Wikipédia:Otázky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vrátiť sa Pomoc:Obsah
Návod

Táto stránka je správne miesto na otázky, ktoré sa netýkajú Wikipédie. Buďte si však vedomí toho, že sa zaoberáme tvorbou encyklopédie a nie sme povinní vám odpovedať. Nemusíte sa prihlasovať, stačí, ak budete postupovať nasledovne:

  1. Kliknite na záložku „Pridať tému“ v hornej časti stránky.
  2. Do riadku „Téma/nadpis:“ napíšte stručný názov otázky.
  3. Do prázdneho poľa napíšte svoju otázku.
  4. Kliknite na tlačidlo „Uložiť článok“.

Pamätajte však:

  • možno sa nikto z nás nezaoberá problematikou, na ktorú sa pýtate
  • nie sme pisári vašich referátov, seminárnych, ročníkových, polročných, koncoročných, zápočtových či iných písomných prác,
  • nepíšte sem svoju emailovú adresu (kvôli spamu), príďte sa sem pozrieť neskôr, či bola vaša otázka zodpovedaná,
  • najradšej budeme, ak sa zapojíte do komunity Wikipediánov a sami chýbajúci článok do Wikipédie doplníte.

Alebo chcete:


Archív[upraviť | upraviť kód]

Diskusie staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Samuel Hruškovič (geológ) - nemožné[upraviť | upraviť kód]

Dobrý den, toto ani nie je otazka skor dotaz. V članku Samuel Hruškovič (geológ) su pravdepodobne uvedené chybné udaje. Rok narodenia je 1960, no hneď za tým, v životopise sa spomína, že uz od roku 1958 Samuel Hruškovič pracoval (čo, uznajte, je nemožné). Za opravu ďakujem. --212.89.230.234 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Autorské práva[upraviť | upraviť kód]

Pekný deň,

viem, že ak pri úprave článku na wiki chcem použiť texty, ktorých som ja autorom, ale sú súčasne zverejnené aj na iných stránkach (som autorom stránok), je potrebne na najakú adresu zastat vopred definovany text (uz som to tak robil). Ale bohuzial sa neviem dopatrat , co presne a kam. Mozete mi dat link? Dakujem

Skratky[upraviť | upraviť kód]

Prosím čo znamená skratka: ˝ PČR ˝. Ďakujem.

  Na dresu: alfonz.lukac@gmail.com

Milan Alexander Getting a tato vasa ne-encyklopedia.[upraviť | upraviť kód]

Dobrý den, prosim Vas, odkial ste prisli na taku sprostost, ze Milan Alexander Getting, ako uvadzate na svojej stranke, sa vraj "pôvodne Göttin"? Alebo to ma naznacit nejaky jeho "nevhodny" rasovy povod? Fantazii sa medze nekladu, vsakze; ale priezvisko Getting je v Bytci (rodisko M. A. Gettinga) dochovane uz v 17. storoci, teda peknych par rokov predtym nez vznikla vasa trapna ne-encyklopedia. PG

Mohol to byť omyl, zatiaľ som to dal neviditeľným. Vylučujem naznačovanie čohokoľvek. Ak máte informácie o histórii priezviska Getting (podložené zdrojmi), uveďte ich prosím do článku Getting, ktorý idem založiť. --Kelovy (diskusia) 13:24, 30. apríl 2013 (UTC)
A naučte sa chovať a argumentovať slušne, tu nie sme v krčme. --Saskardin diskusia 18:48, 30. apríl 2013 (UTC)
Naozaj tu nie sme v krčme? Wikipédia:Krčma "...Vitajte v krčme. Táto stránka sa používa na diskusie o..."
Nie, toto sú Wikipédia:Otázky :) --Kelovy (diskusia) 19:09, 30. apríl 2013 (UTC)

prechádza UV žiarenie cez Sklo?[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, chcel som sa spýtať či prechádza UV žiarenie cez Sklo. S kamarátom sme skúšali rozsvietiť fluorescein UV žiarením cez sklo nádoby. Vyšlo to. Ale hovorí sa že cez sklo sa človek neopáli.

