Zimoľub okolíkatý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
zimoľub okolíkatý
Chimaphila umbellata Sturm51.jpg
Zimoľub okolíkatý.
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
(európa[1])
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Chimaphila umbellata
Barton, 1817
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Chimaphila2.jpg

Zimoľub okolíkatý (Chimaphila umbellata) je vždyzelený poloker z čeľade vresovcovité (Ericaceae)[2] (niekde uvádzané aj ako hruštičkovité, Pirolaceae)[chýba zdroj].

Dosahuje výšku do 25 cm, má vystúpavé stonky s hranatým prierezom, listy sú kožovité, obráteno kopijovité a na okrajoch ostro pílkované. Kvety sú usporiadané v chudobnom chocholíku, koruna je široko zvonkovitá, bielej alebo jemne ružovej farby.

Je to dosť zriedkavý druh, ktorý rastie v podraste suchších lesných spoločenstiev, najmä s borovicou sosnou. Na Slovensku je zaregistrovaných asi 30 lokalít z toho asi 6 je na východnom Slovensku. Vyskytuje sa v prírodnej rezervácii Machnatý vrch vo Vihorlatských vrchoch, kde vytvára ojedinelé spoločenstvá s bielomachom sivým (Leucobryum glaucum).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2014.01. Prístup 13. novembra 2022
  2. Flora, fauna, earth, and sky... The natural history of the northwoods [online]. Rook.Org, 2006, [cit. 2012-07-27]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]