 2020 (UTC)
To nemám právo hodnotiť, mňa skôr mrzí že sa to tu cez sviatky opakuje a vyhrocujú sa vzťahy. Naša wiki je popravde už takmer chromý kôň a každým konfliktom sa v nás posilňuje určitá „nechuť“ robiť niečo naviac. Zle sa počúva realita stavu, najmä ak ide o nevyberaný slovník. Nejdem nikomu nič vyčítať, sami najlepšie viete, v čom pravdu máte a v čom ju mať „len“ chcete.--Pe3kZA 00:04, 11. január 2020 (UTC)
Mňa to tiež mrzí, a práve preto treba takéto správanie včas zastaviť, nepotrebujeme tu ďalšieho Bronta.--Lalina (diskusia) 00:14, 11. január 2020 (UTC)
Pe3kZA má úplnú pravdu, táto Wikipédia je na tom už tak zle, že vyštvala všetkých normálnych redaktorov a tých, čo mali chuť tu niečo robiť. A naopak, potrebovali by sme tu aspoň 10 Brontov, aby to tu malo aspoň nejakú úroveň. Už sa tu riešia iba somariny, polovicu času sa tu diskutuje o tom, ako vymazať nejaký bezvýznamný článok, čo len znechucuje čím ďalej, tým viac ľudí. Malo by sa tu zaviesť pravidlo, že za každý komentár by bolo treba vytvoriť aspoň jeden článok a za každé vymazanie aspoň 2 články. --Wizzard (diskusia) 21:59, 11. január 2020 (UTC)
@Wizzard: Ne. Základem práce je také slušné chování a neagresivní věcné komentáře, což třeba ze strany Lenky64 nebo někdy IPv6 nevidím. Uživatelku jsem na nevhodné chování upozornil vzhledem k útokům zde Wikipédia:Žiadosť_o_komentár/Autobusové_a_električkové_linky#Debata_k_linke_67. Někde tu bude psáno něco ve smyslu komentujte obsah a nikoli přispěvatele, z takových důvodů jsou komentáře jako 'lžete' a podobně nemístné. S Tvým textem jinak souhlasím (a rád zase něco připíšu :)), ale aby tady byl prostor pro tvorbu článků, musí se také snášet ti, co ty články tvoří. Pokud někdo užívá diskuse výhradně k přehadování se s jinými, je na správcích, aby situaci uklidnili pro blaho všech. Ono každé výhrady lze formulovat více způsoby, buďto slušně nebo hulvátsky. Je dobré upozornit, že tady nejsme v nějakých internetových diskusích, sloužících mnohdy k přehadování s oponenty, ale v pokud možno kultivované diskusi pro vylepšení encyklopedie. Tomu agresivní komentáře nepomůžou. -OJJ 04:26, 12. január 2020 (UTC)
A krásná ukázka je koment níže: Sorry... na lhaní nebudu reagovat... opravdu ráda bych aspoň občas řekla o sk wikipedii něco dobrého... ale dokud se nezbaví Bronta a podobných, ...... --Lenka64 (diskusia) 18:12, 10. január 2020 (UTC). Absolutně zbytečné nemístné provokace, komentář neprospívá obsahu ani se jej přímo netýká, je to čistě agresivní výlev, který nemusel vůbec vyjít z klávesnice (a ty komentáře od IP šly taky napsat jinak). Opravdu je tak těžké napsat, Domnívám se, že nemáte pravdu, daný postup se mi nelíbí.? -OJJ 04:31, 12. január 2020 (UTC)
@Wizzard: Týmto si ten problém fakt vyriešil. Ak si si nevšimol - práve Bronto svojim správaním vyhnala veľa schopných redaktorov.--Lalina (diskusia) 19:29, 12. január 2020 (UTC)
Čo sa mňa týka, tak tiež mi tu chýba viac rozhľadených redaktorov s knižnicou podobnou ako Bronto (ospravedlňujem sa, ak reagujem mimo tému). Vasiľ (diskusia) 22:17, 12. január 2020 (UTC)
Nemám celkom čas všetko sledovať momentálne. Podľa toho čo som rýchlo prešiel sa nám úroveň diskusie dosť znížila. Snažil som sa na to upozorniť, ale nepadlo to na úrodnú pôdu. Lenka64 sa síce nie vždy vyjadruje so servítkou ale nastavuje nám isté zrkadlo z pohľadu cezpoľného. Myslím, že je to dôležité a v niektorých veciach by som jej dal za pravdu.--Jetam2 (diskusia) 20:11, 11. január 2020 (UTC)
To si sa o nej vyjadril veľmi mierne s tou servítkou. Tu nejde o pravdu, ale spôsob komunikácie. U niektorých takéto upozornenia nikdy nepadnú na úrodnú pôdu, preto sa pýtam čo s tým mienite robiť.--Lalina (diskusia) 20:20, 11. január 2020 (UTC)
Momentálne mi príde situácia ustálená takže zatiaľ nevidím dôvod na akciu. Vhodný postup môže byť cez tématické blokovanie. Dúfam, že sa budeš mierniť aj ty ;)--Jetam2 (diskusia) 21:36, 11. január 2020 (UTC)
A v čom sa mám mierniť? Mám prehliadať urážanie? Tak to určite nebudem. Len tak ďalej, a potom sa čudujme, že nám odchádzajú redaktori a noví nepribúdajú. Keď vidím aký postoj zaujali správcovia, odteraz budem vždy na osobné útoky reagovať a žiadať adekvátnu reakciu správcov. Prestáva sa mi to tu páčiť.--Lalina (diskusia) 00:10, 12. január 2020 (UTC)
Takže tomu, že tu príde KAŽDÝ DEŇ jedna ostentatívne agresívna osoba a cielene sa háda len posledných 10 dní so 4 osobami a (mierne povedané) trolluje, vrátane umiestňovania provokačných šablón hlava-nehlava (ani nevie komu)... a aj sa nepriamo vyhráža, robí masové edity bez akýchkoľvek zdrojov...a jej vecný príspevok a vedomosti je prakticky nulový (len aby sa nepovedalo, že nič nerobí) je vraj "ustálená" situácia a tie nezmysly a výmysly, čo vypisuje, sú vraj zrkadlo (!) a teda akože dokonca poučné. Iní tu boli blokovaní na týždne a mesiace za čo i len náznak nemilo formulovaných príspevkov, ale toto je "ustálená" situácia. To len aby tu bolo čiernym na bielom, čo sa tu deje. A mám už definitívne vážne pochybnosti, že nejde o dlhotrvajúci úmysel cielene poškodiť špeciálne túto wikipédiu. 2A02:AB04:2C44:1900:2151:C4A4:B856:5499 00:23, 12. január 2020 (UTC)
Možno si treba uvedomiť, že toto sa tu nedeje prvý krát. Často to ide práve od IP. Aj preto zrkadlo. Nemyslím, že by bol nutný útok z vonku. My sa rozložíme aj sami s prístupom aký máme (hlavne) k nováčkom ale i ostrieľaným. Ale to som písal už inde.--Jetam2 (diskusia) 09:39, 13. január 2020 (UTC)

