Wikipédia:Krčma/Návrhy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl s návrhmi v krčme sa používa na diskusie o nových nápadoch a návrhoch, ktoré sa netýkajú politiky.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole návrhov

Skončené, prebiehajúce a navrhované hlasovania nájdete na Wikipédia:Hlasovania.

Archív návrhov[upraviť | upraviť kód]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie alebo vyriešené diskusie) sú presúvané do archívu.

Rekonštrukcia Krčmy a možné presťahovanie sa[upraviť | upraviť kód]

Ahojte, čo by ste povedali na nový dizajn krčmových stolov, ktorý vychádza z aktuálneho dizajnu Portálu komunity? Farba sa mi osobne zdá príjemnejšia (i keď to je, samozrejme, subjektívne), no tlačidlo mi príde viditeľnejšie ako hyperlink a tlačidlá sa na vykonanie akcií v MediaWiki používajú bežne.

Všimol som si, že Krčma je tu pôvodne písaná malým písmenom, keďže však ide o názov konrkétnej veci (miesta), myslím, že ide o vlastné podstatné meno, ktoré by sa malo písať veľkým začiatočným písmenom (ako napr. Portál komunity).

Tu je návrh, ako by vyzeral novinkový stôl:

Stôl s návrhmi v Krčme sa používa na diskusie o nových nápadoch a návrhoch, ktoré sa netýkajú politiky.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole návrhov

--Luky001 (diskusia) 22:41, 14. máj 2019 (UTC)

Môže byť. --Wizzard (diskusia) 08:25, 15. máj 2019 (UTC)
Celý nový dizajn či len tie headery? Krčma by malo byť vlastné meno.--Jetam2 (diskusia) 08:23, 15. máj 2019 (UTC)
Podle mého je to taková kosmetická změna, klidně. -OJJ 08:30, 15. máj 2019 (UTC) A když už se v tom hrabat, tak přidat i nějakou tu ikonku. :-) -OJJ 08:30, 15. máj 2019 (UTC)
Mne je to jedno, hlavne aby boli plastové obrusy s kockovaným vzorom na stoloch ;-) --peko (diskusia) 12:27, 15. máj 2019 (UTC)

Momentálne mi išlo naozaj iba o túto kozmetickú zmenu, keď ste však začali s tými ikonkami, ... V prvom rade by sme si museli pripraviť vlastné – nemyslím, že by sme na Commons našli také, ktoré by sa špecificky hodili pre každý stôl. To by som však neriešil tak rýchlo, aby sa nám podarilo pripraviť naozaj pekný dizajn. Potom tu už padá aj organizačná otázka. S Lišiakom som sa bavil, že by sme možno mohli pridať dva stoly, jeden k otázkam autorských práv, druhý k WMSK (aj Česi ich majú, tak ako vlastné ikonky). Možno by som pouvažoval nad zrušením Podpory vzhľadom na neaktivitu stola, náhradou by mohla byť stránka Potrebujem pomoc, ktorá by si zaslúžila viac pozornosti. Potom by sa dalo uvažovať (keď už tie ikonky) nad celkovým redizajnom aj domovskej stránky. Tiež sme ešte tak fantazírovali, že by sme mohli mať tie ikonky takým štýlom, ktorý sa podobá týmto obrázkom (príklad 1, príklad 2, príklad 3). Takisto by mohla vyzerať aj hlavná stránka, napr. kresba našej Krčmy a uvítanie, alebo dokonca pôdorys Krčmy (ale taký umelecký) s jednotlivými stolami, na ktoré by sa dalo kliknúť a diskutovať. Viem, zabralo by to veľa práce, ale pokiaľ by sme našli nejakú umeleckú dušu, možno by sme mali najkrajšiu Krčmu spomedzi všetkých Wikipédií. Porozmýšľam ešte nad konkrétynmi návrhmi. Kľudne môžete niečo navrhnúť aj vy, môžeme tu urobiť brainstorming. --Luky001 (diskusia) 18:57, 15. máj 2019 (UTC)

Kľudne. Ak sa toho niekto chytí tak v poriadku. Nepovažujem to za veľkú prioritu.--Jetam2 (diskusia) 19:05, 15. máj 2019 (UTC)

Premenovanie Krčmy[upraviť | upraviť kód]

Keďže sa diskusia rozvinula smerom k celkovému vynoveniu Krčmy, kedy, ak nie teraz, je najvhodnejší čas prehodnotiť fundamentálnu časť Krčmy – jej názov. Pred samostným návrhom by som chcel poskytnúť istý kontext. Keď sa pozrieme do histórie, o premenovaní Krčmy sa na slovenskej Wikipédii diskutovalo dvakrát – v roku 2009 a 2007. V roku 2009 boli návrhmi Pod lipou po vzore českej Wikipédie či Kaviareň, v roku 2007 to zas bolo Pohostinstvo alebo Klub. Lipa je slovanský strom, no pre Slovensko nie je až tak špecifická. Kaviareň by sa mohla príliš vzdialiť od nováčikov – mohla by znieť príliš nóbl, najmä kvôli konotácii bratislavskej kaviarne. Pohostinstvo je iba obdobou krčmy a klub už znie ako nejaký klub Wikipédie, čo diskusia reálne nie je – ide o miesto pre všetkých, nie len pre členov klubu.

V roku 2019 by som chcel navrhnúť názov Koliba.

Prečo však nie Krčma?
Pretože slovo Krčma znie krčmovo. A Wikipédia je projektom, ktorý by mal byť intelektuálne vyššie ako len Krčma. Tento názov môže zmiasť nováčikov a neprispieva to k dobrému menu slovenskej Wikipédie.

Prečo Koliba?
Pretože koliba je miesto, ktoré je tradične slovenské a narozdiel od krčmy, ktorá je tiež tradičnou, je špecifickejšia pre Slovensko, je súčasťou ľudovej kultúry a vyzerá reprezentatívnejšie. Čo tradičnejšie slovenské by ste si mohli dať ako z črpáka žinčicu, za krčiažtek ovčieho mlieka, za džbán vody než nejaké pivo v krčme? Koliba môže byť niekde na salaši v lone krásnej slovenskej prírody situovaná na úbočí Tatier, ticho z času na čas preruší zvuk fujary, na lúkach sa pasú ovce, vzduchom sa nesie vôňa bryndzových halušiek. Nie je toto skôr Slovensko, ktoré chceme na slovenskej Wikipédii prezentovať, ako krčmu? Koliba tiež nie je úplne vzdialená od krčmy, v článku Koliba (Bratislava) sa totiž píše: „Názov Koliba je odvodený od niekdajšej krčmy Strohhütte (Slamená búda), ktorá sa neskôr ľudovo volala koliba.“

Celkovo by nám toto premenovanie prinieslo väčšie prepojenie so Slovenskom a začalo by to vyzerať serióznejšie aj pre čitateľov. Novým dizajnom by sme mohli ešte viac priniesť slovenskú kultúru na slovenskú Wikipédiu a aj návštevníci zo zahraničia by si z toho mohli niečo odniesť.

Čo hovoríte? Keďže ide o veľkú zmenu, zaujíma ma každý jeden názor. --Luky001 (diskusia) 21:58, 18. máj 2019 (UTC)

