Wikipédia:Krčma/Návrhy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Stôl s návrhmi v krčme sa používa na diskusie o nových nápadoch a návrhoch, ktoré sa netýkajú politiky.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole návrhov

Skončené, prebiehajúce a navrhované hlasovania nájdete na Wikipédia:Hlasovania.

Archív návrhov[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Revízia článku[upraviť zdroj]

Ahojte, Žiadam o úpravu / posúdenie neutrality kvôli konfliktu záujmov. Stránka je iba prípravou podkladov pre nezávislého autora Autor stránky má konflikt záujmov, nakoľko vytvára pre spoločnosť Spinea webové stránky a pomáha aj s profilom na Wikipedia.org. Spoločnosť Spinea patrí medzi najinovatívnejšie a najúspešnejšie slovenské spoločnosti a mala byť súčasťou projektu wikipedia. Informácie je možné overiť aj na základe referencií významných médií.

--Meckova/pieskovisko (diskusia) 09:14, 8. september 2017 (UTC)

Formu uvádzania poznámok v navigačných lištách[upraviť zdroj]

Čo by ste povedali na to, ak by sme poznámky v navigačných lištách uvádzali takto? --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 16:19, 19. september 2017 (UTC)

Osobne by som to asi nemenil. Je to zbytočne rozplajzlé – horizontálne (čísla úplne vľavo a znenie centrované) aj vertikálne (každá pozn. na samostatnom riadku). Šlo by to sice asi doladiť štýlmi, neviem ale, či má zmysel to prerábať. Pôvodné riešenie [1] je síce bez prelinkovania, príde mi ale vyhovujúce. --Teslaton (diskusia) 16:35, 19. september 2017 (UTC)
Nevidím v tom veľký prínos.--Jetam2 (diskusia) 16:50, 19. september 2017 (UTC)
Koniec koncov, toto je zavedené riešenie uvádzania s prelinkovaním pomocou {{ref}}+{{pozn}}, používané napr. v politických navboxoch: [2]. --Teslaton (diskusia) 18:21, 19. september 2017 (UTC)

Wikipédia na Noci výskumníkov 2018[upraviť zdroj]

@KuboF Hromoslav, Akdar, Jetam2, Armin: Zdravím! Tento piatok som bol tradične na Noci výskumníkov. Podujatie sa síce nazýva „výskumníkov“, no bol tam aj vedecký stánok encyklopédie Beliana (Encyklopedický ústav SAV), ktorá tiež výskum priamo nerobí, ale ho „zhromažďuje“. Nemohli by sme sa teda na ďalšej Noci výskumn 2018 zúčastniť aj my, Wikipédia? Neviem presne, čo všetko to obnáša, no podľa toho, čo som videl, by asi základom bolo:

  • nájsť niekoľko wikipediánov, ktorí by mali čas a chuť byť pri vedeckom stánku a rozprávať ľuďom, ktorí sa pristavia, o Wikipédii a Wikimedii (aké sú jej princípy, čo tu robíme, ako vyzerá jej tvorba...).
  • pripraviť (tom by som mohol urobiť aj ja) a v dostatočne veľkom množstve si vytlačiť nejaké bulletiny o Wikipédii a Wikimedii, ktoré by si mohli ľudia zadarmo brať.
  • vymyslieť si nejaký zaujímavý interaktívny program, do ktorého by sme mohli zapojiť ľudí, ktorí sa pristavia (niečo s počítačom, obrázky, kvíz, dobrá by bola aj nejaká súťaž (ľudia by vhodili svoje meno a po skončení noci by sme vyžrebovali a oznámili výhercu)).

Podľa mňa by sme tým mohli:

  • oboznámiť ľudí s Wikipédiou, Wikimediou a taktiež jej sesterskými projektami (pretože podľa mojich skúseností väčšina ľudí vie, čo je to Wikipédia, čerpá z nej a vie, že ju môže každý upravovať, no nie ďalšie veci (napr. že má slobodný obsah). Sesterské projekty sú na tom neporovnateľne horšie, o nich nevie skoro nikto.
  • získať nejakých nových dobrých redaktorov, pretože na Noc výskumníkov chodí veľké množstvo ľudí, ktorých veda a poznatky naozaj bavia. Myslím si, že by veľa z nich myšlienka Wikipédie zaujala.

