Wikipédia:Otázky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vrátiť sa Pomoc:Obsah
Návod

Na tejto stránke môžete písať otázky, ktoré sa netýkajú Wikipédie. Nemusíte sa prihlasovať, stačí, ak budete postupovať nasledovne:

  1. Kliknite na záložku pridať tému, alebo na tento link, ktorý vytvorí novú sekciu na konci článku
  2. Do riadku „Predmet:“ napíšte stručný názov otázky.
  3. Do prázdneho poľa napíšte svoju otázku.
  4. Kliknite na tlačidlo „Publikovať zmeny“.

Pamätajte však:

  • zaoberáme sa tvorbou encyklopédie a preto nie sme povinní vám odpovedať.
  • nie sme pisári vašich referátov a ani iných písomných prác
  • nepíšte sem svoju emailovú adresu (kvôli spamu), príďte sa sem pozrieť neskôr, či bola vaša otázka zodpovedaná,

Alebo chcete:


Upravil som to a stále to nie je dobré. Prečo?[upraviť | upraviť zdroj]

Dobrý deň, stále mi píše, že článok Šamorínčan/ Somorjai nespĺňa encyklopedickú významnosť a pritom som dodal relevantné zdroje a článok potrebuje základné rozšírenie, no mne sa zdá, že som už všetko spravil podľa príručky. Neviem tam však vložiť taký blok - základné údaje ako má napr. Denník N. Ďakujem. ----Vladimir Gabor (diskusia) sa nepodpísal(a)

@Vladimir Gabor: Dobrý deň. Šablóna je vkladaná redaktormi, čiže ak ten článok niekto skontroluje a zistí, že už je upravený, odstráni ju. Otázkou je ale významnosť témy o ktorej píšete. Viac informácii o významnosti sa dočítate tu: Wikipedická významnosť. --KasciJ 08:56, 8. október 2019 (UTC)

No Denník N pôsobí na celom Slovensku ako aj bulvárny Nový Čas a my len lokálne ale to predsa by nemalo zohrávať nejakú úlohu? ----Vladimir Gabor (diskusia) sa nepodpísal(a)

@Vladimir Gabor: Ak sa bavíme o významnosti, tak to môže zohrávať úlohu, kedže nie všetky lokálne média sú natoľko významné, aby boli v encyklopédii - wikipédii. Nato sú tu ale fundovanejší redaktori. Čo sa týka infoboxu, ten môžete vložiť rovnako ako to majú iné denníky. Infobox Noviny má aj dokumentáciu, kde je popísané ako ho používať. PS: V diskusiách sa príspevky podpisujú značkou: --~~~~ --KasciJ 09:16, 8. október 2019 (UTC)

Presun z pieskoviska[upraviť | upraviť zdroj]

Vytvorila som stránku o manželovi spisovateľovi ako ju presunúť z pieskoviska na čítanie? Ďakujem--Svidničanka (diskusia) 10:28, 16. apríl 2020 sa nepodpísal(a)

Dobrý deň, najlepšie bude, ak svoj text odtiaľto skopírujete sem. Predtým však budete musieť text trochu upraviť, aby zodpovedal štandardnom biografických článkov na Wikipédii (pre porovnanie môžete pozrieť napr. na tento článok), a to hlavne:

  • článok sa začína definíciou, ktorá má takýto tvar: „Mgr. Július Paňko (* 18. január 1951, Dlhoňa) je slovenský spisovateľ a pedagóg ukrajinskej národnosti.“
  • s infoboxom (teda tým rámčekom napravo) sa trápiť nemusíte, ale ak chcete, na tejto stránke nájdete návod ako ho tam vložiť,
  • dôležité bude vložiť aspoň dve bibliografické odkazy – na Wikipédii sa prezývajú referencie, tu je podrobnejší návod, ale postačí aj keď tie odkazy napíšete na koniec článku,

Ak by bolo treba s niečím pomôcť, môžete ma kontaktovať tu alebo v tejto diskusii.--Lišiak(diskusia) 09:01, 16. apríl 2020 (UTC)

dátum narodenia[upraviť | upraviť zdroj]

Na stránke Mária Kolíková sú 2 rôzne dátumy jej narodenia. Prečo?

Yes check.svg Hotovo! --Pe3kZA 09:43, 10. máj 2020 (UTC)

Black Lives Matter Logo in different languages[upraviť | upraviť zdroj]

Please help to translate the Black Lives Matter Logo for this wikipedia.
Follow this Link to get to the request. Thank you --Mrmw (diskusia) 20:01, 7. jún 2020 (UTC) Môže sa do pieskoviska vkladať hocičo ? Nemalo by sa to vymazávať ...., ak sa neumiestnia pod článok 4 vlnovky, nepôjde vtedy text do diskusie ?

