Zkamenělý zámek (prírodná pamiatka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zkamenělý zámek
prírodná pamiatka
Zkamenělý-zámek2011e.jpg
Štát Česko Česko
Región Kraj Vysočina
Okres Okres Žďár nad Sázavou
Lokalita Svratka
Nadmorská výška 720 - 765 m n. m.
Súradnice 49°42′32″S 16°4′27″V / 49,70889°S 16,07417°V / 49.70889; 16.07417
Rozloha 3,0618 ha
Vznik 16. apríl 1987 pôvodne (2.6.1977)[1]
 - Vyhlásil Okresný národný výbor Žďár nad Sázavou
Správa AOPK ČR CHKO Žďárské vrchy
Kód AOPK ČR 915
Česko: Zkamenělý zámek
Zkamenělý zámek
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Zkamenělý zámek
Webová stránka: Biolib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Zkamenělý zámek je skupinové skalisko v Čechách, 3 km východne od Svratky v nadmorskej výške 765 m. Skalný útvar je z východnej strany obohnaný násypom a dvojitým valom. Od roku 1977 je chránený ako prírodná pamiatka.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa vykopaných nálezov vykonávaných v 80. a 90. rokoch 20. storočia sa vedeckí pracovníci zhodli na tom, že sa jedná o miesto s neolitickým a so slovanským osídlením. Zkamenělý zámek nebol pevnosťou, ako sa často súdi, ale hradiskom, v ktorom sa v rôznych dobách (kamennej, bronzovej, železnej) vystriedalo mnoho rôrnych rodinných skupín.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Je pravdepodobné, že toto miesto bolo pomenované v dobe staroslovanskej. V starých letopisoch sa uvádza názov "Strahwiow", ktorý sa asi vzťahoval nielen k blízkemu potoku, ale aj k návršnému hradisku. Najpravdepodobnejší výklad pomenovania hradiska Karlštejn lebo Kalštejn znie, že bolo utvorené nemeckým lesným personálom podľa veľkého holého kameňa, tj. Holý kameň nemecky Kahl - rovnako. Z toho ľud potom utvoril Kalštejn.

Pôvod je teda nepochybne nemecký. Zodpovedá tomu aj zápis vo Svrateckej farskej matrike z doby, kedy na vznikajúcu osadu - dnešné osada Karlštejn (súčasť obce Svratouch) s kaštieľom - bolo prenesené meno najbližšieho pomenovaného miesta (hradiska Kalštejna) a kedy sa potom pre hradisko ujal názov Starý Kalštejn alebo Karlštejn. Názov Zkamenělý zámek sa objavil až v druhej polovici 19. storočia, kedy zapracovala ľudová fantázia, ktorá videla v nápadne utváranej sústave skalísk "skamenený" zámocký útvar (veža, okno, schody, dom atď.).

Archeologický výskum[upraviť | upraviť zdroj]

Pri výkopoch v priestore Zkamenělého zámku tu bolo nájdených niekoľko predmetov: úlomky kamenného mlatu, žarnov, drtidlo, hlavička zvieraťa, množstvo kostí zvierat, železné nasadzovacie a bodacie šípky, veľké množstvo úlomkov z hlinených nádob a rad drobných železných predmetov. Väčšina nálezov sa dnes nachádza v múzeách v Hlinsku, v Poličke, Svratke a v Chrudimi.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2017-01-19]. Dostupné online. (po česky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zkamenělý zámek na českej Wikipédii.