No mi opravdu přechází zrak... pokaždé, když upravím nějaký nesmysl, okamžitě vyskočí nějaké IP nebo Vasil a začnu číst něco o tom, že mám vypadnout nebo že mám záchvat...NAPROSTO BEZ REAKCE SPRÁVCŮ... naposled jsem dokonce měla vyhledat odborníka... o Lalině se nebudu rozepisovat, to je člověk bez sebereflexe, který odmítá přiznat své chyby a snaží se prosadit svou... a nakonec jsem já ta jediná, co tu útočí a ničí zdejší veledílo... ještě jednou si tu od ip přečtu hrubý útok a jdu na metu a budu žádat check a blok. --Lenka64 (diskusia) 06:40, 12. január 2020 (UTC)

@Bubamara: @Jetam2: @Pe3kZA: @Pelex: @Tchoř: @Wizzard: Případné další správce bych chtěl ještě upozornit na cs:Wikipedie:Žádost_o_opatření/Zákaz_vzájemného_vyjadřování_k_osobě_-_Lenka64_a_Okino#Návrh_1 (Arbitrážní výbor proto natrvalo wikipedistce Lenka64 zakazuje dopouštět se osobních útoků nebo nezdvořilostí vůči jinému wikipedistovi v souvislosti s činností na Wikipedii.), takže toto chování rozhodně nebude ojedinělý problém. Každopádně si myslím, že není vhodné podobnou formu vyjadřování, která tu byla Lenkou64 předvedena, společně i s komentáři podobného ražení zametat pod koberec. -OJJ 11:19, 13. január 2020 (UTC)