archiv filmov z jednotlivych rocnikov festivalu[upraviť | upraviť kód]

Rada by som zistila kde mozem zistit archiv hranych fest,filmov v jednotlivom roku napr.konkretne rok 2000 dakujem

archiv filmov z jednotlivych rocnikov festivalu[upraviť | upraviť kód]

Rada by som zistila kde mozem zistit archiv hranych fest,filmov v jednotlivom roku napr.konkretne rok 2000 dakujem,,odpoved poprosim na mail gabrielite@azet.sk

Aké sú možnosti pri pridávaní fotografií umeleckých diel, ak autor diel nemá možnosť používať internet?[upraviť | upraviť kód]

Čo sa dá robiť v prípade, že žijúci autor umeleckých diel nemôže osobne publikovať fotografie týchto diel na Wikipédii? Má možnosť udeliť písomný súhlas so zverejnením, podobne ako pri zverejňovaní textov?

Otázka pre ľudí z Virt?[upraviť | upraviť kód]

Prosím ospravedlňte prípadné chyby, nemôžem hovoriť slovenské.
Virt 47.751207, 18.319418 50x25m Má niekto predstavu, čo dolná obrázok znamená? (Hat jemand eine Ahnung, was das Bodenbild bedeutet?)

It is a castle https://www.google.sk/maps/place/47%C2%B045'04.3%22N+18%C2%B019'09.9%22E/@47.751088,18.3200661,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1s40029044!2e1!3e10!6s%2F%2Flh6.googleusercontent.com%2Fproxy%2FIeyXHK0LIOGmTq1pRv1SPbTrqPO3ZINWs3AtrabWgAaYW1HByeixyDtbqKgXZ_TCK8U4IUDE2oQJP19GPu1XnPzucIuI8PhwDA%3Dw203-h152!7i1632!8i1224!4m2!3m1!1s0x0:0x0 --Starekolena (diskusia) 19:21, 1. november 2015 (UTC)

Vesmírne vzdialenosti.[upraviť | upraviť kód]

Zaujímam sa o astronómiu a pri veľkom množstve článkov nie sú uvedené vzdialenosti objektov o ktorých pojednáva ten ktorý článok,preto prosím uvádzať tieto údaje. Ďakujem.

Wedding photographs at Bratislava Technical museum[upraviť | upraviť kód]

Hello,

Sorry for writing in English, I don't know any Slovak.

When I visited Bratislava last July, I also visited the Technical museum near the main railway station. Out of sheer coincidence, there was a newly-wed couple getting their wedding photographs taken there. Seeing as it was a public place and not their church or home or whatever, I decided to also photograph them. I took great care to always stand behind the official professional photographer so as not to disturb his work at the slightest. I don't know who the couple or the professional photographer are, and I didn't ask for their permission. But none of them seemed to mind. They were too busy with taking their wedding photographs taken to pretty much even notice me. At least none of them approached me or said anything to me.

I would want to publish some of these photographs on WikiMedia Commons. Does anyone know what is the situation regarding privacy rights in Slovakia? Am I allowed to publish the photographs because they were taken at a public place and no one seemed to mind me taking them? JIP (diskusia) 18:45, 17. marec 2015 (UTC)

Donačný systém cez SMS[upraviť | upraviť kód]

Dobry den,rada by som prispela na W. ale paypal nevyuzivam a cez kartu cez internet neplatim. Nemozete napr zorganizovat donacny system napr cez sms? --85.237.234.206 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Šablóna[upraviť | upraviť kód]

Prečo nieje v Slj wikipédii šablóna, ktorá sa používa pri žel.staniciach (S-Rail) v Anj wikipédii?