Pavel Trusov[upraviť | upraviť zdroj]

Zdravím! Vyskytli sa menšie nezhody ohľadom článku Pavel Trusov. Niektorí si myslia, že je článok encyklopedicky významný, no niekto iný si myslí pravý opak. O toho času som článok zachraňoval, lebo to bol strojový preklad. Práve pre to sa pýtam, ako vyriešiť tento konflikt? Je článok významný, či nie? --Hisgeomaps (diskusia) 17:20, 26. júl 2020 (UTC)

Ichtár[upraviť | upraviť zdroj]

V historickom texte som natrafil na slovo Ichtár. Postupne som zistil, že to má niečo spoločné so spracovaním koží, alebo výrobkov z koží. Bližšie to bude asi nejakému druhu kožených výrobkov. Prosím, ak viete, napíšte nejaké upresnenie. Ďakujem, Palo --62.197.243.39 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Dobrý deň. Na vašom mieste by som pohľadal v:

Myslím, že by sa tam mala nachádzať. Vasiľ (diskusia) 06:48, 4. november 2020 (UTC)

Do zmienenej Uličného monografie som nazrel (8. časť, Poddaní, 4. kapitola, Povinnosti poddaných kráľovi, 3. podkapitola, Remeselnícke výrobky, s. 267-280), ale nič také tam nevidím. Z remeselníkov spracúvajúcich kožu tam sú zmienení garbiari (lat. coriarii), kožušníci (pelliparii; kušnieri), obuvníci (sutores; ševci), ale žiadni ichtári... ste si istí, že je to správne pomenovanie?--Lišiak(diskusia) 16:33, 4. november 2020 (UTC)

V Encyklopédii ľudovej kultúry Slovenska: je irchár, nie ichtár, zrejme chyba, toho čo sa pýta, alebo v historickom texte. Irchár je remeselník, kožiar jemnejších, tenších koží. --2A02:AB04:27BD:D900:955:1473:96B3:880B 16:52, 4. november 2020 (UTC)

Ešte keď je to priamo z hist. textu, či tam náhodou pôvodne nebolo richtár.--2A02:AB04:27BD:D900:955:1473:96B3:880B 16:55, 4. november 2020 (UTC)

Čo mám robiť?[upraviť | upraviť zdroj]

Dobrý deň, stretol som sa s jedným redaktorom, ktorý mi vymazal všetky moje úpravy v jeho článku. Čo mám robiť, ak sa v tejto téme vyznám a chcel by som článok vylepšiť, no viem, že mi to potom tvorca článku aj tak vymaže? Viem, že by som nemal vytvárať články, ktoré už existujú.----‎Simon Big P (diskusia) sa nepodpísal(a)

Zodpovedané (presunuté do) v : Diskusia s redaktorom:Simon Big P--ScholastikosSVK (diskusia) 19:02, 25. december 2020 (UTC)

Napísanie prvého článku[upraviť | upraviť zdroj]

Dobrý deň, i napriek tomu, že na Wikipédii trávim niekedy dosť času, som pomerne začiatočník. Chcel by som napísať vlastný článok, no neviem nájsť tlačidlo uložiť. Blbá a smiešna otázka, viem, no odpoveď mi veľmi pomôže :-)

A ako sa ti podarilo uložiť túto otázku? Tlačitko Publikovať zmeny ;-) --peko (diskusia) 19:26, 2. január 2021 (UTC)

Chyba v nadpise[upraviť | upraviť zdroj]

Napísal som článok, no pri vytváraní článku som urobil gramatickú chybu, ktorú som si nevšimol a teraz mi článok vôbec nejde vyhľadať. Viete mi poradiť, ako opravím nadpis, ide to vôbec? --*SimoujN (diskusia) sa nepodpísal(a)

@*SimoujN: O ktorý článok ide? Presuniem to.--Pe3kZA 11:02, 8. január 2021 (UTC)

Chýba mi to teda?[upraviť | upraviť zdroj]

Dobrý deň, napísal som článok o Mníchovskom masakri a dnes mi Wikipédia oznámila, že nespĺňa podmienky minimálneho článku. Pozrel som si teda ich podmienky a mám dojem, že moja hlavná chyba je v referenciách. Neviem ich totiž spracovať a preto som len doplnil linky na stránky, z ktorých som čerpal. Je možné, že mi chcú zmazať článok hlavne kvôli tomuto?

Nie preto, ale je to hrozný text s kopou chýb a úbohou formuláciou. Len jedna veta na ukážku, ďalej to ani nečítam („Polícia začne núkať skupinu na nekonečno veľa peňazí“)--2A02:AB04:27BD:D900:DDD9:3E94:510E:943D 15:41, 9. január 2021 (UTC)


Prehodená klávesnica[upraviť | upraviť zdroj]

Ahojte, neviete mi poradiť? Včera sa mi podarilo niečo zle stlačiť či zakliknúť počas editovania na Wiki. Výsledkom toho je, že pri editovaní na wiki mi momentálne úplne zblbla klávesnica (napr. klasicky vždy vytváram wikilink na článok – hranatú zátvorku – pravým Altom a tlačidlom F, resp. G. Teraz pri Pravý Alt+F dostanem miesto [ ú a Alt+g miesto ] ä. Namiesto znaku „=“ píše dĺžeň, atď.) Rovnako takto sú povymieňané prakticky všetky klávesy okrem klasickej abecedy. Je to problém výlučne pri písaní a editovaní Wiki, inak pri písaní v MS Word či kdekoľvek inde v prehliadači klávesnica funguje stále tak, ako by mala. A deje sa to tak pri editovaní z môjho účtu na rôznych počítačoch. Ak mi viete poradiť, kde niečo takéto vrátiť, budem vám veľmi vďačný. Ďakujem!--Belisarius (diskusia) 12:19, 12. február 2021 (UTC)

Ďakujem, už sa mi to podarilo vyriešiť (Ctrl+M). :) --Belisarius (diskusia) 06:45, 13. február 2021 (UTC)