Preskočiť na obsah

William Arthur Lewis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
William Arthur Lewis
William Arthur Lewis
Narodenie23. január 1915
Castries, Svätá Lucia
Úmrtie15. jún 1991 (76 rokov)
Bridgetown, Barbados
Známy vďakaNobelova cena za ekonómiu
Alma materLondon School of Economics
Profesiaekonóm, učiteľ
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons William Arthur Lewis

Sir (William) Arthur Lewis (* 23. január 1915 Castries, Svätá Lucia - † 15. jún 1991 Bridgetown, Barbados) bol britský ekonóm a nositeľ Ceny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela.

Narodil sa ako štvrtý z piatich synov v rodine učiteľov na Karibskom ostrove svätej Lucie. Jeho rodičia emigrovali na Svätú Luciu z Antiguy. Potom, čo Lewis získal v roku 1937 titul B.Sc. a titul Ph.D. v roku 1940 na London School of Economics, prednášal na univerzite v Manchestri (1948 – 1957). V roku 1959 prijal miesto vedúceho katedry ekonómie na University of West Indies, kde pôsobil až do roku 1963. V tomto roku bol povýšený do šľachtického stavu, a bol tiež menovaný univerzitným profesorom na Princetonskej univerzite, pozíciu profesora si udržal až do dôchodku v roku 1983. V roku 1970 sa Lewis stal prvým riaditeľom Karibskej rozvojovej banky, do roku 1973 kedy sa vrátil na Princeton.

V roku 1979 získal za výskum hospodárskeho vývoja s dôrazom na rozvojové zeme a verejný sektor Nobelovu cenu za ekonómiu. Jeho ekonomická činnosť bola zameraná najmä na rozvoj, históriu a politiku.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Životopis W. Arthura Lewisa (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Arthur Lewis (economist) na anglickej Wikipédii.