Zámok Montsoreau

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Zámok Montsoreau

Zámok Montsoreau (franc. Château de Montsoreau) je jediný zo zámkov na Loire, ktorý bol postavený na koryte rieky Loiry. Zámok leží asi 10 km východne od mesta Saumur v departemente Maine-et-Loire, región Pays de la Loire. Bol vybudovaný v polovici 15. storočia Jánom zo Chambes, dôverníkom a dipomatom Karola VII. na mieste staršej stavby. Strategická pozícia zámku chránila cestu zo Chinon do Saumuru.

Po Veľkej francúzskej revolúcií bol zámok rozdelený medzi viacerých vlastníkov. Priestory zámku boli využívané ako byty a sklady, až sa budova zrútila. Zrúcanina zostala populárna zásluhou románu Alexandra Dumasa "Dáma z Monsoreau". Neskôr ho získal a vkusne zreštauroval departement Maine-et-Loire. Stretávajú sa tu stredoveké i čisto renesančné prvky.

V roku 1862 ho ministerstvo kultúry zaradilo medzi historické stavby. V roku 2001 bol zámok po rozsiahlej rekonšturkcii znovu otvorený s mottom "Les imaginaires de Loire". Návštevníci sa v rámci audiovizuálnej cesty zoznámia s kultúrnymi, spoločenskými a hospodárskymi dejinami oblasti Loiry v Anjou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Schloss Montsoreau na nemeckej Wikipédii.