Zoë Kravitzová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zoë Kravitz
Zoe Kravitz March 18, 2014 (cropped).jpg
Celé menoZoë Isabella Kravitz
Narodenie 1. december 1988 (34 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, modelka, speváčka
Roky pôsobenia2007 – súčasnosť
ManželKarl Glusman (2019 - r. 2021)

Zoë Isabella Kravitz (* 1. december 1988, Los Angeles, Kalifornia, USA) je americká herečka, speváčka a modelka. Je dcérou Lennyho Kravitza a Lisy Bonet.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Kravitzová sa narodila v Los Angeles, v Kalifornii, herečke Lisy Bonet a hudobníkovi Lennymu Kravitzovi. Obaja jej rodičia, sú zmiešaného afroamerického a židovského pôvodu. Keď mala Kravitzová päť rokov, jej rodičia sa rozviedli. Do jedenástich rokov žila so svojou matkou, neskôr sa presťahovala do Miami k otcovi a s matkou sa stretávala najmä cez leto. Má tiež dvoch mladších nevlastných súrodencov z maminej strany.

Študovala herectvo a bojovala s anorexiou a bulímiou od strednej školy až do veku dvadsaťštyri rokov.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jej prvá filmová skúsenosť prišla v roku 2007, vo filme Bez výhrad, kde stvárnila opatrovateľku, ktorú si najala Catherine Zeta-Jones. V rovnakom roku mala vedľajšiu úlohu vo filme Moje druhé Ja, po boku Jodie Foster.

V roku 2011 sa pripojila k hereckému obsadeniu ako James McAvoy, Kevin Bacon, Michael Fassbender či January Jones vo filme X-Men: Prvá trieda. V rovnakom roku hosťovala v televíznom seriály Californication - Orgie v Kalifornii, kde sa objavila v ôsmych epizódach.

Objavila sa tiež vo filme Fantastické zvery a ich výskyt z roku 2016 a zahrala si aj v pokračovaní, z roku 2018. V rokoch 20172019 si zahrala v televíznom Veľké malé klamstvá. Za svoj herecký výkon v televíznom seriály získala nominácie na SAG Awards, či Black Reel Awards. V roku 2020 si zahrala hlavnú úlohu v televíznom seriály High Fidelity.

V roku 2022 si po boku Roberta Pattisona, zahrala v novodobom spracovaní filmu Batman, ktorý získal pozitívne hodnotenie.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Jej partnerom bol herec Ezra Miller, počas natáčania filmu Beware the Gonzo, z roku 2010. Neskôr randila s hercom Pennom Badgleyim.

V roku 2019 sa vydala za Karla Glusmana. Ich manželstvo sa skončilo rozvodom v roku 2021.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zoë Kravitz na anglickej Wikipédii.