Preskočiť na obsah

Zlatná (prítok Uhorského potoka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Zlatná je potok na hornom Poiplí, v centrálnej časti okresu Poltár.[1] Je to ľavostranný prítok Uhorského potoka, má dĺžku 6,7 km a je tokom IV. rádu.

Pramení v Revúckej vrchovine, v podcelku Cinobanské predhorie, na juhozápadnom svahu Troch chotárov (650,1 m n. m.) v nadmorskej výške okolo 545 m n. m.

Najprv tečie severojužným smerom, v lokalite Štajnerka sa oblúkom stáča na juhovýchod a zľava priberá najprv prítok z južného svahu Troch chotárov, potom krátky prítok z južného úpätia tohto vrchu. Neďaleko osady Zlatná priberá ďalší ľavostranný prítok (301,4 m n. m.) spod kóty 589,5 m a pokračuje na juh. Sprava priberá krátky prítok z juhovýchodného svahu Uhorského (530,8 m n. m.) a ďalej tečie juhojuhozápadným smerom. Z pravej strany potom priberá prítok z južného svahu Uhorského a následne aj krátky prítok stekajúci z výmoľov neďaleko obce Uhorské a vstupuje do Juhoslovenskej kotliny, do podcelku Lučenská kotlina. Na dolnom toku už tečie severojužným smerom, napája vodnú nádrž a juhovýchodne od obce Uhorské sa v nadmorskej výške okolo 235 m n. m. vlieva do Uhorského potoka.[2]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-04-24]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-04-23]. Dostupné online.