Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Raba Niżna

Adres

Raba Niżna 203

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej

Wezwanie

św. Józefa Rzemieślnika

Wspomnienie liturgiczne

1 maja

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Jana Pawła II

Położenie na mapie gminy wiejskiej Mszana Dolna
Mapa konturowa gminy wiejskiej Mszana Dolna, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej”
Ziemia49°38′25,0″N 20°01′38,3″E/49,640278 20,027306
Strona internetowa

Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej – murowana świątynia rzymskokatolicka w miejscowości Raba Niżna, pełniąca funkcję kościoła parafialnego miejscowej parafii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Raba Niżna przynależała do parafii w Olszówce, co oznaczało konieczność dalekich dojazdów do kościoła. Dlatego, kiedy w 1982 hrabia Borowski budował swój dwór, jedno z pomieszczeń przeznaczył na kaplicę i udostępnił ją mieszkańcom wsi. Przybyły do dworu na zaproszenie kolejnego właściciela – Jana Chomentowskiego, arcybiskup Adam Stefan Sapieha poświęcił kaplicę i nadał jej prawa kaplicy publicznej.

Po wojnie dwór wraz z kaplicą przejęli w zarządzanie księża Michalici, którzy prowadzili tu zakład wychowawczy dla chłopców. Po likwidacji zakładu kaplicą opiekowały się siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, a następnie Franciszkanie. To jeden z nich – ojciec Henryk Bobowski był inicjatorem budowy we wsi kościoła, który powstał w 1970 roku. 12 lat później – 14 listopada 1982 w Rabie Niżnej erygowano samodzielną jednostkę parafialną pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika.

Kościół okazał się niewystarczający dla potrzeb parafii, dlatego w późniejszych latach został znacznie przebudowany i powiększony. Dobudowano również wieżę z dzwonnicą. 15 października 1996 świątynię poświęcił kardynał Franciszek Macharski.

W 2023 r. proboszcz Michał Iwan zarządził wiele zmian w kościele, renowacja kielichów, renowacja ławek w kościele, renowacji drzwi wejściowych, naprawę mechanizmów dzwonów.[1]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Rabie Niżnej to świątynia jednonawowa. Przy wejściu umieszczona jest tablica, upamiętniająca poświęcenie kościoła, zaś w przedsionku po prawej stronie znajduje się drewniany krzyż z figurą Chrystusa.

Nad ołtarzem znajduje się drewniana płaskorzeźba przedstawiająca św. Józefa Rzemieślnika, wykonana przez Zdzisława Kościelniaka. Ten sam artysta jest również autorem stacji Drogi Krzyżowej i płaskorzeźby Ostatnia Wieczerza, zdobiącej ołtarz. Nad wizerunkiem patrona znajduje się witraż przedstawiający Ducha Świętego pod postacią gołębicy.

W lewej części nawy umieszczona jest drewniana chrzcielnica oraz obraz Miłosierdzie Boże i figura Matki Bożej Fatimskiej. Po prawej stronie na ścianie jest portret św. Jana Pawła II a pod nim znajduje się jego relikwia, ta relikwia to kropla krwi papieża, uwagę też przyciąga obraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, przeniesiony tu ze starej kaplicy.

Obrazy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafia w Rabie niżnej | Parafia rzymskokatolicka [online] [dostęp 2023-08-31] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 254-259. ISBN 978-83-88383-43-4.