Čo na to poviete? Prosím, odpovedzte. --MDsmajlik (diskusia, príspevky, Meta-Wiki) 07:15, 30. september 2017 (UTC)

Za mňa je to dobrý nápad.--Jetam2 (diskusia) 20:47, 30. september 2017 (UTC)
I ja si myslím, že ide o dobrý nápad, ktorý by mal byť detailnejšie prediskutovaný a neskôr podporený (v zmysle: realizovaný). Prediskutujeme ho na stretnutí vedenia? --Armin (diskusia) 16:41, 12. október 2017 (UTC)
Súhlasím so všetkými tromi! A podobných akcií je viacero, Noc výskumníkov môže slúžiť ako dobrý prototip. Vďaka za MDsmajlik za zdvihnutie témy! --KuboF Hromoslav (diskusia) 16:43, 19. október 2017 (UTC)

Nahradenie obrázkov šablónou Huba[upraviť zdroj]

V článkoch o hubách v slovenskej Wikipédii sú na začiatku článkov symboly jedlej, nejedlej, alebo jedovatej huby. Navrhujem ich nahradiť šablónou Huba, ktorú som vytvoril, aby sme to mali centralizované a aby sa to dalo v prípade potreby upraviť z jedného miesta. --MDsmajlik (disk., prísp., meta) 13:15, 2. október 2017 (UTC)

K šablóne treba dokumentáciu. Na stránke Šablóna:Huba nie je nič. Nie je jasné ako sa používa. --Gepetito (diskusia) 13:19, 2. október 2017 (UTC)
Dokumentácia doplnená. --MDsmajlik (disk., prísp., meta) 13:43, 2. október 2017 (UTC)
ja som za nahradenie obrázkov touto šablónou. --Gepetito (diskusia) 14:15, 2. október 2017 (UTC)
Tiež som za. --TomášP 14:27, 2. október 2017 (UTC)
Ešte som šablónu trošku upravil (pre istotu, aby sme nespôsobili nič zlé). --MDsmajlik (disk., prísp., meta) 17:03, 2. október 2017 (UTC)
Zmenil som ešte pár vecí. Šablóna teraz dokáže:
  • 1. parameter (povinný): Zobraziť obrázok jedovatej, nejedlej, alebo jedlej huby s popisom a linkom.
  • 2. parameter (nepovinný): Pridať referenciu za obrázok (ohľadne informácie, či je huba jedovatá, nejedlá, alebo jedlá)
  • 3. parameter (nepovinný): Doplniť do popisu slovo „smrteľne“ pred slovo „jedovatá“.
Ohľadne zmeny slov na čísla: možno sa to zdá zbytočné, no urobil som to ako prevenciu vandalizmu. Pre vandala je ľahké zmeniť napr. slovo „jedlá“ na „nejedlá“. No myslým si, že hľadať šablónu a zisťovať, čo ktoré číslo znamná, sa im už chcieť nebude. A preto je „jedovatá“ 1 a „jedlá“ 3, lebo väčšina vandalov podľa mňa jednoducho zmení číslo na jednotku. A ak vandal o jedlej hube napíše, že je jedovatá a niekto by podľa toho išiel na hríby, maximálne by mu vandal pokazil úlovok. No ak by zmenil „jedovatá“ na „jedlá“ a niekto by sa podľa toho zariadil, bolo by to horšie. :D:D
Ak nikto nebude proti, myslím si, že by som tie obrázky pomaly nahradil šablńou. Bolo by dobré mať to centrálne a nie rozhádzano. --MDsmajlik (disk., prísp., meta) 13:43, 3. október 2017 (UTC)

WikiProjekt Laureáti Nobelovej ceny[upraviť zdroj]

Síce na našej Wikipédii nie je žiaden formálny mechanizmus na posudzovanie/schvaľovanie wikiprojektov, pokladám za vhodné predložiť jeden za aspoň neoficiálne schválenie či pripomienkovanie WikiProjekt Laureáti Nobelovej ceny

Prvoradým cieľom wikiprojektu je vytvoriť kvalitné články o laureátoch Nobelovej cenyCeny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. O mnohých nám články chýbajú a viacero článkov, ktoré máme sú zatiaľ len vo forme výhonkov. Dôležité to pokladám najmä preto, že laureáti často patria k špičkám vo svojom odbore a preto je vhodné, aby slovenská Wikipédia obsahovala (aspoň stručné) informácie o každom z nich. Teda ide aj o istú obdobu tohto.

K wikiprojektu som vytvoril jednu šablónu (výhonok laureáta), vďaka ktorej bude možné sledovať články o laureátoch, ktoré sú vo forme výhonkov.

Budem rád za každý názor či pripomienku a samozrejme, budem veľmi rád, pokiaľ sa niekto k tomu bude chcieť pridať.--Lišiak (diskusia) 23:13, 3. október 2017 (UTC)