Will Sampson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Will Sampson
Celé menoWilliam Sampson Jr.
Narodenie 27. september 1933
Okmulgee, Oklahoma, USA
Úmrtie3. jún 1987 (53 rokov)
Houston, Texas, USA
Povolanieherec, maliar
Roky pôsobenia1975 – 1987

Will Sampson (mladší) (* 27. september 1933, Okmulgee, Oklahoma, USA – † 3. jún 1987, Houston, Texas) bol americký herec a maliar, známy z filmu Prelet nad kukučím hniezdom.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho najznámejšou postava bola rola „Chief Bromdena“ vo filme Miloša Formana Prelet nad kukučím hniezdom. Zviditeľnil sa tiež postavou Taylora v druhej časti filmu Poltergeist. Venoval sa tiež maľovaniu. Jeho umelecké diela boli v múzeu Gilcrease a Philbrook Museum of Art. V roku 1983 založil a pôsobil v predstavenstve American Indian Registry for the Performing Arts.

Sampson trpel sklerodermiou, chronickým degeneratívnym ochorením, ktoré postihlo jeho srdce, pľúca a kožu. Počas tohto ochorenia jeho hmotnosť klesla zo 260 kg na 64 kg, čo mu spôsobilo problémy s podvýživou. Po transplantácii srdca a pľúc v Houstonskej nemocnici v Houstone, v Texase zomrel 3. júna 1987 na pooperačné zlyhanie obličiek. Je pochovaný na cintoríne Graves Creek v Hitchite v Oklahome. V meste kde sa narodil, je po ňom pomenovaná ulica - Will Sampson Road.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Will Sampson na anglickej Wikipédii.