@Luky001: Som za, Koliba znie o dosť lepšie než Krčma.--Lišiak(diskusia) 09:56, 19. máj 2019 (UTC)
@Luky001: Na slovenskom salaši na úbočí Tatier, v lone prírody, kde ticho z času na čas preruší zvuk fujary, sa redaktori slovenskej Wikipédie dohadujú, či zmazať alebo nemazať článok svišť. :-)
Ale jo, líbí se mi ten návrh. Je to originální, hezké, akorát nevím, co by to obnášelo za technické problémy. A umíš krásně popisovat, teď bych byl nejradši v Tatrách. :-) -OJJ 12:06, 19. máj 2019 (UTC)
Heslovito, odhliadnuc teraz od aktivistického nádychu návrhu (asi sa máme už príliš dobre, civilizačne aj tu na wiki, keď si môžeme dovoliť „s plnou vážnosťou“ riešiť takúto vtákovinu):
 • mne krčma v princípe sedí – hovorovo (ísť do krčmy) sa bežne používa ako synonymum pre rôzne typy a kvality podnikov – nemusí nutne ísť len o „smradlavý pajzel“; zároveň ale v sebe nesie určitú autentickosť, nie je to zbytočne „kaviarensky“ uhladené a v neposlednom rade – má to tu 15-ročnú tradíciu
 • čo sa týka koliby – u mňa evokuje v prvom rade príslušný pastiersky príbytok. Čo horšie, čo sa týka toho druhého významu – z reštaurácií, ktoré sa titulujú ako „koliby“ zvykne priveľmi často sršať nie zrovna sympatický pseudo-folklórny „senzusoidný“ gýč
 • plus netreba zabúdať, že zmena bude vyžadovať veľa presunov, fixovanie množstva linkov, vytváranie desiatok úplne zbytočných revízií stránok, atď
Tzn. čo sa mňa týka, (vkusné a ergonomické) grafické úpravy kľudne, takéto samoúčelné premenúvanie ale pls. fakt nie... --Teslaton (diskusia) 15:02, 19. máj 2019 (UTC)
Odpoviem ti takisto v bodoch:
 • K prvému bodu: pripúšťam, že konotácia krčmy môže byť pre teba iná, no keď sa pozrieme do Slovníka súčasného slovenského jazyka, v definícii aj v príkladoch sa spomína alkohol, a to nie v najlepšej spojitosti. To, že je to tu zaužívané 15 rokov je síce fakt, ale takýmto spôsobom by sme sa dostali do štádia, kedy by sa nedalo nič zmeniť (a koľkéže veci na Slovensku už viac ako 15 rokov nefungujú a nikto ich zatiaľ nezmenil – tu hovorím všeobecne, nehovorím, že názov Krčma je akútnym problémom či nefungujúcou vecou 15 rokov, no takýmto argumentom by sa nič nedalo zmeniť k lepšiemu, lebo to povedzme takto funguje už dlho)
 • Aj keď tu sa skôr hodí druhý význam koliby, teda folklórne ladená reštaurácia, ani drevená stavba v lone tatranskej prírody nie je významom, ktorý by sa s tým nemohol spájať. Nič iné, tradičnejšie, folkórne slovenské som nenašiel.
 • To je samozrejmé, no keď sa na to pozrieme: Popresúvala by sa hlavná stránka, stoly a ich archívy. Ku všetkému by vznikli presmerovacie stránky, tam by s linkami problém nebol. Linky v diskusiách už aj tak nefungujú, lebo po presune do archívu ich nikto neaktualizoval. Postupne, keby tie presmerovacie stránky veľmi prekážali, by som ich mohol postupne ponahradzovať. Samozrejme to neočakávam od teba, že by si to robil, toto by som urobil ja.
Všeobecne: Áno, ľudia sú zvyknutí na názov krčma, no aj na kolibu by si zvykli. Dokonca sa nemení ani prvé písmenko a ako som už hore v návrhu písal, slovo krčma nie je zas až tak vzdialené od slova koliba. K tomu, že sa máme príliš dobre: no, nemáme, a ja vidím aj iné veci, ktoré treba riešiť, no striedam to – prednedávnom som riešil Pravidlo o správcoch rozhrania, toto som chcel neskôr, ale keď sa tu pri tom novom dizajne stolov rozvinula diskusia k celkovému vynoveniu Krčmy, načo to odkladať. A rýpať sa do rozlišovačiek, prechyľovania, písania slovenských názvov namiesto používaných v hovorovom jazyku, takže ich na Wikipédii potom nikto nenájde a podobných vecí sa mi teraz momentálne nechce (lebo to sú tie hlavné problémy slovenskej Wikipédie). --Luky001 (diskusia) 11:16, 20. máj 2019 (UTC)
Pokiaľ by mal byť zámer skutočne seriózny, zaslúžilo by si to IMHO dvojkolový proces s priestorom na zber návrhov a súťažou o vhodný názov (na ktorom by následne vznikol jasný konsenzus – tzn. obligátna dvojtretinová väčšina a aspoň 10 hlasujúcich). Ak už totiž tvar meniť, tak na niečo skutočne „o triedu“ lepšie (umeleckejšie/poetickejšie/vtipnejšie, čokoľvek), nie niečo s čím ad-hoc príde jeden nadšenec (neber osobne), lebo sa rozhodol, že zásadne prekáža alkohol (fuj!) v súvislosti s krčmou, tzn. názov nie je dostatočne korektný na dnešnú korektnú dobu. Ale znova, považujem to (z pohľadu encyklopédie) za marginálnu vec a súčasný názov za vyhovujúci (v porovnaní s turbofolkovou kolibou dokonca vyhovujúcejší). --Teslaton (diskusia) 15:39, 20. máj 2019 (UTC)
Kľudne, aj keď Kolibu považujem za najlepšiu možnosť (prešiel som veľa návrhov, od vtipných až po absurdné, a toto mi prišlo najvhodnejšie). Stačí ten proces urobiť tu v Krčme alebo je na to nejaké špeciálne miesto? Keďže ide o veľkú vec, kľudne by som vytvoril aj samostatnú stránku, len neviem, akým spôsobom a kde. --Luky001 (diskusia) 18:24, 20. máj 2019 (UTC)
No ako úplne prvý krok by to možno chcelo rýchly prieskum (hlasovanie?) ohľadom toho, či redaktori vôbec považujú súčasný názov za problematický/súci na zmenu. Ak sa nájde zmysluplné množstvo ľudí (10+), čo budú ochotní sa už len k tejto elementárnej otázke vyjadriť a väčšina (prostá 50%) bude podporovať zmenu, potom by som spúšťal nejaké ďalšie procesy... --Teslaton (diskusia) 18:37, 20. máj 2019 (UTC)
Mne súčasný názov žily netrhá. Kolibu považujem za v poriadku alternatívu. To, že niečo funguje 15 rokov nie je silný argument proti zmene. Veci čo sú problematické treba meniť... otázka je či je Krčma ako názov problematická...--Jetam2 (diskusia) 20:20, 22. máj 2019 (UTC)
Ak sa púšťať do rozsiahlejšej prerábky niečoho, tak by snáď v prvom rade a predovšetkým mal existovať nejaký silný argument ZA zmenu (nie len prípadná absencia silných argumentov proti; hoci teda aj tých som uviedol viacero, nie len tamten jeden a neprídu mi všetky úplne slabé). Alebo aspoň jasná „spoločenská objednávka“. Ani jedno ani druhé som v tomto prípade nejak nezaznamenal. --Teslaton (diskusia) 20:41, 22. máj 2019 (UTC)
Asi tak. Je to taký „krčmový“ názov, ktorý (resp. asociácia) nás na jednej strane môže zahanbovať, na strane druhej však celkom vystihuje miesto, kde sa v našich končinách diskutuje a rieši mnoho vecí. Honosnejšia by bola možno kaviareň, no pri predstave, čo všetko táto „jednoduchá zmena“ vyžaduje, mi nepríde potrebné meniť terajší stav. Takže tiež som za zachovanie súčasného názvu. Pe3kZA 20:48, 22. máj 2019 (UTC)
Takže, najprv reakcie. Netvrdím, že v našich končinách sa v krčme nerieši veľa vecí. Veci, ktoré sa tam však riešia, sú krčmové reči, teda niečo ako dedinské klebety, v minulosti na klebetenie slúžili napríklad páračky (i keď to boli ženy). Muži radi ohovárajú v krčme. Potom, veľmi častým návštevníkom je krčmový volič, teda ten, ktorý nevolil, ale na to, ako nič nefunguje, sa sťažovať bude. No a potom štamgasti, v horšom prípade miestni opilci. Ak sa v tejto krajine riešia nejaké intelektuálne veci a prichádza sa s nejakým riešením, nikdy to nie je v krčme (a to je prípad Wikipédie). S existenciou krčmovej tradície súhlasím, Wikipédia mi do jej sveta akosi však nezapadá. Kaviareň sa spája s bratislavskou kaviarňou, teda akýmsi vzdialením sa od „bežných“ ľudí, preto by som za tento návrh nebol (i keď lepšie ako krčma). Technické problémy by nemali nastať, ide maximálne o presun viacerých stránok.
A teraz tie silné argumenty za:
 1. Koliba vystihuje našu slovenskú kultúru a dajú sa k nej pripojiť ďalšie tradičné aspekty – prostredie, jedlo, ľudové oblečenie, zvyky a tradície, folklórna hudba a mnoho ďalších. Prináša nám to aj možnosť ukázať slovenskú kultúru medzinárodným návštevníkom slovenskej Wikipédie (dizajnom)
 2. Koliba znie lepšie ako krčma a neprivádza to nováčikov do pomykova
 3. Koliba nie je až tak vzdialená od krčmy, no znie lepšie
A mimochodom, keď to tu ešte začínalo, o názve Krčma sa nehlasovalo, jednoducho to vytvorili a bolo (viď.). Diskusia o názve teda nikdy neprebehla a išlo skôr o akceptovanie nápadu „jedného nadšenca“. --Luky001 (diskusia) 16:13, 25. máj 2019 (UTC)

Buď krčma alebo kaviareň, keďže diskusie mi tu niekedy pripomínajú diskusie kaviarenských intelektuálov :) --Wizzard (diskusia) 06:31, 27. máj 2019 (UTC)

Kaviareň sa páči aj mne, no ak by to vyžadovalo neúmernú prácu, nemenil by som aktuálny stav. Koliba sa mi spája skôr s haluškami a jedlom, krčma zasa s chlastom :D --Pe3kZA 07:51, 27. máj 2019 (UTC)

Aby som teda ozrejmil moje myšlienkové pochody: Na začiatku som chcel len lepší dizajn krčmových stolov, potom celej Krčmy, potom názov lepší ako Krčma a teraz mi skôr ide o to, aby sme to nejako naviazali na Slovensko. V úvode wikieditu Slovenská ľudová kultúra sa píše: „Existuje veľké množstvo jej jazykových verzií, ktoré sa viažu na určitú krajinu, kultúru, tradície. Týmto spôsobom sa vzájomne obohacujeme o znalosti a krásy, ktoré sú kultúrne špecifické pre určité oblasti. Žiaľ, naša slovenská Wikipédia je na informácie o slovenskej ľudovej kultúre, o našom hmotnom i nehmotnom kultúrnom dedičstve, o folklóre a folkoristike, chudobná. Chceme to zmeniť. Boli by sme radi, keby slovenská ľudová kultúra ožila aj na Wikipédii, chceme ukázať, čo je na Slovensku krásne, vzácne a jedinečné.“ Tam to bolo skôr myslené vytváraním a vylepšovaním článkov o slovenskej ľudovej kultúre, no keď sa pozrieme na názov Koliba a následné možné umelecké prevedenie, napĺňa to presne ciele tohto wikieditu. Keď sa pozrieme na švédske vzory a dizajn tohtoročnej Wikimanie, ktorá sa koná vo švédskom Štokholme, vidíme, že aj Švédi prezentujú svoju kultúru. Preto by som bol rád, keby sme to nejakým spôsobom vedeli urobiť aj tu (nemusí ísť o nutne kolibu, ale o niečo tradične slovenské a slovensky jedinečné). V ilustrácii koliby na úpätí hôr môžu byť v pozadí Tatry a takto sa to dá všetko pekne napojiť i s inými prvkami ľudovej kultúry. Kaviareň a krčma nie sú takto pre Slovensko unikátne a preto sa mi príliš nepozdávajú. --Luky001 (diskusia) 17:00, 27. máj 2019 (UTC)

Čo má (pre Boha) spoločné názov a vizuál stránky, ktorá slúži ako interné pracovné diskusné fórum redaktorov skwiki, s prezentovaním kultúry? Zlepšovať pokrytie nejakej tematickej oblasti sa pokojne dá. Pokojne sa tiež dá pracovať s (vkusnými) účelovými vizuálmi stránok k nejakým eventom. Ale čo to má spoločné s týmto pracovným diskusným priestorom (ktorý neslúži konkrétnemu eventu a v princípe moc ani širšej audiencii, než slovensky píšuci redaktori skwiki), prečo sa snažíš nasilu prepájať takto separátne veci? --Teslaton (diskusia) 17:42, 27. máj 2019 (UTC)
Pracujem vo vedeckom prostredí. Krčma je legitímnym miestom, kde sa stretajú vedci, profesori, učenci, odborníci, lekári... Nie je tomu tak len v Slovenskej gubernii, ale aj v iných častiach sveta. Dokonca aj v civilizovaných krajinách označovaných ako západné. Redaktor Luky001 nám svojim predošlým príspevkom ozrejmil svoje myšlienkové pochody, čo ma utvrdilo v presvedčení, že zmeny sú zbytočné. Podľa môjho skromného názoru, je koliba je miestom prenocovania pastierov alebo folklórne ladené pohostinstvo, obe tieto asociácie sa mi nespájajú s intelektuálnymi činnosťami, ktoré by boli blízke redaktorom Wikipédie. Navodzovanie dojmu niečoho čo je "tradičné Slovenské" a kultúrne blízke, vhodné z estetických dôvodov... je povedzme si otvorene konina non plus ultra. Z môjho pohľadu preto nevidím žiadny silný a racionálny argument pre zmenu. Iniciovať prieskum návrhov môžme, ale malo by sa ho zúčastniť viac ako 10 pacientov. Potom môžme diskutovať ďalej.--Pelex (diskusia) 07:43, 5. jún 2019 (UTC)
@Pelex: Koliba je tiež legitímnym miestom kde sa stretávajú vedci, profesori, učenci, odborníčky a lekárky... Môžu sa stretnúť aj v reštaurácii, kaviarni či inde. Len prvá asociácia krčmy nie je intelektuálna. To už skôr kaviareň. No i tak, novýhodou koliby je, že tá má, imho, silnejšie asociácie.--Jetam2 (diskusia) 08:50, 5. jún 2019 (UTC)
Môžu sa stretnúť aj na ulici, pod mostom, v senníku (tiež navodzuje ilúziu krásneho prostredia v prírode), v autobuse MHD aj inde... Nechajme teraz subjektívne vnímanie a pozrime sa na to, čo je potrebné a žiadúce. Je naozaj toto aktuálny problém, hodný zamyslenia a ďalšej práce?--Pelex (diskusia) 09:16, 5. jún 2019 (UTC)
@Luky001: Mne sa to tiež páči aj názov, aj dizajn krčmových(v budúcej dobe kolibových stolov)(Neaktuálne), ale veľmi nič sa aj tak na tom nerobí. Teraz som však prerobil návod Wikipédia:Krčma/Návod a pridal som tam tlačidlá, pretože bez tlačidiel to vyzerá asi takto
pridať

Vyzerá, akoby sa to robilo pred 10 rokmi. Ale naštastie som sa s tým vyhral a teraz:

Pridať

Že lepšie--aRychlik (Diskusia) 14:45, 1. jún 2019 (UTC)

