Winnetou (2016)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Winnetou
Originálny názov Winnetou – Der Mythos lebt
Žáner Dobrodružný, western
Dĺžka 1. časť: 117 minút
2. časť: 94 minút
3. časť: 123 minút
Štát Nemecko
Pôvodný jazyk nemčina
Rok 2016
Spoločnosť RTL Television
Filmový štáb
Réžia Philipp Stölzl
Produkcia Christian Becker
Scenár Jan Berger,
Alexander M. Rümelin,
Phillip Stölzl
Hudba Martin Böttcher,
Heiko Maile
Kamera Sten Mende
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Winnetou je trojdielny televízny film voľne založený na dobrodružných románoch Karla Maya. Film bol premietaný počas vianočného týždňa 2016 v nemeckej i slovenskej televízií. Hlavné postavy stvárnili Nik Xhelilaj ako Winnetou a Wotan Wilke Möhring ako Old Shatterhand. Sama Hawkinsna stvárňuje herec Milan Peschel. Nové vydanie série Winnetou televízie RTL je vyrobené v koprodukcii s Rat Pack, Rialto Film, Tabbenoca. Film bol vydaný v troch častiach, ktorých názvy sú: „Nový svet“, „Tajomstvo strieborného jazera“ a „Posledný boj“.

Obsah[upraviť | upraviť kód]

Všetky tri filmy hovoria o priateľstve nemeckého imigranta Karla Maya alias Old Shatterhanda a náčelníka kmeňa Apačov Winnetoua. Séria filmov vracia diváka na cestu Divokého západu Ameriky.

1. časť

Centrálne železnice Pacifik chcú predĺžiť železničnú trať na americkom západe. Avšak trasa vedie cez indiánske územie kmeňa Apačov. Nemecký inžinier, Karl May, ktorý pracuje na trati a náčelník Apačov Winnetou, hľadajú mierové urovnanie sporu o územie. Čoskoro sa stali priateľmi, Karl May ako Old Shatterhand bojuje spolu s Winnetouom proti staviteľom zo železničného podniku Pacifik.

2. časť

Mexičan El Mas Loco sa dozvedel o legendárnom poklade Apačov na Striebornom jazere. Preto napadol Winnetouov kmeň a vezme Winnetouvu sestru Nšo-či, ako rukojemníčku, ktorá je šamanka, a pomocou starodávnych indiánskych duchovných metód nachádza cestu k jazeru, ktorý ukrýva poklad. Winnetou a Old Shatterhand mu idú po stope k Striebornému jazeru.

3. časť

Pri hľadaní vody na území Apačov nájdu Winnetou a Old Shatterhand ropu. Ten uvidí Santer mladší, ktorý chce získať všetku ropu, a tým aj moc. Otec a syn Santeroví sa snažia odohnať Old Shatterhanda zo svojho pozemku tým, že ich obvinia zo zabitia troch Poliakov. A tak Winnetou a Old Shatterhand zjednotia súperiace kmene Apačov a Komančov aby spolu bojovali proti ropným barónom.

Produkcia[upraviť | upraviť kód]

Ide o filmy voľne založené na príbehoch Winnetou I, Poklad na Striebornom jazere a Winnetou III.

Trojdielna filmová verzia Karla Maya, Winnetou, bola nafilmovaná vďaka Christianovi Beckerovi a Christophovi Müllerovi z RatPack Film Productions. Koproducenti sú Matthias Wendlandt a Felix Wendlandt z Rialto Film a Marcus Englert z Mythos Film. Jan Mojtos Beta Film bude distribuovať ako medzinárodný partner, filmy v zahraničí.

Projekt série filmov o Winnetouvi podporili Film Media Foundation NRW a chorvátsky HAVC (Croatian Audiovisual Centre).

Filmy boli natočené v auguste 2015 v Chorvátsku, kde sa už natáčali filmy Karla Maya v roku 1960 s hlavnými predstaviteľmi ako Winnetou - Pierre Brice a Lex Barker ako Old Shatterhand. Natáčanie prebiehalo v lokalitách Lika, Gorski kotar, Velebit, Istria a Fužine. Ďalšie lokality boli Národný park Paklenica a film Tajomstvo strieborného jazera sa natáčal v blízkosti vodopádov Plitvických jazier. Ďalšie nakrúcanie sa konalo v Národnom parku Krka a kaňone Zrmanja.

Filmová hudba[upraviť | upraviť kód]

Filmová hudba skomponovaná skladateľom Martinom Böttcherom so slávnou melódiu Winnetou sa vracia reinterpretovaná autorom Heiko Maile.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Winnetou (2016) na nemeckej Wikipédii.