Zemetrasenie v S’-čchuane v roku 2008

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Epicentrum zemetrasenia

Zemetrasenie v S’-čchuane v roku 2008 bolo silné zemetrasenie, ktoré 12. mája 2008 o 06:28:04 UTC (14:28:04 hod. miestneho času) zasiahlo čínsku provinciu S’-čchuan s epicentrom asi 1 550 km juhozápadne od Pekingu. Otrasy boli citeľné až v Pekingu, Šanghaji, Hanoji a Bangkoku. Zahynulo pri ňom viac ako 68 000 ľudí[1].

Zemetrasenie malo silu 7,8 až 7,9 stupňa Richterovej stupnice. Pod jeho ničivý účinok sa podpísala nielen sila otrasov, ale aj výnimočne dlhý čas, počas ktorého otrasy trvali - 2 až 3 minúty hlavná séria a počas nasledujúcich 72 hodín 52 menších otrasov.

Tektonika[upraviť | upraviť zdroj]

Zemetrasenie sa odohralo na Lung-men-šanskom zlome. Tento zlom oddeľuje S’-čchuanskú panvu od pohoria Lung-men Šan. Lung-men Šan je (podobne ako Himaláje či Tibetská náhorná plošina) typ terénu, ktorý bol vyzdvihnutý do výšky vplyvom narážania Indického subkontinentu na Euroázijskú tektonickú platňu. Jeho viditeľným protikladom je rovinatý a nízko položený terén S’-čchuanskej panvy. Tá predstavuje typ terénu, ktorý sa s narážaním Indickej tektonickej platne musí zatiaľ ešte len vysporiadúvať. Zemetrasenie sa odohralo v časti zlomu dlhej asi 240 km. Pohorie Lu-men Šan po zemetrasení zvýšilo nadmorskú výšinu svojich terénov miestami až o tri metre. Horizontálne posuny dosiahli v niektorých úsekoch až 9-metrovú dĺžku.

Ohlas[upraviť | upraviť zdroj]

Zemetrasenie bolo závažnou udalosťou nielen pre Čínu, ale aj pre zvyšok sveta. Táto katastrofa bola v strede pozornosti svetových médií súčasne s katastrofou spôsobenou cyklónom Nargis v Mjanmarsku, ktorá sa odohrala približne v tom istom období. Čínska politická administratíva na rozdiel od predchádzajúcich blokačných zásahov pri informovaní o katastrofách, tentoraz umožnila širšie a otvorenejšie mediálne pokrytie. Zvyšok Číny a aj sveta mohol takto okamžite reagovať a prispieť humanitárnou pomocou postihnutým oblastiam. Tento prístup zjavne kontrastoval s priebehom humanitárnej pomoci cyklónom postihnutému Mjanmarsku. Mjanmarská vojenská chunta blokovala informačné toky a navyše aj úmyselne spomaľovala prísun zahraničnej humanitárnej pomoci.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. [1]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]