Zberač nasávacieho potrubia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dva druhy zberača nasávacieho potrubia; hore originálny, dole na zakázku zhotovený pre pretekárske účely, oba druhy pre motor VW 1.8 Turbo (AGU/ARZ/ARX/AUM)

Zberač nasávacieho potrubia[1] (iné názvy: koleno nasávacieho potrubia[2], nevhodne: zberač/koleno sacieho potrubia[3], zberné nasávacie potrubie, nasávacie zberné potrubie, nevhodne: zberné sacie potrubie, nevhodne: sacie zberné potrubie[4][5][6]) je časť spaľovacieho motora, ktorá dodáva vzduch, alebo pri starších motoroch (karburačný motor, motor s jednobodovým vstrekovaním) zmes paliva so vzduchom do valcov. Oproti tomu, výfukové zvody zbierajú výfukové plyny z valcov, prostredníctvom viacerých potrubí do menšieho počtu potrubí – najčastejšie do jedného.

Hlavná funkcia zberača nasávacieho potrubia je dodávať vzduch alebo spaľovaciu zmes do každého sacieho kanála v hlave valcov. Takéto zberače nasávacieho potrubia môžu slúžiť aj ako držiak pre karburátor, pre telo škrtiacej klapky, pre vstrekovače a ďalšie komponenty motora. V dôsledku zostupného pohybu piestu v piestovom spaľovacom motore a kvôli reštrikcii, ktorú spôsobuje škrtiaca klapka, je v nasávacom potrubí čiastočný podtlak. Tento podtlak v nasávacom potrubí môže byť použitý ako pomocný zdroj pre systémy ako posilňovač bŕzd, emisné kontrolné zariadenia, tempomat, zapaľovacie zariadenie, okenné stierače, ovládanie okien, ventily kúrenia atď. Tento podtlak sa používa aj pre odvetranie kľukovej skrine, kde vťahuje z kľukovej skrine plyny do zberača nasávacieho potrubia. Tam sa tieto plyny zmiešajú so vzduchom/spaľovacou zmesou. V minulosti sa nasávacie potrubia vyrábali z hliníka, prípadne liatiny, avšak v súčasnosti sú často na výrobu používané kompozitné plasty (napr. väčšina motorov Chrysler, Ford Zetec 2.0, Duratec 2.0 a 2.3, či motory GM série Ecotec).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Technický prekladový slovník anglicko-slovenský I A-J. 3. vyd. Bratislava : Alfa, 1993. 728 s. (Edícia prekladových slovníkov.) ISBN 80-05-00845-7. S. 693.
  2. KRENČEY, Ivan, a kol. Slovensko-nemecký [a] nemecko-slovenský automobilový slovník : pre veľkoobchodníkov, maloobchodníkov, pracovníkov autoservisov a vodičov. Bratislava : Centrum cudzích jazykov, [1996]. 255 s. ISBN 80-967110-4-0. S. 13.
  3. sací. In: Krátky slovník slovenského jazyka, 2003 dostupné online
  4. Technology Gaz - ZÁRUČNÝ LIST A NÁVOD NA POUŽITIE PLYNOVÉHO ZARIADENIA AUTA [online]. lacnevozenie.sk, [cit. 2017-03-29]. Dostupné online.
  5. Senzorové systémy pre automobily (SSA) [online]. ec.elf.stuba.sk, [cit. 2017-03-29]. Dostupné online.
  6. Dohoda o prijatí jednotných podmienok homologizácie (overovania zhody) a o vzájomnom uznávaní homologizácií výstroja a súčastí motorových vozidiel uzatvorená v ženeve 20. marca 1958 - dodatok 83 : predpis č. 84 - dátum nadobudnutia platnosti: 15. júl 1990 - Organizácia spojených národov - Jednotné ustanovenia pre homologizáciu osobných automobilov so spaľovacím motorom z hľadiska spotreby paliva [online]. fpedas.uniza.sk, [cit. 2017-03-29]. Dostupné online. s. 11

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Inlet manifold na anglickej Wikipédii.