William G. Morgan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William G. Morgan
vynálezca volejbalu
vynálezca volejbalu
Narodenie 23. január 1870
Lockport, New York, USA
Úmrtie 27. december 1942 (72 rokov)
Lockport, New York, USA

William G. Morgan (* 23. január 1870, Lockport, New York, USA – † 27. december 1942, tamtiež) bol americký pedagóg a vynálezca volejbalu, pôvodne nazvaného Mintonette.

Navštevoval strednú školu Northfield Mount Hermon School. Počas štúdia na Springfield College v Massachusetts (1892)sa stretol s Jamesom Naismithom, vynálezcom basketbalu. Rovnako ako Naismith, aj Morgan sa venoval kariére telesnej výchovy v YMCA (Young Men's Christian Association) kde sa v roku 1896 stal riaditeľom. Ovplyvnený Naismithom a basketbalom, Morgan vynašiel Mintonette ako menej intenzívny tímový šport vhodnejší pre starších členov YMCA, ale stále vyžadujúci množstvo atletických zručností. Oficiálny názov dostala hra v roku 1896 keď Luther Gulick, zakladateľ Ústavu telesnej výchovy v škole YMCA (Springfield College), pozval Morgana ukázať hru svojich študentov. Pri sledovaní hry Dr. Alfred Halstead navrhol zmenu názvu na volejbal podľa zmyslu tejto hry.

William G. Morgan zomrel v roku 1942. V roku 1978 bol uvedený do siene slávy Springfield College Athletic a v roku 1985 do Volejbalovej siene slávy. Základná škola v Holyoke William Morgan School nesie jeho meno dodnes.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]