Winnetou (2016)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Winnetou
Originálny názov Winnetou – Der Mythos lebt
Žáner Dobrodružný, western
Dĺžka 1. časť: 117 minút
2. časť: 94 minút
3. časť: 123 minút
Štát Nemecko
Pôvodný jazyk nemčina
Rok 2016
Spoločnosť RTL Television
Filmový štáb
Réžia Philipp Stölzl
Produkcia Christian Becker
Scenár Jan Berger,
Alexander M. Rümelin,
Phillip Stölzl
Hudba Martin Böttcher,
Heiko Maile
Kamera Sten Mende
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Winnetou je trojdielny televízny film voľne založený na dobrodružných románoch Karla Maya. Film bol premietaný počas vianočného týždňa 2016 v nemeckej i slovenskej televízií. Hlavné postavy stvárnili Nik Xhelilaj ako Winnetou a Wotan Wilke Möhring ako Old Shatterhand. Sama Hawkensa stvárňuje herec Milan Peschel. Nové vydanie série Winnetou televízie RTL je vyrobené v koprodukcii s Rat Pack, Rialto Film, Tabbenoca. Film bol vydaný v troch častiach, ktorých názvy sú: „Nový svet“, „Tajomstvo strieborného jazera“ a „Posledný boj“.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky tri filmy hovoria o priateľstve nemeckého imigranta Karla Maya alias Old Shatterhanda a náčelníka kmeňa Apačov Winnetoua. Séria filmov vracia diváka na cestu Divokého západu Ameriky.

1. časť

Centrálne železnice Pacifik chcú predĺžiť železničnú trať na americkom západe. Avšak trasa vedie cez indiánske územie kmeňa Apačov. Nemecký inžinier, Karl May, ktorý pracuje na trati a náčelník Apačov Winnetou, hľadajú mierové urovnanie sporu o územie. Čoskoro sa stanú priateľmi, Karl May ako Old Shatterhand bojuje spolu s Winnetouom proti staviteľom zo železničnej firmy Pacifik.

2. časť

Mexičan El Mas Loco sa dozvie o legendárnom poklade Apačov v Striebornom jazere. Preto napadne Winnetouov kmeň a vezme Winnetouovu sestru Nšo-či, ako rukojemníčku, ktorá je šamanka a ktorú El Mas Loco vydiera tým, že apačské ženy a deti z jej kmeňa predá do otroctva. Preto je Nšo-či nútená pomocou starodávnych indiánskych duchovných metód nájsť cestu k jazeru, ktorý ukrýva apačský poklad. Old Shatterhand oslobodí zajatého Winnetoua a spolu sa pustia do prenasledovania banditov až k Striebornému jazeru.

3. časť

Pri hľadaní vody na území Apačov nájdu Winnetou a Old Shatterhand ropu. To uvidí Santer mladší, ktorý chce získať kvôli rope apačské územie, bohatstvo z ťažby ropy a moc. Santer, Jr. sa snaží odohnať Old Shatterhanda a Nšo-či z pozemku Apačov, na ktorom majú svoj zrub a malú farmu, a to tak, že Apačov obviní zo zabitia troch Poliakov, ktorí Old Shatterhandovi a jeho manželke Nšo-či pomáhajú pri stavbe stodoly. A tak Winnetou a Old Shatterhand chcú zjednotiť súperiace kmene Apačov a Komančov, aby spolu bojovali proti ropným magnátom.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o filmy voľne založené na príbehoch Winnetou I, Poklad na Striebornom jazere a Winnetou III.

Trojdielna filmová verzia Karla Maya, Winnetou, bola nafilmovaná vďaka Christianovi Beckerovi a Christophovi Müllerovi z RatPack Film Productions. Koproducenti sú Matthias Wendlandt a Felix Wendlandt z Rialto Film a Marcus Englert z Mythos Film. Jan Mojtos Beta Film bude distribuovať ako medzinárodný partner, filmy v zahraničí.

Projekt série filmov o Winnetouvi podporili Film Media Foundation NRW a chorvátsky HAVC (Croatian Audiovisual Centre).

Filmy boli natočené v auguste 2015 v Chorvátsku, kde sa už natáčali filmy Karla Maya v roku 1960 s hlavnými predstaviteľmi ako Winnetou - Pierre Brice a Lex Barker ako Old Shatterhand. Natáčanie prebiehalo v lokalitách Lika, Gorski kotar, Velebit, Istria a Fužine. Ďalšie lokality boli Národný park Paklenica a film Tajomstvo strieborného jazera sa natáčal v blízkosti vodopádov Plitvických jazier. Ďalšie nakrúcanie sa konalo v Národnom parku Krka a kaňone Zrmanja.

Filmová hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Filmová hudba skomponovaná skladateľom Martinom Böttcherom so slávnou melódiu Winnetou sa vracia reinterpretovaná autorom Heiko Maile.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Winnetou (2016) na nemeckej Wikipédii.