Preskočiť na obsah

Zväz československo-sovietskeho priateľstva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Známka potvrdzujúca zaplatenie členského príspevku s motívom sochy Sbratření Karla Pokorného

Zväz československo-sovietskeho priateľstva[1][2] (skratky ZČSP, ZČSSP; čes. Svaz československo-sovětského přátelství, skratky SČSP, SČSSP) bola komunistická organizácia, zložka Národného frontu Čechov a Slovákov, zriadená s cieľom propagovať a vštepovať obyvateľstvu sovietizáciu a viazanosť na Sovietsky zväz. Podľa oficiálnych stanov predstavoval ľudovú, nestranícku organizáciu, ktorá má združovať občanov bez rozdielu politickej a náboženskej príslušnosti.[1] Úlohou zväzu bolo rozvíjanie a prehlbovanie vzťahov medzi Československom a ZSSR, ako aj všestranná starostlivosť o rozvoj ich hospodárskych, kultúrnych a spoločenských stykov. Zväz propagoval Sovietsky zväz na rôznych úrovniach, organizoval zájazdy, besedy.

Zväz česko-slovensko sovietskeho priateľstva oficiálne vznikol na zjednocovacom zjazde vo februári 1948, keď došlo k zlúčeniu Zväzu priateľov ZSSR so Spoločnosťou pre hospodárske a kultúrne styky so ZSSR. Prvým predsedom bol Zdeněk Nejedlý.[1]

ZČSP zanikol s rozpadom Sovietskeho zväzu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c HASAROVÁ, Zuzana. Snahy o jazykové ovládnutie stredoeurópskej krajiny - počiatky ľudévých kurzov ruštiny v Československu [online]. Historický časopis, 2022, [cit. 2022-11-18]. Dostupné online.
  2. Zväz československo-sovietskeho priateľstva. In: Heslár SFÚ [online]. Bratislava: Slovenský filmový ústav, [cit. 2022-11-19]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]