Autorské práva k slovenským poštovým známkam[upraviť | upraviť kód]

Zdravím! Chcem sa spýtať, či (slovenské) poštové známky podliehajú autorským právam, alebo či sú to slobodné diela a či by som ich mohol použiť (či už mimo Wikipédie, v mojich iných aktivitách, alebo vo Wikipédii nahraním na Wikimedia Commons). --MDsmajlik (diskusia; príspevky) 14:34, 14. júl 2017 (UTC)

Otázka[upraviť | upraviť kód]

Chcem byť správca nejakého portálu. Kde sa mám pýtať? --RONALDO-SK (diskusia) 20:20, 13. máj 2018 (UTC)

Ak máš nejaký portál vytipovaný, kontaktuj redaktora, ktorý ho spravuje a dohodnite sa na aktivitách. Tie, ktoré nemajú svojho správcu môžeš upravovať, no zásadnejšie zmeny odkomunikuj v Krčme.--Pe3kZA 20:24, 13. máj 2018 (UTC)
Chcel by som byť v sekcii Biológia ale redaktor Elyn Blaireová (sorry ak zle napísal), tak tá ževraj tu už skončila--RONALDO-SK (diskusia) 20:33, 13. máj 2018 (UTC)
Neskončila, ešte sa tu občas ukáže ;). Napíš jej.--Pe3kZA 20:34, 13. máj 2018 (UTC)
Vďaka --RONALDO-SK (diskusia) 20:35, 13. máj 2018 (UTC)
Zmenil som názor..predsa mám len bližšie k geografii

Obce v Rakúsku[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, v poslednom polroku hojne pridávam slovenské popisy na Wikiúdajoch, ktoré sa zobrazujú napr. aj vo vyhľadávaní v mobilnej verzii či pod názvom článku na mobile. Práve som sa dostal k rakúskym obciam a nie som si istý. Popisy v češtine sú iba obec v nejakom okrese v Rakúsku, anglické je iba municipality in Austria (v preklade obec), no na stránkach na slovenskej wikipédii je napísané trhová obec. V Google Knowledge Graph sú tiež ako popisy rakúskych obcí uvedené len obce, nie trhové obce. Na niektorých stránkach na sk wiki je však tiež napísané len obec. Tak sa chcem spýtať, ktorý z týchto dvoch variantov mám použiť: obec v Rakúsku alebo trhová obec v Rakúsku. Vopred ďakujem za odpoveď. --Luky001 (diskusia) 11:21, 20. august 2018 (UTC)

Stačí len obec, trhové obce nie sú všetky v Rakúsku, len niektoré. Preto stačí použiť obec.
Ale prečo nezaznamenať ako trhovú obec čo taký status má?--Jetam2 (diskusia) 14:09, 20. august 2018 (UTC)
Mnoho obcí, ktoré na sk wiki nie sú označené ako trhová obec majú aj tak na wikiúdajoch vyplnený údaj market town, čiže trhová obec. Čisto len obce sú na wikiúdajoch označené za Landgemeinde of Austria. Tak môžem všetkým s market town dať trhová obec, aj keď to nebude vždy korešpondovať s definíciou na sk wiki. Môže byť teda takto?--Luky001 (diskusia) 14:56, 20. august 2018 (UTC)
Presnejšie to bude asi podla nemeckej wikipédie, tie ktoré majú v článku Marktgemeinde.
Pozeral som nemecké články a oni aj pri Marktgemeinde majú popis Gemeinde in Österreich. Ja totiž používam poloautomatický pridávač popisov a používam tam SPARQL Query, kde vyhľadávam releventné položky vďaka statementom na wikiúdajoch. Takže je síce fajn riadiť sa nemeckou wiki, ale ja to nerobím manuálne, lebo tých položiek je veľmi veľa a ide o repetetívnu činnosť. Tak teda takto: obciam pridám popis obec a market town trhová obec. Môže byť?--Luky001 (diskusia) 17:46, 20. august 2018 (UTC)

