Windsorovci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Windsorská dynastia


KrajinaVeľká Británia
Materská dynastiaSasko-cobursko-gothajská dynastia
TitulyKráľ Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska
hlava Commonwealthu
a ochranca viery
ZakladateľJuraj V.
Rok založenia
dynastie
1917
Nástup dynastie
na trón
1917
Súčasná hlava dynastieKarol III.

Windsorská dynastia alebo dynastia Windsor (čítaj windzor) (angl. House of Windsor) je súčasný vládnuci panovnícky rod v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a v niektorých krajinách Commonwealthu. Pôvodne sasko-kobursko-gothajsko-hannoverská dynastia (potomkovia kráľovnej Viktórie, ktorá pochádzala z hannoverskej dynastie a jej manžela princa Alberta Sasko-Koburského).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Kráľ Juraj V. - zakladateľ dynastie

Kritické obdobie pre kráľovskú rodinu znamenalo predovšetkým obdobie prvej svetovej vojny (19141918), kedy bola Veľká Británia vo vojnovom stave s Nemeckom a v krajine panovala silne protinemecká nálada. Kráľovský pár mal z oboch strán nemeckých predkov aj príbuzných, z ktorých predovšetkým nemecký cisár Viliam II., bratranec kráľov, predstavoval pre Britov neuveriteľnú hrôzu z vojny. Juraj V. teda 17. júla 1917 prijal rozhodnutie, že nemecky znejúci názov Saxe-Coburg-Gotha nahradí viac anglicky znejúcim názvom Windsor, čím sa mu podarilo do istej miery upokojiť nacionalistov, z ktorých začal mať obavy. Špecificky prijal slovo Windsor ako priezvisko pre všetkých potomkov kráľovnej Viktórie, ktorí sídlili v Spojenom kráľovstve, okrem žien, ktoré sa do týchto rodín vydali.

V dôsledku udalostí a politických zmien počas prvej svetovej vojny a po nej bolo mnoho európskych monarchov zbavených trónov kráľa či cisára. Tak sa stalo aj s bratrancom Juraja V., ruským cárom Mikulášom II., ktorý bol v roku 1917 zosadený z trónu a roku 1918 s celou rodinou boľševikmi zavraždený. Nemalú časť monarchov (Rakúsko, Nemecko, Grécko a Španielsko) zosadili revolučné zmeny v dôsledku prvej svetovej vojny z trónu. Mnohí z nich boli s Jurajom V. príbuzní. Ten sa začal o svoje miesto na tróne vážne a oprávnene obávať a snažil sa zachrániť svojich príbuzných monarchov, medzi ktorých patril napr. princ Ondrej Grécky a princezná Alice z Battenbergu a ich deti, vrátane princa Philipa, ktorý sa neskôr oženil s vnučkou Juraja V., kráľovnou Alžbetou II.

Roku 1960 bol názov Windsorskej dynastie pozmenený podľa mena manžela Alžbety II. princa Philipa na Mountbatten-Windsor pre vzdialenejších potomkov s tým, že kráľovná sama a jej priami potomkovia si podržia priezvisko Windsor.

Panovníci Spojeného kráľovstva z dynastie Windsor (resp. Sasko-Coburg-Gotha)[upraviť | upraviť zdroj]

Dynastia Sasko-Coburg-Gotha

Windsorská dynastia

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Windsorovci

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Windsorská dynastie na českej Wikipédii.