Wikipédia:Wiki miluje pamiatky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Súťaž   Pravidlá   English
Esperanto
  2012   2013   2014    
Slovenské logo projektu

Wiki miluje pamiatky (Wiki Loves Monuments) je medzinárodná fotografická súťaž, ktorej účastníci sa snažia čo najlepšie nafotiť kultúrne pamiatky. V roku 2012 sa súťaže po prvý krát zapojila aj slovenská Wikipédia. Súťaž organizujeme aj v roku 2015.

Ako sa zúčastniť?[upraviť zdroj]

 • Nájdite si vhodný objekt na fotografovanie. Niektoré z objektov sa môžu nachádzať vo vašom susedstve, iné sú pomerne ďaleko, alebo sú ťažšie prístupné. Avšak nemožno zabudnúť na to, že v databáze PÚ SR, ktorú pre účely našej súťaže používame, je objektov niekoľko tisíc. Mnohé z nich sa nachádzajú vo veľkých mestách, iné v otvorenej krajine. Vďaka rakúskej pomoci boli na slovenskú Wikipédiu pridané zoznamy kultúrnych pamiatok na Slovensku.
 • Fotografujte

Tipy a triky pre dobré zábery[upraviť zdroj]

Na pozadí Wiki miluje pamiatky
 • Nebojte sa nastaviť najvyššie rozlíšenie na svojom fotoaparáte. Foťte jednotlivé objekty aj viackrát a vyberajte najkvalitnejšie zábery. ... Alebo ich pokojne nahrajte všetky, keď si neviete vybrať, ktorý z nich je najlepší.
 • Nezabudnite na identifikačné čísla. Odporúčame vám pripraviť si predbežný zoznam, pretože je to oveľa jednoduchšie, ako dohľadávať tieto identifikátory neskôr.
 • V prípade detailných fotografií, napr. veží, dverí alebo okien, nezabudnite zaobstarať aj snímku celého objektu, aby bolo možné obe fotografie spojiť a nezanikol tak kontext. Pre ostatných je potom záber jedného detailu objektu navyše lepšie vyhľadateľný a identifikovateľný.
 • Ak máte záujem fotografovať interiéry pamiatok, opýtajte sa vopred, či je to možné, či za to musíte niečo zaplatiť. Rad múzeí či hradov fotografovanie v interiéroch zakazuje, iné to umožňujú, avšak iba pre vlastné, či nekomerčné účely. Na niektorých miestach je fotografovanie v interiéri bez problémov.
 • Nahrajte zábery. Pri nahrávaní záberov je dobré súbor pomenovať tak, aby sa predošlo duplicite a bolo zrejmé o aký objekt ide. Napríklad: miesto "radnica.jpg" súbor pomenovať "Radnica, Lučenec 2012.jpg" alebo "Lučenec, radnica - severná časť.jpg" a podobne.

Účet na Wikimedia Commons[upraviť zdroj]

Pre účasť v súťaži Wiki miluje pamiatky je nevyhnutný účet na zdieľanom úložisku médií Wikipédie - Wikimedia Commons. Ak ešte neviete, ako sa to robí, prinášame vám návod, ako si konto založiť v niekoľkých jednoduchých krokoch. Nezabudnite si vyplniť aj aktívnu a používanú e-mailovú adresu (vašu), aby sme vás v prípade výhry mohli kontaktovať.

 1. Na tejto stránke si vytvoríte vlastný účet na Wikimedia Commons (video-návod)
 2. Vyhľadajte príslušný zoznam pamiatok pre obec, kde sa vami odfotografovaná pamiatka nachádza (začať môžete v zozname pamiatok na Slovensku). V zozname nájdite konkrétnu pamiatku. Kliknutím na ikonku fotoaparátu Camera-photo Upload.svg sa dostanete na formulár pre odoslanie súboru, už predvyplnený informáciami o pamiatke (popis a identifikátor pamiatky)
 3. Doplňte do kolóniek vo formulári nasledujúce údaje: Názov súboru (ten, ktorý generuje váš fotoaparát), požadovaný názov súboru (opíšte čo je na snímke) a identifikátor pamiatky (ak nebol predvyplnený).
 4. Nahrajte súbor.


Kritériá snímok[upraviť zdroj]

Súťažná komisia bude u fotografií posudzovať nasledujúce kritériá:

 • Technickú kvalitu a dokonalosť snímke
 • Originálnu kompozíciu
 • Encyklopedickú hodnotu pre Wikipédiu

Porotcovia budú musieť urobiť celý rad kompromisov medzi týmito požiadavkami - napr. ťažko môže byť víťazným titulom fotografia, ktorá vyniká v celej rade estetických vlastností, avšak nie je príliš užitočná z encyklopedického hľadiska.

Iné projekty[upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť zdroj]