Yves Saint Laurent

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yves Saint Laurent
francúzsky módny návrhár
Yves Saint Laurent
Narodenie1. augusta 1936
Orán, Alžírsko
Úmrtie1. júna 2008
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent, celým menom Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent [vyslov: iv á(n)ri dona matjö se(n) lorá(n)] (* 1. augusta 1936, Orán, Alžírsko; † 1. júna 2008 Paríž) bol jedným z najvplyvnejších francúzskych i svetových módnych návrhárov 20. storočia, spolu s Coco Chanel, Christianom Diorom a Hubertom de Givenchy. Tvoril a menil trendy v móde počas svoje vyše štyridsatročnej kariéry. Jeho značka YSL sa stala symbolom kreativity a luxusu.

Život a dielo

Saint Laurent sa narodil v rodine riaditeľa poisťovacej spoločnosti a jeho manželky Lucienne Mathieu, ktorých predkovia sa prisťahovali do severnej Afriky počas Fransko-pruskej vojny. Kvôli svojej krehkosti a jemnosti (a homosexualite) nemal šťastné detstvo, pretože deti v škole ho často šikanovali.

Roky u Diora

Ako 17-ročný odchádza do Francúzska, do Paríža, kde sa stáva spolupracovníkom Christiana Diora. Táto spolupráca viedla k najkreatívnejšiemu a najúspešnejšiemu spojeniu v histórii módy. Saint Laurent patril k najlepším návrhárom v Diorovom módnom dome. Vo veku 21 rokov, v roku 1957, mu bolo zverené vedenie domu, keď Christian Dior odišiel na dovolenku, avšak z nej sa už nikdy nevrátil. 15. novembra 1957, dva týždne po Diorovej smrti sa Saint Laurent stal umeleckým riaditeľom Diorovho módneho domu a zároveň sa stal najmladším módnym návrhárom vo svete haute couture.

Krátko po nástupe do funkcie ho povolala francúzska armáda, aby si odslúžil povinnú vojenskú službu. Po dvadsiatich dňoch neustáleho stresu, spôsobeného najmä jeho kolegami - vojakmi, bol Saint Laurant hospitalizovaný v psychiatrickej liečebni.

Yves Saint Laurent okamžite začal vytvárať svoj nezameniteľný štýl kombinovaním tradičných Diorových prvkov s viacej nositeľným realistickým štýlom. Jeho prvou kolekciou bola Ligne Trapéze, ktorá sa stala okamžitým hitom, pričom predaj vzrástol o 35 percent. Svojou poslednou kolekciou pred svojím odchodom od Diora (1960) si rozhneval väčšinu svojich doterajších zákazníčok. Na predvádzacie móla sa dostala móda ulice a beatnickej generácie - čierne roláky, kožené bundy, nohavice a čižmy.

Budovanie značky YSL

V roku 1961 vytvoril svoju prvú kolekciu pod vlastnou značkou YSL. Nový módny dom založil spolu so svojim vtedajším partnerom Pierrom Bergém. Výsledky boli úžasné: trapézové šaty inšpirované strohými obrazmi holandského maliara Pieta Modriaana a pop artovými serigrafiami Andyho Warhola. Začal s navrhovaním unisexového oblečenia, prenášaním mužských prvkov, akými sú sako a nohavice, do ženskej módy. Vynašiel dámsky nohavicový kostým a taktiež vytvoril ženskú verziu pánskeho smokingu pre svoju kolekciu z roku 1965, ktorú nazval Le Smoking.

V roku 1966 otvoril prvý zo siete butikov línie prêt-à-porter, ktorú nazval Yves Saint Laurent Rive Gauche. Meno konfekčnej línii dala poloha prvého butiku - nachádzal sa na ľavom brehu rieky Seiny (franc.: rive gauche = ľavý breh). Prvá kolekcia dokonale kontrastovala svojou neformálnosťou s eleganciou a luxusom jeho línie haute couture.

