Wikipédia:Krčma/Návrhy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Stôl s návrhmi v krčme sa používa na diskusie o nových nápadoch a návrhoch, ktoré sa netýkajú politiky.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole návrhov

Skončené, prebiehajúce a navrhované hlasovania nájdete na Wikipédia:Hlasovania.

Archív návrhov[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Web umenia[upraviť zdroj]

Ahojte. Je spustený Web umenia, zaujímavé dielo, ale čo je hlavné je public domain. Nevyužijeme to? Ak áno akým spôsobom? Nemyslím hneď hromadne nahrať na commons (so súhlasom to asi pôjde), ale minimálne v externých odkazoch to vidím. --Vegetator (diskusia) 09:34, 12. jún 2015 (UTC)

PD sa ale týka nanajvýš diel, ktoré sú tak explicitne otagované [1]. Čo sa týka ext.o., pre väčšinou SK výtvarníkov tam odkaz v nejakej podobe je. Pri strojových úpravách osobností to nahrádzam šablónou {{Webumenia}}, ak budeš niekde dopĺňať, dopĺňaj už šablónu. URL syntax zo starého webu sľúbili zachovať (písal som si ohľadom toho s človekom odtiaľ ešte pred preklopením) a v šablóne sa môže centrálne aktualizovať. --Teslaton (diskusia) 09:43, 12. jún 2015 (UTC)
Na druhej strane, tie čo deklarujú ako PD by sa zrejme skutočne dali naimportovať na Commons a využívať priamo v článkoch. --Teslaton (diskusia) 18:29, 12. jún 2015 (UTC)
Je ich 19630 :) --Vegetator (diskusia) 09:08, 14. jún 2015 (UTC)
Som za. Konečne niečo užitočné a vo veľkom. --Saskardin diskusia 15:16, 15. jún 2015 (UTC)
Rozprával som sa s ľuďmi zo SNG a skutočne majú záujem o hromadné nahranie slobodných diel na Commons. Počas jedného hackovacieho maratónu bol dokonca (čiastočne) vyvinutý nástroj na takúto prácu a SNG má záujem prácu dokončiť. Trochu som sa čudoval prečo nechcú použiť existujúci nástroj GLAMwiki Toolset, ale ten má trochu inú funkcionalitu... S ľuďmi zo SNG som stále v kontakte, kto by chcel na projekte pomôcť, nech sa mi ozve a sprostredkujem kontakt. Mimochodom, o ich záujme svedčí aj prednáška o spolupráci medzi galériami a wiki-hnutím, ktorú si odo mňa vyžiadali, viac info a záznam na oficiálnej stránke konferencie. --KuboF (diskusia) 22:37, 13. august 2015 (UTC)

Zobrazenie troch máp v "Infobox vrch"[upraviť zdroj]

Zdravím, zaujímalo by ma, či by bolo vhodné doplniť do "Infobox vrch" napr. pri vrchu Kremenec mapu Poloha v rámci Karpát, kde by už boli v Infoboxe zobrazené tri mapy Poloha v rámci Slovenska, Poloha v rámci Prešovského kraja a Poloha v rámci Karpát, tak ako napr. pri vrchu Gerlachovský štít, kde sú zobrazené tri mapy, alebo namiesto Poloha v rámci Prešovského kraja, radšej nech sa uvádza Poloha v rámci Karpát, alebo nech to ostane ako to je ? --CaptainClawHE (diskusia) 16:29, 25. jún 2015 (UTC)

Podľa mňa úplne stačia dve vložené infomapky. V článkoch je spravidla niekoľko spôsobov, ako zobraziť vrch na interaktívnej mape – v prípade Kremenca hneď 4: 1. GeoHack zo záhlavia alebo IB, 2. OSM gadget, 3. Freemap link z IB, 4. Hiking.sk link z ext.o.), nevidím dôvod dopĺňať to ešte ďalšími levelmi slepých mapiek, pridaná hodnota je mizivá, akurát by to naťahovalo IB tak, že by bol v mnohých prípadoch dlhší než obsah. --Teslaton (diskusia) 17:30, 25. jún 2015 (UTC)
Jasné chápem, ja len kvôli tomu ifomapka Poloha v rámci Karpát pri vrchu Kremenec, keďže jeho vrchol – najvyšší bod 1 221,0 m n. m. sa už nachádza mimo územia Slovenska, iné by bolo, ak by mapka bola skrytá, alebo zmenšená a zobrazila by sa až po rozkliknutí, alebo pri nasmerovaní kurzora myši na príslušné miesto, aby to nenaťahovalo IB. --CaptainClawHE (diskusia) 17:51, 25. jún 2015 (UTC)
Tieto spresňujúce info stačí opísať v texte. Ja som z dôvodu upresnenia napr. prístupu, podrobnejšie vykreslenej polohy a možnostiam na iné aktivity začal pridávať do ext.o. ten hiking. --Pe3kZA (diskusia) 18:55, 25. jún 2015 (UTC)
Jasné, vrch Kremenec mám rozrobený a spomeniem to v texte a to pridanie polohy na turistickej mape je super vec, aj keď http://www.cykloserver.cz/cykloatlas má oveľa aktuálnejšiu mapu, ako hiking, kde môžu hlásiť jednoducho cez prehliadač chyby ľudia priamo SHOCartu. :) --CaptainClawHE (diskusia) 19:35, 25. jún 2015 (UTC)
Freemap.sk má mapy najaktuálnejšie a samozrejme slobodné, rovnako ako wikipédia. --Michal000 (diskusia) 08:36, 29. jún 2015 (UTC)
@Michal000: Je to do veľkej miery zvyk. Sám som priaznivec OSM/FM, na vzorke ľudí z blízkeho okolia mám ale overené, že vnímajú SHOCartie mapy ako prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie než FM... Rendrovanie FM pôsobí "sivo" resp. menej kontrastne, sú tam menej výrazné vrstevnice, tiež niektoré typy ciest dosť zanikajú. Časť toho čistejšieho dojmu pripisujem aj tomu, že lúky, resp. celkovo nezalesnené plochy, ktoré sú na SHOCarte biele, sú na FM zelené (a tie zalesnené tmavšie zelené), na pozadí čoho menej vynikajú čiarové vrstvy a texty. Často tiež chýbajú vodné toky, hlavne úvody menej významných prítokov (výrazne pomáhajú rýchlemu utvoreniu si predstavy o tvare terénu), donedávna ešte chýbalo aj množstvo nespevnených ciest, to už je teraz lepšie. SHOCart je tiež bližší rendrovaniu tur. máp VKU, na ktoré sú ľudia dlhodobo zvyknutí. Z týchto praktických a preferenčných dôvodov by som SHOCart úplne nepotláčal. --Teslaton (diskusia) 09:11, 29. jún 2015 (UTC)
Navrhol by som, aby v infohoxoch boli miesto mapy kraja mapy okresu. Sú detajlnejšie.--Jetam2 (diskusia) 19:44, 25. jún 2015 (UTC)
Detailnejšie sú, ale:
 • je to ale na úkor kontextu – "tvar" hraníc jednotlivých okresov málokomu niečo hovorí, značka na takej slepej mapke môže mať v konečnom dôsledku menšiu výpovednú hodnotu, než na tej krajskej
 • nie som si istý, či sú nagenerované topografické slepé mapky okresov (a súradnice rohov k nim)
Ja by som ten súčasný systém nemenil, podľa mňa je na ten účel postačujúci a systematické prepracovanie by vyžadovalo nemálo práce s rozpačitým prínosom. --Teslaton (diskusia) 19:54, 25. jún 2015 (UTC)
Súhlasím s Teslatonom, zatiaľ by som nemenil nič. Tá poznámka o okresoch presne vystihuje, kde je problém. Pre bežného čitateľa stačí podľa mňa aj jedna mapka - a to poloha v rámci Slovenska.--Pelex (diskusia) 20:11, 25. jún 2015 (UTC)