@aRychlik: Vyzerá to lepšie, dobudúcna snáď ani tlačidlá nebudú potrebné – pokiaľ tam budú klikateľné stoly. Neviem, či budú kolibové, to bude musieť najprv odsúhlasiť komunita (prípadne iný nový názov). Za nejaký čas dám hlasovanie, stále však čakám na čo najviac názorov od komunity a sem tam tu niekto niečo napíše. Ešte k odpovedi Teslatona, diskusný priestor ostatných jazykových verzií je prepojený s ich kultúrou, nevidím nič zlé na prezentovaní slovenskej kultúry v lepšom svetle. A keby aj nešlo o prezentáciu, prečo by sme nemohli mať pekný aj interný priestor? Viem, že sa tam možno pre niekoho stráca účinok, keďže čitatelia sem aj tak neprídu, no od vás potrebujem len odsúhlasenie a celý proces už urobím ja, takže vám to čas nezaberie. --Luky001 (diskusia) 15:32, 1. jún 2019 (UTC)

Ako tvrdá abstinentka som za premenovanie Krčmy, no ale Kaviareň či Koliba? Neviem... Nepripadá mi to ako to pravé orechové. Sú aj iné návrhy? :-) --Eryn Blaireová (diskusia) 08:15, 5. jún 2019 (UTC)

Osobne mi príde premenovanie Krčmy zbytočné, ale ak by som už mohol prispieť nápadom, ako by som to premenoval, tak by som navrhoval Diskusná lavička alebo Diskusná ulička. Možno preto, že hlavne pre začínajúcich redaktorov je pomenovanie Krčma, Koliba alebo iné, dosť ničnehovoriace. Preto by som zvýraznil to, že je tam možné komunikovať, preto ten prívlastok diskusná. Prípadne aj názvy ako Ulička alebo Lavička by boli podľa mňa fajn. A keby si mám vybrať medzi Kaviareň a Koliba, asi skôr Kaviareň, ale nemám pocit, že by to bola až taká výrazná zmena. Koliba je pre mna ešte menej intuitívna, že sa tam môžem niečo spýtať ako Kaviareň. Prípadne ak berieme Wiki Krčmu, ako miesto, kde sa môžem niečo opýtať, tak potom by som to asi nazval Lampáreň. To je myslím, také klasické, že "Sa choď spýtať na lampáreň." --KasciJ 10:29, 5. jún 2019 (UTC)

Kaviareň sa mi pozdáva. Je to miesto, kde si ľudia obvykle dávajú pozor na chovnanie a navodzuje dojem kultúrnej atmosféry. Nelliette (diskusia) 18:58, 6. jún 2019 (UTC)

Výber nového názvu[upraviť | upraviť kód]

Názvy diskusného priestoru na Wikipédii by sa dali rozdeliť do troch kategórií:

 1. Úplne neutrálne – Projektová diskusia, Diskusia redaktorov...
 2. "Gastro" – Koliba, Kaviareň...
 3. Historicko-majestátne – Agora, Fórum, Nádvorie, Námestie...

Nebol by som za neutrálne, pretože je to suché a Projektová diskusia by sa mohla mýliť s diskusnými stránkami. Druhú kategóriu sme si už asi prešli, tam zatiaľ vyhráva kaviareň. Pri tretej kategórii si treba dať pozor na výskyt výrazov v súčasnej slovenčine, teda či ich ľudia poznajú (napr. Agora).

Je tu ešte jeden návrh, ktorý vychádza z pôvodného konceptu Krčmy, no vynecháva alkohol: Pri stole. Jedinú otázku tam vidím v lingvistike, a to, že keď sa bude niekto vyjadrovať, má povedať „Spýtaj sa pri stole“ alebo „Spýtaj sa Pri stole“.?

Páčil sa mi KasciJov návrh Diskusná ulička (lavičku si neviem predstaviť rozdeliť na viac sekcií). Ulička môže mať rôzne lavičky a ilustračne by sme mohli urobiť dennú a nočnú verziu, ktorá by sa zobrazovala podľa času. Akurát si nie som istý mobilnou verziou, keďže stoly môžu byť pod sebou, lavičky na ulici asi nie. Ale inak je to fajn návrh. Kaviareň sa mi nepáči kvôli konotácii, no som ochotný ju akceptovať. Radšej by som bol ale za tú uličku. Výhodou Pri stole a Diskusná ulička je, že priamo v názve (prvé trochu, druhé úplne) evokuje diskusiu, takže to nebude mätúce ako názvy z kategórie Gastro. --Luky001 (diskusia) 11:01, 9. jún 2019 (UTC)

@Luky001: Mne sa páči Diskusná ulička. Vystihuje to diskusiu, kde sa všetci stretnú, a určite znie lepšie ako "krčmovitá" krčma. ✔️
Čo však neviem (ako sa to urobí a bude udržiavať) je denná a večerná verzia krčmy, kedže sú posuny času, a dni sa skracujú alebo predlžujú, takže by to musel urobiť niekto, kto má s týmto skúsenosti. A s tými tabuľkami v mobile - mne sa to na mojom mobile nezobrazí pod seba, ale vedľa seba.--aRychlik (Diskusia) 14:28, 11. jún 2019 (UTC)
@Luky001: Treba však podotknúť že „Pri stole“ je trochu "zlý nápad", pretože by sme potom mysleli jeden konkrétny stôl, napríklad stôl s návrhami,... Ako pre nováčikov by to možno bolo priateľské (oveľa viac ako krčma), ale pre tých starších ťažšie. Ale v porovnaní s úplne neutrálnymi názvami a terajšieho názvu: Krčma je to určite lepšie.--aRychlik (Diskusia) 16:41, 14. jún 2019 (UTC)
@aRychlik: Striedanie nemusí byť presné podľa aktuálneho západu a východu slnka, predstavujem si to ako podmienku, ktorá sa bude pýtať na čas a podľa toho zobrazovať daný kód. Tabuľky tam ani neplánujem, ale lavičky, ktoré budú klikateľné a tie by mohli byť v mobilnej verzii aj pod sebou. Spomedzi týchto troch sa aj mne najviac páči Diskusná ulička. --Luky001 (diskusia) 06:29, 15. jún 2019 (UTC)
Ja som jednoznačne za premenovanie "Krčmy", to už malo byť dávno, týmto oceňujem snahu @Luky001: . Čokoľvek z navrhnutého bude lepšie. Mňe príde najneutrálnejšia a najnormálnejšia práve tá "Kaviareň" a nevídím v tom nevhodnú konotáciu. Jednoducho k wiki sa to hodí, veď samotné prispievanie sem je intelektuálna ćinnosť. Koliba mi príde trochu ako salaš, to už radšej "Hostinec". Inak som za všetko, čo zmení krčmu. Daevid (diskusia) 16:35, 15. jún 2019 (UTC)

@Luky001: A aký chceš dať dizajn tým lavičkám?--aRychlik (Diskusia) 19:04, 16. jún 2019 (UTC)

@aRychlik: Pri stoloch som zamýšľal dať na každý stôl niečo výstižné pre danú kategóriu, napr. na Gramatické dať slovník. Myslím, že pri lavičkách je to podobné. Presný dizajn samozrejme predstavím po dohodnutí o novom názve a bude to predmetom ďalšej diskusie. --Luky001 (diskusia) 08:08, 17. jún 2019 (UTC)
Len dúfam že začiatok tej diskusie bude do 2 mesiacov, pretože ešte stále neviem, kedy bude hlasovanie a už bolo veľa návrhov a ďalšie ma už nenapadajú, ktoré by mohli ešte lepšie.🔜 --aRychlik (Diskusia) 13:25, 17. jún 2019 (UTC)

Takže, blížime sa bližšie k hlasovaniu. Z celej diskusie by som vyvodil nasledujúce závery:

 • spoločenská objednávka existuje, keďže niektorí redaktori sa vyjadrili, že by chceli zmenu
 • argumenty proti zmene boli hlavne o tradícii a nepotrebnosti zmeny
 • návrhy, ktoré najviac zarezonovali, boli Kaviareň a Diskusná ulička

Navrhujem teda dať najprv hlasovanie o týchto dvoch návrhoch a vybrať jeden, ktorý by bol odsúhlasený komunitou. Ak máte pocit, že by sa malo hlasovať aj o iných spomenutých návrhoch, napíšte ich prosím sem.

Ešte pred tým sa však chcem spýtať, či nemáte iné návrhy s prívlastkom diskusná, diskusný, diskusné. Ulička je fajn, ale zaujíma ma, či niekomu napadlo aj niečo iné. Celkovo preferujem niečo s prívlastkom diskusie, aby to pomohlo nováčikom, dávalo zmysel návštevníkom a vystihovalo účel tohto priestoru. --Luky001 (diskusia) 14:08, 18. jún 2019 (UTC)

Mňa z rozšíreného výberu najviac zaujalo Pri stole. Z Diskusnej uličky som v rozpakoch - uličky sa mi veľmi s diskusiami nespájajú. --Eryn Blaireová (diskusia) 14:12, 18. jún 2019 (UTC)

@Eryn Blaireová: Preto sa pýtam, či máte nejaký iný návrh slovného spojenia, ktoré začína prívlastkom diskusná, diskusný, diskusné. Ide mi hlavne o ten prívlastok, lebo ten toho napovedá celkom veľa. Súhlasím však s argumentom, že Pri stole môže byť mätúce, keďže tu máme viac stolov. --Luky001 (diskusia) 14:28, 18. jún 2019 (UTC)
@Luky001: Ako úplne obyčajný (ale nie veľmi formálny! názov mi napadol "Diskusný kútik". Daevid (diskusia) 18:04, 19. jún 2019 (UTC)
@Daevid: Ako by si nazval sekcie v Diskusnom kútiku? Totižto čo zatiaľ rozmýšľam, v kútiku len kútik. --Luky001 (diskusia) 17:15, 22. jún 2019 (UTC)
@Luky001: Nuž, nad tým delením na sekcie som nerozmýšľal. Daevid (diskusia) 23:24, 23. jún 2019 (UTC)
Mne diskusná ulička znie mierne klaustrofóbne/stiesnene. To už skôr diskusná alej :)--Jetam2 (diskusia) 04:19, 20. jún 2019 (UTC)
@Jetam2: Kľudne sa to môže volať Diskusná ulica alebo Diskusné námestie. --aRychlik (Diskusia) 17:22, 22. jún 2019 (UTC)

Pred hlasovaním by som z diskusie rád spomenul pre a proti každého návrhu, aby ste sa mohli ľahšie rozhodnúť.

Kaviareň

Klady:

 • zachováva tradíciu názvov diskusných priestorov v gastro štýle
 • navodzuje dojem miesta, kde sa riešia seriózne veci
 • v slovenskej histórii hrala kaviareň vždy veľkú rolu (napr. Štúrovci, herci, novinári)

Zápory:

 • neevokuje miesto na diskusiu pre nováčikov

Diskusná ulička/Diskusný kútik/Diskusná alej

Klady:

 • evokuje diskusný priestor pre nováčikov
 • možnosť dennej a nočnej verzie

Zápory:

 • nepokračuje v tradícii gastro priestorov

Pri stole

Klady:

 • ponecháva časť nápadu krčmy, len neutrálnejšie

Zápory:

 • evokuje jeden stôl, nie viacero

Ostatné rozhodovanie je potom už skôr na estetike. --Luky001 (diskusia) 18:58, 23. jún 2019 (UTC)

Pri stole/Návrh s minimálnymi zmenami[upraviť | upraviť kód]

Wikipédia:Pri stole/Návod:

Vitajte pri stole. Táto stránka sa používa na diskusie o technických otázkach, politike, novinkách a pripravovaných zmenách na Wikipédii. Je rozdelená do šiestich stolov. Vyberte si na diskusiu o probléme, ktorý Vás trápi, správny stôl z tabuľky. Podpíšte sa menom a dátumom (použite --~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov počas úpravy).


Jednotlivé stoly:

Wikipédia:Pri stole/Novinky

Diskusný stôl o novinkách sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.


