William Holman Hunt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
William Holman Hunt
anglický maliar
William Holman Hunt
Narodenie2. apríl 1827
Londýn
Úmrtie7. september 1910 (83 rokov)
Londýn
PodpisWilliam Holman Hunt, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons William Holman Hunt

William Holman Hunt (* 2. apríl 1827, Londýn – † 7. september 1910, tamtiež) bol anglický maliar a jeden z pôvodných preraffaelitov.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Už vo veľmi mladom veku začal pracovať ako úradník, ale v roku 1844 bol prijatý na Kráľovskú akadémiu,[1] kde sa stretol s Dantom Rossettim a Johnom Millaisom. Roku 1848 spoločne založili spolok preraffaelitov. Inšpiráciu k svojim dielam hľadal, rovnako ako ostatný preraffaelisti, v umení stredovekých maliarov (tvoriacich pred Rafaelom Santim). Aby hlbšie spoznal renesančné umenie, odcestoval ho študovať do Florencie.

Huntova práca nebola vo svojej dobe spočiatku príliš úspešná, rovnako ako práca ostatných preraffaelitov vzbudzovala pobúrenie. Huntovým najväčším zdrojom inšpirácie bola Biblia a do mnohých obrazov vnášal duchovný pohľad. Po rozpade bratstva dokonca odcestoval čerpať inšpiráciu do Svätej zeme. Neskôr sa do Palestíny ešte vracal. Spoločne s duchovným významom vnáša do svojich diel aj morálne ideály. Pri tvorbe svojich diel sa tiež nechával inšpirovať literárnymi dielami – starými anglickými básňami, alebo Shakespearom.

Hunt mal veľký zmysel pre detail a väčšina jeho diel sa pýši sýtymi, jasnými farbami. Pre Huntove diela je typické, že majú symbolický význam.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Katharine Aileen Lochnan, Katharine Jordan Lochnan, Jan Marsh, Carol Jacobi, Holman Hunt and the Pre-Raphaelite Vision, Art Galley of Toronto, 2008, s. 171

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William Holman Hunt na českej Wikipédii.