Zebrička austrálska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zebrička austrálska
Zebrička austrálska
Zebrička austrálska, samec
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Taeniopygia guttata
Vieillot, 1817
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Zebrička austrálska (lat. Taeniopygia guttata) je dnes najrozšírenejším a najznámejším druhom astrildovitých vtákov v strednej časti Austrálie, hoci sa vyskytuje po celom austrálskom kontinente s výnimkou najchladnejších a príliš vlhkých oblastí na severe a juhu. Izolovane žije i v Indonézii. Bola vysadená aj na Portoriku, v Portugalsku a Spojených štátov. Je veľmi populárna ako klietkový vták.

Rozlišujeme 2 poddruhy zebričiek, často považované za samostatné druhy:

  • Taeniopygia guttata guttata (resp. druh Taeniopygia guttata, po slovensky: zebrička červenozobá, amadina zebrovitá, astrild zebrovitý)
  • Taeniopygia guttata castanotis (resp. druh Taeniopygia castanotis, po slovensky: zebrička austrálska (v užšom zmysle))

Obýva širokú škálu krajín, najhojnejšie sa však vyskytuje v stepiach s roztrúseným porastom stromov a krov, často zasahuje tiež do tesnej blízkosti ľudských obydlí.

Je semenožravá. Samec má čierny chvost, oranžové líca, červený zobák a zebrovitý vzor na hrudi. Samica ma zebrovitý vzor na chvoste a oranžový zobák. Hniezda si stavajú fľaškovitého tvaru a kladú 3-10 vajec. Môžu žiť v jednej klietke spolu s Papagajcom vlnkovatým (andulka) a inými exotickými vtákmi z Austrálie. Neodporúča sa chovať samú zebričku. Žijú v kolóniach tak aj v klietke by mali byť aspoň 2.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]