Nahradenie infoboxu Pápež infoboxom Duchovný[upraviť zdroj]

Nazdar, rád by som sa vyzvedel Váš názor na nahradenie {{Infoboxu Pápež}} {{Infoboxom Duchovný}}. Osobne si myslím, že by infobox nemal opisovať len samotný pontifikát + zopár osobných údajov, ale mal by predstavovať hlavne osobu pápeža tak, ako je to aj v článkoch o ostatných biskupoch sveta. Dátum zvolenia za pápeža a napr. aj biskupského svätenia je rovnako dôležitý v živote daného pápeža. Myslím, že Infobox Duchovný informuje čitateľa komplexnejšie a názornejšie. Prosím, aby ste vyjadrili svoj názor. Ďakujem. --TOMÁŠP 15:03, 21. júl 2015 (UTC)

Plne súhlasím. Ak by predsa len bol problém s jej rozsiahlosťou, alebo by bola požiadavka, aby niektoré parametre boli nedostupné, tak by som navrhoval, aby Šablóna Pápež bola prerobená tak, aby volala Šablónu Duchovný. --LacoR (diskusia) 20:44, 23. júl 2015 (UTC)
Nazdar LacoR! Dík za reakciu. Ohľadom tých nedostupných parametrov máš pravdu, mňa napadajú hneď cirkev, rítus a štát pôsobenia, ale to by sme mali nechať asi na potom... Ináč, treba na toto nejaké hlasovanie, či sa to po kladnom vyjadrení dajme tomu 3 redaktorov môže začať nahradzovať? :D Nie som si istý... --TOMÁŠP 10:09, 24. júl 2015 (UTC)
Nuž ak v priebehu pár dní sa nikto neozve s tým, že zásadne nesúhlasí tak by som to považoval za odsúhlasené. A možno, že by bolo najpraktickejšie zmeniť šablónu Infobox Pápež, tak aby bola volaná Šablóna Duchovný. Má to tú výhodu, že návrat je relatívne jednoduchý a nastane zmena naraz vo všetkých článkoch. Následné nahradenie za Infobox Duchovný by som spravil cca týždeň po tejto zmene. --LacoR (diskusia) 17:35, 24. júl 2015 (UTC)

tu som spravil prechodnú šablónu Infobox Pápež. V Infoboxe Duchovný nie sú pokryté nasledovné paramtere, ktoré sú v infoboxe pápež: národnosť, potomstvo, miesto pochovanie. S položkou národnosť mám vo všeobecnosti trochu problém, lebo to môže byť hodne diskutabilná položka a nebol by som nadšený, ak by sa zapracovala do Infoboxu duchovný. --LacoR (diskusia) 09:40, 25. júl 2015 (UTC)

Skvelé, počkajme ešte dozajtra, či sa niekto nevyjadrí a môžeme to nasadiť (uvidíš, budú protestovať až keď to bude už nasadené ;)). S tými parametrami... Miesto pochovania je myslím pri väčšine pápežov jasné (a keď nie, býva to v texte), potomstvo je myslím len v dvoch či troch prípadoch a národnosť... až taká veľká škoda to nebude, v polovici prípadov by to boli Taliani, ostatné minority netreba riešiť :D. --TOMÁŠP 12:57, 25. júl 2015 (UTC)

Klikacie mapky v SK rozlišovačkách[upraviť zdroj]

@Jetam2, LacoR, Pe3kZA, Sudo77(new), Vasiľ, Wizzard: Ahojte. Zvažujem strojové podopĺňanie mapiek do rozlišovacích stránok, kde dva alebo viac významov (resp. eventuálne už 1+, to je na zváženie) sú slovenské lokality s jednoznačnou polohou (sídla, vrchy, stavby, toky, chránené územia a pod.). Podobné mapky majú už nejaké roky v rozlišovačkách na cswiki, hoci len pre sídla.

