Wikipédia:Užívaj si

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wiki rules.png

Text tejto stránky nie je pravidlom ani odporúčaním a v tomto zmysle teda nie je záväzný. Je to ale názor, ktorý na určité aspekty fungovania Wikipédie zastáva jeden alebo viac wikipediánov a predkladá ho ostatným ako podnet na zamyslenie.

Ak ste zástancom tohto názoru: Ak budete niekde diskutovať, neargumentujte týmto článkom, akoby išlo o pravidlo, ale použite odkaz na neho na vysvetlenie svojich motívov. Nebojte sa k tomuto názoru prihlásiť na príslušnom mieste diskusie alebo na vlastnej redaktorskej stránke.

Ak ste oponentom tohto názoru: Nevkladajte do tejto stránky svoje názory. Diskutovať môžete v diskusii, môžete založiť názorovú stránku s iným postojom na zamyslenie.


Štátne návštevy môžu byť stresujúce, ale tu sa dvaja politici dokázali spolu smiať (1995)

Wikipédia môže byť stresujúca. Často sa objavujú žiadosti o komentár a mnohé diskusné stránky sú plné konfliktov, ba dokonca aj osobných útokov. Niektorí redaktori trávia viac času riešením konfliktov, než tvorbou článkov.

Wikipédia by však nemala byť o konflikte. Mala by byť o budovaní encyklopédie. A to môže byť tiež stresujúce! Čo majú redaktori z práce na encyklopédii? Nič - okrem osobného uspokojenia. Príliš často sa zabúda na to, že redaktori si majú Wikipédiu užívať.

Väčšina wikipediánov si užíva písanie pre encyklopédiu. Problémy vznikajú, keď si ho užívať prestanú. Všetci redaktori by si to mali pamätať. Užívaj si - to je kľúč k tomu, aby Wikipédia ostala aktívnym projektom. Ak Vás to nebaví, musíte urobiť krok späť. Zostať v pokoji aj pri stresujúcich úpravách. Nenechajte, aby sa z Wikipédie stala drina.

Všeobecné rady[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Wikipédia:Žiadne osobné útoky.
  2. Wikipédia:Wikietiketa
  3. Wikipédia:WikiLáska

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]