William Morton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
William Morton
americký stomatológ, propagátor a priekopník anestézie
americký stomatológ, propagátor a priekopník anestézie
Narodenie9. august 1819
Charlton, Massachusetts, USA
Úmrtie15. júl 1868 (48 rokov)
New York, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons William Morton

William Thomas Green Morton (* 9. august 1819, Charlton, Massachusetts – † 15. júl 1868, New York, USA) bol americký stomatológ, propagátor a priekopník anestézie.

Preslávil sa predovšetkým verejným experimentom, pri ktorom bol 16. októbra 1846 v Massachusetts General Hospital v Bostone (fakultnej nemocnici pri Harvard University) chirurgom J. C. Warrenom prvýkrát za celkovej anestézie bezbolestne chirurgicky odstránený nádor. Pacient neskôr opísal operáciu slovami: "akoby ma niekto poškrabal na krku" ("as if my neck's been scratched"). Morton anestéziu vykonal inhaláciou éteru, látku však nazýval letheon, aby skryl jej zloženie.

Morton si nechal svoj postup patentovať, medzi lekármi sa však vzniesla vlna nevôle a protestov proti patentovaniu tak zásadného a humánneho objavu. Morton následne vyhlásil, že nechce rozšírenie svojho objavu nijako obmedzovať, chce sa však patentom uistiť, že bude vykonávaný kompetentnými lekármi a nebude zneužitý.

O Mortonovom živote bol natočený film The Great Moment (1944), na jeho počesť je v bostonskom parku postavený pomník a poslucháreň, v ktorej bol slávny experiment vykonaný, sa na pamiatku tejto udalosti nazýva Ether Dome (éterový dóm).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William Morton na českej Wikipédii.