Koncom 60. rokov, v ére hippies vymenil futuristický geometrizmus svojich kreácií za dlhší, romantickejší vzhľad. V roku 1968 navrhol kolekciu v štýle safari taktiež prvý krát použil priesvitné materiály. S obľubou používal zamat a nechával sa inšpirovať Ruskom, Áziou a Afrikou. V 70. rokoch sa vrátil k androgýnnemu vzhľadu svojich modelov - muži i ženy nosili saténové nohavice, nazberané košele a šatky viazané okolo pása.

V roku 1971 predstavil ďalšiu líniu YSL Beauté - kolekciu parfumov a dekoratívnej kozmetiky. Predstavil svoj prvý pánsky parfum s názvom YSL. Reklamná kampaň pre nový parfum spôsobila obrovský škandál, pretože na fotografiách pózoval nahý Saint Laurant s flakónom zakrývajúcim jeho mužstvo. Okrem YSL predstavil v roku 1971 aj dámsky parfum Rive Gauche. Ďalším škandálom na poli parfumov bolo uvedenie jeho klasického parfému Opium (1977), ktorého drogovo-orientovaný názov vzbudzoval pohoršenie. Nasledovali ďalšie parfumy: Kouros (1981), Paris (1983), Jazz (1988), Yvresse/Champagne (1993), Opium pour Homme (1995), Live Jazz (1998), Nu (2001 a 2002) a M7 (2002).

Bol to práve pánsky parfum M7, ktorý spôsobil obdobný škandál ako prvý Saint Laurentov parfum - na fotografiách v reklamnej kampani sa objavilo nahé telo francúzskeho majstra Európy v džude Samuela de Cubbera, avšak jeho mužstvo už nezakrýval ani len flakón.

Odchod do dôchodku

Napriek uznaniu a svetovej sláve Yves Saint Laurent neviedol šťastný život. Bol plachý, samotár a mal iba málo dobrých priateľov. Počas svojho života prežil niekoľko nervových zrútení, trpel depresiami, mal problémy s alkoholom i drogami. Jeho múzou i priateľkou bola herečka Catherine Deneuveová.

Yves Saint Laurent nikdy nebol dobrým obchodníkom, bol najmä dobrým umelcom. Avšak to spôsobilo, že jeho módny dom sa dostal v polovici 90. rokov do straty. V roku 1993 kúpila farmaceutická firma Sanofi spoločnosť Yves Saint Laurent za približne 600 000 000 amerických dolárov. V roku 1999 prebral módny konglomerát Gucci Group značku Yves Saint Laurent. Americký návrhár Tom Ford bol zodpovedný za dizajn konfekčnej línie Rive Gauche a kozmetickej značky YSL Beauté, zatiaľ, čo Saint Laurent naďalej navrhoval šaty v línii haute couture.

Taktiež začal tráviť väčšinu svojho času vo svojom dome v Marakéši v Maroku. Nezhody s vedením Gucci Group viedli v roku 2002 k zatvoreniu Yves Saint Laurant Couture. Posledná, rozlúčková prehliadka sa konala 7. januára 2002 v Pompidouovom centre v Paríži.

Po odchode Toma Forda z Gucci Group je za návrhy línie Rive Gauche zodpovedný Stefano Pilati.

Spoločnosť

100% akcií spoločností Yves Saint Laurent, YSL Beauté a Luxury Timepieces International (spoločnosť vyrábajúca hodinky pre módne domy Yves Saint Laurent, Gucci a Boucheron) patrí konglomerátu Gucci Group. V súčasnosti YSL vyrába dámsku a pánsku konfekciu; doplnky ako kabelky, kožené výrobky a obuv. V roku 2004 hospodárila so ziskom 196,4 milióna eur a so 60 priamo riadenými predajňami po celkom svete.

YSL Beauté navrhuje, vyrába a distribuuje parfumy a kozmetiku pre značky Yves Saint Laurent a Roger&Gallet. Vo svojom portfóliu parfumov má aj voňavky Stelly McCarntey, Alexandra McQueena ale aj spoločnosti Boucheron.

Sídlom Gucci Group je Amsterdam, Holandsko a sídlom Yves Saint Laurent je Paríž, Francúzsko.

Pozri aj

Externé odkazy