Nemám príliš veľa času. Na necyklopédii majú Krčmu/Kaviareň výstižne pomenovanú dedinská žumpa. To isté platí o značnej časti diskusie, ktorú žiadate aby som si preštudoval. Snažil som sa do toho preniknúť a načítať si už viackrát, ale nemám dosť času a nervov. Obávam sa, že ak niekomu dohovorím, tak je to iba hádzanie hrachu o stenu a k ničomu užitočnému to nepovedie. Odporúčal by som aktérom nech si dajú od wikipédie pár dní dištanc, alebo ich zablokovať na pár dní/týždeň. Kto tu má po nich tieto blbiny čítať. Inak bohužiaľ čiastočne musím súhlasiť aj s Wizzardom - "ani tých 10 Brontov by to tu nedalo doporiadku", aj keď mazanie je ten najmenej podstatný problém. Treba však dodať, že problémom je to, že správcovia (vrátane mňa) nestíhajú kontrolovať, blokovať a revertovať. V prípade týchto sporov je často ťažko rozhodnúť. Niekedy nie je ani jedno z navrhovaných riešení v kontradikcii s pravidlami Wikipédie a niekedy sa riešia úplne marginálne hlúposti.--Pelex (diskusia) 12:59, 13. január 2020 (UTC)
to OJJ: a něco, co se stalo před sto lety by nebylo?... Na tohle se už odvolával Urbanec na metě při požadavku na check, když při hlasování na wikislovníku hlasovala nějaká loutka... spíš to vypadá na snahu zastrašit nepohodlnou osobu, než řešit reálné problémy... stačí jen tvá vyjádření na cs wiki, jak se tu super blokuje... no jakpak by ne, když nad tebou v podstatě není kontrola... takže revertační války jsou jedno, vyhánění editorů je jedno, zneužívaní rollbacku je jedno, ale hlavně at se tu nikdo nic nepokouší změnit (a to byly jen "blbé" úpravy nerozcestníků a snaha o transfer na wikislovník), to se hledá jakákoliv záminka, jak to utnout... --Lenka64 (diskusia) 16:15, 13. január 2020 (UTC) PS: už jen za ty revertační války při vložení šablony pro transfer (a ta výslovně upozorňuje, že v případě nesouhlasu, se má napsat na diskusi), by ta ípečka kdekoliv jinde dostala blok... --Lenka64 (diskusia) 16:15, 13. január 2020 (UTC)
Reálna vec je, že tvoje úpravy na sk wiki, v dosť podstatnej časti, nie sú akceptované. Takže sa netreba diviť, že pri ich svojhlavom presadzovaní dochádza k sporom. Neviem čo je problém na tom, že treba akceptovať inú koncepciu rozlišovacích stránok na sk wiki a to, že niektoré veci, čo ty na cs nepoznáš, sa na slovenskej wiki proste vyskytujú. Niektoré azda aj správnejšie (použitie všeobecných encyklopédií). Vasiľ (diskusia) 20:29, 13. január 2020 (UTC)
Nevraživosť medzi Lenkou a Lalinou nemá čerstvý dátum, trvá už mnoho rokov. Naposledy sa stretli v Kaviarni, kde sa diskutovalo o transfere jednovetových výhonkov do Wikislovníka. Ich doťahovačky neboli žiadnym prínosom a tak som obom zablokovala možnosť diskutovať tam na dve hodiny. Obe som rovnako upozornila na ich diskusných stránkach. Tu → Diskusia s redaktorkou:Lenka64#Upozorňujúci blok a tu → Diskusia s redaktorkou:Lalina#Upozorňujúci blok. Očakávala som správanie dospelých jedincov, ktorí si po napomenutí uvedomia, že prestrelili, že ich vzájomné doťahovanie môže iným capspripomínať dve kofy na trhu, že vychladnú a obe sa vrátia k redaktorskej práci. Musím konštatovať, že som sa mýlila. Jedna z napomenutých namiesto sebaspytovania založila túto sekciu a nasledovala ďalšia diskusia. --–Bubamaradisk. 21:48, 13. január 2020 (UTC)
@Bubamara: Čo sa týka nevraživosti medzi mňou a Lenkou - mne je Lenka64 po (nielen) mojich skúsenostiach s ňou na cs wiki ukradnutá. Keďže nikoho neurážam, tak som to určite neprestrelila, dokonca som nereagovala ani na jej útoky voči OJJ. Ozvala som až keď sa mi to už fakt zdalo silne cez čiaru a nik na to nereagoval. Nevyťahovala som ani Lenkine prehrešky z minulosti, na rozdiel od nej. A túto sekciu som nezaložila preto, aby som riešila svoje ublíženie, mňa len tak ľahko nikto nerozhádže ani v reáli (moja profesia to nedovolí), nie to vo virtuálnom svete, ale preto, že to nie je ojedinelý prípad takéhoto spôsobu diskusie v poslednej dobe a je úlohou správcov to riešiť. Ak poniektorí nedokážu pochopiť, že takéto správanie je problém a wiki to nepomáha, aj keby bol dotyčný génius, tak za to nemôžem.
Pri každej komunitnej práci sú nutné minimálne korektné vzťahy, bez toho sa nič poriadne nedá urobiť. Paradox je, že som vlastne mala rovnaký názor ako Lenka64, ale výsledok je taký aký je vďaka jej správaniu. Takže aký je efekt takého správania? Nulový. Lepšie to už neviem vysvetliť, ale ak si tu mienite vypestovať ďalších Brontov, tak bezo mňa. A že prečo sa poniektorí kolegovia nezapájajú do diskusii. Skúste porozmýšľať. Poslanie do kúta nič nerieši, tak vám želám príjemnú zábavu pri ďalších problémoch, milí kolegovia-správcovia. Po tejto skúsenosti budem už pri každom osobnom útoku žiadať od vás adekvátnu reakciu aj keď som to doteraz neriešila.--Lalina (diskusia) 23:34, 13. január 2020 (UTC) P.S. Všimli ste si koľko dlhoročných redaktorov v poslednej dobe prestalo fungovať? Kto vie asi prečo.
@Bubamara: Nevraživost vznikla na cs wiki, protože Lalina mazala obsah a lhala... lže i na této wiki... viz její diskuse - kde jsou odkazy na důkazy ... tady se už nedivím ničemu... beru to spíš jako místní folklór a úroveň vyspělosti zdejšího projektu... --Lenka64 (diskusia) 15:28, 14. január 2020 (UTC) PS: stále jí nebyl odebrán rollback... takže beru, že je to tu normální a ničemu se nedivím...
Vďaka za upozornenie, OJJ. Lalina, Nemyslím, že je to len vďaka Lenkinmu správaniu. Odozva viacerých členov našej komunity nebola adekvátna. Treba prijať kritiku a rozumne ju prebrať. No tiež si myslím, že post facto obviňovania veci neporiešia. Treba sa "len" ďalej snažiť byť čo najcivilnejší a pri reakciách a redaktorskej práci myslieť nielen na seba, ale aj kolegyne a kolegov. Presun do Wikislovníka tiež nemusí ešte padnúť.--Jetam2 (diskusia) 11:58, 14. január 2020 (UTC)
Kritika Lenky64 v napr. „Zaklínat se nějakou podřadnou encyklopedíí (Beliana)“, „…slovenské odborné knihy nemají úroveň na citování v zahraničí“ je skutočne viac dôvod na blok pre účet Lenka64 ako niečo iné. Odozva pre Lenku je taká, že jej návrhy neboli všeobecne akceptované. Vasiľ (diskusia) 12:14, 14. január 2020 (UTC)
Pokud je tohle důvod k bloku, tak to tu okamžitě zavřete... takovou nehoráznost jsem dlouho nečetla... Pokud se všeobecností myslí ty a dvě IP pak ano.... a budu se v budou cnu řídit touto zvyklostí. --Lenka64 (diskusia) 15:28, 14. január 2020 (UTC) PS: aby bylo jasno, všeobecně si nedělám iluze o úrovni vědeckých prací, protože vím dobře, jaký je tlak na vědecké pracovníky, aby publikovali a vystupovali na konferencích.... výsledkem jsou polovičaté práce a zkreslené výsledky. --Lenka64 (diskusia) 16:12, 14. január 2020 (UTC)
