Wikipédia:Najlepšie články (kandidáti)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Najlepšie články (kandidáti)

Vymaž serverovú vyrovnávaciu pamäť

Award-star-gold-3d.png

Tu určíme, ktoré články označíme ako najlepšie a posunieme ich do zoznamu najlepších článkov. Najlepší článok musí byť skutočne príkladný a veľmi dobrý wikipedický článok. Pozri aké kritéria by mal spĺňať najlepší článok.

Ak nominujete nejaký článok, očakáva sa, že budete bojovať o to, aby sa dostal medzi najlepšie. To znamená, že vaša by mala byť prvotná snaha o odstránenie nedostatkov. Ak nominujete vlastný článok, napíšte, prosím, poznámku vlastná nominácia. Snažte sa pridávať naraz iba jeden článok.

Heslá so spoločnou tematikou:

 • Zoznamy
 • Logy:
 • Pravidlá a odporúčania:


Procedúra


Pridanie nominácie
 • Umiestnite šablónu {{nčk}} na diskusnú stránku k nominovanému článku.
 • Odtiaľ, kliknite na text „tejto stránke“ nachádzajúci sa vo vete „...vyslovte námietky proti jeho zaradeniu na tejto stránke“.
 • Umiestnite ===[[názov nominovaného článku]]=== na začiatok.
 • Pod to napíšte dôvod nominácie.
 • Umiestnite {{Wikipédia:Najlepšie články (kandidáti)/názov nominovaného článku}} na začiatok zoznamu na tejto stránke.
 • Nakoniec, uveďte odkaz na nominačnú stránku na komunitnej stránke Wikipédia:Portál komunity/Čo sa deje v sekcii Hlasovania: Najlepšie články.
 • Pre kontrolu automaticky generovaný zoznam diskusií , v ktorých je umiestnená {{nčk}}


Podpora a námietky

Prosím prečítajte si celý článok predtým ako ho podporíte alebo sa vyslovíte proti nominácii.

 • Ak súhlasíte s nomináciou, napíšte {{Za}} (zobrazí Symbol support vote.svg Za) spolu s dôvodmi.
 • Ak ste proti nominácii, napíšte {{Proti}} resp. {{Neutral}} (zobrazí Symbol oppose vote.svg Proti resp. Symbol neutral vote.svg Neutral) spolu s dôvodmi. Každú námietku musí sprevádzať špecifické zdôvodnenie, na základe ktorého je možné článok opraviť. Ak neexistuje nič, čo by sa dalo urobiť pre „opravu“ článku, námietka nebude braná do úvahy.
 • Ak chcete odstrániť námietku, radšej ako ju vymazať, odpoznámkujte ju (funkciou <s>...</s>).


Kritéria pre potvrdenie/zamietnutie nominácie

Pripomienkovanie nominácii trvá jeden mesiac. Aby sa článok mohol posunúť medzi najlepšie musí získať podporu aspoň troch redaktorov a všetky pripomienky v námietkach, týkajúcich sa obsahu článku (nie formálne) musia byť odstránené alebo zavrhnuté.

Kandidát bez referencií bude automaticky vyradený z procesu nominácie.

Ak po uplynutí jedného mesiaca článok získa potrebnú podporu a neostanú žiadne otvorené námietky, zapíše sa medzi najlepšie články a presunie do logu. Ak sa počas tejto doby neodstránia vymenované nedostatky, článok sa odstráni z nominácií a presunie sa do neschválených.

Nominácie[upraviť zdroj]

Hubblov vesmírny ďalekohľad[upraviť zdroj]

Tento astronomický článok som nominoval, pretože je to naozaj prepracovaný článok a bol by som rád, keby bol nový perfektný článok o astronómii. --Spider 001757 (diskusia) 15:56, 17. jún 2018 (UTC)

Za[upraviť zdroj]

 1. Symbol support vote.svg Za Podľa mňa môže byť jeden z najlepších.--Spider 001757 (diskusia) 15:56, 17. jún 2018 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za Pe3kZA 09:27, 14. august 2018 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za --Jetam2 (diskusia) 13:54, 14. august 2018 (UTC)
 4. Symbol support vote.svg Za --Vegetator (diskusia) 19:52, 15. august 2018 (UTC)

Proti[upraviť zdroj]

Neutral[upraviť zdroj]

Diskusia[upraviť zdroj]

Zbežne som článok pozrel a chýba dosť citácií. Takže nemôžem podporiť za najlepší.--Jetam2 (diskusia) 19:12, 17. jún 2018 (UTC)

Podľa mňa má refov celkom dosť. Článok ale potrebuje aktualizovať. Vety ako "Práce a opravy na teleskope boli úspešne dokončené a predĺžili jeho životnosť minimálne do roku 2014, prípadne aj dlhšie." by nemali v roku 2018 v Najlepšom článku čo hľadať. Môžem skúsiť aj ja čosi pohľadať, ale neručím, že sa mi to popri iných povinnostiach podarí stihnúť do jedného mesiaca, čo je doba trvania nominácie.--Eryn Blaireová (diskusia) 19:25, 17. jún 2018 (UTC)