Niekoľko príkladov, ako by to vyzeralo v konkrétnych rozlišovačkách:

(klikať sa dá priamo na značky aj na popisky, šírka mapiek je komprimisných 300px, dá sa ešte upraviť, rovnako použité značky)

Technicky by to bolo finálne riešené separátnymi šablónami {{RozMap}}, {{RozMap~}}, nie priamym volaním {{LocMap+}} ako v príkladoch, takže by to bolo úspornejšie (len parametre, nevyhnutné pre daný účel) a s centrálne spravovateľnou formou. Kód, vkladaný do rozlišovačiek by bol zhruba takýto:

{{RozMap | Slovensko
 {{RozMap~ | Slovensko | lat = 49.24 | lon = 20.87 | no = 1 | typ = obec | názov = Ďurková (obec) }}
 {{RozMap~ | Slovensko | lat = 48.93 | lon = 19.45 | no = 2 | typ = vrch | názov = Ďurková (vrch) }}
 {{RozMap~ | Slovensko | lat = 48.93 | lon = 19.46 | no = 3 | typ = stavba | názov = Útulňa Ďurková pod Chabencom }}
}}

Napadajú ma samozrejme aj nejaké nevýhody:

 • odpútavanie pozornosti od ostatných významov (negeografické, geografické mimo SK)
 • vytváranie falošného dojmu úplnosti v prípadoch, kde zatiaľ len časť relevantných SK lokalít z rozlišovačky má existujúci článok. Tu by sa dalo zvážiť zobrazenie aj neexistujúcich čl., povedzme sivou ikonou a červeným linkom resp. bez linku, ich súradnice by sa ale museli na rozdiel od tých strojovo vyzbieraných pozadávať manuálne.

Rád by som preto počul názor, predovšetkým od redaktorov, venujúcich sa rozlišovačkám, ale samozrejme aj ostatných, ktorých k tomu niečo napadá. Mne osobne to momentálne pripadá aj napriek nevýhodám skôr prínosné. --Teslaton (diskusia) 20:56, 11. október 2015 (UTC)

@Teslaton:Pekný nápad, páči sa mi to. Zatiaľ ma narýchlo napadá pár veci:
 1. v súčasnosti sú rozlišovačky členené skôr podľa typu a následne podľa geografie. V prípade použitia máp, by to mohlo znamenať, že vhodnejšie by bolo preusporiadať ich tak, že budú členené podľa štátov. Osobne s tým nemám problém.
 2. mám pocit, že v súčasnosti sa už môže na wikidata dotazovať na ľubovoľný objekt, takže by sa možno u časti objektov ani nemuseli zadávať súradnice.
 3. bude treba doplniť do textu číslo, pod ktorým je objekt na mape a možno malá legenda, čo značí ktorá značka --LacoR (diskusia) 21:54, 11. október 2015 (UTC)
Členenie podľa štátov podla mňa nemá veľmi zmysel. Myslím, že je celkom dosť prípadov (Levice, ale aj Aupark v ukážke) kde máme nielen slovenské významy. Malú legendu by som určite privítal tiež. Páčia sa mi rôzne ikony pre obec, vrch atď. Neexistujúce články by mohli byť rozlíšené inou farbou, ale nevynechal by som ich. Vyzerá to divne a čitateľa nemusí hneď napadnúť prečo sú isté veci vynechané.--Jetam2 (diskusia) 11:11, 13. október 2015 (UTC)
@Jetam2: JJ, len doplnenie aj neexistujúcich ruší tú výhodu, že s tým "nebude robota", pretože to už sa nedá spáchať čisto strojovo (možno časť prípadov, kde je poloha odvoditeľná od niečoho, čo je tam nalinkované a má polohu – obec a pod., ale aj to je problematické spoľahlivo algoritmizovať, aby sa tam nevyplúvali aj nežiadúce značky). Takže ak, tak ich dopĺňanie asi nechám na voľnej iniciatíve, po úvodnom strojovom doplnení existujúcich. Čo sa týka legendy, skúsim sa zamyslieť, ako ju tam nejak jednoducho markupovať. --Teslaton (diskusia) 15:57, 13. október 2015 (UTC)
Rozumiem výhrade. Možno teda do legendy/opisu mapky napísať, že zobrazené sú len existujúce články. Čo teda zmiešané slovensko-neslovenské rozlšovačky?--Jetam2 (diskusia) 22:20, 13. október 2015 (UTC)
Palec hore a plný súhlas.--Pe3kZA (diskusia) 07:06, 12. október 2015 (UTC)
Podľa mňa v rozlišovacích stránkach je to skôr zbytočné a bolo by s tým veľa práce. Skôr by to bolo vhodné v nejakých zoznamoch pamiatok, budov, napr. palácov a pod. --Wizzard (diskusia) 07:51, 12. október 2015 (UTC)
@Wizzard:
 • význam to tam IMHO má, je to alternatívna možnosť, ako sa rýchlo zorientovať a vizuálne si vybrať z cieľov rozlišovačky
 • práca by s tým (pre ostatných) nebola prakticky žiadna, pre existujúce rozlišovačky a ciele to viem doplniť strojovo (cca 600 rozlišovačiek s 2+ SK lokalitami, dokopy 1700 lokalít). Pokrytie sa nemení tak dramaticky, aby sa to muselo nejak masovo aktualizovať (viď sídelné rozlišovačky na cswiki) a pri dopĺňaní nového významu stačí skopírovať jeden riadok v zdrojáku a doplniť tých pár údajov. Alebo sa to dá nechať tak a raz za čas znova podopĺňať strojovo.
 • čo sa týka zoznamov, obsahujúcich súradnice, tam sa dá použiť {{Všetky súradnice}} pre zobrazenie sady súradníc na interaktívnej fullscreen mape
--Teslaton (diskusia) 08:25, 12. október 2015 (UTC)
@LacoR:
 1. Podľa mňa nie je nevyhnutná zmena usporiadania, na mapu sa dá pozerať ako na nezávislú alternatívnu navigáciu, pokrývajúcu čisto tunajšie lokality. Resp. pre rozlišovačky s 2+ lokalitami z iného štátu (hlavne CZ/AT/HU/UA/PL, napr. Lhota) by sa mohli vypluť mapky všetkých dotknutých štátov – v prevažnej väčšine prípadov by to viedlo k jednej mapke, v niekoľko málo prípadoch k dvom.
 2. Hej, WD by ev. šlo použiť na dotázanie súradníc a typu cieľa (nemuselo sa potom zdávať lat/lon, len názov cieľa), zvyšok vyžaduje komplikovanejšiu logiku a občas aj manuálne doladenie (poloha popisky voči značke pri blízkych lokalitách). Presnosť polohy ale v tomto prípade nie je zásadná, takže tie existujúce podľa mňa stačí vypluť natvrdo (prípady, kde lokálne súradnice zadané nie sú, ako napr. tebou dopĺňané kostoly, ťahám z WD).
 3. Nad číslami v texte rozlišovačky som tiež uvažoval, neviem ale či by to bolo priechodné... :) Legenda tiež neviem – znamenalo by to ešte ďalší vizuálny "smog", pointa sa väčšinou dá pochopiť aj z titulkov cieľov.
--Teslaton (diskusia) 08:25, 12. október 2015 (UTC)

