Yusef Lateef

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Yusef Lateef
Yusef Lateef (2007)
Yusef Lateef (2007)
Základné informácie
Rodné meno William Emanuel Huddleston
Narodenie 9. október 1920
Chattanooga, Tennessee, USA
Úmrtie 23. december 2013 (93 rokov)
Shutesbury, Massachusetts, USA
Žáner džez
Hrá na nástrojoch saxofón, flauta hoboj, shehnai, šofar, arghul, koto
Roky pôsob. 1938 – 2013
Vydavateľstvá Savoy Records, Prestige Records, Verve Records, Riverside Records, Impulse! Records, Atlantic Records, CTI Records, YAL Records
Webstránka YusefLateef.com

Yusef Lateef (rodným menom William Emanuel Huddleston; * 9. október 1920 Chattanooga, Tennessee, USA – † 23. december 2013 Shutesbury, Massachusetts, USA) bol americký multiinštrumentalista (hlavnými nástrojmi sú tenorsaxofón a flauta) a hudobný skladateľ. Svoju kariéru začal koncom tridsiatych rokov hraním v rôznych swingových orchestroch. Roku 1949 sa stal členom orchestra Dizzyho Gillespieho a následne sa vrátil k štúdiám a študoval kompozíciu a hru na flautu na Wayne State University. V roku 1950 konvertoval na Islam. Prvý album ako líder nazvaný Jazz for the Thinker vydal v roku 1957. Podieľali sa na ňom Curtis Fuller (pozauna), Hugh Lawson (klavír), Ernie Farrow (kontrabas), Louis Hayes (bicie) a Doug Watkins (perkusie).

Neskôr vydal mnoho ďalších albumov a spolupracoval aj s ďalšími hudobníkmi, medzi ktorých patria Cannonball Adderley, Archie Shepp, Donald Byrd alebo Art Farmer. V rokoch 19872002 sa mimo svojej aktívnej kariéry venoval aj pedagogickej činnosti. Zomrel vo veku deväťdesiattri rokov v decembri 2013 na rakovinu prostaty. Svoje posledné turné odohral v lete toho roka. Za svoj album Yusef Lateef 's Little Symphony z roku 1987 získal cenu Grammy v kategórii najlepší new age album. V roku 2010 získal ocenenie NEA Jazz Masters.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Yusef Lateef

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Yusef Lateef na českej Wikipédii.