XX. zjazd Komunistickej strany Sovietskeho zväzu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

XX. zjazd Komunistickej strany Sovietskeho zväzu sa konal v Moskve od 14. do 26. februára 1956. Bol to prvý zjazd KSSZ po smrti sovietskeho diktátora J. V. Stalina.

Známym a prelomovým sa stal predovšetkým vystúpením Nikitu Chruščova, ktorý predniesol prejav Kult osobnosti a jeho dôsledky na uzavretom rokovaní. V ňom Chruščov poodhalil a odsúdil diktátorské praktiky svojho predchodcu J. V. Stalina. Zjazd sa tak považuje za bod obratu, ktorým stalinizmus prestal byť oficiálnou politikou KSSZ a zároveň aj celého sovietskeho bloku, hoci opatrná destalinizácia prebiehala v rôznych oblastiach života a rôznych krajinách nerovnakou mierou a Albánsko dokonca sovietsky postoj označilo za revizionistický.

Odhalenie nezákonných praktík zo stalinského obdobia vyvolalo spočiatku medzi členmi Politbyra prejavy nesúhlasu a pohoršenie. Tieto praktiky totiž boli držané za diktátorovej vlády v tajnosti a preto sa členom Politbyra aj verejnosti zdali neuveriteľné. Niektoré hlasy žiadali dokonca odvolanie 1. tajomníka KSSZ Chruščova.

Samotný prejav sa napriek snahe o utajenie dostal na verejnosť. Jednu z jeho kópií sa totiž podarilo získať poľskému novinárovi židovského pôvodu Viktorovi Grajevskému. Ten si ju náhodou všimol na stole šéfa poľských komunistov E. Ochaba. Bez toho, že by bol odhalený, sa mu ju podarilo odovzdať na izraelské veľvyslanectvo vo Varšave. Potom, čo si ju dôstojník Mosadu odfotografoval, vrátil ju späť. Cez Izrael sa správa dostala do USA a potom do tlače.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Muž, který ukradl Chruščovův projev [online]. Mediacop, s.r.o., [cit. 2010-03-20]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku XX. sjezd KSSS na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]