Farebnejsie slova a zvyraznenie slov[upraviť zdroj]

Podla mna by maly byt zvyraznene slova (teda zvyraznit dolezitejsie slova) a malo by to byt akosi farebnejsie lebo ked zapnem WIKI tak vidim len biele a nejaky text nic take co by ma zaujalo podla mna by to pouzivatelia mali pisat farebnejsie odlisne pismo a tak a WIKI by nemali byt take "fádne" mali by niecim zaujat. No a to je moj nazor. Dakojem.

Vďaka za názor. Osobne si nemyslím, že by sme sa mali uberať touto cestou. Skôr by mohlo pomôcť mať viac obrázkov v článkoch so slovenskými témami, ale keď obrázky nie sú...--Jetam2 (diskusia) 10:16, 25. október 2015 (UTC)

Chránené územia na Slovensku[upraviť zdroj]

Ahojte! Všimol som si, že na českej Wikipédii sa vyskytlo vytváranie článkov o slovenských chránených územiach, napríklad Baranovo. Zároveň vznikli aj zoznamy podľa okresov, napríklad Seznam chráněných území v okrese Banská Bystrica. Články boli vytvorené botom na základe databázy Štátnej ochrany prírody. Myslím, že by sme to mohli spraviť aj my. Navrhované zlepšenie: do článku vsúvať referencie do textu, nie ako externý odkaz. Niektoré veci nie sú v českej verzii úplne dokončené. Napríklad v Ponická jaskyňa je ako lokalita uvedená Slovenská správa jaskýň. Po úspešnom vytvorení všetkých článkov v tejto základnej podobe by sme mohli usporiadať Wiki loves chránené územia na Slovensku s foto a/alebo článkopisnou časťou. Zatiaľ som vytvoril kategórie pre Banskobystrický kraj.

Presun článkov Ján XXIII.[upraviť zdroj]

@LacoR, Jetam2, Teslaton:Nazdar! Navrhoval by som presun článku Ján XXIII. (pápež) na Ján XXIII., rozlišovačku zmazať, pridať do hlavičky stránky o pápežovi šablónu {{Iné významy2}} a všetky odkazy na pápeža (najlepšie botom) presunúť na nový tvar. Argumenty mám nasledovné:

 1. rozlišovačka nemá pre čitateľa prakticky žiadnu hodnotu, keďže odkazuje len na dve osobnosti,
 2. aj keby mala, takmer určite pri vyhľadaní výrazu Ján XXIII. myslia na pápeža,
 3. a aj keby nemysleli, pri otvorení článku o pápežovi sa cez šablónu {{Iné významy2}} v hlavičke stránky rýchlo prekliknú na stránku, ktorú chceli navštíviť.

Aký je Váš názor? --TomášP 13:01, 8. november 2015 (UTC)

 • Som za.--Jetam2 (diskusia) 13:02, 8. november 2015 (UTC)
 • aj ja som za --Gepetito (diskusia) 13:04, 8. november 2015 (UTC)
 • Súhlasím, úplne zbytočná rozlišovačka. --Lalina (diskusia) 14:57, 8. november 2015 (UTC)
 • Tiež som za. --BT 20:11, 9. november 2015 (UTC)
 • Ja som vo všeobecnosti skôr proti, už sa to tu mnohokrát preberalo pri iných prípadoch. Pokiaľ má výraz viacero encyklopedicky relevantných významov, je najčistejšie rozlíšiť ich rozlišovačkou, nesnažiť sa návštevníkovi vnucovať do pozornosti jeden konkrétny význam. Je to korektné a neutrálne riešenie a keďže to v tomto prípade je takto zapracované, nemenil by som súčasný stav. --Teslaton (diskusia) 15:34, 9. november 2015 (UTC)
 • Pri Jánovi XXIII. som skôr za zrušenie rozlišovačky, pri tých ostatných som proti presúvaniu. V zásade si myslím, že systém rozlišovačiek máme veľmi dobrý a netreba ho rozdrobovať.--LacoR (diskusia) 15:42, 9. november 2015 (UTC)
  Prečo ad-hoc výnimka práve v prípade Jána XXIII.? Veď tí ostatní sú navlas rovnaké prípady pápež/protipápež. --Teslaton (diskusia) 15:46, 9. november 2015 (UTC)
  Lebo pri Jánovi XXIII. predsa len sa dá s veľmi veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že je väčší záujem o významného pápeža "zo súčasnosti" a nie o nejakého protipápeža z hlbokej minulosti. A je len veľmi malá pravdepodobnosť, že sa objaví ešte jeden ďalší Ján XXIII. Pri Celestínoch a Klementoch nejako postrádam, prečo by mal byť niektorý z nich uprednostnený. Ale v zásade, ak sa nič nezmení pri Jánovi XXIII. tak to nebudem považovať za zlé riešenie.--LacoR (diskusia) 15:55, 9. november 2015 (UTC)
  Teslaton, LacoR, my máme v prvom rade veľa dosť diskutabilných názvov, z toho plynúcich nezmyselných rozlišovačiek a s tým spojenej veľa zbytočnej práce, viď napr. fr. kantóny a obvody.--Lalina (diskusia) 16:17, 9. november 2015 (UTC)
 • Ja s rozlišovačkou problém nevidím.--Pelex (diskusia) 20:38, 9. november 2015 (UTC)

