Wikipédia:WikiJar SVE 2019

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Súťaž na Facebooku
WikiJar strednej a východnej Európy
22. marca – 31. mája 2019


Súťaž Pravidlá Súťažiaci Pomocník V iných Wikipédiách Diskusia


WikiJar strednej a východnej Európy 2019 (skrátene WikiJar SVE 2019, po anglicky CEE Spring 2019) je medzinárodná súťaž v tvorbe článkov, prebiehajúca na verziách Wikipédie v jazykoch strednej a východnej Európy. Tretí ročník na slovenskej Wikipédii začal 22. marca a skončil 31. mája 2019.

Hovorí sa, že viac poznáme vzdialené kraje ako blízkych susedov. A to je škoda! Túto medzeru v poznaní chceme pomôcť zaceliť – tak pre účastníkov súťaže, ktorí sa popri písaní a prekladaní článkov dozvedia mnoho o reáliách susedných štátov, ako aj pre širokú slovenskú verejnosť, ktorá u nás nájde viac hodnotných informácií o tejto téme.

O čom písať?[upraviť | upraviť zdroj]

V súťaži možno prispievať na ľubovoľnú tému týkajúcu sa regiónu strednej a východnej Európy okrem Slovenska. Pre kompletný zoznam zahrnutých štátov, území a tém pozri čl. 2 ods. 1 písm. a) pravidiel súťaže.

Zaujíma vás geografia? Môžete písať o mestách a dedinách, o pohoriach a riekach... Ste nadšencom histórie? Región strednej a východnej Európy je historicky veľmi bohatý, využite to. Nadchýna vás svet športu? Čo tak opísať vrcholových športovcov či športové kluby v jednotlivých štátoch? Alebo máte radšej financie a podnikanie? Potom sa môžete pozrieť na banky, burzy či významné spoločnosti pôsobiace v regióne. Alebo ste toho názoru, že dámy majú prednosť? V dejinách i v súčastnosti nájdete mnoho stredo- a východoeurópskych žien, o ktorých sa oplatí písať.

Výber možných tém je vskutku veľmi široký – geograficky, tematicky aj chronologicky. Aby ste sa nestratili hneď na začiatku, pripravili sme pre vás pár pomôcok.

Prvou je nástroj na vyhľadávanie článkov, ktoré už existujú v inojazyčnej Wikipédii, ale ešte nie v slovenskej. Vyskúšajte si ho pre články o Česku na českej Wikipédii a pozrite sa aj na Wikipédie v iných jazykoch, ktoré ovládate.

Tento nástroj vám ale nájde úplne všetko – vrátane ulíc v Prahe. Aby ste sa vedeli zamerať na články o dôležitých témach, ľudia z jednotlivých krajín vytvorili zoznamy najvýznamnejších tém o danom štáte, ktoré si svoj vlastný článok na slovenskej Wikipédii zaslúžia najviac. Na zoznam sa dostanete kliknutím na vlajku krajiny:

Nenašli ste čo hľadáte alebo máte nejaké ďalšie otázky? Pokojne nám napíšte do diskusie.

Ako sa zapojiť?[upraviť | upraviť zdroj]

1. Prihláste sa do súťaže:
Pre všetky témy o strednej a východnej Európe v oboch kategóriách tu.
2. Zapíšte články do ktorých ste prispievali (môžete tak učiniť aj priebežne) za svoje redaktorské meno v príslušnom zozname súťažiacich. 3. Vytvárajte nové a obohacujte existujúce články.
Súťažiaci s najväčším objemom kvalitného obsahu si odnesú hodnotné ceny.

Kategórie[upraviť | upraviť zdroj]

Originálne články
 • všetky autorské články, t. j. články napísané redaktorom
 • 1 bod sa udeľuje za 1000 bajtov textu
Preklady
 • všetky články, ktoré vznikli prekladom
 • 1 bod sa udeľuje za 5000 bajtov textu
Wikimedia Slovenská republika
Wikimedia Slovenská republika

Organizátor spomedzi redaktorov slovenskej Wikipédie zvolil nasledovnú porotu:

 • Lišiak – redaktor Wikipédie,
 • OJJ – správca Wikipédie,
 • Teslaton – správca Wikipédie.

Porota po skončení súťaže vyhodnotí jednotlivé príspevky a výhercov oznámi organizátorovi, ktorý zverejní výsledky a kontaktuje výhercov.

S potešením vyhlasujeme víťazov súťaže na slovenskej Wikipédii.

V kategórii Originálne články prvé tri miesta získali:

V kategórii Preklady sa na prvých troch miestach umiestnili:

Výhercom srdečne gratulujeme a ostatným súťažiacim ďakujeme za účasť a skvalitňovanie obsahu slovenskej Wikipédie. V mene poroty: Lišiak(diskusia) 17:11, 31. júl 2019 (UTC)@Gitanes232, MmichaelDr., Reacoon, Armin, KasciJ, Belisarius~skwiki, Pelex, Petinoh, Henri008t, Pe3kZA:Odpovědět[odpovedať]

Originálne články
 • 1. cena – poukážka na nákup v kníhkupectve Martinus v hodnote 50 €
 • 2. cena – poukážka na nákup v kníhkupectve Martinus v hodnote 25 €
 • 3. cena – poukážka na nákup v kníhkupectve Martinus v hodnote 25 €
Preklady
 • 1. cena – poukážka na nákup v kníhkupectve Martinus v hodnote 30 €
 • 2. cena – poukážka na nákup v kníhkupectve Martinus v hodnote 20 €
 • 3. cena – poukážka na nákup v kníhkupectve Martinus v hodnote 10 €

Všetci výhercovia zároveň získajú vyznamenanie – hviezdu (barnstar) – na svoju redaktorskú stránku. Podobnú hviezdu získajú za účasť aj všetci súťažiaci.