Preco ste mi zmazali moju stranku ?[upraviť | upraviť kód]

vytvorila som manzelovi stranku, ktory je filmovym hercom , nakolko na wikipedii existuje stranka s falosnými udajmi a je tam fotka, na ktorej je niekto iný!

nepoznam wiki, ak by sa nasiel niekto kto by mi s tym pomohol .... etheykatz@gmail.com diky

@Attila Mokos:Ahoj, odpoveď som uviedol na tvoju diskusnú stránku. Odporúčam pozrieť si napr. článok Milan Lasica a podľa neho urobiť ten „svoj“.--Pe3kZA 19:50, 21. august 2018 (UTC)

Monika alebo Monica Gellerová?[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, v posledných dňoch som preložil skoro celú stránku o Priateľoch z en wiki do slovenskej, lebo na sk wiki nebolo skoro nič. Rozhodol som sa rozšíriť počet článkov týkajúcich sa tohto populárneho sitkomu a momentálne si nie som istý s menom Monica Geller. Slovenský pravopis som nikde oficiálne nenašiel, ale inštinktívne som v celom článku Priatelia používal slovenské meno Monika. Teraz idem vytvárať samostatnú stránku o tejto fiktívnej postave a neviem, či ju mám nazvať Monica Gellerová alebo Monika Gellerová. Na internete sa väčšinou uvádza c, no našiel som aj prípady s k, a na sk a cs wiki je tiež viac používané meno s c. Ide tu aj o skloňovanie, napr. lepšie mi príde s Monikiným bratom ako s Moniciným bratom. Ktorú verziu mám teda použiť, resp. viete o nejakom oficiálnom zdroji z prostredia slovenského dabingu, kde je uvedený správny tvar? Vopred ďakujem za odpoveď.--Luky001 (diskusia) 14:27, 27. august 2018 (UTC)

Zdravím. Ideálne by bolo nájsť nejakú publikáciu v slovenčine, kde sa píše o tomto seriáli a potom podobu prvého mena dať podľa toho. Čo sa týka prezviska, tak to určite prechyľovať - teda Gellerová. Vasiľ (diskusia) 14:53, 27. august 2018 (UTC)

Nápad je fajn, ale trvalo by mi veľmi dlho, kým by som niečo našiel (ak vôbec také niečo existuje). Zatiaľ teda vytvorím stránku Monica Gellerová, keďže tak je to napr. aj v českej wiki a ak v budúcnosti nájdem tú publikáciu alebo niekto iný, môže stránku presunúť. --Luky001 (diskusia) 19:53, 27. august 2018 (UTC)
Pozeral som na cs wiki, že v nominatíve používajú Monica Gellerová a pri skloňovaní Monika. Dočasne to takto urobím aj ja.--Luky001 (diskusia) 20:04, 27. august 2018 (UTC)
Ako píše Vasiľ. Nájsť zdroje, prevziať polku mena a prípadné neprechyľovanie druhej polovice veselo ignorovať. Takáto odborná práca so zdrojmi sa nám tu rozrastá...--Jetam2 (diskusia) 20:51, 27. august 2018 (UTC)
K čomu konkrétne si písal? Vasiľ (diskusia) 21:01, 27. august 2018 (UTC)
K diskusii, ale hlavne k tvojmu/vášmu príspevku.--Jetam2 (diskusia) 22:17, 27. august 2018 (UTC)
Mimochodom, v akom tvare používa mená postáv samotný seriál?--Jetam2 (diskusia) 05:36, 28. august 2018 (UTC)
Takže k tomu, že sa prechyľuje. Tvoj klasický problém. Seriál to (podľa Markízy, kde to asi opakovane reprízujú) píše ako: Rachel Greenová, Monica Gellerová Bingová, Phoebe Buffayová, Joey Tribbiani, Chandler Bing, Ross Geller. Vasiľ (diskusia) 05:41, 28. august 2018 (UTC)
Dobre, aspoň jeden dôkaz sa podarilo nájsť. Ešte Jóko Onová ;) Inak predstaviteľky rolí neprechyľujú. Ale to nás predsa netrápi.--Jetam2 (diskusia) 06:07, 28. august 2018 (UTC)
V prvom rade sa prechyľujú ženské mená, podľa PSP ako kodifikačnej príručky. Odkiaľ máš, že sa mená predstaviteľy rolí neprechyľujú? To pre mňa celkom nová informácia, takže mám dosť pochybnosti. J Jóko Onovej (ak máš nejaké nové informácie), tak v diskusii. Vasiľ (diskusia) 06:19, 28. august 2018 (UTC)

