Šónen-ai a jaoi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šónen-ai (jap.: 少年愛) a Jaoi (jap.: やおい) sú japonské výrazy označujúce lásku medzi dvoma mužmi, prípadne aj sexuálnu príťažlivosť. Najčastejšie bývajú tieto termíny používané v súvislosti s rôznymi japonskými anime, mangami a hrami. Preto sa šónen-ai a jaoi tiež považujú za druh alebo žáner mangy a anime.

Charakteristickým prvkom na rozlíšenie šónen-ai od jaoi je romantizovaný, ale nie sexuálny vzťah medzi mužmi. Šónen-ai sa teda skôr venuje ich citom a ich náklonnosti. Hlavní hrdinovia tohoto žánru často po sebe túžia, ale môže dôjsť maximálne k bozku. Jaoi sa naopak zaoberá sexuálnym vzťahom medzi mladými mužmi. V tradičných jaoi dielach dej nebýva nijako dôležitý, hlavný je len sexuálny život.

Šónen-ai a Jaoi sú populárne hlavne v Japonsku, a to predovšetkým medzi dievčenskou populáciou a medzi ženami. V Spojených štátoch a v Európe sú hlavnou cieľovou skupinou ženy vo veku 18 až 24 rokov a homosexuálni muži. V súčasnosti sa vydávajú diela v žánri šónen-ai a jaoi aj v Spojených štátoch a v Indonézii. Takéto anime a mangy sa často spájajú s prvkom bišónen, čo v preklade znamená „krásni chlapci“. Predchodcom žánrov bolo tanbi.

V dielach žánru jaoi a šónen-ai dochádza k rozdeleniam jednotlivých hlavných postáv na uke (znamená smerom dole) a seme (znamená smerom hore). Ukera a semera sú japonské slová pochádzajúce zo súbojov s katanou, pri čom tieto termíny označujú špecifický úder. Postava, ktorá je v homosexuálnom vzťahu označená ako uke je tá podriadená, nevyvoláva skoro žiadnu iniciatívu a plní skôr ženskú funkciu. Jeho opak je seme a ten je vo vzťahu ten nadradený, vyvoláva hlavnú iniciatívu a je mužnejší.

Anime[upraviť | upraviť zdroj]

Mangy[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]