V tejto chvíli je možno Lenka64 rada, že sa na Slovensku heréza netrestná smrťou. Wikismrťou možno a nemyslím si, že úplne oprávnene. Jedna level je "úroveň" alebo jej nedostatok v Lenkiných64 tvrdeniach a reakciách. Druhým rozmerom je to, čo hovorí. V tom by som súhlasil, že je tu akési nadmerné ľpenie na Beliane aj keď nám nemusí poskytnúť všetky odpovede a úplne ani nezdieľame ciele (napr. Wikipédia nie je Wikislovník aj keď Beliana slovníkové časti obsahuje atď). Týmto nám ukazuje zrkadlo s ktorým môžme či nemusíme súhlasiť. Druhá strana sporu rovnako nedržala na uzde, napríklad už celkom "zrána" sporu pribudol tento komentár: "Problém je v tom, že tu ide o akciu natruc, redaktorka Lenka nezniesla, že jej niekto niečo revertoval, tak rýchlo vymýšľala, ako sa pomstiť." a podobné. Zamávali sme teda červeným súknom a situácia ďalej špirálovala. Nepríde mi správne smažiť len Lenku64. A ešte: rád by som sa mýlil, ale začína mi pripadať, že odporcovia presunu navrhovaných "článkov" do Wikislovníka sa radi vyhovoria na Lenku64 ("nevyšlo to, lebo Lenka") miesto toho, aby sme mali debatu na úrovni. Tieto postupy naozaj nie sú hodné zrelého redaktora či redaktorky a vidím to na oboch stranách sporu.--Jetam2 (diskusia) 17:20, 14. január 2020 (UTC)
Lenka64: Písanie nezmyslov o zdrojoch (opakovanie) rozhodne nie je kvalitná diskusia. Plus keď to čo ponúkaš je presun na projekt, ku ktorému rovnako nemáš zdroje. Hlavne, že sa k ním vyjadruješ. Veci ako Krátky slovník slovenského jazyka, Slovník súčasného slovenského jazyka, Peciarov Slovník slovenského jazyka či etymologický slovník sú tam citované minimálne, takže mi zdrojová základňa wikislovníka v tejto podobe je nejasná.
Jetam2: Za tvrdenie ako „Lalina mazala obsah a lhala... lže i na této wiki“ inokedy blokuješ. Som zvedavý, prečo teraz nie. Tvrdenie o nadmernom poliehaní na Belianu od teba znie divne, pretože ju nemáš, tak neviem, na akom základe ju posudzuješ. Podotýkam, že ide o publikáciu zo Slovenskej akadémie vied, takže to najlepšie, čo Slovensko v tomto ponúka.
K výskytom adjektív v encyklopédiach som opakovanie uviedol viacero príkladov, takže rozhodne nejde len o Belianu (pozri napr. Všeobecný encyklopedický slovník), rozhodne nejde len o všeobecné encyklopédie (napr. Vinársky lexikón). Vasiľ (diskusia) 19:13, 14. január 2020 (UTC)
Opakované výkřiky, že druhý říká nesmysly, nejsou argumenty... na wikislovníku se zdroje samozřejmě používají, jen nemáme potřebu já zapisovat do každého hesla, jsou online a snadno dohledatelné. Že Lalina nemluví pravdu, je také snadno dohledatelné (sama jsem nějaké odkazy uvedla), ale tady se to přehlíží a toleruje (můj soukromý názor je, že tady má máslo na hlavě každýý druhý a přece nebudete odsuzovat tu, která se dopouští stejných věcí jako další)... a vůbec, trávit čas diskusemi na projektu, kde vládnou ip a Vasil, revertační války jsou normálka a správci jsou zaměření obecně jen na školní vandalíky, je neplodné. --Lenka64 (diskusia) 03:16, 15. január 2020 (UTC)
Neviem, kde vidíš výkriky. Jasne som uviedol, že adjektíva sa v encyklopédiach vyskytujú a konkrétne to aj dokazoval.
Nie všetky slovníky sú online (napr. (1), (2)). Takže len s webom si pri kvalitnejšom hesle nevystačíš (hoci si to mnoho ľudí myslí).
Diskusie si spustila ty, svojimi nepremyslenými editmi. Ak od nich chceš upustiť, pokojne. Vasiľ (diskusia) 07:36, 15. január 2020 (UTC)
Tieto výroky sú blokovateľné no zároveň tu máme zásadu o neblokovaní post facto.
Nehovorím, že je to zlá publikácia, len to, že sa ňou nemusíme riadiť stále. Aj keď ju píšu na SAVke.
Práve týmto nevšeobecným lexikónom a slovníkom by som sa vyhýbal. Náše zameranie je iné a máme sesterský projekt Wikislovník.--Jetam2 (diskusia) 13:22, 15. január 2020 (UTC)
To mi je novinka. Zasa to zapadá do tvojho náhodného a svojvoľného štýlu blokovania. Osobitne keď tá minulosť je vzdialená až jeden deň. Inokedy s tým problém nemáš.
To ani nikto netvrdil. Určite uprednostním Belianu než nedokladované úvahy jedného editora. Plus sa tu prejavuje štýl odmietnuť Belianu a ničím ju nenahradiť. Len svojimi nápadmi. To ako odôvodnenie a doklad určite nestačí.
Rovnako ide o odbornú literatúru (obe knihy, ktoré som ako príklad uviedol), takže vyhýbanie sa, by znamanalo vyhýbanie sa spoľahlivým zdrojom. Vasiľ (diskusia) 13:30, 15. január 2020 (UTC)
Novinka ako novinka, pozri napr. Diskusia_s_redaktorom:Jetam2/Archív2018#Blok sem.
Bude to lepšie riešiť globálne, nie medzi nami.--Jetam2 (diskusia) 14:22, 15. január 2020 (UTC)
Je rozdiel medzi nezmyslami od IP a dlhodobými príspevkami na hrane, ktoré sú ukončené otvoreným označením za klamára.
Dosť pochybujem, že iní ľudia bez literatúry sa k tomu budú vedieť vyjadriť fundovane. Teda ak plánuješ pokračovať nejako v takom štýle. Vasiľ (diskusia) 14:32, 15. január 2020 (UTC)
No sakra... když někdo vykřikuje, že něco neudělal/ neřekl a já dodám odkazy, že udělal/ řekl, tak mi tu netvrdte, že mluví pravdu... to je fakt kocourkov... zvláště, když se tu dotyčná neustále exhibuje jako světice a nevinná obět... to samé ípéčko... když tu neustále mluví o záchvatu a podobně je normálka a Vasil nestojí frontu na nástěnce správců, aby ho zabloklovali... tak rovnou na úvodní stránku napište, že vybraní jedinci tu můžou lhát a jiní v podstatě vulgárně útočit naprosto beztrestně a zbytek at vypadne, a že i odlišné názory jsou brány jako nesmysly a jakýkoliv odpor je blokovatelný... --Lenka64 (diskusia) 16:00, 15. január 2020 (UTC) PS: to, že Vasil neustále opakuje, že moje edity jsou nesmysly, je také oú a v podstatě také nepravda. Počítám, že blok nehrozí. --Lenka64 (diskusia) 16:02, 15. január 2020 (UTC)
Nasekanie šablón bez diskusie do článkov je skutočne konanie, ktoré vie vyprovokovať rôzne označenia. Takže by som sa (na tvojom mieste) menej čudoval. Čo sa týky Laliny: pozri si staršie diskusie.
Je rozdiel komentovať človeka a komentovať jeho konanie/edity. Оdporúčanie: „Pripomienkujte obsah, nie prispievateľa.“ Takže ak tvrdím, že edity (bez toho aby boli akceptované a odôvodnené a zdrojované) sú nezmysel, tak to je v poriadku. Vasiľ (diskusia) 17:09, 15. január 2020 (UTC)
Ne, na sk se opravdu "nečudujem"... u Laliny nemusím nic pozerat, to, že je rozpor mezi tím co říká a co je pravda, jsem prokázala... a opravdu nemusím mít tvoje ani Brontovo dovolení dávat někam šablony... tím spíš, když většina je pro přesun... o tvém podílu na zanesení sk wikipedie těmi divnými (ne)rozcestníky ani nemluvě... ale je mi jasné, že si budeš opakovat pořád dokola svou... mimochodem, všechny edity, kterými jsou podpořil dotyčná ip, beru jako poškozování sk wikipedie...--Lenka64 (diskusia) 17:21, 15. január 2020 (UTC)
Ak vidíš svoje pôsobenie tak neznádejne (čo aj stále opakuješ) tak sa divím, že ťa stále baví diskutovať na sk wiki.
Zaujímavé, že s RS majú prevažne problém editori, ktorí disponujú skôr menším počtom poslabších zdrojov.
Pochybujem, že práve tvoj pohľad, na to čo má byť pre sk wiki škodlivé, je správny. Plus si tu skôr sporadicky a často to vzbudzuje skôr rozsiahle diskusie než nejaký pokojný rast článkov. Vasiľ (diskusia) 19:58, 15. január 2020 (UTC)

