Windows Movie Maker

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Windows Movie Maker bol program firmy Microsoft Corporation určený na vytvorenie a spracovanie jednoduchých filmov, dokumentov a domácich nahrávok. Bol súčasťou operačných systémov Windows ME, Windows XP a Windows Vista. Po vydaní Windows Vista bol jeho vývoj ukončený verziou 2.6. Microsoft miesto neho ponúkal a ponúka na stiahnutie program Windows Live Movie Maker, ktorý ešte raz v roku 2009 rebrandoval na Windows Essentials (známy aj ako Windows Live Essentials a Windows Live Installer), v ktorom je Movie Maker len jednou z viacerých súčastí.

Windows Live Movie Maker (Essentials) bol v dvoch verziách: z roku 2011 a 2012 (najnovšia verzia 2012 bola číslovaná 16.4.3528.0331 zo 17. apríla 2014). Obidve (2011 aj 2012) sú nekompatibilné s pôvodným Movie Makrom (nedajú sa importovať projekty) a v obidvoch tiež chýba časová os (Time Line). Navyše v slovenskej verzii je zle preložené Fade In a Fade Out ako Zosilnenie a Zoslabenie.[1] Napriek tomu je ešte často používaným programom na úpravu videa na platforme Windows.

Podpora pre balík Windows Essentials 2012 sa skončila 10. januára 2017[2] a tým zanikol Windows Movie Maker bez náhrady.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Adjusting audio in Windows Movie Maker: frequently asked questions: How can I fade audio in or out? Microsoft Online
  2. http://windows.microsoft.com/sk-sk/windows/get-movie-maker-download [online]. windows.microsoft.com, [cit. 2017-05-10]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Windows Movie Maker na českej Wikipédii.