Wikipédia:Mailing listy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Samotná Wikipédia má množstvo mailing listov obsahujúcich diskusie o konkrétnych projektoch. Každý môže čítať správy z mailing listu a posielať naň správy. Ale správy od neprihlásených členov musí schváliť administrátor (čo vytriedi spam). V dôsledku toho môže byť vaša správa pozdržaná alebo náhodne zmazaná.

Všetky mailing listy sú spravované Fire. Ak chcete vytvoriť nový mailing list, alebo máte podobné otázky, mailujte prosím užívateľovi Fire alebo mu položte otázku na jeho diskusnej stránke.

Mailing listy sú dostupné v množstve formátov: pomocou web archívu, emailom, alebo pomocou NNTP používajúc mail-to news rozhranie Gmane. Správy v mailing liste sú indexované vyhľadávacími strojmi, ako Google. Cudzie archívy mailing listov Wikipédie môžete nájsť na Gmane [1] a MARC [2].

Mailing listy nadácie Wikimedia[upraviť zdroj]

Nadácia Wikimedia, ktorá udržuje Wikipédiu a jej sesterské projekty, má vlastné mailing listy. Ak sa zaoberáte fund-raisingom, štartovaním nových projektov, alebo diskutovaním o globálnych pravidlách, toto je vhodný list pre vás. Správy v iných jazykoch ako angličtine sú vítane, hoci angličtina je jazykom, ktorému rozumie väčšina komunikujúcich. Vítané sú tiež viacjazyčné správy (kde odosielateľ zopakuje rovnaký text v inom jazyku).

Všeobecný mailing list Wikipédie[upraviť zdroj]

Všeobecný celoprojektový list je Wikipedia-L. Je to zdroj je autorov Wikipédie. Ak nechcete klásť otázky na IRC kanáloch, alebo ak chcete diskutovať s inými redaktormi mimo wiki formátu, môžete sa prihlásiť na mailing list Wikipedia-L. Je to list pre všetky jazyky Wikipédie, ale nie iné projekty Wikimedie, ako napríklad Wiktionary. Správy v iných jazykoch ako v anglickom sú vítané, hoci angličtine rozumie väčšinou každý. Tak ako na foundation-l, viacjazyčné správy sú vítané.

Mailing list Slovenskej Wikipédie[upraviť zdroj]

Slovenský mailing list má adresu wikisk-l@mail.wikimedia.org. Na posielanie emailov je nutné najskôr sa zaregistrovať na stránke http://mail.wikipedia.org/mailman/listinfo/wikisk-l. Má aj emailové rozhranie, podrobnejšie informácie získate po odoslaní emailu na adresu wikisk-l-request@mail.wikimedia.org s textom "help" v predmete alebo tele správy.
Všeobecné informácie o mailing listoch nájdete na tejto stránke. Prípadné iné dotazy alebo akékoľvek problémy s mailing listom či prihlasovaním smerujte na diskusnú stránku redaktora Liso alebo mu pošlite email.


V súčasnosti majú okrem Slovenskej Wikipédie vlastné mailing listy aj tieto jazyky: Čínsky, Dánsky, Holandský, Esperanto, Španielsky, Fínsky, Francúzsky, Nemecký, Taliansky, Japonský, Poľský, Portugalský, Švédsky a Interlingua.

ToDo: doplniť chýbajúce mailing listy

IRC[upraviť zdroj]

Wikipédia má real-time pokec s inými Wikipediánmi, ako aj aktuálne posledné úpravy. Existuje niekoľko Internet Relay Chat (IRC) kanálov, umiestnených v sieti Freenode (irc.freenode.net) — hlavné fórum je: #Wikipedia [3]. Ak nepoužívate IRC, existuje en.wikipedia@conference.jabber.org.

Náš komunitný kanál je irc://irc.freenode.net/#wikipedia-sk. Pozrite irc klienta.

Posledné úpravy v reálnom čase sledujeme cez irc://irc.wikimedia.org/#sk.wikipedia.

Odoberanie Denných Správ[upraviť zdroj]

Pre užívateľov Linuxu existuje pohodlné riešenie odoberania denných správ.

Vložte nasledujúce do svojho procmailrc súboru a aktivujte podporu pre procmail.

:0:
* ^Subject:.*mailinglist.*Digest
| formail +1 -ds >>mailinglist

Odkazy gmane[upraviť zdroj]