Yucca schidigera

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yucca Schidigera
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Yucca Schidigera
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Yucca schidigera je kvitnúca, vždyzelená rastlina z čeľade asparágovité. Je udomácnená v púšti Mojave a Sonoran v juhovýchodnej Kalifornii a južnej Nevade. Svojím vzhľadom pripomína palmu s hrubým a krátkym kmeňom a s listami v tvare dýky, či meča. Kvety v tvare zvona po rozkvitnutí do tvaru pyramídy v noci vydávajú sladkú vôňu. Po celé stáročia jej domorodci prejavovali úctu a pokladali ju za "strom života" pre jej liečivé účinky. Darí sa jej na slnku a v pôde s dobrou priepustnosťou; ani v lete nepotrebuje vodu.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Viac ako tisíc rokov slúži Yucca Schidigera pre Indiánov nielen ako úžitková, ale aj ako liečivá rastlina. Domorodci ju považujú za skutočný elixír života. Yuccu Schidigera používajú na zmiernenie kĺbových bolestí, zápaly, ekzémy a choroby spojené so starobou. Každá časť rastliny (kvety, listy, stonka a korene) sa buď spotrebuje v surovom stave, alebo sa z nej pripraví vývar resp. čaj. Počas dlhých putovaní Indiáni Yuccu Shidigeru používali ako zdroj vody. Yucca Schidigera obsahuje chlorofyl, minerálne látky, stopové prvky, enzýmy, vitamíny a hlavne saponíny a resveratrol, ktoré ju robia pre človeka tak užitočnou.

V malom množstve saponíny obsahuje aj hrach, fazuľa, paradajka, zemiaky a ovos. Za horkú chuť špargle sú zodpovedné jej steroidsaponíny. Domáce liečivé rastliny z Európy a z Ázie, ako sú cesnak, ženšen a koreň jamu tiež obsahujú saponíny. Americký dohľadový orgán (FDA - Food and Drug Administration) schválil Yuccu Schidigeru ako doplnok výživy a označil ju ako neškodnú pre zdravie.


Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Heinz-Dieter Bartels. Gesundheit aus der Wűste, Wissenschaftlicher Autorenverlag KG, Leer, 2009. 12-18 s. ISBN 978-3-937268-28-6
  • FRANCIS, George; KEREM, Zohar; MAKKAR, Harinder P. S.; BECKER, Klaus. The biological action of saponins in animal systems: a review. British Journal of Nutrition, 2002, roč. 88, čís. 6, s. 587–605. DOI10.1079/BJN2002725. PMID 12493081.