Ďakujem za reakcie, ešte by som počkal do zajtra (prípadne do večera), či sa niekto nevyjadrí aj záporne, a ak nie, poprosím Jetama3 o správcovský presun a prípadne Teslatona o nahradenie všetkých wikiodkazov smerujúcich na Ján XXIII. (pápež). --TomášP 13:28, 8. november 2015 (UTC)

Zdá sa teda, že nikto nie je proti, teda Jetam2 poprosím. Podobne prosím postupovať aj pri stránkach Celestín II., Klement III., Klement VIII. a Klement VII. (presne tá istá situácia). --TomášP 15:02, 9. november 2015 (UTC)

Takúto vec by som nechal otvorenú dlhšie (aspoň týždeň), aby bola možnosť vyjadriť sa. --Teslaton (diskusia) 15:34, 9. november 2015 (UTC)

Rozlišovačky na 2 významy mi prídu naozaj ako zbytočné.--Pe3kZA (diskusia) 15:54, 9. november 2015 (UTC)

K tomu snáď len toľkoto:
Rozlišovačky podľa počtu významov
1 význ.
  
55
2 význ.
  
7 267
3 význ.
  
3 614
4 význ.
  
2 194
5 význ.
  
1 406
6 význ.
  
974
7 význ.
  
696
8 význ.
  
514
9 význ.
  
377
10+ význ.
  