Wikipédia:Pri stole/Wikipolitika

Pri stole o wikipolitike sa diskutuje o aktuálnej a navrhovanej internej politike Wikipédie. Prosíme, neumiestňujte sem diskusné príspevky na tému politickej situácie na Slovensku alebo inde vo svete. Budú bez diskusie odstránené.


Wikipédia:Pri stole/Technické

Pri technickom stole sa diskutuje o technických veciach na Wikipédii.


Wikipédia:Pri stole/Gramatické

Pri gramatickom stole sa diskutuje o gramatických a pravopisných veciach na Wikipédii.


Wikipédia:Pri stole/Návrhy

Pri stole o návrhoch sa diskutuje o nových nápadoch a návrhoch, ktoré sa netýkajú politiky.


Wikipédia:Pri stole/Podpora

Stôl pre diskusiu o podpore sa používa na žiadosti, ktoré nie sú zodpovedané v Pomoc.


Wikipédia:Pri stole/Rôzne

Stôl s témou rôzne sa používa pre diskusie, ktoré sa nehodia na iný stôl.

--–Bubamaradisk. 18:39, 18. jún 2019 (UTC)

Diskusná ulička[upraviť | upraviť kód]

Keby som mal navrhnúť, ako by vyzeral text keby bol názov "Diskusná ulička", tak by tobolo takéto:

Wikipédia:Diskusná ulička/Návod:

Vitajte v Diskusnej uličke. Táto stránka sa používa na diskusie o technických otázkach, politike, novinkách a pripravovaných zmenách na Wikipédii. Je rozdelená do šiestich lavičiek. Vyberte si na diskusiu o probléme, ktorý Vás trápi, správnu pavičku z tabuľky. Podpíšte sa menom a dátumom (použite --~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov počas úpravy).


Jednotlivé stoly:

Wikipédia:Diskusná ulička/Novinky

Táto diskusná lavička o novinkách sa používa na oznámenia o nových šablónach, wikiprojektoch, podrobnostiach a iných novinkách na Wikipédii.


Wikipédia:Diskusná ulička/Wikipolitika

Táto diskusná lavička o wikipolitike sa používa na diskutovanie o aktuálnej a navrhovanej internej politike Wikipédie, ako napríklad nové pravidlo.


Wikipédia:Diskusná ulička/Technické

Pri technickej lavičke sa diskutuje o technických veciach na Wikipédii.


Wikipédia:Diskusná ulička/Gramatické

Táto diskusná lavička sa používa na diskusiu o gramatických a pravopisných veciach na Wikipédii.


Wikipédia:Diskusná ulička/Návrhy

Táto diskusná lavička o návrhoch sa používa na diskusiu o nových nápadoch a návrhoch, ktoré sa netýkajú politiky.


Wikipédia:Diskusná ulička/Rôzne

Táto diskusná lavička s témou rôzne sa používa pre diskusie, ktoré sa nehodia na iný stôl.

--aRychlik (Diskusia) 14:35, 19. jún 2019 (UTC)

Návrh budúceho procesu[upraviť | upraviť kód]

Navrhujem nasledovný plán, rozdelený do piatich fáz:

1. fáza: Diskusia o novom názve Krčmy (ukončené)

2. fáza: Hlasovanie o novom názve Krčmy (spomedzi troch možností (Kaviareň, Pri stole a Diskusná ulička/Diskusný kútik/Diskusná alej), hlasovanie trvá 14 dní a do ďalšej fázy postupuje možnosť s najviac hlasmi, v prípade zhody počtu hlasov sa hlasuje znovu)(prebieha)

2b fáza: Pokiaľ postúpi možnosť Diskusná ulička/Diskusný kútik/Diskusná alej, nastáva ďalšie 14-dňové hlasovanie o výbere konkrétneho názvu

3. fáza: Hlasovanie o odsúhlasení nového názvu komunitou (14 dní, minimálne 10 hlasujúcich, potrebná 2/3 zhoda)

4. fáza: Predstavenie dizajnu založenom na novom názve, diskusia a následný konsenzus

5. fáza: Nasadenie nového dizajnu, premenovanie Krčmy a prepísanie starého názvu vo všetkých príručkách, šablónach a projektových a pomocných stránkach na slovenskej Wikipédii

--Luky001 (diskusia) 09:09, 23. jún 2019 (UTC)

Aha, takže ak som to dobre pochopil tak zjednodušene je plán tento:
 1. Návrhy
 2. Aký bude názov?
 3. Premenuje sa Krčma?
 4. Návrh dizajnu a hlasovanie
 5. Uskutočnenie zmien (na wikipédii, pravdepodobne aj na commons a na sk projektoch na inkubátore).

--aRychlik (Diskusia) 11:02, 23. jún 2019 (UTC)

Nemyslím, že by sme na základe Wikipédie mali meniť názvy aj na iných slovenských verziách wikiprojektov. To si musí každý projekt vyriešiť sám (aj keď to pri ich aktivite znie ironicky). Anglické wikiprojekty nemajú všade Village pump, každý projekt to má inak, to len u nás sa to prenieslo do všetkých projektov. Možno aj preto, lebo nebola komunita, ktorá by rozhodla o názve. --Luky001 (diskusia) 12:44, 23. jún 2019 (UTC)
Zabudol si dať do hlasovania aj súčasný názov, keďže boli aj názory proti zmene. Takže tam pridaj aj krčmu.--2A02:AB04:53F:2F00:8DD3:A44C:7BCA:72D2 11:14, 23. jún 2019 (UTC)
Nezabudol, najprv sa vyberie nový názov a potom sa bude hlasovať o zmene názvu z Krčmy. Teda pokiaľ to neprejde, Krčma zostáva. Nedáva zmysel vybrať Krčmu a potom hlasovať, či Krčma zostane alebo ju nahradíme Krčmou. --Luky001 (diskusia) 12:40, 23. jún 2019 (UTC)
Na druhej strane, ak by tam bola zahrnutá, bolo by vidno jej podporu v kontexte ostatných variantov. A pokiaľ by získala väčšinu, tak by sa len hlasovanie o zmene a ďalšie aktivity už neriešili. --Teslaton (diskusia) 14:53, 23. jún 2019 (UTC)
Súhlasím s Teslatonom.--Jetam2 (diskusia) 19:20, 23. jún 2019 (UTC)
Moje postupy samozrejme nie sú tie najlepšie, ale pochopte, že teraz je to celkom roztrieštené a máme tu iba návrhy. Príde mi logické najprv jasne definovať návrh a až potom sa snažiť ho postaviť voči Krčme. Je to ako keby som prišiel na bojisko bez meča. Alebo na súdny proces bez dôkazov. Alebo do diskusie bez argumentov. Nemôžem chcieť niečo zmeniť, keď nie je jasné, aký je návrh. --Luky001 (diskusia) 20:15, 23. jún 2019 (UTC)
Poznámka frfloša. Diskusná ulička/Diskusný kútik/Diskusná alej rovná sa skvelý názov pre sekcie Mimibazáru či Modrého koníka. Pre Wikipédiu veľmi infantilné. A áno, súčasný názov Krčma by do možností mal byť zahrnutý. :-) --–Bubamaradisk. 16:34, 24. jún 2019 (UTC)
Tiež to považujem za nelogický „medziplyn“, nakoľko sa dalo v jednom hlasovaní dospieť k jasnému záveru. Pe3kZA 18:04, 27. jún 2019 (UTC)
Ak to správne chápem, chceli by ste len jednokolový proces. Tak si to predstavme na modelovej situácii: Prebehlo jedno hlasovanie, ktorého výsledkom bolo: 5x Kaviareň, 4x Krčma, 3x Diskusná ulička/Diskusný kútik/Diskusná alej, 0x Pri stole. Vyhrala Kaviareň. A teraz mi ukážte súhlas väčšiny komunity s novým názvom. Ak mi ho ukážete, asi som naozaj zlyhal. --Luky001 (diskusia) 18:18, 28. jún 2019 (UTC)
A kde sa dá zahlasovať za pôvodný názov? Možno som dement, ale nevidím to tam.--Pelex (diskusia) 08:56, 1. júl 2019 (UTC)
Proces je momentálne taký, že v tomto prebiehajúcom hlasovaní sa vyberá preferovaný nový názov. Následne sa bude v samostatnom hlasovaní riešiť, či je alebo nie je vôľa súčasný názov meniť (tzn. tam sa bude dať hlasovať „za pôvodný názov“ formou hlasu proti zmene...). --Teslaton (diskusia) 09:15, 1. júl 2019 (UTC)

2. fáza: Hlasovanie o novom názve[upraviť | upraviť kód]

 • Hlasovanie spustené: 24.6.2019
 • Koniec hlasovania: 8.7.2019 7:00
 • Každý redaktor má jeden hlas
 • Hlas je možné kedykoľvek počas hlasovania zmeniť alebo odstrániť
 • Na hlasovanie sa používa len {{za}}
Kaviareň[upraviť | upraviť kód]
 1. Symbol support vote.svg Za --Wizzard (diskusia) 12:27, 24. jún 2019 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za Možno prekvapivo, ale: kaviareň je síce konzervatívnejšia možnosť, no znie to viac ako miesto typické pre diskusiu a vyjadruje aj intelektuálnu prácu, zachováva tradíciu, ponúka lepšie podmienky pre ilustrovanie (slovník položený na gramatickom stole je prirodzenejší ako slovník na diskusnej lavičke), je to kultivovaný priestor a má väčšiu šancu prejsť hlasovaním komunity. --Luky001 (diskusia) 14:30, 26. jún 2019 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za kaviareň. I keď si myslím, že hlasovať by mali len technickí redaktori, pretože to oni budú realizovať. A je to veľa roboty.--Nelliette (diskusia) 16:51, 27. jún 2019 (UTC)
 4. Symbol support vote.svg Za --Petinoh (diskusia) 18:30, 27. jún 2019 (UTC)
 5. Symbol support vote.svg Za --Lišiak(diskusia) 09:58, 29. jún 2019 (UTC)
 6. Symbol support vote.svg Za Ak zmenu, potom kultivovanejšiu podobu, charakteristickú pre náš región. Pe3kZA 22:27, 30. jún 2019 (UTC)
 7. Symbol support vote.svg Za Krčma nie je šťastný názov.--Lalina (diskusia) 11:12, 1. júl 2019 (UTC)
 8. Symbol support vote.svg Za -OJJ 18:08, 1. júl 2019 (UTC)
 9. Symbol support vote.svg Za--Luppus (diskusia) 04:58, 6. júl 2019 (UTC)
Diskusná ulička/Diskusný kútik/Diskusná alej[upraviť | upraviť kód]
 1. Symbol support vote.svg Za Pri stole je pri 1 stole, kaviareň - veľmi nie priateľské k nováčikom. Takže toto. --aRychlik (Diskusia) 12:26, 24. jún 2019 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za Súhlas. --Spider 001757 (diskusia) 13:22, 26. jún 2019 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za Slovo "diskusná/ý" viac napovedá, že ide o diskusiu, než "pri stole" alebo "kaviareň".--Exestosik (diskusia) 13:43, 26. jún 2019 (UTC)
 4. Symbol support vote.svg Za Navrhol som to preto, aby bolo jasné, že ide o diskusiu. --KasciJ 18:53, 27. jún 2019 (UTC)
Pri stole[upraviť | upraviť kód]
 1. Symbol support vote.svg Za Asi tomu nepomôžem, ale aspoň symbolicky. :-)--Eryn Blaireová (diskusia) 12:09, 1. júl 2019 (UTC)

Výsledok[upraviť | upraviť kód]

 • Počet hlasov (Kaviareň): 9
 • Počet hlasov (Diskusná ulička/Diskusný kútik/Diskusná alej): 4
 • Počet hlasov (Pri stole): 1

