Zelda Rubinsteinová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zelda Rubinsteinová
Zelda Rubinstein, 1985.jpg
Celé menoZelda May Rubinstein
Narodenie 28. máj 1933
Pittsburgh, Pensylvánia, USA
Úmrtie27. január 2010 (76 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, aktivistka za ľudské práva
Roky pôsobenia1980 – 2010

Zelda Rubinsteinová (angl. Zelda May Rubinstein; * 28. máj 1933, Pittsburgh, Pensylvánia, USA – † 27. január 2010, Los Angeles, Kalifornia) bola americká herečka známa z trilógie filmu Poltergeist, aktivistka za ľudské práva a tiež bola známa svojou kampaňou proti ochoreniu AIDS.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Ranný život

Zelda Rubinsteinová sa narodila poľským prisťahovalcom v Pittsburghu v Pennsylvánií. Je najmladšou z troch detí a kvôli nedostatočne vyvinutej prednej hypofýze merala len 130 centimetrov.

Rubinsteinová získala štipendium na University of Pittsburgh, kde získala bakalársky titul v odbore bakteriológia a stala sa sestrou národného spolku Phi Sigma Sigma. Ako dvadsaťpäť ročná sa presťahovala do Berkeley v Kalifornii, kde študovala na Kalifornskej univerzite a pracovala v laboratórnych a krvných bankách.

Kariéra

Rubinsteinová začala v roku 1978 študovať herectvo na Kalifornskej univerzite. Jej prvou hereckou skúsenosťou bol film Poltergeist, kde stvárnila médium, Tanginu Burrows. Svoju postavu si zopakovala aj v ďalších dvoch častiach filmu.

V roku 1992 sa stála súčasťou hereckého natáčania seriálu Picket Fences. Venovala sa tiež dabingu, jej hlas bolo možné počuť v seriáloch ako napríklad Hey Arnold! (1996 – 2004).

Začiatkom roku 1999 urobila niekoľko hlasových komentárov pre televíznu reality show Fox Family, s názvom Scariest Places On Earth. Svoju poslednú filmovú úlohu mala v roku 2007, vo filme Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon.

Aktivizmus

Rubinsteinová je známa tiež svojom bojom proti ochoreniu HIV/AIDS v roku 1984. Vystupovala v niekoľkých reklamách zameraných na homosexuálov, propagujúc bezpečný sex čím sa malo dostať do väčšieho podvedomia ochorenie AIDS.

Tiež je aktivistkou za ľudské práva a podporovala nízkych ľudí pretože chcela, aby ich spoločnosť vnímala ako seberovných.

Úmrtie

Dňa 27. januára 2010 zomrela v Los Angeles v Kalifornií. Jej agent, Eric Stevens uviedol, že krátko pred smrťou mala Rubinsteinová infarkt, z ktorého sa už neprebudila. Na jej žiadosť sa nekonal pohreb.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zelda Rubinstein na anglickej Wikipédii.