2 079
skwiki, stav k 23.10.2015, hrubá aproximácia podľa odrážkovej štruktúry
Rozlišovačky pre 2 významy sú suverénne najfrekventovanejšie a tak to veľmi pravdepodobne bude aj na iných wiki. Prajem veľa úspechov pri ich rušení pre zbytočnosť... :D --Teslaton (diskusia) 16:52, 9. november 2015 (UTC)
Rozlišovačka pre 2 významy nie je vždy potrebná, dá sa to riešiť šablónou o druhom článku, len to by nesmel vyhrávať dogmatizmus. Pekná ukážka je New York. A ich počet zvýšili RS o fr. kantónoch a obvodoch, ktoré by vôbec nemuseli byť, keby sme to mali ako na väčšine wiki - kantón XXX a obvod XXX - a nie so zátvorkou. RS sú vôbec kapitola sama o sebe. Najlepšie sú také, čo po kliknutí na jeden z významov vrátia majú uvedenú zase aj prvú RS, alebo rovno vrátia späť na RS. A rada pozri neexistujúci článok je už úplna perla. --Lalina (diskusia) 17:11, 9. november 2015 (UTC)
Neriešime zbytočnosť/užitočnosť rozlišovačiek pre dva významy. A keď sa už vyskytli negatívne hlasy pre ostatné príklady, riešme zatiaľ len Jána XXIII. Ako sa veľmi trefne vyjadril LacoR (a čo som aj napísal ako druhý argument pre presun): „Lebo pri Jánovi XXIII. predsa len sa dá s veľmi veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že je väčší záujem o významného pápeža "zo súčasnosti" a nie o nejakého protipápeža z hlbokej minulosti.“... Jedinú praktickú funkciu má tá rozlišovačka, že Ti to po otvorení nanúti informáciu, že existoval aj protipápež s rovnakým menom, zatiaľ čo Ty musíš čakať dvojnásobnú dobu, kým otvoríš stránku o pápežovi, ktorú čitateľ podľa mňa minimálne s 99% pravdepodobnosťou hľadá :D A túto funkciu splní myslím aj šablóna {{Iné významy2}}, ako som napísal vo svojom argumente č. 3 --TomášP 17:32, 9. november 2015 (UTC) P.S.: A rozlišovačky ma jeden význam z toho Tvojho grafu sú tiež perlou...
Nebola by som si taká istá, že ju neriešime, ono to s tým súvisí.--Lalina (diskusia) 17:37, 9. november 2015 (UTC)
Prepáč, tam je preklep, malo tam byť neriešme, no ale tak čo, tak riešme :D --TomášP 17:54, 9. november 2015 (UTC)
Ten histogram je samozrejme len aproximácia, pre nie úplne jednotnú formu rozlišovačiek treba počítať s chybou v rozsahu cca desiatok rozlišovačiek na chlievik. Rádovo to ale sedí, čo som námatkovo kontroloval tie, reportnuté ako 2- a viac-významové.
Pre zaujímavosť:
Viacúrovňové zoznamy sa tam zohľadňujú (parent položka sa nezapočítava) --Teslaton (diskusia) 19:34, 9. november 2015 (UTC)
@TomášPolonec:A ešte na margo "Jedinú praktickú funkciu má tá rozlišovačka, že Ti to po otvorení nanúti informáciu, že existoval aj protipápež s rovnakým menom, zatiaľ čo Ty musíš čakať dvojnásobnú dobu, kým otvoríš stránku o pápežovi":
 • tá prvá časť je od redaktora encyklopédie dosť nebezpečný spôsob uvažovania. Z toho pohľadu sú človeku všeobecnou encyklopédiou "sprosto nanucované" všetky významy výrazu, ktoré podľa intuície/frekvencie/popularity nie sú na 1. mieste. To môžeš rovno založiť alternatívny projekt, ktorý sa bude venovať čisto aktuálnym/populárnym/často hľadaným témam.
 • tá druhá časť o zdržaní nie je celkom pravda. Rozoberme si najbežnejšie scenáre príchodu návštevníka na stránku:
 1. príchod cez webový vyhľadávač: keď hľadáš napr. frázu "Ján XXIII.", rankuje vyhľadávač vyššie priamo jednotlivé konkrétne výrazy, pričom pápež je hneď prvý. Žiadne zdržanie.
 2. príchod cez vyhľadávacie políčko na Wikipédii: akonáhle zadáš dostatočne dlhý prefix frázy "Ján XXIII", sú ti cez autocomplete ponúknuté cieľové stránky, takže môžeš prejsť na konkrétnu bez dopísania frázy. A okrem pastnutia kompletného tvaru je dokonca pápež z relevantných znova prvý.
 3. príchod preklikom z iného článku: pokiaľ sú wl. udržiavané v poriadku, vedie priamo na konkrétny tvar. Len v prípade, že je ponechaný wl. na všeobecný tvar (tzn., niekto si zjednodušil život – buď autor textu s odkazom, alebo autor rozlišovačky, ktorý neriešil existujúce wl.), musí si návštevník voliť z viacerých významov (ako pridanú hodnotu sa ale dozvie, že výraz je viacznačný).
--Teslaton (diskusia) 20:15, 9. november 2015 (UTC)
Snáď vieš, že tú prvú časť som nemyslel takto... Chcel som tým naznačiť len toľko, že tú istú funkciu (t.j. ponúknuť čitateľovi na výber stránku z dvoch významov) splní aj tá šablóna {{Iné významy2}}, to snáď nepoprieš. Mnoho čitateľov, čo sa pokúsi dostať na stránku o pápežovi sa na ňu dostane okamžite a tomu menšiemu percentu čitateľov, čo sa pokúsi nájsť stránku o protipápežovi sa hneď po otvorení ponúkne rada „táto stránka je o pápežovi. Ak ste náhodou mysleli na protipápeža rovnakého mena, pozri XYZ“... Išlo mi len o jednoduché prispôsobenie sa väčšine čitateľov a pre menšinu je taktiež ponúknuté riešenie... --TomášP 17:20, 10. november 2015 (UTC) P.S.: Nechcel som vyvolať opäť diskusiu týchto rozmerov, je mi to až ľúto, keď vidím, kam zabehla...
Tie 0 významové a 1 významové by som zmazal určite, sú totálne zbytočné. --BT 20:44, 9. november 2015 (UTC)
Treba ale s citom, časť z nich sú len po starom zapísané (bez odrážok) viacvýznamové rozlišovačky. --Teslaton (diskusia) 20:47, 9. november 2015 (UTC)
Tak, tak, s citom. Dve RS zo zoznamu som už vylúčil. Vedel som, že situácia s rozlišovačkami je zlá, ale nevedel som, že ich je až toľkoto a v takomto zlom stave. K tretiemu bodu by som ešte pridal, že je to trochu idealizované. Niekedy natrafí na rozlišovačku typu mena a je z toľkých možností a miernych odtieňov zmätený, že radšej klikne niekam mimo. Alebo na rozlišovačku typu rýchlosť, ktorú musí niekoľko sekún či desiatok sekúnd dešifrovať. Pri podobných prípadoch často ani redaktori čo majú vytvoriť správny wikilink netušia kam vlastne majú odkazovať.--Jetam2 (diskusia) 22:06, 9. november 2015 (UTC)
Tá mena je krásna ukážka. A odporúčam si to všetko preklikať a prečítať, aby bolo jasné aké katastrofy tu máme. A napr. ten Ladislav I. či R8 sú tiež perly. RS sú veľký problém, ale poniektorí redaktori tento fakt nechcú akceptovať. Údajne máme dokonca najlepšie rozlišovačky.--Lalina (diskusia) 00:55, 10. november 2015 (UTC)
