Wikipédia:Najlepšie články (kandidáti)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Najlepšie články (kandidáti)

Vymaž serverovú vyrovnávaciu pamäť

Award-star-gold-3d.png

Tu určíme, ktoré články označíme ako perfektné a posunieme ich na Wikipédia:Najlepšie články. Perfektný článok musí byť skutočne príkladný a veľmi dobrý wikipedický článok. Pozri aké kritéria by mal spĺňať perfektný článok.

Ak nominujete nejaký článok, očakáva sa, že budete bojovať o to, aby sa dostal medzi najlepšie. To znamená, že vaša by mala byť prvotná snaha o odstránenie nedostatkov. Ak nominujete vlastný článok, napíšte, prosím, poznámku vlastná nominácia. Snažte sa pridávať naraz iba jeden článok.

Heslá so spoločnou tematikou:

 • Zoznamy
 • Logy:
 • Pravidlá a odporúčania:


Procedúra


Pridanie nominácie
 • Umiestnite šablónu {{nčk}} na diskusnú stránku k nominovanému článku.
 • Odtiaľ, kliknite na text „tejto stránke“ nachádzajúci sa vo vete „...vyslovte námietky proti jeho zaradeniu na tejto stránke“.
 • Umiestnite ===[[názov nominovaného článku]]=== na začiatok.
 • Pod to napíšte dôvod nominácie.
 • Nakoniec, umiestnite {{Wikipédia:Najlepšie články (kandidáti)/názov nominovaného článku}} na začiatok zoznamu na tejto stránke.
 • Pre kontrolu automaticky generovaný zoznam diskusií , v ktorých je umiestnená {{nčk}}


Podpora a námietky

Prosím prečítajte si celý článok predtým ako ho podporíte alebo sa vyslovíte proti nominácii.

 • Ak súhlasíte s nomináciou, napíšte {{Za}} (zobrazí Symbol support vote.svg Za) spolu s dôvodmi.
 • Ak ste proti nominácii, napíšte {{Proti}} resp. {{Neutral}} (zobrazí Symbol oppose vote.svg Proti resp. Symbol neutral vote.svg Neutral) spolu s dôvodmi. Každú námietku musí sprevádzať špecifické zdôvodnenie, na základe ktorého je možné článok opraviť. Ak neexistuje nič, čo by sa dalo urobiť pre „opravu“ článku, námietka nebude braná do úvahy.
 • Ak chcete odstrániť námietku, radšej ako ju vymazať, odpoznámkujte ju (funkciou <s>...</s>).


Kritéria pre potvrdenie/zamietnutie nominácie

Pripomienkovanie nominácii trvá jeden mesiac. Aby sa článok mohol posunúť medzi najlepšie musí získať podporu aspoň troch redaktorov a všetky pripomienky v námietkach, týkajúcich sa obsahu článku (nie formálne) musia byť odstránené alebo zavrhnuté.

Kandidát bez referencií bude automaticky vyradený z procesu nominácie.

Ak po uplynutí jedného mesiaca článok získa potrebnú podporu a neostanú žiadne otvorené námietky, zapíše sa medzi najlepšie články a presunie do logu. Ak sa počas tejto doby neodstránia vymenované nedostatky, článok sa odstráni z nominácií a presunie sa do neschválených.

Nominácie[upraviť zdroj]

Makak dlhochvostý[upraviť zdroj]

Článek jsem někdy v srpnu vytvořil na české wikipedii, kde má již titul stříbrného puzzlíku, tady bych ho chtěl dotáhnout i někam výš. Je dobře zdrojovaný, podobnou délku by měl a některými recenzemi na domovském projektu prošel. Jestli to je povedené dílo, závisí už na vás, závěrem bych chtěl však ještě poděkovat uživateli Gepetito za nemalou pomoc při překladu z češtiny. Ještě mám malou poznámku. Dle toho a toho už hlasovací právo mám, pokud bych náhodou něco špatně pochopil, napište mi.--OJJ (diskusia) 17:01, 16. december 2015 (UTC)

Za[upraviť zdroj]

Symbol support vote.svg Za

Proti[upraviť zdroj]

Symbol oppose vote.svg Proti

Neutral[upraviť zdroj]

Symbol neutral vote.svg Neutral

Diskusia[upraviť zdroj]