Ďakujem všetkým za účasť v hlasovaní, víťazom sa stala Kaviareň. Bez zbytočného otáľania spustím druhé hlasovanie dnes o polnoci. --Luky001 (diskusia) 06:49, 8. júl 2019 (UTC)


3. fáza: Hlasovanie o odsúhlasení názvu „Kaviareň“ komunitou[upraviť | upraviť kód]

 • Hlasovanie spustené: 9.7.2019
 • Koniec hlasovania: 22.7.2019 23:59
 • Otázka: Súhlasíte s premenovaním Krčmy na Kaviareň?
Za[upraviť | upraviť kód]
 1. Symbol support vote.svg Za --Daevid (diskusia) 22:36, 8. júl 2019 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za --Luky001 (diskusia) 06:23, 9. júl 2019 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za --Wizzard (diskusia) 06:27, 9. júl 2019 (UTC)
 4. Symbol support vote.svg Za Prívetivejší a kultivovanejší názov. Pe3kZA 13:21, 9. júl 2019 (UTC)
 5. Symbol support vote.svg Za --Lišiak(diskusia) 14:50, 9. júl 2019 (UTC)
 6. Symbol support vote.svg Za Aj keď to nie je diskusná ulička, je to stále lepšie ako krčma. --aRychlik (Diskusia) 15:16, 9. júl 2019 (UTC)
 7. Symbol support vote.svg Za Nebol to môj favorit, ale všetko lepšie ako Krčma. --Eryn Blaireová (diskusia) 15:40, 9. júl 2019 (UTC)
 8. Symbol support vote.svg Za tak hlas pre Lukyho.--Nelliette (diskusia) 17:25, 9. júl 2019 (UTC)
 9. Symbol support vote.svg Za--Luppus (diskusia) 19:39, 9. júl 2019 (UTC)
 10. Symbol support vote.svg Za krčmu máme asi ako jediní, nie je to práve lichotivý názov --Lalina (diskusia) 21:41, 9. júl 2019 (UTC)
 11. Symbol support vote.svg Za --Spider 001757 (diskusia) 15:12, 11. júl 2019 (UTC)
 12. Symbol support vote.svg Za--Jetam2 (diskusia) 18:58, 11. júl 2019 (UTC)
 13. Symbol support vote.svg Za --Petinoh (diskusia) 06:48, 14. júl 2019 (UTC)
 14. Symbol support vote.svg Za --Matejooooo (diskusia) 17:45, 15. júl 2019 (UTC)
Proti[upraviť | upraviť kód]
 1. Symbol oppose vote.svg Proti --Maajo25 (diskusia) 23:10, 8. júl 2019 (UTC)
 2. Symbol oppose vote.svg Proti Vasiľ (diskusia) 05:53, 9. júl 2019 (UTC)
 3. Symbol oppose vote.svg Proti treba riešiť naozajstné problémy.--Pelex (diskusia) 09:47, 9. júl 2019 (UTC)
  Symbol oppose vote.svg Proti Ako Pelex. -OJJ 12:56, 9. júl 2019 (UTC)
  Symbol oppose vote.svg Proti --Exestosik (diskusia) 13:42, 9. júl 2019 (UTC)
 4. Symbol oppose vote.svg Proti argumenty som spomínal vyššie v diskusii --Teslaton (diskusia) 18:09, 9. júl 2019 (UTC)
  Symbol oppose vote.svg Proti nechcime sa hrať na veľkých intelektuálov... toto nás naozaj trápi? Navyše, keď sa to už zaužívalo.. ---lôniky- (diskusia) sa nepodpísal(a) redaktor nemá hlasovacie právo --Teslaton (diskusia) 19:30, 11. júl 2019 (UTC)
Neutral[upraviť | upraviť kód]
 1. Symbol neutral vote.svg Neutral Ako Pelex. -OJJ 18:03, 9. júl 2019 (UTC)
 2. Symbol neutral vote.svg Neutral Ajkeď to považujem za zbytočné, nebudem to teda blokovať. --Exestosik (diskusia) 22:22, 9. júl 2019 (UTC)
 3. Symbol neutral vote.svg Neutral Nevidím to ako nutnosť, ale nemám s tým problém. Ako východniarovi je mi jedno či idem do krčmy alebo do kaviarne, pokiaľ majú správnu ponuku. :) --KasciJ 08:31, 11. júl 2019 (UTC)
Diskusia[upraviť | upraviť kód]

Rešpektujem váš názor, no mám pocit, že sa nerozhodujete len na základe nového názvu. Preto by som rád ozrejmil pár faktov, ktoré aj vyššie zostali nevyslovené.

1. Niektorí redaktori hovorili, že celé bremeno práce bude na technických redaktoroch. Ako iniciátor budem ja ten, kto presunie celú Krčmu a kto bude meniť názvy na Wikipédii. Jediné, o čo technických redaktorov požiadam o pomoc (pravdepodobne českých, vzhľadom na počet technických redaktorov tu), je doriešenie dizajnu z technickej stránky, čo sa však netýka názvu a udialo by sa aj v prípade nemenenia názvu. Nerozhodujte sa, prosím, preto na základe množstva práce, ktoré to vytvorí, to urobím ja.

2. Nie je to najhorúcejší problém slovenskej Wikipédie. Áno, to je fakt. Ale zdiskvalifikovať celý proces po dvoch mesiacoch nie je najefektívnejšie využitie času. Ostatným problémom sa venovať budem a už som sa venoval, no je škoda to zastaviť v tomto poslednom štádiu (hlavne, keď vás to nebude stáť žiaden čas). Áno, mohol som tento čas stráviť na nejakom inom probléme. Prečo som sa do toho pustil, som už vysvetloval hore. No aby to už bol zmysluplne strávený čas, je potrebné to dotiahnuť.

Pre lepšiu komunikáciu a riešenie problémov slovenskej Wikipédie vytváram podstránku mojej redaktorskej stránky „Nápady“. Prosím, použite ju na zdieľanie vašich nápadov na zlepšenie slovenskej Wikipédie, myšlienok a na poukázanie na problémy, ktorým sa mám v budúcnosti venovať. Dúfam, že to dobudúcna zlepší našu spoluprácu.

Dúfam, že niektoré veci sú jasnejšie. Pokiaľ ste hlasovali len na základe faktu, že toto nie je problém slovenskej Wikipédie alebo že to vytvorí veľa práce pre niekoho, pre koho v skutočnosti nie, skúste svoj hlas prehodnotiť. Ďakujem za váš čas strávený čítaním tejto správy a teším sa na príspevky na stránke Nápady. --Luky001 (diskusia) 16:30, 9. júl 2019 (UTC)

@Luky001: Ak by to náhodou neprešlo, tak to ber s nadhľadom. Vôbec ma neprekvapilo hlasovanie niektorých redaktorov. V tejto skwiki stuchline je to jednoducho tak. Si škodlivý element, ktorý propaguje nebezpečné myšlienky ako komunita, či hlasovanie. To treba utnúť v začiatku. Majitelia skwiki sa už o to postarajú a všetko sa vráti do starých dobrých koľají. Ak hľadáš ešte nejaké dôvody a náhodou ti to už nepovedali, tak ti to v prezradím za nich, nemáš príslušné postavenie ani vzdelanie aby si tu čokoľvek menil. Žiaľ, to je postoj niektorých, ktorí doteraz nepochopili o čom má Wikipédia byť. Daevid (diskusia) 17:04, 9. júl 2019 (UTC)
@Daevid: Napriek tomu, že mám voči premenúvaniu výhrady (zhrnul som ich vyššie v diskusii k návrhu), oceňujem a je mi sympatický Lukyho konštruktívny prístup k tejto aj ďalším veciam. Príde mi z tvojej strany kontraproduktívne kaziť mu to podobným ventilovaním vlastnej zatrpknutosti, konšpirovaním a urážaním redaktorov. Všimni si, že si prvý a zatiaľ jediný, kto do relatívne normálnej debaty zaťahuje takýto level. --Teslaton (diskusia) 17:20, 9. júl 2019 (UTC)
@Teslaton: Ospravedlňujem sa, ako som sem zatiahol nejaký nevhodný level, či niekoho urazil. Snažil som sa kritiku napísať najmiernejšie ako len šlo a naopak Lukyho povzbudiť. Keby tu nenapísal tento príspevok, ktorý vyplynul z vývoja hlasovania, tak sa ani ja nevyjadrím. Mne len príde trochu neslušné hlasovanie proti zo strany redaktorov, ktorí vôbec neprispeli do diskusie vyššie (kde sme sa napr. ja aj ty zapojili) a ani neoddôvodnili svoj postoj. Daevid (diskusia) 17:49, 9. júl 2019 (UTC)
@Teslaton, Daevid: Ok. Pokud máme i možnost neutral, dal jsem neutral. Prostě jenom vidím potenciální problémy s přesouváním všech stránek, archivů, přepisování nápověd a pravidel, když tu na druhou stranu nevidím letmě ani např. všechny poddruhy k tiger džungľový, který je sám o sobě špatně zpracován. Nic proti Lukymu ani proti názvu. -OJJ 18:03, 9. júl 2019 (UTC)

Ďakujem Daevid aj Teslaton za reakcie. Osobne chápem Daevidovu zatrpknutosť, aj ja mám niekedy sklon k takému zmýšľaniu, ale už som sa rozhodol, že sa nenechám znechutiť, lebo to sa stalo v minulosti s dobrými redaktormi, ktorí odišli kvôli nejakému konfliktu. Preto to tu možno tak vyzerá. A preto som sa rozhodol, že ak tu chcem nejako pomôcť, je potrebné tento typ evolúcie slovenského Wikipediána zmeniť. Ak to neprejde, dá sa k tomu vrátiť za dva, tri roky, keď už budú hlavné problémy vyriešené a bude priestor na toto. Už to bude aj rýchlejšie, názov je už vybraný. Ale musím priznať, že radšej by som bol za zmenu teraz, keďže nás príprava koncepcie náboru nových redaktorov ešte len čaká. Pokiaľ dôjde aj k zrealizovaniu inštruktážných videí a ostatných vecí ľahko nemenných (oproti zmene názvov na Wikipédii), bude lepšie mať zmenený názov ešte pred tým. Inšpiráciu beriem aj v anglickej Wikipédii, kde majú Village pump na diskusie a Teahouse pre nováčikov. V rámci koncepcie možno zahrniem aj toto ako nápad druhého diskusného priestoru len pre nováčikov, ktorý by sa volal Čajovňa. A lepšie mať Kaviareň a Čajovňu ako Krčmu a Čajovňu. Ale ďakujem za reakcie (aj OJJ), zlepšili ste mi deň. :) --Luky001 (diskusia) 19:08, 9. júl 2019 (UTC)

A možno sa toto stane mojím wikisnom... --Luky001 (diskusia) 19:13, 9. júl 2019 (UTC)

Zo začiatku som z návrhu premenovať Krčmu nemal dobrý pocit. Zdalo sa mi to zbytočné. Teraz sa mi zdá zbytočné nevyjadriť sa k návrhu keď už prebehlo toľko diskusie a urobilo sa toľko práce. Je pravda, že to malá vecička v porovnaní s vážnejšími problémami (úbytok redaktorov, zdroje atď.) ale aj malým veciam sa treba venovať a ako vravím, už sa hlasovanie nedá celkom považovať za malú vec. Na druhej strane bol by som rád keby sa viac ľudí vyjadrilo k vyhľadávaniu, ktoré imho ovplyvňuje viac ľudí (nielen redaktorov, ale aj čitateľov).--Jetam2 (diskusia) 18:58, 11. júl 2019 (UTC) K samotnému názvu: Kaviareň je prívetivejšia než Krčma.--Jetam2 (diskusia) 18:58, 11. júl 2019 (UTC)

@Luky001: Čajovňa tiež neznie zle. Ale diskusia bude asi až v 5. fáze namiesto presunu alebo v samostatnej sekcii. Ale je tu aj šanca, že ak sa názov krčmy zmení na kaviareň a pridá sa čajovňa pre nováčikov, tak sa objavia aj nový redaktori, ktorý budú viac aktívny (resp. Urobia viac ako 50 zmien za mesiac). Tak dúfam, že to bude čo najlepšie. --aRychlik (Diskusia) 16:49, 12. júl 2019 (UTC)

Výsledok[upraviť | upraviť kód]
 • Počet hlasov (Symbol support vote.svg Za): 14
 • Počet hlasov (Symbol oppose vote.svg Proti): 4
 • Počet platných hlasov (Symbol support vote.svg Za + Symbol oppose vote.svg Proti): 18
 • Podiel hlasov (Symbol support vote.svg Za): 77,78%
 • Podiel hlasov (Symbol oppose vote.svg Proti): 22,2%

Bola splnená dvojtretinová väčšina (viac ako 66,6%), nový názov Krčmy „Kaviareň“ bol odsúhlasený.

