Yoweri Museveni

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Yoweri Museveni
ugandský politik a spisovateľ
10. prezident Ugandy
10. prezident Ugandy
Momentálne v úrade
od 29. január 1986
Predchodca Tito Okello
Biografické údaje
Narodenie5. október 1944 (79 rokov)
Ntungamo, Uganda
Politická stranaNational Resistance Movement
Alma materUniversity of Dar es Salaam
Vierovyznanieevanjelikál
Rodina
Manželka
Janet Kainembabazi (1973 -)
DetiMuhoozi Kainerugaba (* 1974)
Natasha Karugire (* 1976)
Patience Rwabwogo (* 1978)
Diana Kamuntu (* 1980)
Odkazy
na yowerikmuseveni.com
Spolupracuj na CommonsYoweri Museveni
(multimediálne súbory)

Yoweri Museveni (* 1944, Ntungamo, Uganda) je súčasným prezident Ugandy. Vo svojej funkcii zotrváva nepretržite od 29. januára 1986.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval na univerzite v Dar-es-Salaame. Patril medzi obdivovateľov politiky tanzánskeho prezidenta Nyerereho. Do značnej miery ho ovplyvňovali revolucionárski myslitelia, ktorí pôsobili na univerzite aj mimo nej – veľkou inšpiráciou boli pre neho myšlienky Frantza Fanona. Zorganizoval cestu niekoľkých študentov do severného Mozambiku spravovaného Frelimo.

Museveni pracoval najprv v Oboteovej prezidentskej kancelárii ako ekonomicko-politický výskumný pracovník. Po zvrhnutí Oboteovho režimu utiekol v obavách z možných represií, hoci prevrat privítal ako spôsob prebudovania štátu na skutočne národnom základe. V Tanzánii sa spojil s Nyererom, ktorého požiadal o podporu pri budovaní odboja voči Idi Aminovi. Nyerere si kládol podmienku jednotného frontu voči Idi Aminovi pod vedením Oboteho a Museveni sa preto snažil s Obotom dohodnúť. Obote však žiadal konvenčnú vojnu v spojení s okolitými štátmi, ktorá by viedol on ako prezident. Museveni bol za vedenie povstaleckého boja, ktorý by zjednotil rôzne zoskupenia odporujúce režimu Idi Amina, preto založil vlastnú povstaleckú organizáciu – Front národnej spásy (Fronasa).

Po úspešnom vpáde tanzánijskych vojsk podporovaných povstaleckými skupinami, vrátane Frontu národnej spásy, boli v Ugande v decembri 1980 usporiadané voľby, v ktorých zvíťazil Obote. Väčšina obyvateľov južnej Ugandy ich však považovala za zmanipulované. V súlade s týmto nesúhlasným postojom vznikla Armáda národného odporu (ANO). Svoj cieľ dosiahla ANO 26. januára 1986, kedy dobyla Kampalu po úplnom rozklade ugandskej vlády Tita Okella.

Museveniho prezidentský mandát bol potvrdený až vo voľbách z roku 1996 – získal 75,5 % hlasov pri 72,6% volebnej účasti. Sčasti aj vďaka svojej tradične populistickej predvolebnej kampani zvíťazil aj vo voľbách v roku 2001. Pred voľbami však prisľúbil, že to bude jeho posledné funkčné obdobie. Sľub nedodržal a kandidoval aj vo voľbách v roku 2006. Tieto voľby, aj keď demokratickejšie než tie predchádzajúce, sprevádzali mnohé všeobecne neprípustné zásahy do demokratického poriadku, na čele so zatknutím a obvinením opozičného predáka Kizzy Besigyeho. 23. februára sa uskutočnili, po prvý raz po 25 rokoch, voľby za účasti viacerých strán, a ich výsledkom bolo predlženie Museveniho funkčného obdobia o ďalších päť rokov. Museveni získal 59% hlasov oproti 37% hlasov, ktoré dostal Besigye.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]