Zdeněk Burian

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdeněk Burian – pamätná tabuľa v Kopřivnici

Zdeněk Michael František Burian (* 11. február 1905, Kopřivnice – † 1. júl 1981, Praha) bol český maliar a ilustrátor dobrodružných kníh. Do povedomia sa dostal najmä svojimi paleontologickými rekonštrukciami spoločne s profesorom Josefom Augustom.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho výtvarný talent si všimli už na základnej škole, ako štrnásťročného ho (na odporúčanie ilustrátora Jana Gotha a Maxa Švabinského) prijali na AVU v Prahe, priamo do druhého ročníka. Na škole vydržal ale len necelé dva roky a už v šestnástich rokoch sa začal živiť ako ilustrátor. Ilustroval predovšetkým dobrodružnú literatúru. Medzinárodné uznanie získa za rekonštrukcie vyhynutých zvierat a rastlín, ktorým sa venoval v spolupráci s poprednými odborníkmi. Napriek tomu bol značne v úzadí, pretože režimu sa, okrem iného, nepáčila jeho orientácia na západnú literatúru.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Burianovo dielo je veľmi rozsiahle, vytvoril 10 tisíc diel určených na reprodukciu (vtedy ilustrácie a obálky pre knihy a časopisy, v tomto čísle je obsiahnutá aj prevažná väčšina jeho „pravekého“ diela), navyše vytvoril ťažko zistiteľné množstvo (radovo stovky) diel v rámci takzvanej voľnej tvorby (tu možno rátať najrôznejši veci – od rozmerných olejov až po malé kresby obdivovateľom do pamätníkov či tie najjednoduchšie prípravné skice). Nebol experimentátor, zdokonaľoval iba svoju techniku, snažil sa, aby jeho dielo bolo prístupné každému. Ilustroval české vydania okolo 500 kníh (navrhol 600 knižných obálok), napríklad od autorov Foglara, Kiplinga, Londona, Maya, Štorcha alebo Verna. S paleontológom Josefom Augustom spolupracoval na mnohých paleontologických rekonštrukciách pravekých zvierat, najmä dinosaurov, a prispel tak k popularizácii tejto vednej disciplíny. Okrem toho namaľoval a ďalšie obrazy, hlavne portréty.

Poštové známky[upraviť | upraviť zdroj]

  • obraz od Zdeňka Buriana na poštovej známke (Česká republika, 2005)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]