Will Sampson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Will Sampson
Celé menoWilliam Sampson Jr.
Narodenie 27. september 1933
Okmulgee, Oklahoma, USA
Úmrtie3. jún 1987 (53 rokov)
Houston, Texas, USA
Povolanieherec, maliar
Roky pôsobenia1975 – 1987

Will Sampson (mladší) (* 27. september 1933, Okmulgee, Oklahoma, USA – † 3. jún 1987, Houston, Texas) bol americký herec a maliar, známy z filmu Prelet nad kukučím hniezdom.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho najznámejšou postava bola rola „Chief Bromdena“ vo filme Miloša Formana Prelet nad kukučím hniezdom. Zviditeľnil sa tiež postavou Taylora v druhej časti filmu Poltergeist. Venoval sa tiež maľovaniu. Jeho umelecké diela boli v múzeu Gilcrease a Philbrook Museum of Art. V roku 1983 založil a pôsobil v predstavenstve American Indian Registry for the Performing Arts.

Sampson trpel sklerodermiou, chronickým degeneratívnym ochorením, ktoré postihlo jeho srdce, pľúca a kožu. Počas tohto ochorenia jeho hmotnosť klesla zo 120 kg na 64 kg, čo mu spôsobilo problémy s podvýživou. Po transplantácii srdca a pľúc v Houstonskej nemocnici v Houstone, v Texase zomrel 3. júna 1987 na pooperačné zlyhanie obličiek. Je pochovaný na cintoríne Graves Creek v Hitchite v Oklahome. V meste kde sa narodil, je po ňom pomenovaná ulica - Will Sampson Road.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Will Sampson na anglickej Wikipédii.