Zoznam kráľov Ríma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

O najstarších dejinách Ríma máme od rímskych historikov pomerne dosť správ, ale žiaľ nie sú celkom spoľahlivé. Rímski historici ich zaznamenali až po dlhom časovom odstupe a preto s veľkou pravdepodobnosťou čerpali poväčšine už len z legiend a mýtov. Legendy a mýty však môžu obsahovať aj historické jadro.

Ako nám to zanechala rímska tradícia, prvým rímskym kráľom bol od roku 753 pred Kr. Romulus. Po Romulovi vládlo v Ríme ešte ďalších šesť kráľov. Posledný kráľ Tarquinius Superbus nastolil v Ríme tyranskú vládu, ktorú ukončilo ľudové povstanie v roku 510 pred Kr. vyhnaním kráľa. Po vyhnaní posledného kráľa vznikla v Ríme republika. (asi 510 pred Kr.)

Rímskeho kráľa, vlastne kmeňového náčelníka volil rodový snem. Kráľ mal najvyššiu vojenskú, správnu, súdnu a kňazskú moc. Opieral sa o poradný zbor (senát), ktorý sa skladal z asi stovky starších vodcov rímskych šľachtických rodov.

Nasledujúci zoznam odpovedá súčasnému stavu historického bádania. Historici spochybňujú existenciu prvých štyroch rímskych kráľov. Koniec kráľovstva tiež niektorí historici kladú do mladšej doby, než sa tradične prisudzuje, teda až do roku 470 pred Kr.

Zoznam kráľov Ríma (753 – 510 pred Kr.)[upraviť | upraviť zdroj]

Meno Obdobie vlády
(letopočty sú fiktívne)
Pôvod
Romulus
REX ROMVLVS
753 – 716 pred Kr. latinský
Numa Pompilius
REX NVMA POMPILIVS
716 – 674 pred Kr. sabinský
Tullus Hostilius
REX TVLLVS HOSTILIVS
674 – 642 pred Kr. latinský
Ancus Marcius
REX ANCVS MARCIVS
642 – 617 pred Kr. sabinský
Lucius Tarquinius Priscus
REX LVCIVS TARQVINIVS PRISCVS
617 – 579 pred Kr. etruský
Servius Tullius
REX SERVIVS TVLLIVS
579 – 535 pred Kr. etruský
Lucius Tarquinius Superbus
REX LVCIVS TARQVINIVS SVPERBVS
535 – 510 pred Kr. etruský

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]