Beseda so študentmi strednej školy[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň,

na našej škole máme každý týždeň diskusie pre študentov o zaujímavých témach. Napadlo nám, že by sme radi priniesli deckám vhľad do toho, ako vzniká Wikipédia, kto za tým stojí a či a prečo možno považovať encyklopédiu za relevantný zdroj informácií. Rád získam kontakt na niekoho, s kým by som sa mohol o tom ďalej rozprávať.

Vďaka.

Kontakt na mňa je ondrej.szekely bilgym.sk

Ondrej Székely Bilingválne gymnázium C.S.Lewisa, Bratislava

Jasne, nie je problém, píšem. --peko (diskusia) 19:36, 30. január 2020 (UTC)

Škoda, že je to tak od ruky, hneď by som sa prihlásila. Ale ak by chcel niekto niečo také usporiadať v banskobystrickom kraji, hlásim sa. S besedami so študentmi mám skúsenosti.--Eryn Blaireová (diskusia) 12:54, 31. január 2020 (UTC)

Možno by stálo za to osloviť nejakú školu aj z vlastnej iniciatívy. Alebo v spolupráci s Wikimedia Slovensko. Keby nebolo mojej prirodzenej lenivosti, učinil by som tak už dávnejšie, lebo táto myšlienka mi v hlave rezonuje už dlhšie. --peko (diskusia) 13:08, 31. január 2020 (UTC)
Napíšem tiež. Mali by sme to predsa len mať v gescii cez WMSK.--Jetam2 (diskusia) 18:36, 31. január 2020 (UTC)

Revertovacia vojna[upraviť | upraviť kód]

Mám menší problém s jedným anonymom, ktorý používa Bardejovskú ip-adresu. Neustále opravuje v kategóriach to čo nemá a keď mu to revertnem, vráti to na späť ako bolo pred revertom. A toto my napísal do mojej diskusie. BalkoMilan (diskusia) 09:36, 1. február 2020 (UTC)

Revertuje ti to správne, pozri si, ako vyzerajú ostatné kategórie a prestaň si vytvárať vlastný štýl, ktorý sa na tejto wiki nepoužíva. Kategória nie je článok, tam žiadny text a vysvetlenia nepatria. Odporúčam energiu radšej zamerať na tvoje biedne preklady z českej wiki, ktoré sú na urgent, aj keď máš šťastie, lebo to nikto nekontroluje. napr. článok Jonón je čistý strojový preklad. --178.255.154.107 09:46, 1. február 2020 (UTC)

