Zachary Taylor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zachary Taylor
Zachary Taylor
Zachary Taylor, podpis
12. prezident USA
V úrade
4. marec 1849 – 9. júl 1850
ViceprezidentMillard Fillmore
Predchodca James Knox Polk Millard Fillmore Nástupca
Biografické údaje
Narodenie24. november 1784
Barboursville, Virgínia, USA
Úmrtie9. júl 1850 (66 rokov)
Washington D.C., USA
Politická stranaWhig Party
Rodina
Manželka
Odkazy
Spolupracuj na CommonsZachary Taylor
(multimediálne súbory)

Zachary Taylor (* 24. november 1784, Barboursville, Virgínia, USA – † 9. júl 1850, Washington D.C.) bol americký vojenský veliteľ a 12. prezident USA. V úrade pôsobil v období medzi 4. marcom 1849 a 9. júlom 1850.

Taylor mal za sebou štyridsaťročnú vojenskú kariéru, zúčastnil sa britsko-americkej vojny v roku 1812, Black Hawk War v roku 1832 a druhej Seminolskej vojny v roku 1837. Preslávil sa svojim vedením jednotiek USA do víťazných bojov v niekoľkých rozhodujúcich bitkách Mexicko-americkej vojny.

Hoci sa ako južanský otrokár, ktorý bol proti rozširovaniu otrokárstva do teritórií Spojených štátov, o politiku príliš nezaujímal, vybrala ho Whig Party ako ich kandidáta na prezidenta vo voľbách v roku 1848. V týchto voľbách porazil Lewisa Cassa, kandidáta Demokratickej strany, a stal sa tak prvým americkým prezidentom, ktorý nikdy pred nástupom do funkcie nebol v žiadnom inom vládnom úrade.

Prezident Taylor začal tlačiť na usadlíkov v Novom Mexiku a v Kalifornii, aby nezostali teritoriálnymi oblasťami a miesto toho urobili návrhy štátnych ústav, ktorými by pomohli presadiť Kompromis z 1850.

Taylor mal povesť rozhodného muža (prezývka Old Rough and Ready). Zomrel na gastroenteritídu púhych šestnásť mesiacov po svojom zvolení. Vo funkcii ho nahradil viceprezident Millard Fillmore.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zachary Taylor na českej Wikipédii.