Na Dobrý článok je to bez problémov, na najlepší by ale podľa mňa mal ešte počkať. Predovšetkým ma zarazila jeho stručnosť (ktorá ma zaráža aj u jasoňa). Konkrétne by sa podľa môjho laického pohľadu dalo viac popísať napríklad o inteligencii, spolužití makakov či o ich chovaní a využívaní ľuďmi. A tejto formulácii nerozumiem: „...rozbor ich mitochondriálnej DNA pomocou analýzy restrikčnej endonukleázy....“ Ako molekulárnik si neviem predstaviť, čo je to rozbor mtDNA pomocou analýzy restrikčnej endonukleázy. Nemá tam byť náhodou „analýza ich mitochondriálnej DNA prostredníctvom restrikčnej endonukleázy“ alebo niečo podobné? --Eryn Blaireová (diskusia) 16:38, 18. december 2015 (UTC)

@Eryn Blaireová: Možné je všechno ;)... Najdu - projdu, když tak, prosím, jako odbornice opravte. Ke stručnosti: po Vánocích bych článek mohl rozšířit, ale zaráží mě tedy podobná délka ostatních článků tady, které se staly nejlepšími. Jo a díky za přidělení příznaku, to potěší. :) --OJJ (diskusia) 17:13, 18. december 2015 (UTC)
+ taky podobná délka]]... OJJ (diskusia) 17:44, 18. december 2015 (UTC)
Na dobrý môže byť, ale najlepší ešte nie.--Jetam2 (diskusia) 19:17, 18. december 2015 (UTC)

Za málo. Áno, krátkych Najlepších článkov je tu veľa, ide však o staré diela a škoda, že vyhasli diskusie o ich denominácii. Lebo čo bolo perfektné kedysi a dnes je už naozaj neporovnateľné. Krátkosť tohto článku sa ale aspoň pričinila o to, že som to prečítala celé na jeden záťah. :-) --Eryn Blaireová (diskusia) 19:27, 18. december 2015 (UTC)

@Eryn Blaireová: Díky za vysvětlení i reakce k článku. Já jsem si právě hledal vzory u těchto článků, je ale pravda, že mi přišel divný nedostatek referencí, někde jsem chtěl i doplnit. ;) Mělo by se s tím opravdu něco udělat, některé degradují články typu Iguanodon. A ještě jednou velký dík za označení. OJJ (diskusia) 20:10, 18. december 2015 (UTC)


Queen (skupina)[upraviť zdroj]

Článok je dôkladne spracovaný a ozdrojovaný. Nemalo by byť prekážkou, že ide o preklad, hlavne kvôli ozdrojovaniu a univerzálnom zábere: Queen je Queen celosvetovo.

Za[upraviť zdroj]

 1. Symbol support vote.svg Za --Jetam2 (diskusia) 12:58, 8. máj 2015 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za --–MRunner 17:29, 8. máj 2015 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za --Gepetito (diskusia) 17:33, 8. máj 2015 (UTC)
 • Vám tá katastrofálna slovenčina nevadí? --M 11:19, 21. máj 2015 (UTC)

Proti[upraviť zdroj]

 1. Symbol oppose vote.svg Proti K obsahovej štruktúre nedokážem zaujať stanovisko. Viem sa vyjadriť k štylistickému a typografickému aspektu, ale, bohužiaľ, ten je na veľmi slabej úrovni. Hlas môžem po vykonanej náprave zmeniť. --M 22:19, 20. máj 2015 (UTC)
 2. Symbol oppose vote.svg Proti V referenciách je príliš veľa nefunkčných linkov na to, aby to bol najlepší článok. A treba odkontrolovať aj závady uvedené nižšie Mariánom2.--Nelliette (diskusia) 22:26, 20. máj 2015 (UTC)
 3. Symbol oppose vote.svg Proti. V prvom rade chcel poznamenať, že si vážim, že si niekto niečo všimol a aj ten spontánny pokus o podporu. Považujem ale za zbytočné snaženie pozdvihnúť úroveň článku. Je zbytočné strácať drahocenný čas a akokoľvek sa pokúšať o to, aby sa z takéhoto „katastrofálneho diela“ stal najlepší článok... nikdy som si to o ňom nemyslel... moja úprava toho, čo tam bolo nebola mienená ako prestížna vec a už sa s tým článkom zaoberať ani nebudem. Kľudne to revertnite do pôvodnej verzie. Tú nomináciu som sem nedal a (už naozaj) o ňu ani nestojím. Ak môžem, poprosím o jej promptné zrušenie. --bojars 21:13, 22. máj 2015 (UTC)

Neutral[upraviť zdroj]

Symbol neutral vote.svg Neutral

Diskusia[upraviť zdroj]