@BalkoMilan: Milan, ale tá IP má pravdu. Text nepatrí do kategórii, ale do článku.--Lalina (diskusia) 21:27, 1. február 2020 (UTC)

Lalina nepamätám kedy to bolo ale bolo spomenuté že aj v kategóriach môže byť text. Čo viem, tak ten text, má byť jedná stručná veta, o čom tá kategória pojednáva. Preto mám s ním problém, lebo tú informačnú vetu vymazáva, z kategórii. BalkoMilan (diskusia) 21:50, 1. február 2020 (UTC)
@BalkoMilan: Nemýliš si to s rozlišovačkami? Pretože kategórie by mali byť čiste súhrnom linkov na stránky. Nie je vhodné ich zahlcovať textom, na to nie sú určené.--Pe3kZA 21:58, 1. február 2020 (UTC)
Som trochu nerozhodnutý. Uvádzanie vety v kategóriách nemáme vo zvyku. No na druhej strane príde mi to celkom prínosné.--Jetam2 (diskusia) 22:08, 1. február 2020 (UTC)
@BalkoMilan, Jetam2: Áno, aj v niektorých kategóriach je text, ale len vysvetľujúci čo do dotyčnej kategórie patrí (pre prípad možnej zámeny), ale nie text patriaci do článku. To je dosť veľký rozdiel. A stačí si pozrieť kategórie - nikde sa inak nič nepíše. Rozumný dôvod pre takúto zmenu nevidím. Jednak je dosť zásadná, takže je potreba dohoda komunity, a jednak je to zbytočná práca navyše.--Lalina (diskusia) 22:30, 1. február 2020 (UTC)
@Lalina:Ja určite nie som za akúkoľvek zmenu v tomto smere, zmysel kategórii je jasný a nemá zmysel tento koncept meniť a komplikovať.--Pe3kZA 22:37, 1. február 2020 (UTC)
Nevidel som všetko, ale to čo som videl boli len krátke vysvetlovacie vety. O zahltení textom sa nedá hovoriť.--Jetam2 (diskusia) 00:10, 2. február 2020 (UTC)ň
@Jetam2: Tu nejde o množstvo textu, ale to, že tam nepatrí.--Lalina (diskusia) 14:30, 2. február 2020 (UTC)
Nie je to zvykom, ale aj preto máme túto debatu. Mne by podobné vysvetlivky nevadili, ale nebudem ich predsadzovať.--Jetam2 (diskusia) 18:46, 2. február 2020 (UTC)

Neviem, čo sa dialo v týchto konkrétnych prípadoch (chcelo by to linky), ale aj ja som za to, aby bolo povolené jednovetové vysvetlenie, čo obsahuje kategória. Samozrejme, len v prípadoch, kde to nie je zrejmé a ak neexistuje článok s rovnakým názvom ako názov kategórie.--Eryn Blaireová (diskusia) 09:08, 3. február 2020 (UTC)

Pieskovisko[upraviť | upraviť kód]

Treba zmazať pieskovisko Redaktor:Pengamat Militer Indonesia/pieskovisko, na ktorom si niekto spravil svoju osobnú stránku, ktorá nijako nesúvisí s projektom slovenskej wikipédie (zrejme slúži na iné účely). --2A02:AB04:27BD:D900:955:1473:96B3:880B 18:26, 3. február 2020 (UTC)

Koronavírus[upraviť | upraviť kód]

Wikipédia je zase raz na smiech, keď si tu istý redaktor presadil názov "Coronavírus" a popritom dourážal iného redaktora. Zjavne ani vo Virologickom ústave SAV nevedia, čo je správna terminológia, viď https://www.sav.sk/news/8723 Z mojej strany len taký malý príspevok, keď sa tu zase raz niečo prieči zdravému rozumu. 37.46.114.71 21:23, 28. február 2020 (UTC)