Zároveň opäť raz ďakujem všetkým za účasť v hlasovaní. --Luky001 (diskusia) 22:00, 22. júl 2019 (UTC)

4. fáza: Dizajn a reorganizácia Kaviarne[upraviť | upraviť kód]

Aby som teda ozrejmil ďalšie kroky: Krčma nebude premenovaná hneď, najprv prebehne diskusia o reorganizácii a novom dizajne a až po doriešení technickej stránky a celkovom dokončení a pripravení bude Krčma premenovaná a nasadený nový dizajn. Tento dátum bude vopred známy, aby bolo jasné, kedy k takejto veľkej zmene dôjde.

Moje otázky som rozdelil do viacerých bodov, prosím, spätnú väzbu tiež štruktúrujte podľa bodov, aby bolo jasné, o čom sa rozprávame.

Môj návrh reorganizácie a dizajnu:

1. V prvom rade by som zrušil stôl Podpora, je dlhodobo nevyužívaný a namiesto neho by som všetky podnety tohto charakteru presmeroval na stránku Potrebujem pomoc. Zároveň by som pridal dva nové stoly: Autorské práva a Wikimedia Slovensko.

 • Otázka ohľadom poradia nových stolov – sú dve možnosti:
 1. Novinky, Wikipolitika, Autorské práva, Technické, Gramatické, Návrhy, Wikimedia Slovensko, Rôzne
 2. Novinky, Wikipolitika, Technické, Gramatické, Návrhy, Autorské práva, Wikimedia Slovensko, Rôzne

2. Čo sa týka dizajnu, predstavujem si to nasledovne: Na začiatku by bol uvítací box s popisom, čo Kaviareň je a vpravo by bola ilustrácia Kaviarne (celková). Pod týmto boxom by sa nachádzali vedľa seba naukladané kreslené obrázky stolov, ktoré by boli klikateľné a po ktorých kliknutí by bol používateľ presmerovaný na stránku konkrétneho stola (viď. ukážka).

3. Otázkou je, ako urobiť odkazy na Potrebujem pomoc a Veľvyslanectvo, aby ľudia anglické príspevky písali radšej tam. Buď to môže byť súčasťou ilustrácie (pokiaľ by to bolo technicky možné, dať samostatné klikateľné obrázky nad stoly), alebo dať klikateľné tlačidlá do boxu, čo zas umožnuje pridať aj popis, resp. jednu vetičku, že ak používateľ potrebuje pomoc, má ísť kliknúť na tlačidlo Potrebujem pomoc. Toto by sa ale čiste teoreticky dalo dať do popisu pri ponechaní tlačidiel (šípok) v ilustrácii.

4. Posledná, skôr možno aj technicko-estetická otázka je, kam dať nápisy stolov. Môže to byť buď priamo v ilustrácii, teda súčasťou obrázku (ako napríklad štítok Reservé položený na stole s názvom stola) alebo text v kóde, ktorý by bol zobrazený na obrázku (alebo pod obrázkom). Toto by však mohlo byť technicky náročnejšie a menej esteticky pekné.

5. K dizajnu jednotlivých stránok, predstavujem si to podobne ako úvod, teda: box s popisom stola a vpravo ilustrácia stola.

6. K ilustrácii konkrétne: Stoly by boli rovnaké, no boli by na nich položené veci vystihujúce ich tému. Prosím, dopisujte svoje nápady priamo do týchto odrážok (stoly sú tu kvôli ešte neurčenému poradiu stolov zoradené abecedne):

 • Autorské práva – váhy
 • Gramatické – slovník
 • Návrhy – dialóg medzi viacerými osobami
 • Novinky – noviny
 • Rôzne –
 • Technické – francúzsky kľúč prekrížený so šrobovákom, resp. položené na stole
 • Wikimedia Slovensko – Logo Wikimedie
 • Wikipolitika – Akropola v Aténach

@Dvorapa, Martin Urbanec: Chcel by som vás poprosiť, či by jeden z vás nemohol sledovať túto diskusiu, aby ste vedeli povedať, čo je technicky možné a čo nie a či by nám mohol jeden z vás pomôcť s prípravou kódu (boxy s obrázkom, naskladanie obrázkov vedľa seba a pod.). Technické záležitosti sú v bodoch 2, 3 a 4 (prípadne ešte aj 5). Za pomoc by som vám bol veľmi vďačný.

Ďakujem za všetku spätnú väzbu a podnety, --Luky001 (diskusia) 13:08, 23. júl 2019 (UTC)

Takže, tu je moje vyjadrenie (v bodoch totožné s tvojimi)
 1. Zrušenie sekcie podpora podporujem (😀) a je skvelý nápad pridať sekcie Autorské práva a Wikimedia Slovensko, ale radšej by som tú sekciu skrátil jednoducho na Wikimedia SK.
  1.1 A poradie: podporujem skôr ten 1. návrh.
 2. Dizajn kaviarne môže byť
 3. Ak by si chcel tie šípky pridať, muselo by sa to pridať aj na Wikipédia:Otázky a Wikipédia:Žiadané články (bez problémov)
  3.1 Ale radšej nedávaj to do Návodu, keďže neviem, či je to najlepší nápad.
 4. Pod obrázkom (Príklad si ber z českej wiki a ich Pod lípou)
 5. Môže byť, farbu si už predstavil, keď si otváral túto diskusiu (Pozri link).
 6. Návrhy (sekcia) by mohla byť označovaná ako dialóg medzi osobami
 7. Mimo tvojich bodov, skús sa potom vyjadriť o priestore pre nováčikov.

Všetko:-D --aRychlik (Diskusia) 14:22, 23. júl 2019 (UTC)

@Luky001: Ale našiel som takú nepríjemnú vec, kvôli ktorej pravdepodobne asi neurobíš takýto typ dizajnu, ako tu [1], pretože návod nemá parameter šírka. Tu sú 2 možnosti:
 1. Nebude tam šablóna návodu a urobíme svoju
 2. Zmeníme kód, aby bol ako parameter aj šírka návodu --aRychlik (Diskusia) 17:03, 23. júl 2019 (UTC)
@aRychlik: Pokiaľ možno v tomto dizajne nechcem používať žiadne šablóny, na všetko by mal byť vytvorený nový kód napísaný na mieru. Ešte by som sa vrátil k tým názvom stolov, môže byť aj text, ale Pod lípou sú ikonky v okienkach (rámčekoch), toto budú pospájané obrázky, ktoré budú dokopy tvoriť akoby jeden celok. Nie som si tam istý, ako to s nápismi pod tým vyznie esteticky. Ale zas samozrejme, aby to bolo čitateľné. Uvidíme. Neviem, či ten box pri stoloch bude rovnaký ako bol predstavený predtým, keď sa ešte neuvažovalo o takýchto veľkých zmenách. Ak som správne pochopil, bol by si radšej za šípky. --Luky001 (diskusia) 17:11, 23. júl 2019 (UTC)
@Luky001:

Takže nechceš tam použiť žiadnu šablónu (s výnimkou šablón sekcii)

 • Šablónu {{Návod}} tam ani nemusíš použiť, aspoň sa bude môcť lepšie dizajnovať
 • Šablónu {{Wikipédia:Krčma/Návod}} by som však nemazal, radšej by sa mohla zrekonštruovať a vymazať ten návod

Inak je mi to aj jedno, hlavne aby ten kód sa dal ľahko upravovať v prípade chýb alebo zmien (veď ešte koľko nás toho čaká 😀)--aRychlik (Diskusia) 11:58, 24. júl 2019 (UTC)

Ad 1: Určite tá druhá možnosť. Ad ostatné, v tomto nechám slovo tým, čo majú aké-také dizajnové cítenie. Ale určite by som uvažoval aj nad aktualizáciou, ktorá sa testuje (niekde som to videl, a bolo to aj v technických novinkách), že diskusie budú fungovať po jednotlivých témach. Že raz to možno príde aj sem, aby sme to potom znova neprerábali dizajnovo. --KasciJ 13:18, 29. júl 2019 (UTC)
@KasciJ: Problém je to, že sa to týka diskusii k článkom,..., a nie projektovej stránky, šablónam,... Teda v zhrnutí, iba k menným priestorom s Diskusia k mennému priestoru:Názov Stránky --aRychlik (Diskusia) 12:54, 30. júl 2019 (UTC)
@Luky001: No, čakal som väčšiu diskusiu, ale myslím si, že iným je to jedno, aj tak sme sa o tom už bavili v diskusiach vyššie. Keď už bude nejaký ten návrh, tak budem za (a ak viac, tak za najlepší) --aRychlik (Diskusia) 08:57, 1. august 2019 (UTC)
@aRychlik: Bolo by veľmi neobvyklé, keby na tak dlhý návrh reagovalo viac ľudí, aspoň tu. V minulosti sa to tu až tak nerobilo, ale dobudúcna by som rád zapojil do takýchto vecí čo najviac ľudí, akokoľvek momentálna situácia vyzerá. Teraz musím najprv počkať na vyjadrenie od českých kolegov ohľadom technickej zrealizovateľnosti a potom predstavím nový dizajn. Osobne by som bol rád, keby sa to stihlo najneskôr do 1. septembra. Viem, môže sa to zdať ako dlhá doba, ale pokiaľ ide o veci, pri ktorých spolupracujem s inými, niekedy to jednoducho trvá (napr. slovenské logo Ázijského mesiaca, ktoré bolo vytvorené nedávno, som riešil od polovice apríla). --Luky001 (diskusia) 12:17, 2. august 2019 (UTC)
@Luky001: Nestihne už, keďže treba dizajn predstaviť, prípadne dať aj čas na diskusiu, potom dať hlasovanie a až nakoniec to pridať. Takže asi 1. septembra to nebude. A to ešte nehovorím o fáze 5, keďže presunúť krčmu okamžite nemôžeme, kým nedoriešime archívy, šablóny, zoznam odkazov na túto stránku, atď. --aRychlik (Diskusia) 09:14, 14. august 2019 (UTC)

Ja teda vám tu do toho nechcem nejak kecať..ale podľa môjho názoru by sa nová kaviareň mala zjednodušiť...úprimne kto sa tu v tom nevyzná nevie moc dobre kde čo hľadať, kde čo písať,.... pospájal by som možno niektoré časti...nemám presnú predstavu..možno by som ale dal dokopy gramatické, pomoc a rôzne...a vznikla by Rôzna pomoc - veď aj gramatické je vlastne pomoc...s gramatikou... a rôzne....ten kto tu niečo píše zväčša nejakú pomoc - riešenie alebo radu na problém hľadá...viem si predstaviť ale aj iné kombinácie spojenia...viete podľa mňa tu nepotrebujeme milión stolov a milión miest kde napísať keď tu je v krčme možno 20-30 pravidelne aktívnych ľudí a zvyčajne i tak tí istí odpovedajú vo všetkých stoloch a kontrolujú čo je napísané vo všetkých stoloch - keďže navyše idú stoly i pod sebou a každý príspevok má i tak svoj vlastný nadpis... ScholastikosSVK (diskusia) 11:25, 14. august 2019 (UTC)

