Preskočiť na obsah

Zelda Rubinsteinová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zelda Rubinsteinová
v roku 1985
Celé menoZelda May Rubinstein
Narodenie 28. máj 1933
Pittsburgh, Pensylvánia, USA
Úmrtie27. január 2010 (76 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, aktivistka za ľudské práva
Roky pôsobenia1980 – 2010

Zelda Rubinsteinová (angl. Zelda May Rubinstein; * 28. máj 1933, Pittsburgh, Pensylvánia, USA – † 27. január 2010, Los Angeles, Kalifornia) bola americká herečka známa z trilógie filmu Poltergeist, aktivistka za ľudské práva a tiež bola známa svojou kampaňou proti ochoreniu AIDS.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]
Ranný život

Zelda Rubinsteinová sa narodila poľským prisťahovalcom v Pittsburghu v Pennsylvánií. Je najmladšou z troch detí a kvôli nedostatočne vyvinutej prednej hypofýze merala len 130 centimetrov.

Rubinsteinová získala štipendium na University of Pittsburgh, kde získala bakalársky titul v odbore bakteriológia a stala sa sestrou národného spolku Phi Sigma Sigma. Ako dvadsaťpäť ročná sa presťahovala do Berkeley v Kalifornii, kde študovala na Kalifornskej univerzite a pracovala v laboratórnych a krvných bankách.

Kariéra

Rubinsteinová začala v roku 1978 študovať herectvo na Kalifornskej univerzite. Jej prvou hereckou skúsenosťou bol film Poltergeist, kde stvárnila médium, Tanginu Burrows. Svoju postavu si zopakovala aj v ďalších dvoch častiach filmu.

V roku 1992 sa stála súčasťou hereckého natáčania seriálu Picket Fences. Venovala sa tiež dabingu, jej hlas bolo možné počuť v seriáloch ako napríklad Hey Arnold! (1996 – 2004).

Začiatkom roku 1999 urobila niekoľko hlasových komentárov pre televíznu reality show Fox Family, s názvom Scariest Places On Earth. Svoju poslednú filmovú úlohu mala v roku 2007, vo filme Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon.

Aktivizmus

Rubinsteinová je známa tiež svojom bojom proti ochoreniu HIV/AIDS v roku 1984. Vystupovala v niekoľkých reklamách zameraných na homosexuálov, propagujúc bezpečný sex čím sa malo dostať do väčšieho podvedomia ochorenie AIDS.

Tiež je aktivistkou za ľudské práva a podporovala nízkych ľudí pretože chcela, aby ich spoločnosť vnímala ako seberovných.

Úmrtie

Dňa 27. januára 2010 zomrela v Los Angeles v Kalifornií. Jej agent, Eric Stevens uviedol, že krátko pred smrťou mala Rubinsteinová infarkt, z ktorého sa už neprebudila. Na jej žiadosť sa nekonal pohreb.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zelda Rubinstein na anglickej Wikipédii.