Každý, kto vie čítať, vidí, že IP "dourážala" pána rádobydoktora kvôli niečomu úplne inému než kvôli pravopisu tohto slova. Čítať viete? 2A02:AB04:2C44:1900:8912:65AC:8757:842 11:58, 2. marec 2020 (UTC)
V čl. coronavírusy je tento tvar doložený zdrojom: coronavírusy. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2001. 686 s. ISBN 80-224-0671-6. Zväzok 2. (Bell – Czy), s. 620. (čo je encyklopédia rovnako pôvodom zo SAV). Z tvarov „koronavírus“, „koronavírusy“ sú založené presmerovania, takže dohľadateľnosť nie je dotknutá. --Teslaton (diskusia) 21:49, 28. február 2020 (UTC)
Beliana je z roku 2001 a dnes je rok 2020! Nespochybňujem tvar "coronavírus", ale v novej literatúre používa minimálne, lebo došlo k prirodzenému zdomácneniu. MKCH10-SK-2016 diagnóza B97.2, alebo skriptá https://www.fpharm.uniba.sk/fileadmin/faf/Pracoviska-subory/KFT/Vseobecna_biologia/Vseob_biol_virologia_mikrobiologia_OS.pdf by snáď mohli stačiť. Tak ako dnes nikto nepoužíva slová v tvaroch ako causa a pod. 37.46.114.71 02:18, 29. február 2020 (UTC)
Je to presne naopak, pôvodne sa používalo korona-, potom sa začalo používať corona-. Už z tohto faktu samotného vidno, že ide o vedomý úmysel, odklon od toho, čo by ste chceli mať. To nič nemení na tom, že niekto mohol naozaj posledných pár rokov rozhodnúť, že sa ZASE bude písať korona-, ale na to treba doklad. Novinové články, ani články medikov, sú v tom irelevantné, pretože ide čisto o otázku pravopisu a to je čisto jazyková záležitosť. Preto treba niečo, čo prešlo jazykovou kontrolou, alebo aspoň nejaký text, ktorý sa zaoberá vírusmi komplexne a má tam aj slovenské názvy. Pravopis je inak to posledné, čo akéhokoľvek medika zaujíma, keď píše nejaké texty. 2A02:AB04:2C44:1900:8912:65AC:8757:842 11:58, 2. marec 2020 (UTC)
Mimochodom (off-topic): Môžete pani "odborníčke", ktorá písala vyššie uvedený článok (https://www.sav.sk/news/8723), "odkázať", nech si láskavo naštuduje aktuálne texty o systéme vírusov, lebo tam má zastarané informácie. Podobne vyzerá mimochodom aj jej pravopis (netuší ani, lde sa píšu veľké a kde malé písmená).... Pravopis mi je teda v tomto prípade skôr ukradnutý, ale som "neskutočne rád", že máme na Slovensku takýchto vždy aktuálne informovaných "odborníkov". Hneď sa cítim bezpečne... My ju za to platíme, tak nech láskavo zdvihne zadok a pozrie si to. 2A02:AB04:2C44:1900:8912:65AC:8757:842 12:08, 2. marec 2020 (UTC)
Práve takýto feedback by sme si mali brať k srdcu pri verbovaní nových redaktorov.--Jetam2 (diskusia) 08:07, 29. február 2020 (UTC)
Yes check.svg Hotovo!--Jetam2 (diskusia) 08:29, 29. február 2020 (UTC)
Presunul som to naspäť. Diskusia rozhodne nebola ukončená ani nič podobné. Beliana + Úrad verejného zdravotníctva SR vravia corona-, Encyklopédia medicíny a stanovisko SAV korona-. MKCH píše iba „Koronavírusová infekcia bez bližšieho určenia miesta“. Nevidím tam priamo názov vírusu. Vasiľ (diskusia) 09:18, 2. marec 2020 (UTC)
@Jetam2, Exestosik: Myslím si, že správně by to mělo být koronavírus (dle této diskuse). Údajně většina slovenských médií užívá název koronavirus a Slovník cudzích slov souhlasí. --Patriccck (diskusia) 17:40, 7. marec 2020 (UTC)
Svoj názor som nezmenil. Ak chceš meniť oslov skôr tím posledného kliku. Inak sa zdá, že tie dva názvy sú viac-menej rovnocenné.--Jetam2 (diskusia) 17:51, 7. marec 2020 (UTC)
Média a jazykové zdroje (z webu) nie sú jediné zdroje. Na to treba myslieť. Vasiľ (diskusia) 17:51, 7. marec 2020 (UTC)
@Vasiľ: aj úrad verejného zdravotníctva používa už názov koronavírus (rovnako ako hlavný hygienik SR). Médiá síce nie sú jediné zdroje, ale príde mi úplne divné používať pojem coronavírus, ajkeď to tak nikto nenapíše. Vždy sa tu za každú cenu držíme toho, čo hovoria slovníky, ale keď sa to niekomu hodí zrazu to je až druhotný zdroj (ajkeď viem, že SCS nie je kodifikačná príručka). Jediným zdrojom používania pojmu coronavírus je 18 rokov stará encyklopédia... to snáď nemyslíme vážne. Myslím, že je jednoznačné, že názov by sa mal presunúť na koronavírusy. Ale nech sa teda vyjadria aj ostatní... --Exestosik (diskusia) 18:40, 7. marec 2020 (UTC)
Úrad vlády tiež používa "koronavírus".--Jetam2 (diskusia) 18:48, 7. marec 2020 (UTC)
Inde zasa Informácia o Coronavírusoch. Tvrdenie „nikto to tak nepíše“ je nepravdivé.
O slovníkoch nemáš pravdu.
Jediný jazykovo aj odborne recenzovaný text citovaný v článku je Beliana. V tejto chvíli tam nič spoľahlivejšie a autoritatívnejšie nie je. Vasiľ (diskusia) 18:51, 7. marec 2020 (UTC)
Nie inde, ale v staršom článku. Ten článok ešte píše o starej epidémii SARS (dôkazom môže byť napríklad to, že to píše hl. hygienik, ktorý už dávno nie je hlavný hygienik - skončil v 2016). Netvrdím, že coronavírus je nesprávne ale to, že to je zastaraný pravopis, ktorý už nikto dnes nepoužíva. Čiže ako som povedal, jediným zdrojom je Beliana, čo je skutočne málo. --Exestosik (diskusia) 18:55, 7. marec 2020 (UTC)
Tvrdenie je Beliane je nezmysel. Rovnako o pravopise.
Pozri 777/2004 Z. z., Príloha č. 1 k nariadeniu vlády č. 777/2004 Z. z. a tam na s. 8 B 97.2 „Coronavírus ako príčina chorôb zatriedených inde“. Predtým zasa B34.2 (s. 7) sa píše o koronavíruse. Čo mi teda príde dosť podivné.
Takže zastaraný a podobne sú nezmysly. Vasiľ (diskusia) 19:01, 7. marec 2020 (UTC)
Chcel som tým povedať, že to je síce správne, ale "viac správne" je koronavírus. Priložený právny predpis ako sám hovoríš píše to slovo raz tak raz tak, takže to nie je moc dobrý zdroj. Dovolil by som si to zhrnúť...
  • Čo hovorí za názov coronavírus? Beliana a staršie články UVZ SR - bývalý hlavný hygienik
  • Čo hovorí za názov koronavírus: používa ho hlavný hygienik, UVZ SR v aktuálnych článkoch, všetky médiá, Slovník cudzích slov, Úrad vlády, vyššie spomenuté texty Virologického ústavu SAV, európska komisia, inšpektorát práce, prírodovedecká fakulta UK, SAV - jednoducho všetky štátne inštitúcie na Slovensku...
Nemyslím si, že by sme za každú cenu mali presadzovať encyklopédiu. Hlavne ak ide o otázku neologizmov a rôznych tvarov písania. --Exestosik (diskusia) 19:15, 7. marec 2020 (UTC)
Vďaka za zhrnutie. Ak aj coronavírus nie je zastaralé tak koronavírus je jednoznačne novšie. Máme tu viacero fundovaných zdrojov.--Jetam2 (diskusia) 19:20, 7. marec 2020 (UTC)
Nič z toho čo si uviedol neukazuje, Že písanie „korona-“ je správnejšie.
  • Za „corona-“ vraví Beliana, čiastočne aj príloha k 777/2004, hlavný hygienik, či dokument ministestva [1] (s. 112)
  • Je to dosť výberové a článku uvedené z Enc. medicíny (1997), čo je dobrý zdroj a o niečo starší ako údajne stará Beliana (2001).
Encyklopédie tam ako zdroj určite budú, na tom nie je nič nevhodné. Asi najautoritatávnejší zdroj v slovenčine k tejto téme je monografia RAJČÁNI, Július; ČIAMPOR, Fedor. Lekárska virológia. 1. vyd. Bratislava : Veda, 2006. 573 s. ISBN 80-224-0911-1. Nejaký vlastník by sa nenašiel? Nech to nie je iba debato o linkoch na webe. Vasiľ (diskusia) 19:28, 7. marec 2020 (UTC)
@Jetam2, Teslaton, Vasiľ:Rajčáni, Július; Čiampor, Fedor (2006), Lekárska virológia, Bratislava: VEDA, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, str. 464-470, ISBN 80-224-0911-1  používa pre čeľad Coronaviridae slovenský názov koronavírusy a pre vírusy čeľade názov koronavírus (koronavírus ľudí 229E, koronavírus psov, koronavírus enteritídy mačiek, koronavírus ľudí OC43, koronavírus dobytka...).--Lišiak(diskusia) 13:56, 30. marec 2020 (UTC)

