Wikipédia:Wiki miluje pamiatky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wlm-sk-banner.svg
Súťaž   Pravidlá   English
Esperanto
  2012   2013   2014   2015   2016   2017   Diskusia    

Wiki miluje pamiatky (angl. Wiki Loves Monuments) je medzinárodná fotografická súťaž, v ktorej sa účastníci snažia čo najlepšie nafotiť kultúrne pamiatky. V roku 2012 sa súťaže po prvýkrát zapojila aj slovenská Wikipédia a v roku 2019 organizujeme už siedmy ročník tejto súťaže.


Výhercovia súťaže Wiki miluje pamiatky 2017[upraviť zdroj]

Wikimedia Slovenská republika vyhlasuje víťazov súťaže Wiki miluje pamiatky.

Výrok poroty[upraviť zdroj]

Porota vybrala desať víťazných fotografií. Okrem toho vybrala 1. miesto, pričom ďalších deväť fotografií je bez určenia poradia.

Porota sa rozhodla oceniť tiež jednu fotografiu mimo súťaž. Fotografia musela byť zo súťaže vylúčená, lebo nespĺňala základné kritérium súťaže: fotografovaný objekt nie je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Ale porota ocenila výber námetu: ide o technickú stavbu z 19. storočia a dobre vizuálne zvládnutú fotografiu. Bohužiaľ, táto fotografia nemôže podľa pravidiel súťažiť v svetovej súťaži WLM.

V Bratislave, 14. októbra 2017
Martin Švec
Marek Šeregi
Ladislav Rosival

Prvé miesto[upraviť zdroj]

Víťazné fotografie bez určenia poradia[upraviť zdroj]

Ocenená fotka mimo súťaž[upraviť zdroj]

Kritériá snímok[upraviť zdroj]

Súťažná komisia bude u fotografií posudzovať nasledujúce kritériá:

 • Technickú kvalitu a dokonalosť snímky
 • Originálnu kompozíciu
 • Encyklopedickú hodnotu pre Wikipédiu

Porotcovia budú musieť urobiť celý rad kompromisov medzi týmito požiadavkami – napr. ťažko môže byť víťazným titulom fotografia, ktorá vyniká v celej rade estetických vlastností, avšak nie je príliš užitočná z encyklopedického hľadiska.

Tipy a triky pre dobré zábery[upraviť zdroj]

 • Nebojte sa nastaviť najvyššie rozlíšenie na svojom fotoaparáte. Foťte jednotlivé objekty aj viackrát a vyberajte najkvalitnejšie zábery. ... Alebo ich pokojne nahrajte všetky, keď si neviete vybrať, ktorý z nich je najlepší.
 • Nezabudnite na identifikačné čísla. Odporúčame vám pripraviť si predbežný zoznam, pretože je to oveľa jednoduchšie, ako dohľadávať tieto identifikátory neskôr.
 • V prípade detailných fotografií, napr. veží, dverí alebo okien, nezabudnite zaobstarať aj snímku celého objektu, aby bolo možné obe fotografie spojiť a nezanikol tak kontext. Pre ostatných je potom záber jedného detailu objektu navyše lepšie vyhľadateľný a identifikovateľný.
 • Ak máte záujem fotografovať interiéry pamiatok, opýtajte sa vopred, či je to možné, či za to musíte niečo zaplatiť. Rad múzeí či hradov fotografovanie v interiéroch zakazuje, iné to umožňujú, avšak iba pre vlastné, či nekomerčné účely. Na niektorých miestach je fotografovanie v interiéri bez problémov.
 • Nahrajte zábery. Pri nahrávaní záberov je dobré súbor pomenovať tak, aby sa predošlo duplicite a bolo zrejmé o aký objekt ide. Napríklad: miesto "radnica.jpg" súbor pomenovať "Radnica, Lučenec 2017.jpg" alebo "Lučenec, radnica - severná časť.jpg" a podobne.

Iné projekty[upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Wiki miluje pamiatky - domovská stránka na Commons
 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Wiki miluje pamiatky - obrázky zo súčasného ročníka (2017)
 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Wiki miluje pamiatky - predošlé ročníky súťaže

Externé odkazy[upraviť zdroj]