Treba taktiež formálne upraviť všetky in text referencie (napr. pomocou WikiCitátora).--Pelex (diskusia) 09:31, 18. jún 2018 (UTC)

Ako teda s nomináciou?--Jetam2 (diskusia) 19:23, 13. august 2018 (UTC)

Neviem. Bola by som za predĺženie s tým, že skúsim ešte vygoogliť tie informácie, čo mi tam chýbajú. Lebo je to inak pekný článok. Ale keďže vidím, že je tu nezáujem komunity o hlasovanie, asi to nemá význam. Navyše ja sama hlasovacie právo nemám.--Eryn Blaireová (diskusia) 07:42, 14. august 2018 (UTC)

@Eryn Blaireová: Ak doplníš zahlasujem :) --Jetam2 (diskusia) 07:47, 14. august 2018 (UTC)

@Jetam2: Tak som na tom teda mákla, hoci som mala na dnes pôvodne iný program. :-) Aktualizovala som snáď všetko, čo urgentne potrebovalo, pribudlo (nielen mojou zásluhou) až ďalších 7 referencií, ktorých nedostatok bola Tvoja výhrada. Popri tom aj oprava pár štylistických a typografických chýb a čiarok. Takže čakám na hlas. :-) --Eryn Blaireová (diskusia) 13:03, 14. august 2018 (UTC)
Okay.--Jetam2 (diskusia) 13:53, 14. august 2018 (UTC)

Eryn, to nie je nezáujem, len (za mňa) nepostrehnutie nominácie a celkovo znížená letná aktivita. Pravdupovediac, akékoľvek hlasovanie s 5+ hlasmi je v súčasnom rozpoložení skwiki úspechom. ;) --Pe3kZA 07:51, 14. august 2018 (UTC) @Eryn Blaireová: PS: jediná pripomienka z mojej strany je formulácia v časti Dôležité objavy: „Napriek tomu, príčina tohto zrýchľovania nie je v súčasnosti (júl 2008) z veľkej časti známa.“ Tu by trebalo overiť tú 10 ročnú súčasnosť a preformulovať to. Inak dobrá práca.

@Pe3kZA: Vďaka. V tej vete stačilo pokojne prepísať rok (urobila som), táto veľká otázka sa len tak rýchlo nezodpovie. :-) --Eryn Blaireová (diskusia) 13:03, 14. august 2018 (UTC)

Aktinoid[upraviť zdroj]

Myslím si, že článok pokrýva tému pomerne komplexne, od všeobecného popisu, cez históriu, vlastnosti, výskyt v prírode, spracovanie a využitie. Osnovou boli anglická verzia a ruská verzia (aj tie sa za tie roky, čo som sa mu aktívne nevenoval, zmenili). Ako zdrojové texty som použil viacero učebníc a encyklopédií (bohužiaľ o niektoré som vďaka skapatému notebooku medzitým prišiel), od (už) prehistorického Gaža a sovietskych autorov až po články z rokov nedávno minulých, všetky sú uvedené v referenciách. Budem rád za pripomienky, ale dovolím si upozorniť, že nejaké novšie trendy vo funkcionalite wikipédie nesledujem, takže to s nimi nepreháňajte (myslím tým, pokiaľ sa používa nejaké novšie formátovanie a pod.). Sám nemám hlasovacie právo, takže je to síce vlastná nominácia, ale bez bodíka. --peko (diskusia) 01:32, 13. august 2018 (UTC)

Za[upraviť zdroj]

 1. Symbol support vote.svg Za Bez výhrad. Pe3kZA 09:41, 14. august 2018 (UTC)

Proti[upraviť zdroj]

Neutral[upraviť zdroj]

Diskusia[upraviť zdroj]

Poznámky[upraviť zdroj]

Celkom pekne spracovaný článok. Chýba mi sekcia o (Česko)slovensku a spracovaní u nás. Nie je jasné čo v tabuľku znamená "Množstvo".--Jetam2 (diskusia) 14:26, 13. august 2018 (UTC)

Máš pravdu, hoci v ČSSR (resp. neskôr v Česku) sa ťažil iba urán, iné aktinoidy sa asi neprodukovali (aspoň mi nie je známe). Množstvo znamená množstvo príslušného prvku, ktoré sa podarilo získať, či už reakciou, alebo ťažbou (v prípade prírodne sa vyskytujúcich prvkov). Zmenil som to na výťažok. ak by si mal iný návrh, kľudne to zmeň. --peko (diskusia) 10:04, 14. august 2018 (UTC)
@Jetam2: doplnil som ťažbu v ČSSR. --peko (diskusia) 11:26, 14. august 2018 (UTC)
Díky.--Jetam2 (diskusia) 13:34, 14. august 2018 (UTC)

@Peko: Mez hezké, Peko, aneb po slovensky klobúk dole. :) Rád si to přečtu celé, letmě se zatím z mobilu koukám, že druhá tabulka leze přes stránku. -OJJ 18:31, 15. august 2018 (UTC)