Wikipédia:Zvíťaziť nie je cieľ

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Text tejto stránky nie je pravidlom ani odporúčaním a v tomto zmysle teda nie je záväzný. Je to ale názor, ktorý na určité aspekty fungovania Wikipédie zastáva jeden alebo viac wikipediánov a predkladá ho ostatným ako podnet na zamyslenie.

Ak ste zástancom tohto názoru: Ak budete niekde diskutovať, neargumentujte týmto článkom, akoby išlo o pravidlo, ale použite odkaz na neho na vysvetlenie svojich motívov. Nebojte sa k tomuto názoru prihlásiť na príslušnom mieste diskusie alebo na vlastnej redaktorskej stránke.

Ak ste oponentom tohto názoru: Nevkladajte do tejto stránky svoje názory. Diskutovať môžete v diskusii, môžete založiť názorovú stránku s iným postojom na zamyslenie.


Zvíťaziť nie je cieľ. Spory o obsahu alebo o správaní redaktorov sa nemajú viesť preto, aby niekto "vyhral". Majú byť vyriešené konsenzom redaktorov, ktorí pre zlepšenie projektu budú vždy ochotní pristúpiť na konsenzus.

Wikipédia je o tímovej práci

Egu nezáleží na Wikipédii, ego a pýcha nie sú užitočné pre budovanie encyklopédie. Ak príde ku konfliktu, ego a hrdosť musia pristúpiť na konsenzus. Ak hociktorý z redaktorov Wikipédie kedykoľvek cíti, že by mal vyhrať, je to niečo nesprávne, pretože nie je čo vyhrať. Wikipédia nie je World of Encyclopediacraft.

Kto si myslí, že dôležitejšie, ako pomáhať budovať encyklopédiu, na ktorú môžeme byť všetci hrdí, je vyhrať, je na nesprávnom mieste. Kto v sporoch vyhráva alebo cíti potrebu vládnuť či riadiť je tu obyčajne z nesprávnych dôvodov.

Vaše ego, pýcha alebo Vaše víťazstvo nemôžu mať prednosť pred spoluprácou na tvorbe encyklopédie. Tieto potreby musíte dať bokom. Prosím. Povedané slovami jedného filmu, „potreby mnohých prevažujú nad potrebami niekoľkých, alebo jednotlivca“[1]. Bez ohľadu na to, kto sa účastní sporu, či redaktor, skupina redaktorov alebo skupiny na Wikipédii, jediná vec, na ktorej tu záleží, je samotná "Wikipédia".

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Citácia z filmuStar Trek II: The Wrath of Khan, On whether Kirk should assume command from Spock.