@Lalina, Jetam2: 1. Čo tak, pre porovnanie, skúsiť napísať ukážku tej rozlišovačky, ako by vyzerala z tvojho/vášho pera. Tak, aby pokrývala významy, doložiteľné v jazyku (ktorý je prirodzene nedokonalý) a zároveň, aby bola dokonale stručná a prehľadná a ideálne nenútila čitateľa rozmýšľať – tak povediac "zenovo čistá". 2. keď sa tu viacerí na základe preklikania 90 z 19 tis. rozlišovačiek úprimne rozhorčujete nad ich celkovou katastrofálnosťou, skúste si uvedomiť, podľa akého kritéria bolo týchto konkrétnych 90 vybraných. Napoviem: nie, nejde ani vzdialene o náhodnú reprezentatívnu vzorku z tých 19 tis... --Teslaton (diskusia) 01:16, 10. november 2015 (UTC)
Teslaton, nejde len o týchto 90, je ich podstatne viac. Viem to posúdiť, lebo sa im venujem (nahrádzam ich v článkoch). Už som si ich začala zapisovať, lebo niekedy je to naozaj sila. A nemuselo by ich byť 19 000, keby sme nemali toľko zbytočných. Stačí si pozrieť Stránky odkazujúce na rozlišovacie stránky, tam je výborne vidieť koľko RS je v jednotlivých článkoch. A keď sa tak prehryzávaš cez takú 20. RS typu RSS, RDF, či článok, tak si nič dobré o nich myslieť nemôžeš. Vyrábame zelené články a RS typu červené more. Niekedy mám pocit, akoby bola vyhlásená súťaž o RS s čo najväčším počtom významov bez ohľadu na reálnosť vzniku nového článku. Nič iné si nemôžem myslieť o RS, kde je odkaz na 1 článok (samozrejme neexistujúci) aj 3x a viac.--Lalina (diskusia) 01:54, 10. november 2015 (UTC) Taký Ladislav I., či R8 a pod. ani nemajú byť. RS s jedným významom? Aký je účel takej RS?
K „viem to posúdiť“. To je nepravda, pretože nahradovanie odkazov nie je venovanie sa RS. Stránka mena (ktorá má viac knižných zdrojov ako niektorí tu sa vyjadrujúci editori použili za svoje viacročné pôsobenie na wiki) je bez problémov. Pretože často, keď sa človek pozrie na podrobnejšie významy, tak sa to ukáže ako úplne jasné a nekomplikované.
Ale to chce literatúru, nie iba cs, pl a iné wiki, že. Čo akosi niektorí editori nevedia pochopiť.
Je ľahšie a vhodnejšie radšej mať RS, ktorá úplnejšie obsahuje významy ako potom to riešiť „ad-hoc“, „ako mi príde“, „lebo cs“.Vasiľ (diskusia) 07:31, 10. november 2015 (UTC)
Viem to posúdiť, lebo pri nahradzovaní odkazov (k čomu inak každá RS vyzýva) musím tie RS prelúskať. A takisto som ich urobila a robím najmä zásluhou "skvelého" názvu fr. kantónov a obvodov vďaka ktorým je nutná kopa RS. Je jasné, že RS čitateľom komplikujú čítanie článkov. Ale niekedy mám pocit, že niektorých redaktorov čitatelia vôbec nezaujímajú.--Lalina (diskusia) 17:11, 10. november 2015 (UTC)
Rozlišovačky pre osoby s rovnakým menom či "skratkové" typu RSS svoje opodstatenenie majú. Rozlišovačky typu mena už menej. Ako by som to spravil ja? V tomto konkrétnom prípade by to mal byť článok, nie rozlišovačka. Viaceré formulácie tam sú problematické "podľa viacerých zdrojov nesprávne", bod 1d je napísaný kostrbato. Bod 2 by tam ani nemal byť. Odkazy na knižné zdroje tam síce sú, ale: nie je jasné čo k čomu patrí, je tam viacero cudzojazyčných zdrojov čo bez je prepojenia na konkrétnu informáciu nevhodné, niektoré zdroje sú príliš všeobecné (napr. Všeobecný encyklopedický slovník M-R, 2002) a Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí je vhodný na Wikislovník. No všetko toto by ani nebolo tak problematické keby autori rozlišovačiek nenechávali za sebou toľko zelene.--Jetam2 (diskusia) 08:55, 10. november 2015 (UTC)
RS je článok, ak si si nevšimol. Bod 1 d) je uvedený tak, ako to odborné zdroje píšu, to tak býva, že čo je odborné, nemusí byť na prvý pohľad úplne zrejmé. Bod 2 tam patrí, pretože aj minulé významy sú encyklopedické a podchytené v zdrojoch. Všeobecný encyklopedický slovník je všeobecná encyklopédia takisto ako Ottův slovník naučný, Encyklopedický slovník a Pyramída takže tvrdenie „niektoré zdroje sú príliš všeobecné“ je nezmysel. Že niektorým, vybraným editorom zobrazuje RS zelenou, to nie je argument. To je čo za nezmysel, toto tvrdenie?
Ak odborné zdroje uvádzajú viacero významov aj v jednom odbore, tak príslušná RS to musí reflektovať. Vasiľ (diskusia) 12:45, 10. november 2015 (UTC)
RS práve článok nie je, respektíve nemala by byť. Malo by ísť o stránku, ktorá je zrejmá a čitateľa zdrží čo najmenej a nasmeruje na význam, ktorý hľadá. Ak sú významové odtiene veľmi blízske, mali by byť vysvetlené v článku. Tu nestačí zoznam slovníkov. Ak viaceré (neslovníkové a neencykolopedické) zdroje uvádzajú rôzne významy tak je najlepšie ich vysvetliť v článku. Tvrdenie o zeleni bolo, samozrejme, metaforické. Akokoľvek sa zobrazujú, nerozlíšené linky by nemali existovať ideálne vôbec a určite nie v takej miere ako existujú v súčasnom stave. Dokonca by som bol za to, aby sa zeleným ukazovali všetkým (registrovaným) redaktorom. Uľahčila by sa tým kontrola vytvorených a editovaných článkov. No i tak, v mnoho prípadoch sa ťažko určujú mierne odtiene významu a kam má vlastne link smerovať. Predovšetkým by sme teda mali zamedziť tvorbu rolišovačiek, respektíve ich robiť lepšie. Minulé významy môžu byť spomenuté v článku, v slovníku, ale v rozlišovačke nemusia.--Jetam2 (diskusia) 14:33, 10. november 2015 (UTC)
RS článok je, pretože je v hlavnom mennom. Ty si evidentne myslíš, že všetko je tak jednoduché ako Levice. No nie je. A keď nezačneš hľadať v poriadnych zdrojoch, tak to ani nezistíš. Významnové odtiene, ktoré sa týkajú rôznych odborov musia byť vysvetlené v RS, to nemôžeš všetko natlačiť do jedného článku, to je úplne nesystematické a neencyklopedické (príklad je flotila, kde nemôžeš do jedného článku natlačiť významy obchodnej, rybárskej a vojenskej flotily, pretože to sú prosté odlišné veci). Odkazy na RS sú pri súčasnom stave wiki veľmi malý problém.
Netuším, že čo prečo spomínaš neencyklopedické zdroje, pretože tie sa nemôžu používať na wiki celkovo.
Rozlišovacie stránky sú na sk robené dobre, ja v tom problém nevidím a vravím to ako človek, ktorý niekoľko z nich vytvoril a ďalším dodal zdroje. Vasiľ (diskusia) 14:44, 10. november 2015 (UTC)