Zatiaľ nemôžem dať za. Čitala som len prvú kapitolu, ale už z nej je zrejmé, že text je jazykovo dosť zlý. Občas pravopis, ale najmä veľmi ťažkopádne štylizácie, z ktorých jasne vidno, že ide o doslovný preklad. Priveľa trpného rodu, zložité vetné konštrukcie. Článok nespĺňa kritérium na to, že je podmanivo napísaný. --Eryn Blaireová (diskusia) 18:27, 8. máj 2015 (UTC)

Ako napr: Po Staffellovom odchode v roku 1970. Mercury sa pripojil k skupine skoro nato, a skupina si krátko nato zmenila názov na „Queen“.--ILoveJuice (diskusia) 19:20, 8. máj 2015 (UTC)

A nebolo by lepšie túto kandidatúru stiahnuť? :-) --bojars 19:54, 8. máj 2015 (UTC)

Spoločnými silami ho tam dotiahneme :-) --Jetam2 (diskusia) 19:39, 9. máj 2015 (UTC)
Jetam2: Súhlas, len ešte treba preložiť citácie - pár som preložil ale je ich tam množstvo :-) --–MRunner 19:49, 9. máj 2015 (UTC)
tak len pre tú srandu: jeden môj kamarát, vola sa "Nahradiť"... nie je síce bohvieaký ynteligent (iba niečo ako bot), ale mi to sem tam ochotne pomôže urobiť... ale nechám to na neskôr... sídli v mojom PSPad-e: ráno si s ním pokecám :-) --bojars 21:46, 9. máj 2015 (UTC)
citácie sú preložené. :-) --bojars 12:01, 10. máj 2015 (UTC)

Nastala zmena názoru? Ďalšie vyjadrenia? Vďaka!--Jetam2 (diskusia) 13:56, 15. máj 2015 (UTC)

 • Štylistika, typografia sú zlé. Letkom som si vybral jeden odsek. Popravde, neviem ako niekto mohol zahlasovať Symbol support vote.svg Za.
 1. Skupina Queen mala úspechy v Spojenom kráľovstve už so svojím debutom a taktiež nasledujúcim albumom – pravdepodobne doslovný preklad z angl.
 2. Posledný spomenutý album obsahoval skladbu „Bohemian Rhapsody“ – názov albumu je v úvodzovkách?
 3. Ich album z roku 1977, News of the World, obsahoval – začínať vetu zámenom ich... Názvy albumov sa píšu kurzívou a názvy skladieb nie kurzívou a v úvodzovkách?
 4. dve z ich najznámejších rockových hymien, „We Will Rock You“ a „We Are the Champions“. - najznámejších – referencia chýba
 5. Skupina Queen mala úspechy v Spojenom kráľovstve už so svojím debutom a taktiež nasledujúcim albumom – akým debutom? debutovým a taktiež nasledujúcim albumom, nie? článok sa nepíše pre odborníkov v tejto oblasti, ale pre bežného človeka – toto by mu mohlo byť nejasné
 6. Tiež obsadila prvé priečky v niekoľkých ďalších krajinách – osobne by som dal taktiež.
 7. Ich vystúpenie počas Live Aid v roku 1985 sa považuje za jedno z najlepších v rockovej histórii. – zdroj, kto to považuje?
 8. V roku 1991 zomrel Mercury na bronchopneumóniu – na encyklopédii dávame celé mená, ak sa mýlim, opravte ma
 9. ktorú spôsobilo zlyhanie imunity ovplyvnené ochorenie AIDS. – pád
 10. V roku 1997 z kapely odišiel John Deacon. – neštandardný slovosled
 11. Odvtedy May a Taylor mávali príležitostné spoločné vystúpenia - ďalší doslovný anglický preklad
 12. Vosková figurína koncertného postoja Freddieho Mercuryho. - za popisom sa nedáva bodka, ak ide o jednu vetu. koncertný postoj nie je najšťastnejšie riešenie.
 13. Autor: Grandville (1803-1847). – celé meno, ak teda tam nie sú ani iniciálky. medzi rokmi spojovník s medzerami, nie pomlčka bez
 14. kopec červených linkov, aspoň tie v infoboxe by mali byť eliminované --M 22:15, 20. máj 2015 (UTC)
 15. Brian May hrajúci na jeho gitaru, nazvanú Red Special. - na koho gitaru?
 16. Flag of the United Kingdom.svg Flag of England.svg Pôvod Londýn, Anglicko - vlajka je tu aj britská, aj anglická, avšak neskôr sa píše iba Anglicko
 17. Mercuryho socha stojí v švajčiarskom Montreux máva z brehu do diaľky až za Ženevské jazero. - je iba jedna jeho socha? nepriamo to z toho vyplýva. osobne by som to stojí vynechal. Ona vykonáva pohyb mávaním až za Ženevské jazero?
 18. Queen na pódiu s Paulom Rodgersom v roku 2005 na koncerte Queen + Paul Rodgers Tour - názov koncertu nie je kurzívou? v texte ňou je
 19. Koncert zoskupenia Queen + Paul Rodgers 12. septembra 2008 na Námestí slobody v ukrajinskom Charkove. - v ukrajinskom meste Charkov, pretože Charkov nie je tak známe mesto pre Slovákov.
 20. Mercuryho socha nad Dominion Theatre v londýnskom West Ende, kde bol medzi rokmi 2002-2014 hraný muzikál We Will Rock You. - pasív, bolo by vhodné doplniť o slovko divadlom - nad divadlom Dominion..., plus samozrejme spojovník s medzerami medzi roky
 21. neviem či by nebolo všetky obrázky dať napravo - takto pomiešane to pôsobí rušivo. --M 22:33, 20. máj 2015 (UTC)
 22. jedna zmienka o Česko-Slovesku. viac ich naozaj nebolo?
 23. Fonetická transkripcia výslovnosti podľa IPA a aj nahrávka. --M 00:07, 21. máj 2015 (UTC)
Bolo by lepšie chyby opraviť priamo v článku. Obrázky by som nedával na jednu stranu, pôsobilo by to zbytočne stroho.--Jetam2 (diskusia) 09:19, 21. máj 2015 (UTC)
Na to momentálne určite nemám čas. --M 11:06, 21. máj 2015 (UTC)
 • Určite tu doplňte niečo viac v spojitosti so Slovenskom, takisto aj Česko-Slovenskom, prípadne strednou Európu. --M 20:56, 21. máj 2015 (UTC)
 • Článok som označil ako dobrý článok.--Jetam2 (diskusia) 13:51, 23. september 2015 (UTC)
  • Ani náhodou! --M 11:04, 30. september 2015 (UTC)
Nuž dobrý článok je nižší stupeň ako najlepší. Podľa návodu sa článok dá ohodnotiť ako dobrý bez procesu/hlasovania.--Jetam2 (diskusia) 12:25, 1. október 2015 (UTC)