Zamknutá wikipédia[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, v niektorých textoch wikipédie som našiel nezrovnalosti, ktoré potrebujú okamžitú úpravu, aby i naďalej nešírili polopravda a nezavádzali verejnosť. Jeden z nich je však uzamknutý. Rád by som vedel, ako často sa takéto texty sprístupňujú, aby sa mohli opraviť?

Ďakujem za skorú odpoveď. --Gempali (diskusia) 21:42, 11. apríl 2019‎ (UTC) sa nepodpísal(a)

@Gempali: Dôvody, prečo sa niektoré stránky zamykajú, si môžeš prečítať na nasledujúcej stránke: Wikipédia:Zamknutá stránka. Ktorý konkrétny článok máš momentálne na mysli? --Luky001 (diskusia) 21:55, 11. apríl 2019 (UTC)
@Gempali: Ahoj, články sa zamykajú v prípade, že dochádza k upravovacej vojne, teda keď sú opakovane vkladané nepodložené, nepravdivé či hanlivé informácie. Niektoré sú zamknuté na niekoľko hodín, iné môžu byť aj natrvalo. Ak máš pripomienky k obsahu takého článku, napíš svoje návrhy do jeho diskusie.--Pe3kZA 21:57, 11. apríl 2019 (UTC)

Ako si prestavím späť náhľad webowej stránky z hypertextového odkazu[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, NEVIEM ako si prestavím späť náhľad webowej stránky z hypertextového odkazu --88.80.226.20 (diskusia) 17:57, 1. máj 2019‎ (UTC) sa nepodpísal(a)

Vedeli by ste trochu špecifickejšie popísať, o čo ide? --Luky001 (diskusia) 18:07, 1. máj 2019 (UTC)

Upravil som to a stále to nie je dobré. Prečo?[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, stále mi píše, že článok Šamorínčan/ Somorjai nespĺňa encyklopedickú významnosť a pritom som dodal relevantné zdroje a článok potrebuje základné rozšírenie, no mne sa zdá, že som už všetko spravil podľa príručky. Neviem tam však vložiť taký blok - základné údaje ako má napr. Denník N. Ďakujem. ----Vladimir Gabor (diskusia) sa nepodpísal(a)

@Vladimir Gabor: Dobrý deň. Šablóna je vkladaná redaktormi, čiže ak ten článok niekto skontroluje a zistí, že už je upravený, odstráni ju. Otázkou je ale významnosť témy o ktorej píšete. Viac informácii o významnosti sa dočítate tu: Wikipedická významnosť. --KasciJ 08:56, 8. október 2019 (UTC)

No Denník N pôsobí na celom Slovensku ako aj bulvárny Nový Čas a my len lokálne ale to predsa by nemalo zohrávať nejakú úlohu? ----Vladimir Gabor (diskusia) sa nepodpísal(a)

@Vladimir Gabor: Ak sa bavíme o významnosti, tak to môže zohrávať úlohu, kedže nie všetky lokálne média sú natoľko významné, aby boli v encyklopédii - wikipédii. Nato sú tu ale fundovanejší redaktori. Čo sa týka infoboxu, ten môžete vložiť rovnako ako to majú iné denníky. Infobox Noviny má aj dokumentáciu, kde je popísané ako ho používať. PS: V diskusiách sa príspevky podpisujú značkou: --~~~~ --KasciJ 09:16, 8. október 2019 (UTC)