Windows Movie Maker

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Windows Movie Maker bol program firmy Microsoft Corporation určený na vytvorenie a spracovanie jednoduchých filmov, dokumentov a domácich nahrávok, ktorého podpora skončila 10. januára 2017.

Bol súčasťou operačných systémov Windows ME, Windows XP a Windows Vista. Po vydaní Windows Vista (2005) bol jeho vývoj ukončený verziou 2.6. a Microsoft miesto neho ponúkal na stiahnutie program Windows Live Movie Maker, ktorý ešte raz v roku 2009 rebrandoval na Windows Essentials (známy aj ako Windows Live Essentials a Windows Live Installer), v ktorom bol Movie Maker len jednou z viacerých súčastí.

Windows Live Movie Maker (Essentials) bol v dvoch verziách: z roku 2011 a 2012 (najnovšia verzia 2012 bola číslovaná 16.4.3528.0331 zo 17. apríla 2014). Obidve (2011 aj 2012) boli nekompatibilné s pôvodným Movie Makrom (nedali sa importovať projekty) a v obidvoch tiež chýbala časová os (Time Line). Navyše v slovenskej verzii bolo zle preložené Fade In a Fade Out ako Zosilnenie a Zoslabenie.[1] Napriek tomu bol často používaným programom na úpravu videa na platforme Windows najmä v školách.

Podpora pre balík Windows Essentials 2012 sa skončila 10. januára 2017[2] a tým zanikol Windows Movie Maker od Microsoftu, čo využili iné firmy, ktoré ponúkajú aplikácie s podobnými názvami ako Movie Maker 2016, 2018 a pod., ktoré však nie sú otvorené ani bezplatné (freeware).

Namiesto Movie Maker v aktualizácii Windows 10 Fall Creator na jeseň roku 2017 uviedol Microsoft ako súčasť aplikácie Fotografie softvér Story Remix, ktorý bol do slovenčiny preložený ako Výtvory - video. Tento softvér umožňuje vytvárať videá z obrázkov a videí alebo ich importovať. Umožňuje používateľom pridávať prechody, 3D efekty, zvukové stopy a štýly. Používatelia môžu pridávať do svojich videí aj 3D animácie. Ďalšie témy a efekty je možné získať stiahnutím aplikácie Doplnok Fotografie (anglicky Microsoft Photo Add-On), z Microsoft Obchodu (Windows Store).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Adjusting audio in Windows Movie Maker: frequently asked questions: How can I fade audio in or out? Microsoft Online
  2. http://windows.microsoft.com/sk-sk/windows/get-movie-maker-download [online]. windows.microsoft.com, [cit. 2017-05-10]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Windows Movie Maker na českej Wikipédii.