Yahya Abdul-Mateen II

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Yahya Abdul-Mateen II
Yahya Abdul-Mateen II by Gage Skidmore.jpg
Yahya Abdul-Mateen II v roku 2018
Narodenie 15. júl 1986 (36 rokov)
New Orleans, Louisiana, USA
Povolanieherec
Roky pôsobenia2012 – súčasnosť

Yahya Abdul-Mateen II ( * 15. júl 1986, New Orleans, Louisiana, USA) je americký herec. Je známy z filmov a televíznych seriáloch ako The Get Down (2016 – 2017), Aquaman (2018), Watchman (2019), Chicagský tribunál (2020) či The Matrix Resurrections (2021).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa do rodiny moslimského otca Yahya Abdul-Mateena I a kresťanskej matky Marie. Je najmladším zo šiestych detí. Detstvo prežil v New Orleans, neskôr sa presťahoval do Oaklandu v Kalifornii.

Vyštudoval architektúru v Kalifornii a istý čas pracoval ako urbanista. Po prepustení z práce začal navštevovať Yale University, kde študoval drámu. Skončil s magisterským titulom a venoval sa divadelnému herectvu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku svojej kariéry bol Abdul-Mateen neústupný v tom, že nebude si meniť svoje moslimské meno aj napriek tomu, že by to potenciálne mohlo viesť k jeho hereckému neúspechu. Účinkoval v divadlách a neskôr sa dostal k filmu. V roku 2016 účinkoval v televíznom seriály The Get Down, ktorý vysielala spoločnosť Netflix. Za svoj herecký výkon bol Abdul-Mateen pozitívne ohodnotený. O rok neskôr, získal menšiu úlohu v muzikály Najväčší Showman, kde si zahral po boku Hugha Jackmana, Michelle Williams či Rebeccy Ferguson. V rovnakom roku, si tiež zahral v komédii Baywatch.

V roku 2018 získal jednu z vedľajších úloh po boku Very Farmigy vo filme Traja na ceste. V rovnakom roku prevzal zápornú postavu menom Black Manta vo filme Aquaman. Tiež účinkoval v horore My, ktorý mal premiéru v roku 2019. Po boku Reginy King sa objavil v deviatich epizódach televízneho seriálu Watchman, kde za svoj herecký výkon bol ocenený cenou Emmy a Black Reel Award. Tiež sa zúčastnil konkurzu na rolu Anthony McCoya v reboote Candyman, rolu získal a film mal premiéru v roku 2021 a získal pozitívne ohlasy.

Tiež sa objavil vo filme Chicagský tribunál z roku 2020, kde sa predstavil ako politický aktivista Bobby Seale. Tiež nahradil herca Laurencea Fishburnea v ďalšom pokračovaní filmu Matrix, s názvom The Matrix Resurrections, ktorý mal premiéru v decembri 2021.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Abdul-Mateen žije v New Yorku. Po smrti svojho otca skúmal svoju rodinnú históriu a zistil, že jeho otec mal západoindický pôvod.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Yahya Abdul-Mateen II na anglickej Wikipédii.