Ziz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leviatan, Behemot a Ziz

Ziz (hebr. זיז‎) je mytologický vták v židovskej tradícii. Údajne bol taký veľký, že keď roztiahol krídla, zakryl slnko. Spolu s Behemotom, predstavujúcim zem, a Leviatanom, predstavujúcim more, tvorí trojicu obrích netvorov v židovskom folklóre. Tieto tri bytosti boli obľúbeným motívom v umení aškenázkych židov.

Ziz v Biblii[upraviť | upraviť zdroj]

Na vtáka Ziz sa údajne vzťahuje Žalm 50, 11: "Poznám všetko vtáctvo hôr, moje je všetko, čo sa hýbe na poli (Ziz-Sadai)".

Ziz v rabínskej tradícii[upraviť | upraviť zdroj]

Ziz sa objavuje na viacerých miestach rabínskej literatúry, mimo iné aj v traktáte Bava Batra, ktorý tvorí súčasť Talmudu. Keď sa Ziz postavý do oceánu, voda mu siaha iba po členky a jeho hlava údajne dosahuje až Trón, na ktorom sedí Boh. Podobne o Zizovi hovorí aj rabbi bar Hanna, ktorý popisuje stretnutie lode s vtákom, ktorý stál uprostred morských vôd, takže si námorníci mysleli, že je na tom mieste plytčina. Hlas z neba ich však varoval: "Neponárajte sa tu! Tesár tu zahodil pred siedmimi rokmi svoju sekeru a ešte nedosiahla dno."[1]

Ďalšia povesť o Zizovi tvrdí, že keď raz jeho vajce padlo na zem, zničilo les a po puknutí svojim obsahom zatopilo 60 miest.[1] Podľa iného podania bol Ziz stvorený, aby ochraňoval ostatné vtáky. Keby Ziz neexistoval, všetky drobné vtáčiky by boli bezbranné.

Vták Ziz figuruje aj v povesti o kráľovi Šalamúnovi, ktorý, keď sa dozvedel, že si jeho dcéra má vziať za muža chudáka, nechal princeznú zavrieť do veže na opustenom ostrove. Mýtický vták však do veže zaniesol vyvoleného mladého muža a ani kráľ Šalamún nedokázal premôcť osud, za symbol ktorého je Ziz považovaný. S podobným výsledkom sa objavuje Ziz aj v ďalších legendách.

Kabalistický výklad[upraviť | upraviť zdroj]

Maharša (rabín Šmuel Eliezer Edels) a rabbi Nachman vykladajú vtáka Ziz ako ezoterickú alegóriu pre Tóru. Podľa nich to, že Ziz siaha hlavou do neba, znamená, že štúdiom Tóry možno dosiahnúť Boha, a hlbokú vodu, v ktorej vták stojí, ako nezmerateľnú hĺbku Tóry. Tesár má, podľa rabbiho Nachmana, symbolizovať Boha a sekera Mesiáša. Podľa ezoterického výkladu musí Mesiáš najprv obsiahnuť celú hĺbku Tóry a až potom nastane mesianistická éra, v ktorej budú jej tajomstvá odhalené všetkým ľuďom.

Ziz v literatúre[upraviť | upraviť zdroj]

Vták Ziz ožíva aj v literatúre pre deti, a to hlavne v rozprávke Gertrude Landa (známej tiež ako teta Naomi) zo zbierky Židovské rozprávky a legendy (1919). Nasledovali dve ďalšie knihy - Ziz (The Ziz) a Ziz a zázrak Chanuky (The Ziz and the Hanukkah Miracle) -, vďaka ktorým, sa Ziz zapísal do židovskej literatúry pre deti. Ziz sa objavuje aj v dvoch knihách novšieho dáta napísaných Jacqueline Jules a ilustrovanými Katherine Janus Kahn - Noe a Ziz (Noah and the Ziz, 2005) a Ziz a zázrak Chanuky (The Ziz And the Hanukkah Miracle, 2006).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Schwartz, 147

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Schwartz, H. Tree of Souls: The Mythology of Judaism. Oxford University Press, 2004.