@ScholastikosSVK: Na to čo spomínaš by mala slúžiť stránka Wikipédia:Potrebujem pomoc, potom tu je Wikipédia:Krčma/Podpora prípadne keď nevieš, tak sa dá skúsiť Wikipédia:Krčma/Rôzne. Možno teda prvé dva spomínané kanály (pomoc, podpora) by sa dali zlúčiť a dať vizuálne a prelinkovaním do popredia, aby tí čo hľadajú pomoc boli schopní efektívne identifikovať, kde sa majú pýtať. Inak je podľa mňa delenie na témy v poriadku, nie je dôvod ich zlučovať, potom by sa diskusie ešte viac zlievali, pomalšie sa vyvíjajúce by boli zahlcované priebežnými vtákovinami, cez sledované stránky by už nebola šanca mať prehľad o tom, čo sa momentálne v krčme deje, atď. Ja by som možno naopak zaviedol ešte jeden samostatný kanál – pre globálne technické aktuality, pretože v technickej krčme prebíjajú miestne technické debaty. --Teslaton (diskusia) 11:49, 14. august 2019 (UTC)

Máš pravdu aRychlik, do 1. septembra sa to už nestihne. Povedzme teda, že to bude čo najskôr, ako to faktory podmieňujúce realizáciu umožnia. Hlasovanie v 4. fáze už nie je, grafický návrh sa bude riadiť konsenzom diskusie. ScholastikosSVK, takéto spájanie stolov určite neplánujem, myslím, že momentálny stav s pridaním dvoch stolov bude v poriadku. Teslaton, neviem, či by som kvôli hromadným správam vytváral nový stôl, keďže ani až tak nejde o diskusné príspevky, skôr o oznamy. Uvažoval by som možno nad vytvorením samostatnej „informačnej“ stránky. Bolo by však potrebné doriešiť, kde a ako. --Luky001 (diskusia) 18:53, 15. august 2019 (UTC)

Aby som informoval o vývoji, ohľadom technického zabezpečenia už komunikujem s Martinom Urbancom. --Luky001 (diskusia) 21:44, 3. september 2019 (UTC)

@Luky001: Prepáč, že som taký, ale nevidím žiadnu komunikáciu na žiadnej wiki (možno cez ten mail, ale aj tak 1.5 mesiaca - nie je to trošku veľa) a nepohli sme sa už 47 dní (skoro 7 týždňov), čo je dosť veľa. Veď toľko predsa netrvá vyrobiť jediný dizajn, a to sme tak blízko fázy 5. A ani realizácia netrvá 1.5 mesiaca, pretože sa za taký čas stratí záujem. Logo je totiž niečo iné - treba prebrať každý detail, pixel, atď. ale dizajn krčmy -> Kaviarne? To si nemyslím. --aRychlik (Diskusia) 17:05, 17. september 2019 (UTC)
@aRychlik: Je to úplne v pohode, že sa pýtaš, aj ja by som sa... Bohužial, jediné, čo ti môžem povedať je, že tak, ako to možno sem tam frustruje teba, to frustruje aj mňa. Aj mne to príde ako dlhá doba. K faktom, pingol som tu dvoch českých kolegov 23. júla. 23. augusta som osobne písal Martinovi Urbancovi. Povedal, že porozmýšľa, ako by sa to dalo technicky urobiť. Pred pár dňami som mu písal znovu. Zatiaľ sa neozval. Treba brať do úvahy, že všetci sme dobrovoľníci a aj keď sa ja môžem snažiť to čo najviac urýchliť, jednoducho nemôžem od ľudí žiadať nejakú veľmi rýchlu odpoveď (riešenie). Majú svoje wiki veci. Svoje životy. Tak ako čakáš ty, momentálne čakám aj ja. Niekedy sa ale dočkáme. A potom, ten pocit stojí za to. Viem zo skúsenosti. Wikipédia aj WMSK. ;) --Luky001 (diskusia) 17:25, 17. september 2019 (UTC)
To je pravda, ale podľa toho, čo tam je (v tom kóde), by sa dalo ľahko to urobiť. Jediné, čo je trošku ťažšie, sú tie šípky, keďže tam treba modul(TrainingPages (cs)) + šablónu, aby šípka fungovala (na cswiki sa používa na Průvodce... Ale dá sa použiť aj sem - Vyzeralo by to takto).
@aRychlik: Primpomínam: Ja si uvedomujem, že trochu s tými úpravami preháňam, lebo už pred mesiacom som sa sám seba spýtal, či to už stačilo. Preto, aby boli všetci so mnou spokojnejší, sa teraz stiahnem znova k hlavnému mennému priestoru a začnem zase robiť nejaké články, ako to aj bývalo (čo znamená, že sa zase vraciam k tvorbe článkov prevažne z videohier, ale budú kvalitné a kvalitnejšie ako predtým- alebo aspoň dúfam). --aRychlik (Diskusia) 10:11, 7. september 2019 (UTC)--–Bubamaradisk. 17:45, 17. september 2019 (UTC)
@Bubamara: To sa týka väčších zmien v šablónach s výnimkou tých na portál Videohry, nie diskusií. + Už som urobil a teraz mám v štádiu prekladu 2 články - cs:Hill Climbing Race a en:Cooking Fever.

--aRychlik (Diskusia) 17:58, 17. september 2019 (UTC)

Koncepcia získavania nových redaktorov a ich retencie na slovenskej Wikipédii[upraviť | upraviť kód]

Ahoj všetci!

Tak ako som už v minulých príspevkoch spomínal, konečne nadišiel ten čas, kedy sa začíname púšťať do prípravy koncepcie, ktorá má určiť konkrétne kroky, ako zmeníme súčasný nelichotivý stav slovenskej Wikipédie v oblasti počtu redaktorov.

Projekt bude vedený Wikimediou Slovensko, no hľadáme členov komunity mimo organizácie, ktorí by sa do prípravy zapojili, resp. stali sa členmi projektového tímu.

Zatiaľ ide skôr len o myšlienku ako konkrétny plán, na konkrétnych špecifikáciách sa teda dohodneme už v rámci tímu. Tiež si určíme, aký spôsob komunikácie a spolupráce nám bude vyhovovať najviac.

Čo bude základným cieľom?

 • Zistiť, prečo trpí slovenská Wikipédia nedostatkom redaktorov – Je Wikipédia málo atraktívna? Ako prilákať mladých ľudí či staršiu generáciu? Vedia ľudia, že sa Wikipédia dá editovať?
 • Pripraviť súbor konkrétnych krokov, ktoré budú adresovať výsledky z výskumu – Čajovňa? Wikipedia Adventure? Nová príručka? Videonávody?
 • Prilákanie nových redaktorov – Kampaň? Osveta? Off-line akcie?
 • Udržanie si nových redaktorov (retencia) – Viac súťaží? Prístup skúsených redaktorov? Spolupráca medzi skúsenými redakormi a nováčikmi?

Privítame kohokoľvek a tešíme sa na spoluprácu!

Záujem, prosím, zatiaľ vyjadrite tu alebo mi napíšte e-mail, následne vás budem kontaktovať.

--Luky001 (diskusia) 18:12, 5. september 2019 (UTC)

Ahojte! Mám záujem o spoluprácu. V mojej oblasti biológov, ornitológov. V spomínaných činnostiach "Zistiť.." "..Osveta.." "..spolupráca.." ak niekto z môjho okruhu tiež by chcel prispievať. --SanoAK (diskusia) 03:27, 6. september 2019 (UTC)
@Luky001: Takže ty chceš vedieť, prečo je malý počet ľudí na wikipédií? Tu ti vysvetlím prečo.
 • Je dostatok ľudí čo editujú Wikipédiu, ale ako aj Spider 001757 spomínal, problémom je šablóna {{Urgentne upraviť}}. Dôvod je ten, že keď ľudia dostanú urgent, nahnevajú sa a už prestanú editovať.
 • Ďalej sa ľudia boja správcov. Niektorý si totiž myslia, že správcovia sú privilegované príšery, ktoré mažú všetky články na Wikipédií, všetkých blokujú,...
 • Ďalej sú tu vandali. Treba tu revízora, ale problém je, že nie sú žiadne pravidlá, ako dostať revízora + žiadneho nemáme.
 • Slabé príručky: Príručky treba kompletne prepísať, aby obsahovali úplne najnovšie informácie. Nečudujme sa potom, že IP vytvárajú iba nové články bez náležitostí (na ktoré ešte navrch dostanú urgent)
 • A nie je tu diskusná stránka pre nováčikov - dúfam, že sa už čoskoro premiestni tá krčma na názov Kaviareň. Tiež po tom presune by som rád viddl aj tú tvoju čajovňu.

Asi ten najlepší spôsob sledovanosti budú reklamy s Wikipédiou na Youtube a videonávody. --aRychlik (Diskusia) 18:40, 8. september 2019 (UTC)

No ja som sa vyjadril v emaili, kde som popísal moje postrehy z predchádzajúcich cca. 100 dní na wiki...myslím si, že sú tu solídne základy, takže "reforma" má na čom stavať...a keď sa dobre pomenujú problémy tak riešenia sa iste nájdu. --ScholastikosSVK (diskusia) 18:58, 8. september 2019 (UTC)

Možno by bolo fajn pripraviť dotazníky a počuť to od samotných needitorov. Jeden dotazník pre tých, čo nikdy nič vo wiki neupravili a ani upraviť nechcú, jeden pre neaktívnych bývalých redaktorov. Rada pomôžem s vymýšľaním otázok a možností aj so šírením dotazníka.--Eryn Blaireová (diskusia) 07:46, 10. september 2019 (UTC)

