Wikipédia:Pieskovisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Josef Strauss (* 20. august 1827, Viedeň – † 22. júl 1870, Viedeň) bol rakúsky hudobný skladateľ. Bol druhým synom skladateľa Johanna Straussa st. a mladším bratom slávnejšieho Johanna Straussa ml. Skladal polky, valčíky aj kvadrily.

Zdedil od otca hudobný talent, na základe otcovho želania však išiel študovať na Polytechnický inštitút. Popri štúdiu sa tiež venoval výtvarnému umeniu. Prvé zamestnanie získal ako maliar. V revolučnom roku 1848 sa stal členom študentských légií, ale do diania sa radšej nezapájal, ostal antimilitaristom.

Keď jeho brat skolaboval a rodina ho požiadala, aby ho zastúpil vo vedení orchestra, nemal na to dostatočné hudobné vzdelanie. Napriek tomu ho prehovorili a on sa pustil plnou silou do rýchloštúdia hudby. 23. júna 1853 vystúpil prvýkrát pred publikom, v auguste už predstavil svoju prvú vlastnú skladbu, valčík Die Ersten und p (Prvý a posledný). Osvedčil sa ako dirigent, aj ako skladateľ a po bratovom návrate z liečenia sa s ním vo vedení orchestra striedal. V roku 1870 odpadol na koncerte vo Varšave a bol prevezený do Viedne. Krátko na to zomrel pravdepodobne na krvácanie do mozgu. Po tom čo sa dožil len 43 rokov.

Počas svojej krátkej hudobnej kariéry stihol vydať 283 skladieb. Ich hudobný štýl je podobný Johannovmu, ale vyznieva melancholickejšie. Medzi najznámejšie diela patria valčíky Dorfschwalben aus Österreich op.164, Akvarellen op. 258, alebo Perlen der Liebe op. 39. Spoločne s Johannom napísal aj slávnu Pizzicato-Polku.