Šablóna Redirect[upraviť zdroj]

Včera sa strhla debata, tak otváram širšiu debatu. Chýba nám tu šablóna typu Redirect. Je to obdoba šablóny Iný význam resp. Pozri pre prípady, kedy primárny význam nejakého výrazu nekorešponduje s názvom článku, ktorý sa daným významom zaoberá. Napr. výraz žaby je synonymom pre rad obojživelníkov, ktorý je katalogizovaný pod názvom žabotvaré, pričom ďalší význam tohto výrazu sa týka Aristofanesovej komédie z 5. storočia pred Kr. Žaby. Šablóna Redirect však rieši širšie spektrum problémov. Na ilustráciu uvádzam príklady rôznych variantov šablóny:

1 výraz s 1 primárnym významom a vyše 2 sekundárnymi významami: Výraz „alfa“ presmerováva na tento článok. Pre ďalšie významy pozri [[alfa (rozlišovacia stránka)]]
2 výrazy s 1 primárnym významom a vyše 2 sekundárnymi významami: Výrazy „alfa“ a „beta“ presmerovávajú na tento článok. Pre ďalšie významy pozri [[alfa (rozlišovacia stránka)]] a [[beta (rozlišovacia stránka)]].
3 výrazy s 1 primárnym významom a vyše 2 sekundárnymi významami: Výrazy „alfa“, „beta“ a „gama“ presmerovávajú na tento článok. Pre ďalšie významy pozri [[alfa (rozlišovacia stránka)]], [[beta (rozlišovacia stránka)]] a [[gama (rozlišovacia stránka)]]. (Identické, treba zvážiť, či sa použije spojka „a“ alebo sa len jednoducho miesto nej dá čiarka.
1 výraz s 1 primárnym významom a maximálne 2 sekundárnymi významami: ''Výraz „alfa“ presmerováva na tento článok. O <nejakom význame alfy> pozri [[alfa (<rozlišovací znak>)]]. O <inom význame> pozri [[alfa (<rozlišovací znak>)]].
2 výrazy s 1 primárnym významom a maximálne 1 sekundárnymi významami: Výraz „alfa“ a „beta“ presmerovávajú na tento článok. O <inom význame alfy> pozri [[alfa (<rozlišovací znak>)]]. O <inom význame bety> pozri [[beta (<rozlišovací znak>)]].

Je nutné prediskutovať technickú stránku šablóny a vizuálnu podobu. Osobne som za čo „najčistejšiu“ vizuálnu podobu (kurzíva s osadením).--Lišiak (diskusia) 18:43, 21. november 2015 (UTC)

Nekonzistentná šablóna, ktorá mieša významy slova. Nevidím príčinu na to, aby nemohli byť jasné odlíšené v podobe RS. Žabotvaré, a tam násilne doplnené významy, sú dobrý príklad, ako to vyzerať nemá. Vasiľ (diskusia) 10:46, 22. november 2015 (UTC)
Isteže, radšej nech bude mnoho rozlišovacích stránok s dvomi významami. To bude ozaj „užitočné“.--Lišiak (diskusia) 16:33, 22. november 2015 (UTC)
Máš prehľad, že koľko je takých prípadov ako žabotvaré? RS s dvomi významami nepredstavuje problém, resp. ak nejaký význam ozaj výrazne prevažuje tak súčasné {{pozri}} je dostatočné riešenie. Vasiľ (diskusia) 16:36, 22. november 2015 (UTC)
Akurát, že tento prípad slúži na ilustráciu a zďaleka nepokrýva spektrum všetkých problémov, ktoré táto šablóna rieši (čo je paradoxne napísané aj hore). Pozri sa dá aplikovať keď názvy korešpondujú. PS: Je to pohľad len časti redaktorov, že ideálne by bolo nepoužívať Iné významy.--Lišiak (diskusia) 16:40, 22. november 2015 (UTC)
Celý koncept {{iný význam}}/{{iné významy}} a podobných šablón je založený na tom, že editor sám určuje primárny význam. Čo je trochu odvážne a značne nekonzistetné, takto nechať editorov (za tých 9 rokov čo som tu viem o čom vravím) určovať, čo je hlavný význam (a potom je problém s presmerovaniami a podobne). Vasiľ (diskusia) 16:48, 22. november 2015 (UTC)
Je hneď niekoľko spôsobov ako určovať primárny význam („kmeňovosť“ článku, rešerš zdrojov, počet odkazov – hoci nie som prívržencom posledného z nich). Nepochopiteľné mi pripadá, keď skúsený redaktor nedokáže (alebo skôr nechce dokázať) určiť primárny význam, hoci je očividný (napr. prípad sochár). PS: Aby sa nezabudlo, nerobíme Slovenskú terminologickú databázu, ale encyklopédiu, ktorá má byť funkčná aj pre širokú verejnosť.--Lišiak (diskusia) 16:56, 22. november 2015 (UTC)
Lišiak, usability bežnej návštevy hesla s "primárnym významom" rozlišovačky nijak vážnejšie nenarúšajú, to je viac mýtus a pocit, než realita. Rozoberal som po jednotlivých scenároch konkrétny prípad tu: [2]. Tiež sa viac prikláňam k neutralite a čistote riešenia cez RS, ako je tu zaužívané, hoci viem, že na niektorých wiki prevažuje skôr snaha za každú cenu sa vyhýbať "málovýznamovým" RS. --Teslaton (diskusia) 17:10, 22. november 2015 (UTC)

Vytvoriť článok[upraviť zdroj]

Páči sa mi nápad na iných wiki, kde je na novej stránke návrh potrebných článkov, ktoré treba vytvoriť (formulované cca. v zmysle: „Pomôžte wikipédii, vytvorte chýbajúce články.“ Nemohlo by čosi také fungovať aj u nás? --Alekme (diskusia) 17:09, 26. november 2015 (UTC)

Je to aj na sk. Býva to v portáloch. Pozri napr. Portál:Biológia. --Vegetator (diskusia) 06:49, 27. november 2015 (UTC)