Zombi (mŕtvola)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Film Noc živých mŕtvol – mladá zombie (Kyra Schon) a jej obeť (Karl Hardman).

Zombi alebo zombie alebo zombia (haitskou kreolčinou: zonbi; severnou mbundčinou: nzumbe) je bytosť obľúbená predovšetkým v hororoch, čiastočne zodpovedajúca fextom. Tento termín rozšíril William Seabrook na konci 20. rokov 20. storočia vo svojej knihe The Magic Island.

Pojem zombi sa odvodzuje od kultu vudu, v ktorom označuje úplne zotročenú osobu najčastejšie pod vplyvom omamných látok, slepo či nevedome vykonávajúcu príkazy iného človeka, ktorý ju ovláda. Takto bol zombi chápaný v kultúre od druhej polovice 20. rokov 20. storočia až do konca 60. rokov, kedy bol nakrútený film Gerogea Romera Noc živých mŕtvol (1968),[1] v ktorom bol zombi ukázaný ako nemŕtvy: mŕtvola, ktorá vystupuje z hrobu a snaží sa uspokojiť svoju túžbu po krvi jedením čerstvého ľudského mäsa alebo mozgu. Po úspechu tohto filmu sa tento obraz zombi rozšíril v masovej kultúre a dnes už si málokto spája zombi s vudu, pretože sa nemŕtvi chápu v štýle Romera – je možné sa s nimi stretnúť vo filmoch, v počítačových hrách (napr. Resident Evil, Postal2: Apocalypse Weekend, BloodRayne, Doom 3, Stubbs the Zombie – hra, kde naopak hráč hrá v úlohe nemŕtveho), RPG hrách (napr. All Flesh Must Be Eaten – hra, v ktorej je hlavnou myšlienkou vystupovanie zombi) a tiež v literatúre.

Ako zombi sa označuje aj filmový žáner, v ktorom dominujú živé mŕtvoly.

Zombi v kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina zombi z hororu Meat Marker 3
  • skupina Iron Maiden je známa aj vďaka maskotovi Eddiemu, ktorý sa vyskytuje na takmer všetkých albumoch a singloch skupiny. Aj napriek tomu, že na obaloch je zobrazovaný veľmi rozmanito (napríklad príšera vrastená do stromu, Satan, apod.), jeho najčastejšia podoba je práve podoba zombi.

Počítačové a konzolové hry s tématikou „zombi“[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejšou hrou, ktorá bola postavená na zombi tematike a v podstate odštartovala žáner survival hororov je úspešná séria, Resident Evil od Capcom, ktorá bola uvedená najprv iba pre PlayStation v roku 1996 a neskôr pribudla verzia na ďalšie systémy a PC, táto séria bola neskôr aj sfilmovaná, inšpirácia hrou však už bola iba čiastočná.

Z aktuálnych hier možno spomenúť Left 4 Dead od Valve Corporation a jej ďalší diel Left 4 Dead 2. Množstvo iných hier s tematikou zombi sa zaoberá ich vyvolávaním (RPG hry) či hraním za nich (Stubbs the Zombie). Aj datadisk k hre Red Dead Redemption Undead Nightmare je známa hra s tématikou nemŕtvych.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • DAVIS, Wade. The Serpent and the Rainbow. [s.l.] : Simon & Schuster, 1985. ISBN 0-684-83929-6.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Smith, Neil. Zombie maestro lays down the lore. BBC News (Londýn), 7. marec 2008. Dostupné online [cit. 2009-10-01].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zombie na českej Wikipédii.