Eryn, dnes sú ľudia (zväčša) tak leniví a pohodlní, že radšej nechajú experiment zmazať, akoby si mali prečítať návod. Preto som skeptický v tom, že by sa podarilo dať dokopy viac ako 5-10 dotazníkov. Rovnako neočakávam záujem už neaktívnych redaktorov, čokoľvek pre wiki urobiť. Navyše, je len malá šanca, že v akceptovateľnom čase vôbec nájdu mail v schránke. Som skeptický a nateraz zastávam názor, že jediná cesta k oživeniu wiki sú cenami motivované tematické súťaže, do ktorých budú zapájaní študenti, no tiež seniori, hendikepovaní či ľudia na rodičovskej - všetci, ktorí majú toho voľného času trochu viac. A, samozrejme, snažiť sa o propagáciu wiki v tlači - napokon, viacerí dlhoroční redaktori uvádzajú, že wiki objavili vďaka článku... Viem, dnes je doba už iná, no bolo by vhodné wiki prezentovať ako priestor, kde môžu nadšenci „priblížiť svetu“ svoj región, obec, pamiatky i prírodu v okolí, no i gastronómiu, techniku, osobnosti, či technické novinky..., skrátka všetko, čo ich zaujíma a mohlo by obohatiť a zaujať aj iných.--Pe3kZA 08:46, 10. september 2019 (UTC)
Hm, ale keď sem nadšenci prídu prezentovať svoje, hrozí zaujatosť a trebárs aj takéto článkové katastrofy. Ja myslím, že za pokus o dotazník aspoň pre needitorov nič nedáme. A bývalí editori? Možno by uvítali možnosť vyliať si srdce pri otázkach typu Prečo ste do Wikipédie prestali prispievať? Najmä ak ich tu niekto naštval a nešlo o postupné odpútanie sa v prospech iných záujmov. Priznám sa, mňa dôvody (ne)editovania u iných osobne značne zaujímajú a rada by som sa dopátrala k pravde. --Eryn Blaireová (diskusia) 14:42, 10. september 2019 (UTC)
Veď áno, aj pár názorov môže wiki pozitívne usmerniť, nechcem nikoho odradiť a súhlasím, že je treba zmenu. Nikto nie je dokonalý a možno prídeme na to, že stačí menšia úprava šablóny, aby nováčikovia rozumeli (kritizovanému) konaniu správcov. Nikto rád nemaže niekoho prácu, no málokto má čas, zdroje a dostatočný prehľad na úpravy článkov. Predpokladám, že veľa sa nezmení, no aj malé zmeny môžu pomôcť situáciu vylepšiť. Pe3kZA 16:40, 10. september 2019 (UTC)
@Eryn Blaireová:Nechcel som sa tu veľmi rozpisovať, ale aspoň v krátkosti. Slovenská wiki je v tragikomickom stave a kto na to čím skôr príde, tak si ušetrí nervy a energiu. Tu nejde o nejaké šablóny, ale dokonale ilustračný prípad je táto dnešná výmena názorov Diskusia:Obec, ktorú som si náhodou všimol. To nie je ojedinelý jav, ale kto tu dlhšie pôsobí tak sa takýmto nezmyselným diskusiám nevyhne. Ja som preto začal pomaly prispievať do anglickej wiki, kde takéto problémy nie sú. Nevidím dôvod, keď niekto má odborne a jazykovo na prispievanie do anglickej wiki, aby si tu nechal skákať po hlave. Daevid (diskusia) 22:56, 11. september 2019 (UTC)
@Daevid: Takéto argumenty sa objavili aj v minulej diskusii na túto tému. Ale netreba ich vzťahovať na každého redaktora. Aj mňa sem-tam niekto z redaktorov naštve, to ale nie je pre mňa dôvod zanevrieť na wiki. Asi prispievam v menej kontroverznej oblasti. --Eryn Blaireová (diskusia) 08:28, 12. september 2019 (UTC)
Asi nikoho neteší súčasný stav wiki. Konfrontácie tu vždy boli a budú, no na druhej strane - nikto nikoho nenúti sa do nich zapájať. Áno, sú prípady, kedy niekto oponuje priamo na teba, no vždy sa dá nájsť kompromis. Mnohí redaktori tú dlhodobo odvádzajú kus dobrej práce (či Tatry, vesmír, hist. pamiatky, fauna a iné) a menej pozorný redaktor ich tu ani neregistruje. Je množstvo osobností, prírodných i kultúrnych pamiatok, lokalít a pod., na ktoré máme právo byť hrdí. Spojme sily a ukážme ako sa to dá a nehľadajme zámienky, ako sa „z toho vyzuť“. Dnes sa mnohí považujú za neomylných a práve to je spúšťačom týchto zbytočných polemík.--Pe3kZA 08:43, 12. september 2019 (UTC)
A čo keď s tým jednoducho nesúhlasíš a nechceš sa hrať na mŕtveho chrobáka? Neviem si predstaviť, že by som sa hral na svojom piesočku a tváril sa, že sa ma to netýka (keď ide o všeobecné témy týkajúce sa celej wiki). Keď sme pri tom kompromise, tak ten som ešte veľmi nevidel, to je ten problém. Modelový prípad z dneška Diskusia:Nintendó, myslel som si, že po diskusiách s Dr Labradorom je to už uzavretá záležitosť. A teraz úprimne, čo myslíte, bude mať ešte chuť prispievať ten redaktor do toho článku alebo radšej odíde preč? Ja tých redaktorov, ktorí prinášajú kvalitný obsah registrujem a cením si ich (napr. to letectvo a vesmír, menovite Andrej-airliner a Sokolkat a z vesmíru Eryn a Spider). Inak ja som na wiki nezanevrel, len som "objavil", že wiki sú aj iné jazykové mutácie, dokonca aj sesterské projekty. Napríklad som vytvoril (https://en.wikisource.org/wiki/Author:Zuzana_%C4%8Caputov%C3%A1) a aj na wikizdroje dal napr. inauguračné prejavy všetkých slovenských prezidentov (https://sk.wikisource.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:Prejavy_prezidentov_Slovenskej_republiky). Daevid (diskusia) 18:54, 12. september 2019 (UTC)

- Ako jeden z nových redaktorov (som tu niečo vyše roka, ale prispievam veľmi sporadicky) prispejem svojou troškou.

Súčasný kolektív skwiki redaktorov je veľmi rôznorodý – a je to dobre.

Je asi úplne prirodzené, keď sem-a-tam do seba narazia redaktori s rozvinutým zmyslom pre perfekcionizmus a redaktori, pre ktorých je rovnako dôležitá ako výsledok aj snaha. Obidva pohľady sú pochopiteľné a správne. Zdá sa, že najčastejšou zámienkou na výmenu názorov je šablóna Urgent. Mal som tu pôvodne dlhý odsek o tom, čo si o Urgente myslím – ale snáď to nie je dôležité. Niekedy sa na to hnevám, avšak ľudsky úplne rozumiem.

Myslím, že kľúčové je uveriť v to, že kolega redaktor robí to najlepšie, čo vie, hoci ja by som to možno urobil ináč. Oceniť to, čo robia ostatní redaktori, každý v tom, v čom je dobrý. Pomôcť tam, kde môžem, sám som už zopár urgentov "zachránil". Rozhodnúť sa prijať "neprijateľné" povahy. Začať si vážiť odlišnosť druhého. Aj on má svoje miesto a svoj význam. Uvedomiť si, že každý má právo urobiť chybu. A napokon, spomenúť si na to, že všetkých nás spája láska k poznaniu.

Koniec sentimentu, vyhrňme si rukávy a pokračujme. Je to tu skvelé. Robíte výbornú prácu. Pomáhate denne tisíckam ľudí. Nenechajte sa znechutiť. Ste super-šikovní, nezištní, kreatívni, odhodlaní ľudia. Len pokračujte v tom, čo doteraz. --Matej.hudacek (diskusia) 23:40, 12. september 2019 (UTC)

Nová príručka[upraviť | upraviť kód]

Takže k veci! Naša príručka je stará asi 14 rokov (Ad [2], [3],...) a úplne skopírovaná s enwiki (Ad [4]). Dnes tu máme starú, skoro nepoužiteľnú príručku, ktorú už nemôžeme ďalej zaplátavať, keďže sú tam veci, ktoré už dnes neexistujú a edity už dosť ťažko zmenia príručku na modernejšiu. Preto by som chcel, aby sa príručka úplne prepísala. Ak bude dobrý konsezmus a nebudú väčšie komplikácie, tak nová príručka by mohla byť už v novembri alebo decembri. Nová príručka by mala obsahovať aspoň:

 • Stránku: Vitajte vo Wikipédii (Nejaké oboznámenie z Wikipédiou, napríklad ako na cswiki.)
 • Základy upravovania (Upravovací panel, úvod do wikikódu, vizuálny editor,...)
 • Základy formátovania (Wikikód - druhy písma, sekcie)
 • Základy odkazovania (Wikilinky, Externé odkazy)
 • Menné priestory - O každom mennom priestore rozšírený opis (Diskusie ako jeden NS).
 • Minimálny článok - Ako napísať dobrý článok (S konsezmom)
 • Registrácia samozrejme
 • Stránka koniec príručky (Wikipédia:Príručka/Zhrnutie)

Toto sú moje návrhy. Ak si myslíte, že som tam niečo navyše doplnil, alebo naopak, niečo tam chýba, môžete to kľudne zmeniť. --aRychlik (Diskusia) 18:55, 11. september 2019 (UTC)

Neber to v zlom, no pre takéto ambície/aktivity platí Wikipédia:Vyžadovanie schopností. V tvojom prípade to chce minimálne ešte čas (a medzitým snáď menej ambiciózne ciele – napr. napísať aspoň jeden encyklopedický článok prijateľnej kvality). --Teslaton (diskusia) 19:01, 11. september 2019 (UTC)
Súhlasím s Teslatonom. Vasiľ (diskusia) 19:08, 11. september 2019 (UTC)
Ja príručku nebudem prepisovať. Ja som iba otvoril tému, aby sa o tom diskutovalo v samostatnej podsekcii. A už som napísal aj kvalitný encyklopedický článok. A ten článok sa volá Fortnite. --aRychlik (Diskusia) 13:40, 12. september 2019 (UTC)
Je to dosť mimo tému, ale v každom prípade: Fortnite v takejto forme nie je kvalitný článok. Tak by som bol opatrnejší v tvrdeniach a vyjadreniach. Vasiľ (diskusia) 13:56, 12. september 2019 (UTC)

Portál[upraviť | upraviť kód]

Takže poďme k veci. Teslaton si vyžiadal konsenzus o portáli Videohier, keďže vraj je problém v obsahu ako aj sám napísal: „Problém je hlavne v obsahu a trochu v infantilite niektorých formulácií (typu „O tom, čo znamená herný engine, pozri Herný engine“, „Pre ukázanie podkategórií klikni na“), podivným slovosledom a pod.“ Preto dám sem na diskusiu. Takisto by ma zaujímalo, že čo je tam také „infantílne“, keďže úvod je skopírovaný 1. odsek z článku Počítačové hry, nedávne udalosti sú prázdne, odporúčaný článok je tiež iba úvod, kategórie sú iba kategórie, Zoznam enginov je iba nedokončený zoznam (+ plánujem vytvoriť zoznam videoherných enginov - alebo aspoň po spoločnostiach)., Vedeli ste že sú 2 zaujímavosti,... Ja neviem čo tu je také zlé na tom portáli. Môžete mi dať vedieť sem do diskusie, poprípadne vytvorím hlasovaciu podstránku - Wikipédia:Hlasovania/Portál:Videohry --aRychlik (Diskusia) 15:27, 19. september 2019 (UTC)

Ano, bol by som rád, aby na prípadnom promovaní tohoto portálu medzi návštevníkmi skwiki jeho zaradením do zoznamov (resp. celkovo na jeho ponechaní v hlavnom NS) existoval nejaký jasný konsenzus redaktorov, nakoľko 1. predošlý aj tento pokus sa stretol s výhradami; 2. mnohé z neho odkazované články o hrách samotné sú jazykovo, štylisticky (a možno aj vecne, to si netrúfam posúdiť) problematické a 3. portál mi nepríde veľmi hotový:
 • (v súčasnom stave s červenými odkazmi) nadbytočná sekcia Index článkov
 • prázdne Nedávne udalosti
 • prázdne Pomôž v článkoch
 • zavádzajúci titulok (resp. obsah) sekcie Najlepšie články – NČ je na wiki nejak formalizovaný, nie je OK narvať si do takto nazvanej sekcii nejaké ad-hoc vybrané čl.
--Teslaton (diskusia) 16:32, 19. september 2019 (UTC)
Portál je na zmazanie, rovnako ako bol ten pokus predtým. Nič sa nezmenilo. --2A02:AB04:27C3:6300:955:1473:96B3:880B 16:38, 19. september 2019 (UTC)
Mňa osobne portál Videohry ktovieako neotravuje, vizuálne možno aj obstojí, problém sa črtá v chaotickej ideovej koncepcii. Osobne – skôr, než by som riešil akýkoľvek nový portál, snažil by som sa zabezpečiť najvyššiu kvalitu koreňovému článku (v tomto prípade Počítačová hra – porovnaj si silu 135 zdrojov v en verzii / 1 zdroja v sk verzii) a tiež zhromaždiť vyčerpávajúce množstvo kvalitných súvisiacich článkov. Jedno aj druhé pri tomto portáli absentuje. --Matej.hudacek (diskusia) 06:47, 20. september 2019 (UTC)