Arsenal FC[upraviť zdroj]

Osobne si myslím, že je spracovaný dôkladne. Obsahuje množstvo zdrojov, obrázkov, faktov a ešte niečo naviac, čo iné stránky nemajú.

Za[upraviť zdroj]

Symbol support vote.svg Za

Proti[upraviť zdroj]

Symbol oppose vote.svg Proti

Neutral[upraviť zdroj]

Symbol neutral vote.svg Neutral

Diskusia[upraviť zdroj]

Momentálne nemôžem podporiť: článok nie je celý odreferencovaný.--Jetam2 (diskusia) 13:55, 15. máj 2015 (UTC)

 • K slovenčine: pasívy, čo som si zbežne prečítal. Detailnejšie sa vyjadrím neskôr. --M 22:46, 20. máj 2015 (UTC)Cicavica obrovská[upraviť zdroj]

Tento článek je tu už od roku 2009, dle mého akorát dlouhý, dobře ozdrojovaný, na české wiki nejlepší, povýšit by se mohl. --OJJ (diskusia) 15:28, 22. január 2016 (UTC)

Za[upraviť zdroj]

Symbol support vote.svg Za

Proti[upraviť zdroj]

Symbol oppose vote.svg Proti

Neutral[upraviť zdroj]

Symbol neutral vote.svg Neutral

Diskusia[upraviť zdroj]

Nerada som zase zlá, ale musím. Článok je kvalitný, neutrálny, dobre odzdrojovaný a dúfam, že stále aktuálny (vzhľadom na dávnosť jeho prekladu). Jediné, čo mi v ňom chýba, je žiaľ dosť podstatné – telesná stavba živočícha. Okrem zmienky v úvode, že je to červ s dvoma prísavkami, sa o tele tohto organizmu nedozvedáme nič. Popis druhu je ale podľa mňa pri každom druhu základ a veľmi ma prekvapuje, že na českej wiki napriek jeho absencii kandidatúrou prešiel. --Eryn Blaireová (diskusia) 10:49, 27. január 2016 (UTC)

@Eryn Blaireová: Proč byste byla "zlá"? ;) Pokusím se udělat, co se dá. OJJ (diskusia) 13:55, 27. január 2016 (UTC)
Pretože znova (zatiaľ) nepodporím kandidatúru, hoci by som rada... a ďakujem za ocenenie. --Eryn Blaireová (diskusia) 14:31, 27. január 2016 (UTC)