https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ach_(hra)[upraviť | upraviť kód]

V odstavci remíza "Podmienka matovacieho materiálu je splnená pre daného hráča, ak..." atď. Chýba matovací materiál "jazdec a strelec"

Zmazať[upraviť | upraviť kód]

treba zmazať túto redaktorskú stránku - Redaktor:Phaenomenum. --2A02:AB04:27BD:D900:955:1473:96B3:880B 17:16, 6. marec 2020 (UTC)

Yes check.svg Hotovo! --Pe3kZA 17:52, 6. marec 2020 (UTC)

Presmerovanie[upraviť | upraviť kód]

Dobrý večer, prosím presmerujete stránku Orlovský kanál a Orlovský kanál (prítok Ježovky), neviem prečo mi to nefunguje. Vďaka.--Marek Jakubov (diskusia) 21:40, 10. marec 2020 (UTC)

@Marek Jakubov: Yes check.svg Hotovo! --Pe3kZA 21:53, 10. marec 2020 (UTC)
To treba presunúť, nie presmerovať. --2A02:AB04:27BD:D900:955:1473:96B3:880B 21:55, 10. marec 2020 (UTC)
Je to presunuté ;) --Pe3kZA 22:03, 10. marec 2020 (UTC)
To nebolo pre teba, to treba vysvetliť autorovi článku.--2A02:AB04:27BD:D900:955:1473:96B3:880B 22:09, 10. marec 2020 (UTC)
Takže Marek, presmerovanie je vytvorenie linku (prepojenia) iného pomenovania s existujúcim článkom (napr. na čl. Bratislava vytvoríš presmerovanie zo starého názvu Prešprok) - pôvodná stránka ani jej obsah sa nemení, vytvára sa len nová cesta k nemu. Pri presune (so zachovaním presmerovacieho linku alebo bez neho) sa presúva obsah stránky na nový, odlišný názov (bez zachovania prepojenia to je tento tvoj prípad). Teda nie kopírovať obsah a nahrať na novú stránku, ale (kvôli zachovaniu histórie stránky) presunúť. Možno si tomu porozumel :) --Pe3kZA 22:27, 10. marec 2020 (UTC)
Áno, dúfam že rozumiem. Ďakujem 😀--Marek Jakubov (diskusia) 10:00, 11. marec 2020 (UTC)

Šachové kategorie[upraviť | upraviť kód]

Máme tu kategorie Kategória:Medzinárodní veľmajstri a Kategória:Šachoví veľmajstri. Ty se podle mě obsahově překrývají, nehledě k tomu, že obsahují i hráče (Harry Nelson Pillsbury), kteří zřejmě tento titul neměli (první tituly snad oficiálně udělil Mikuláš II. na turnaji v Petrohradě r. 1914). ---OJJ 08:39, 11. marec 2020 (UTC)

Koncepty[upraviť | upraviť kód]

Ahoj! Dnes je posledný deň na ohodnotenie 23 konceptov toho čo je naša komunita. Koncepty nájdete na stránke brandingového projektu--Jetam2 (diskusia) 08:30, 20. marec 2020 (UTC)

Škriniar[upraviť | upraviť kód]

Zdá se mi to nebo tu chybí Škriniar z Interu? :) -OJJ 07:36, 25. marec 2020 (UTC)

Pomoc s infoboxom[upraviť | upraviť kód]

Pred chvíľou som vytvoril nový článok Špicberské globálne úložisko semien. Použil som v ňom infobox budovy, lenže v ňom neviem veľmi nastaviť tú mapu. Ak by to niekto vedel prosím urobte tak. Ďakujem. - Matroxko 01:50, 15. apríl 2020